Mladi preduzetnici u Srbiji


(Preuzeto sa sajta DW World - 11. 11. 2011.)

Mladi u Srbiji prvi ostaju bez posla i istovremeno najteže dolaze do zaposlenja. Upravo zbog toga Ministarstvo omladine i sporta je pokrenulo projekat "Državni službenik - ne hvala, ja sam preduzetnik".

Istraživanje o omladinskom preduzetništvu, koje je u okviru projekta sprovela nevladina organizacija "Građanske inicijative", pokazuje da su mladi pre svega zainteresovani za posao u državnoj službi, ističe za Dojče vele Marko Stojanović, iz "Građanskih inicijativa":

"Ako me pitate šta mladi očekuju od svog posla, kako stvari stoje, oni očekuje pre svega da imaju siguran posao i sigurnu platu. Tek na drugom mestu im je da imaju kreativan i dinamičan posao, izazovan, malo rizičan, ali sa perspektivom velike zarade. Na žalost, kod nas, kako vidimo, jedino još država funkcioniše, jedino je još država siguran poslodavac, i jedino je radno mesto sigurno u državi."

Entuzijazam brzo splasne

Mladi preduzetnici u privatni biznis ulaze sa ogromnim entuzijazmom i velikim idejama. Ali, demorališu se već na samom početku i taj entuzijazam nestane već u fazi registracije firme, kaže Marko Stojanović. On navodi primer mladog preduzetnika, koji je dobio startup-kredit od države i praktično ga potrošio na dažbine državi za devet meseci koliko je čekao od registracije firme pa do dobijanja dozvole za obavljanje delatnosti:

"Očigledno da još uvek ambijent za privatni biznis nije dovoljno stimulativan ni za jednu generaciju, a naročito ne za mlade koji bi možda i najviše mogli da urade u toj oblasti", kaže Stojanović.

Biznis koji obećava

Aleksandar Cvetić je mladi direktor i vlasnik firme "Elektrosakupljač", koja se bavi sakupljanjem i transportom električnog i elektronskog otpada. Na ideju za tu vrstu biznisa došao je pre nepune dve godine.

"Tada smo u suštini došli do informacija iz Ministarstva da će reciklaža praktično krenuti u Srbiji i da će to biti neki isplativ biznis. Ministar je govorio o nekih 10.000 novih radnih mesta u toj 'zelenoj industriji'. Tako da smo se mi praktično na talasu tih informacija upustili u sve to", objašnjava Cvetić.

Preporuka i pored teškoća

Aleksandar Cvetić se suočio sa preprekama koje navode i drugi biznismeni i investitori: previsoki troškovi pokretanja biznisa, komplikovane procedure, nestabilan tržišni i zakonodavni okvir. Ipak, i pored svih prepreka i neizvesnosti tržišta, Cvetić kaže za Dojče vele da bi svakako preporučio mladim ljudima sa dobrom idejom da započnu sopstveni biznis:

"Kaže se da, kada nastane neki problem, to je u suštini tržišna šansa. Jer, treba da se pojavi neko ko će da reši taj problem i da nađe neki ekonomski interes u tome. Tako da svako ko je mlad, ambiciozan i želi da se okuša u tome, i ne želi da zavisi od nekog drugog, ima mogućnost da pokuša. I ja podržavam sve koji tako nešto hoće."

Biznis inkubatori

Mladima je potrebna specifična podrška u samoj fazi registrovanja preduzeća, primećuje Marko Stojanović. Kroz taj projekat će se tako državi preporučiti model biznis inkubatora, kakav postoji u Beogradu na tehničkim fakultetima. Mladi bi se tako u prve dve godine fokusirali na svoju ideju i projekat, a komplikovane procedure registracije, vođenja finansija, bavljenje pravnim pitanjima, radila bi jedna stručna ekipa u okviru biznis inkubatora, kaže Stojanović.

Ivica Petrović

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti

Komentari na vest (3)


  • goran

    pre 13 godine i 6 meseci

    Sistem je tako postavljen da neda sansu novim preduzetnicima sa dobrim idejama a stiti flasnike fimi koju su svoju firmu dobili politicki za 1 dolar.Tacno je da ima problema oko osnivanja radnje ali vec duze vreme se govori o giljotini propisa a nista se ne preduzima konkretno.Smatram da je najgore to sto ukupnim sistemom vlada uvoznicki lobi koji drzi monopol i onemogucava bilo kakav napredak u proizvodnji.I najgore u svemu tome je selektivno ne postovanje zakona jer to neko moze i sudstvo koje je toliko neefikasno da se stice utisak da se rade predmeti koji odgovaraju onima koji i najvise krse zakone
  • Ankica

    pre 13 godine i 6 meseci

    "Na žalost, kod nas, kako vidimo, jedino još država funkcioniše, jedino je još država siguran poslodavac, i jedino je radno mesto sigurno u državi." Poenta cele priče je u tome. Mladi su željni kreativnih poslova, ali priče o mogućem samostalnom biznisu opovrgava gore navedena nepobitna istina.Ta ista država će sutra da im se ispreči na putu ostvarivanja njihovih ideja brojnih propisima koji će njihove napore uništiti. Imam bogato iskustvo.
  • Vesna

    pre 13 godine i 6 meseci

    Kao i uvek,o problemima se samo prica i konstatuje,a nista se ne preduzima da se oni rese...konkretan predlog resenja bi bio da se prilikom otvaranja preduzeca,samostalni preduzetnik stimulise osim nekim start-up kreditom i oslobadjanjem placanja poreza i ostalih birokratskih troskova makar u prvoj godini,tako da se taj novac zaista potrosi na pokretanje biznisa a ne da se na kraju poslovne godine konstatuje "da smo dobro prosli",jer smo na (pozitivnoj) nuli i pokrili smo troskove koje preduzece svojim postojanjem samo po sebi nosi.