Nedeljni presek oglasa: Konkurišite – Preko 3.500 prilika za zaposlenje čeka na vas
Kako izgleda rad na određeno vreme i na šta treba obratiti pažnju
Česta pojava da se status zaposlenih definiše kao rad na određeno vreme izaziva mnogo nedoumica. Na koji način se zasniva ugovor, kakva prava mogu da ostvare zaposleni, šta govore njihova iskustva, u kojoj meri su zadovoljni i šta biva po isteku ugovora, samo su neka od najčešćih pitanja. Odgovore na njih možete pročitati u nastavku teksta.
Kako se zasniva ugovor i šta kaže Zakon o radu
Radni odnos se zasniva ugovorom o radu koji zaključuju zaposleni i poslodavac na neodređeno ili određeno vreme. Poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu na određeno vreme na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca (član 37 Zakona o radu). Prekid rada u trajanju do 30 dana ulazi u celokupan period od 24 meseca.
Radni odnos na određeno vreme može da bude i duži od 24 meseca u slučaju da je to neophodno zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog, do njegovog povratka na rad. Ako je ugovor o privremenom radu zaključen u vezi sa određenim projektom, koji je vremenski ograničen, ali ipak nije završen u roku od 24 meseca, moguće je produžiti rad na određeno do realizacije projekta. Isto tako sa stranim državljanima moguće je produžiti ovaj period do isteka njihove dozvole za rad. Izuzetak je zamena privremeno odsutnog zaposlenog, kada se ugovor na određeno može ugovoriti do njegovog povratka – onako kako piše u članu 37 Zakona o radu.
Imajte u vidu da su zakonski uslovi nešto drugačiji ako se zapošljavate kod novoosnovanog poslodavca. Ovu titulu nose pravna lica i preduzetnici koji su u prvoj godini svog poslovanja, i u skladu sa Zakonom imaju mogućnost da sa istim zaposlenim zaključe jedan ili više ugovora o radu na određeno vreme koji može da traje i do 36 meseci.
Šta biva kada ugovor o radu istekne
Po isteku 2 godine radnog odnosa na određeno vreme sa jednim zaposlenim poslodavac može da bira između dve opcije - prestanak radnog odnosa ili zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme. Prema sadašnjem Zakonu, u cilju produžavanja ugovora o radu na određeno vreme preko zakonskog maksimalnog roka, poslodavcima više nije omogućeno da menjaju opis posla i uvode slične mere prema zaposlenima. Međutim, novi ugovor o radu na određeno vreme, nakon isteka prethodnog, može se zaključiti u dva slučaja: radi zamene odsutnog zaposlenog i za rad na određenom projektu.
Ukoliko poslodavac zaposlenog zadrži najmanje pet radnih dana preko predviđenog roka, smatra se da je ugovor o radu na određeno zamenjen ugovorom na neodređeno vreme. Takođe, ukoliko je ugovor o radu na određeno vreme zasnovan u suprotnosti sa odredbama Zakona o radu, smatra se da je radni odnos zaključen na neodređeno. Na ovaj način, odredbe Zakona štite prava zaposlenih.
Prava zaposlenih na određeno vreme i kako sve to izgleda u praksi
Zaposleni po ugovoru o radu na određeno vreme ostvaruju ista prava kao i ozaposleni na neodređeno. Korišćenje godišnjeg odmora, slobodnih dana i odsustva sa posla potpuno su opravdani u skladu sa Zakonom. Čak i za vreme održavanja trudnoće ili porodiljskog odsustva poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor, jer se on po sili zakona produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo. U cilju zaštite materinstva (Zakon o radu član 89-95) zaposlene žene koje u roku od 30 dana po isteku ugovora obaveste poslodavca o novim okolnostima i prilože odgovarajuću dokumentaciju, on je dužan da sa zaposlenom potpiše novi ugovor koji će trajati do završetka porodiljskog odsustva. Detaljnije o ovim i drugim pravima možete čitati ovde.
Krajem 2018.godine Centar za razvoj sindikalizma, objavio je istraživanje na temu jačanja radnih prava u Srbiji. Istraživanje je rađeno na uzorku od 2500 ispitanika koji su svrstani u nekoliko različitih kategorija, a od kojih njih 500 pripada profilu zaposlenih sa ugovorom o radu na određeno vreme. Jedan od autora projekta Srećko Mihailović, izjavio je da čak 82% ispitanika iz ove kategorije smatra da su njihova prava bar jednom bila prekršena. On je dodao da je poražavajuća činjenica da se o tome malo govori i da ti zaposleni najčešće ćute i trpe. Koncept i glavna ideja Centra u narednom periodu je da se doprinese boljem statusu zaposlenih i obezbede dostojanstveni uslovi rada.
Da li se zaposlenima nudi mogućnost zaposlenja na neodređeno vreme?
Kada se sagledaju sve činjenice, prelazak sa određenog na neodređen ugovor o radu dešava se na dva načina. Prvi način je već pomenut iznad u tekstu, a tiče se "administrativnog propusta" od strane poslodavca. Dakle, ako je prošlo najmanje 5 radnih dana od isteka vašeg ugovora a vi i dalje obavljate radne aktivnosti, po automatizmu ćete preći u kategoriju zaposlenih na neodređeno. Čak i ako vam poslodavac nakon tog roka ponudi isti ugovor, ukažite mu na činjenice i razgovorom rešite moguć nesporazum.
Drugi način podrazumeva da po isteku ugovora o radu na određeno vreme postoji opcija da se vaš status promeni i zasnujete novi ugovor na neodređeno ukoliko poslodavac ima potrebu da vas zadrži na tom radnom mestu. Bilo zbog povećanja obima posla ili pak efikasnosti i kvaliteta koji pokazujete. Svakako da ćete u periodu zaposlenja na određeno vreme moći da prepoznate da li vaš poslodavac razmišlja na tu temu. Suštinski, važno je da poštujete kompanijsku kulturu, imate korektan odnos prema kolegama, pokazujete inicijativu za novim znanjima i usavršavanjem i pružate maksimum u svom radu. Na taj način bićete prva osoba koja će saznati lepe vesti!