Niko neće starije radnike
Objavljeno: 13.10.2008.
Na jučerašnjem Sajmu zapošljavanja, u atrijumu hotela “Galeria”, 37 poslodavaca ponudilo je 250 radnih mesta. U Subotici trenutno ima 8.909 evidentiranih građana bez posla, pa se brzo napravila velika gužva. U najdeficitarnija zanimanja spadaju ekonomisti, dok su metalska, ugostiteljska struka, recepcionari i konobari suficitarni.
Zlatko Panić, direktor Filijale Službe zapošljavanja, podseća da je prvi susret poslodavaca i nezaposlenih održan u aprilu 2006. godine i da je od tada na sajmovima posao našlo 1.500 Subotičana.
- Ove godine 250 građana se zaposlilo na Sajmu i danas očekujemo pozitivan ishod za još toliko Subotičana. Novina je da smo uveli štampane materijale na jezicima nacionalnih manjina - kaže Panić.
Jožef Heđaljaji ima 39 godina radnog staža i ima problem kako da ode u penziju.
- Proglašen sam viškom u firmi u kojoj sam radio. Imam skoro četiri decenije radnog staža, ali ne mogu u penziju, jer kad kažem da imam 55 godina, niko neće da me zaposli, a nedostaju mi dve godine staža. Jedino rešenje je da sam uplatim razliku doprinosa, ali ja tih para nemam - kaže Heđaljaji.
Isti problem ima Gabor Krekuška koji je više od decenije na evidenciji.
- Prvi put sam na Sajmu i do sada ništa nisam našao. Ja sam radnik, a poslodavci traže uglavnom stručne osobe. Radio sam u “Severu” i imam još snage i volje da se angažujem radno, ali svi mi kažu da sam star. Preživljavam radeći sve i svašta, ali niko neće da me zaposli - kaže Krekuška.
Ildika Gabor je pripadnica mlađe generacije i na Sajam je došla u nadi da nađe posao, ali ne u struci.
Snežana Kuštrimović, ekonomistkinja, misli drukčije i kaže da je do sada bila na svim sajmovima, ali da nije uspela da se zaposli.
- Na više mesta sam predala podatke, ali ništa ne očekujem. Do sada nisam imala sreće. Želim da radim posao u struci, ali izgleda da ekonomisti nisu nikom potrebni - kaže Kuštrimovićeva.
Na Sajam su došli i direktori nekoliko srednjih škola, a Eržebet Ivanović, direktorka Srednje tehničke škole, kaže da je prisutna kako bi učenicima prenela utiske, ali i konkretne podatke.
- Poslednje tri godine saradnja sa Nacionalnom službom za zapošljavanje je intenzivirana, pa imamo i konkretne dogovore o prekvalifikaciji i dokvalifikaciji đaka. Plan upisa i otvaranje novih profila takođe ostvarujemo u saradnji sa ovom institucijom i sa gradskim privrednicima. Važno nam je da đaci budu upoznati sa stanjem na tržištu rada kako bi znali šta da očekuju nakon školovanja - kaže Ivanovićeva.
Jedan od ponuđača radnog mesta, firma “Softwer” juče nije bila zadovoljna posetom.
- Malo nas je ljudi posetilo jer nema programera za “Majkrosoft” tehnologiju. Dolaze obučeni za “Linuks”, ali mi koristimo samo “Majkrosoft” tehnologiju - kažu poslodavci.
(Preuzeto iz Blica 11.10.2008.)