Kako prepoznati mobing i zaštititi se od njega
Konflikti na radnom mestu nisu retka pojava, ali jasna je razlika između konstruktivne rasprave i zlostavljanja na radnom mestu, odnosno mobinga, koji je kažnjiv Zakonom o sprečavanju zlostavljanja na radu.
Po pravilu, žrtve mobinga se sa ovakvim ponašanjem, u najvećem slučaju nadređenih u poslovnoj hijerarhiji, susreću u kontinuitetu, tako da je neophodno reagovati na vreme i posledice svesti na minimum.
KAKO PREPOZNATI MOBING
Dešava se da pojedinci pokušavaju da, iz ličnih ili poslovnih razloga, diskredituju nekoga od kolega ili nadređenih, time što ih neopravdano optužuju za mobing, zato je neophodno jasno istaći šta se podrazumeva pod zlostavljanjem na radu i pod kojim uslovima sebe možete okarakterisati kao žrtvu mobinga.
- Mober vam u kontinuitetu onemogućava normalnu komunikaciju, time što vas vikanjem, pretnjama, uvredama ili bilo kojim drugim verbalnim metodama sprečava da iznesete svoje mišljenje njemu ili trećim licima
- Ignoriše vaše prisustvo, izbegava svaki vid komunikacije sa vama i nastoji da vas izoluje od ostatka kolektiva
- Ismeva vas i negativno komentariše vaše lične osobine
- Neopravdano vas kritikuje, omalovažava vaš rad, onemogućava vas da izvršavate radne zadatke, daje vam ponižavajuće ili preteške zadatke sa neprimerenim rokovima njihovog završetka, prekomerno nadzire vaš rad, uskraćuje vam informacije vezane za vaš posao
- Narušava vaše fizičko zdravlje time što ste izloženi stalnim pritiscima i pretnjama od strane mobera, koji se odnose na otkaz, fizičku silu, namerno izazivanje konflikta
- Seksualno vas uznemirava ponižavajućim i neprimerenim komentarima ili pokušajima nepristojnog fizičkog kontakta
KAKO SE ZAŠTITITI OD ZLOSTAVLJANJA NA RADU
Ako vam se u kontinuitetu dešavaju neke od gore navedenih situacija, onda se definitivno može reći da ste žrtva mobinga. U tom slučaju, prvi korak je pokretanje postupka zaštite od zlostavljanja kod svog poslodavca. Osim u slučaju kada je sam poslodavac mober, onda se može ići direktno na sud.
Postupak se pokreće podnošenjem pismenog zahteva poslodavcu, odnosno osobi koja je ovlašćena za to, a poslodavac je dužan da u roku od tri dana predloži posredovanje između žrtve i mobera, što je prvi, ali najčešće i najdelotvorniji, korak ka prekidu zlostavljanja.
Postupak može pokrenuti i sama žrtva mobinga, ali to može učiniti i preko drugih instanci, poput, recimo, sindikata.
POMOĆ POSREDNIKA
Posrednik je neutralna osoba čiji je cilj da žrtva i mober postignu sporazum koji sadrži mere za prestanak mobinga, čime bi se problem rešio unutar firme, bez sudskog procesa. To je obavezan korak pre nego što se zatraži sudska zaštita, osim u slučajevima kada je sam poslodavac osumnjičen za mobing.
Prilikom izbora posrednika, moraju se složiti i žrtva i mober, on može biti neko iz vaše firme, ali i iz Agencije za mirno rešavanje sporova ili neke od nevladinih organizacija koje se bave ovom problematikom.
U toku posredovanja, posrednik može da, kroz odvojene ili zajedničke sastanke sa sukobljenim stranama, predlaže rešenja, ali ne i da ih nameće.
Ukoliko dve strane ne nađu zajedničko rešenje, onda žrtva može da pokrene sudski spor tokom kojeg može, pozivajući se na odredbe Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu, pokušati da dokaže da je u pravu.
ŠTA NIJE MOBING
Često se dešava da je zaposleni nezadovoljan brojnim postupcima nadređenih, ali nije sve mobing i ne možete se pozivati na Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu.
- U slučaju pojedinačnih akata poslodavca, poput aneksa ugovora o radu i različitih upozorenja, sudski spor možete pokretati isključivo prema odredbama Zakona o radu
- Ako vam se ne isplaćuju zarade, ne dobijate pravo na godišnji odmor ili vam je određen prekovremeni rad koji nije u skladu sa zakonom, nadležna je inspekcija rada
- Ako ste diskriminisani, odnosno neopravdano se pravi razlika između vas i drugih zaposlenih, zaštitu svojih prava ostvarujete u drugom postupku, koji nema veze s mobingom
- Ponašanje koje se može okarakterisati kao zlostavljanje na poslu, ali se ne ponavlja, se rešava u internom disciplinskom postupku
- Razlike u mišljenjima u kojima nema namere da se nanese uvreda
KOLIKO JE MOBING DOKAZIV NA SUDU
Ukoliko posredovanje ne da adekvatne rezultate, jedino rešenje je sudski spor koji žrtva mobinga pokreće protiv mobera. Kako sudski proces ne bi bio uzaludno rasipanje novca, potrebno je da imate čvrste materijalne dokaze ili izjave svedoka koji će potvrditi vaše navode, što je komplikovano jer je malo radnika koji će svedočiti protiv svog nadređenog i time dovesti u pitanje radno mesto. Zato ovakav sudski spor zahteva temeljnu pripremu.