Posao „potrčka“ isplativ i tokom ekonomske krize


Prema najcrnjim prognozama u Srbiji bi do početka 2010. godine 250.000 ljudi moglo da ostane bez posla što znači da bi već naredne godine, ako se uzme u obzir da je na berzi rada trenutno više od 730.000 osoba, bilo čak milion nezaposlenih.

Stručnjaci, ipak, kažu da i u vreme krize može da se pokrene posao i zaradi novac, ukoliko je neko uporan, hrabar i ima dobru ideju. Najbolje šanse za pokretanje sopstvenog biznisa, prema njihovom mišljenju, trenutno su u oblasti uslužnih delatnosti, poljoprivrede i prehrane.

Konsultant za strana ulaganja Milan R. Kovačević ukazuje da onaj ko ima malo novca, ili ga uopšte nema, uvek može da zaradi kao kolporter ili promoter proizvoda u lančanoj prodaji. Prema njegovom mišljenju, treba tipovati i na poslove vezane za poljoprivredu.

"Moglo bi se početi s proizvodnjom ili nabavkom nekih specifičnih proizvoda kojih nema na pijaci. U poslednje vreme, recimo, rukola se bolje prodaje od drugih salata. Japanske pečurke se teže nalaze, dok šampinjona ima dosta. Ako proizvođač uspe još i da pronađe nekoliko restorana kojima će plasirati proizvode - posao možda i krene. Čovek samo treba da bude dosetljiv, preduzimljiv, spreman da rizikuje i proba, pa ako ne uspe da počne da se bavi i nečim drugim. Treba biti uporan i imati cilj. Nekad posao tek iz trećeg pokušaja uspe", ukazuje Kovačević. Prema njegovim rečima, poenta je naći nešto što drugi nemaju, uvideti kojih proizvoda nema u ponudi, pa to nabaviti i prodavati, jer je pojedincu, koji želi da zaradi za sebe i porodicu, potrebno malo tržište.

Novac se može zaraditi i u uslužnim delatnostima, čuvanjem dece, starih ili osoba kojima treba posebna nega. Organizovanje svadbi, raznih vidova zabave za decu i odrasle su poslovi koji se već pokazali kao isplativi, tako da nezaposleni ne bi gladovali ukoliko bi prionuli na čitanje Grimovih bajki ili se posvetili mađioničarskom zanatu.

Kovačević navodi zanimljivu ideju jednog Britanca koji se dosetio i otvorio hotel u kojem je zaposlio ljude da prave društvo starijim osobama, željnim razgovora. I posao mu, kako kaže, ide jako dobro. Jedna od mogućnosti leži i u otvaranju sopstvenog kućnog restorana.

"Može nezaposlen čovek, na primer, da kaže ljudima koji kupuju neku hranu na poslu da ih to mnogo košta a da će im on kuvati kod kuće i donositi hranu u firmu ili na gradilište. U Beogradu će uskoro biti održana Univerzijada, doći će mnogo mladih. Zamislite koliko bi ljudi, ukoliko su snalažljivi, moglo da pronađe sebi neki izvor prihoda", podseća Kovačević.

U sferi intelektualnih usluga, advokatski i konsultantski poslovi, takođe, ne zahtevaju velika ulaganja, a to može da se radi i od kuće.

(Preuzeto iz Borbe 10.05.2009.)

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti