Kako da se bezbedno zaposlite u inostranstvu
Činjenica da se u Srbiji teško dolazi do posla mnoge je naterala da zaposlenje potraže u inostranstvu, ali se, iako i dalje preovlađuju pozitivna iskustva, ta potraga sve češće završava neprijatnim situacijama u kojima kandidati, u najboljem slučaju, budu prevareni, a bilo je i tragičnih slučajeva, poput gubitaka ljudskih života ili završavanja u belom roblju.
Najsvežiji slučajevi su pogibije radnika u Rusiji, zatim prevara velikog broja kandidata za posao kojima je, preko, kako se kasnije ispostavilo, fantomske agencije, obećano zaposlenje na Malti, kao i mladić koji je, umesto radi na dobro plaćenom poslu u Austriji (kako je pisalo u oglasu), primoran da krade po Italiji.
Upravo iz ovih razloga, ako se već čvrsto odlučite da radite u inostranstvu, a pritom tamo nemate rođake ili prijatelje koji će vam pomoći u potrazi za poslom, evo kako da rizik od neželjenih situacija svedete na minimum:
NACIONALNA SLUŽBA ZA ZAPOŠLJAVANJE KAO POSREDNIK
U skladu sa odredbama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, posredovanje u zapošljavanju državljana Srbije u inostranstvu obavlja i Nacionalna služba za zapošljavanje. Postupak posredovanja počinje na zahtev poslodavca, koji mora jasno da definiše uslove zapošljavanja, prava i obaveze poslodavca i radnika.
Kako bi se otklonila svaka sumnja da li je poslodavac registrovana firma, koja posluje legalno i ispunjava svoje obaveze, on NSZ mora da dostavi (1) pun naziv preduzeća sa svim registrovanim podacima; (2) broj potrebnih radnika prema vrsti zanimanja; (3) potrebnu stručnu kvalifikaciju; (4) da li je potrebno znanje stranog jazika i ukoliko je potrebno koji nivo; (5) vremenski period na koji se radnici angažuju; (6) visinu plate (bruto i neto iznos); (7) da li lica imaju obezbeđen smeštaj, ako imaju, kakav i ko snosi troškove smeštaja; (8) ko snosi troškove prevoza za odlazak iz Srbije i povratak radnika u Srbiju nakon prestanka ugovora o radu; (9) ko snosi troškove viziranja pasoša i dobijanja radnih dozvola; (10) koja su sve lekararska uverenja potrebna i ko snosi troškove njihovog izdavanja; (11) da li poslodavac ima saglasnost službe za zapošljavanje u svojoj državi da može zapošljavati državljane drugih država.
Više detalja o posredovanju Nacionalne službe za zapošljavanje, možete saznati na sledećem linku.
AGENCIJE ZA ZAPOŠLJAVANJE
U Srbiji trenutno legalno posluje 70 agencija za posredovanje u zapošljavanju u zemlji i inostranstvu, a njihov spisak nalazi se na sledećem linku. Izdavanje dozvole agencijama za posredovanje u zapošljavanju građana u zemlji i inostranstvu, i provera njihovog rada, u nadležnosti je Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike.
Usluga direktnog posredovanja se pruža onim agencijama koje mogu Nacionalnoj službi da daju informaciju o tome za kojeg poslodavca se posreduje, jer je to obavezan podatak koji NSZ treba da pruži licu kada ga upućuje poslodavcu.
OGLASI NA SAJTU POSLOVI.INFOSTUD.COM
Najveća baza otvorenih radnih mesta na koja mogu da konkurišu državljani Srbije je sajt Poslovi.infostud.com, a među oglasima za posao nalazi se i određen broj onih koji se odnose na zaposlenje u inostranstvu.
Svaki poslodavac koji želi da angažuje radnike iz Srbije preko našeg portala za posao u inostranstvu, dužan je da dostavi deklaraciju koja sadrži proverljive podatke koji dokazuju legalnost poslovanja.
POMOĆ NEVLADINOG SEKTORA
Nevladina organizacija “Astra”, koja se bavi iskorenjavanjem svih oblika trgovine ljudima, pruža, između ostalog, preventivne informacije o mogućnostima i uslovima bezbednog/legalnog zapošljavanja u inostranstvu. Preko ASTRA SOS telefona, možete dobiti podatke o viznom režimu zemlje u kojoj želite da radite, da saznate koja tačno dokumenta su potrebna i koji su uslovi za obavljanje određenog posla.
Upravo najčešći oblik vrbovanja osoba u lanac trgovine ljudima je putem poslovnih ponuda i oglasa, kakvi se mogu naći u novinama i na neproverenim portalima na internetu, uz obećanja o dobroj zaradi, smeštaju i korektnom odnosu, a indicator da nešto nije u redu je obično kada se u takvoj ponudi ostavi samo broj mobilnog telefona ili e-mail adresa (obično gmail, yahoo, hotmail…).
Zbog brojnih zloupotreba u ovoj oblasti, ova nevladina organizacija nudi i pomoć u proveri radnog zakonodavstva zemalja u kojima đelite da radite, zatim ugovora o radu koji su ponuđeni građanima, kao i objašnjenja klauzula ugovora.