NEMA NADE ZA MLADE LEKARE


U ZDRAVSTVENIM VSTANOVAMA

NEMA NADE ZA MLADE LEKARE

Godinama rade odlični medicinari koji prestaju da veruju da će biti primljeni u stalni radni odnos

(preuzeto iz Politike od 26.04.2006.)



U beogradskim institutima i klinikama već četiri godine volontiraju, bez ijednog dinara, desetine mladih lekara. Iako su završili Medicinski fakultet sa prosekom 9,5 i sa desetkom specijalizaciju, magistraturu i brojne dodatne kurseve, niko ni ne pominje da će ih uskoro primiti u stalni radni odnos. Dr Mirjana Paunković, specijalista opšte stomatologije Doma zdravlja "Rakovica" i predstavnik Sindikata lekara i farmaceuta, kaže da je oduvek postojao problem sa zapošljavanjem svršenih studenata medicine i stomatologije, ali da je zbog svega što nam se desilo u proteklih 16 godina i nemogućnosti povoljnijeg kreditiranja lekara da otvore svoje privatne ordi-nacije nije došlo do prirodne smene generacija u državnim zdravstvenim ustanovama.

Generacija lekara koja većinom sada radi u državnoj službi ne ispunjava po novom peizijskom zakonu uslove za odlazak u penziju, jer se do 2008. godine predviđa pomeranje starosne granice za kraj radnog veka shodno zakonima Evropske unije. Na taj način su oštećene i stare i mlade kolege, jer godinama osiromašenjem i gubitkom srednjeg građanskog staleža, kome pripadaju i medicinari, ne postoji finansijska mogućnost za otvaranje novih radnih mesta ili za otvaranje privatnih ordinacija - rekla je dr Paunković.

Prema podacima dr Marije Obradović, naučne saradnlce Instituta za noviju istoriju Srbije, građani se bore protiv siromaštva na taj način što redukuju svoje potrebe, najviše u obrazovanju i zdravstvu, jer zvanična stopa nezaposlenosti iz decembra 2005. godine iz-nosi 27,8 odsto. Granica siromaštva za domaćinstva je 2,4 dolara dnevno, a u Africi jedan dolar dnevno. Pitanje je gde su tu pacijen-ti i mogućnost lečenja. To znači da je bez posla oko 900.000 ljudi, a samo lekara koji čekaju svoju šansu ima oko 1.000, kako je ministar zdravlja Tomica Milosavljević ovih dana saopštio.

Najviše bismo voleli da niko ne čeka posao na tržištu rada. Nažalost, naš sistem je opterećen veliklm brojem zdravstvenih i neme-dicinskih radnika. U Beogradu na 100.000 stanovnika dolazi 360 lekara, u Nišu čak 460, a u Sremskom okrugu svega 120 dokgora. Ministarstvo prosvete i sporta nema razumevanje za naše apele da ne treba upisivati toliko veliki broj studenata medicine, jer ne mogu svi da dobiju šansu. Mali je broj onih koji idu u penziju, a veliki onih ko-ji završavaju fakultet. U prvoj polovini godine raspisaćemo konkurs za prijem 300 lekara u one ustanove koje imaju deficit kadrova. Znamo da ima mnogo onih lekara koji su imali visok prosek na studijama, ali ne možemo da osporimo pravo na rad onima koji već 10 godina čekaju na posao - kaže Nevena Karanović, državni sekretar za zdravstvo.

D. Davidov

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti