Programeri od kuće mogu da zarade i 10 prosečnih plata


(Preuzeto sa sajta 24 sata - 23. 08. 2011.)

Racunari

Mesečni prihodi programera ili veb-dizajnera kreću se od 300 do čak 3.000 evra, u zavisnosti od veličine projekta. Tako recimo, za firmu koja ima nekih 15 artikala za prodaju, izrada sajta košta oko 1.000 evra. Rad od kuće, međutim nekada zna da oduzme mnogo više vremena od onih osam sati koje bi proveli na radnom mestu u nekoj kancelariji.

- Nekada se zbog kraćih rokova dešava da radiš i 15 sati dnevno 3-4 dana za redom, a nekada samo 3-4 sata jer nema više posla. Tako da to što ne sediš u kancelariji ne znači da nisi ceo dan u poslu - objašnjava kako izgleda jedan radni dan kod kuće programer Ivan Aleksić.

Osim ako ne rade na nekim kapitalnim delima, prevodioci teško da mogu da zarade kao programeri.

Marija V. međutim kaže da je to sasvim dovoljno za džeparac.

- Prevodim tekstove sa srpskog na engleski i obrnuto, a pišem i domaće zadatke iz engleskog jezika za osnovce, srednjoškolce i studente. Za dva meseca prevela sam oko tridesetak tekstova, za svaki sam dobila oko 500-600 dinara, pa vi računajte - objašnjava ona za "24 sata".

Do dodatnih prihoda moguće je doći i učešćem u anketama koje organizuju marketiške agencije za ispitivanje tržišta i javnog mnjenja.

- Kod ovakvih angažovanja uglavnom se primenjuje bodovni sistem. Kada se sakupi određen broj bodova, učesnik može da dođe po novac. Po jednoj anketi, uglavnom može da se zaradi oko 200-300 dinara, što je u proseku oko 400 poena - kaže Lado Bašić iz GFK Beograd i dodaje da u bazi postoji trenutno oko 5.000 potencijalnih anketara.

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti

Komentari na vest (3)


  • Nikola Kosanovic

    pre 13 godine i 9 meseci

    Ovaj tekst iznosi vrlo paušalne i netačne podatke. Kao neko ko je više od 10 godina u IT svetu, znam da to nije tako. Tačno je, programer ili web dizajner može da zaradi i do 3000 evra po projektu. Ali, da li znate koliko su takvi projekti retki i koliko je teško doći do njih. Neko ko ne poznaje materiju, čitajući ovaj tekst bi mogao za zaključi da je pravilo da programer u proseku zarađuje svakog meseca i do 3000 evra. Da je tako, svi bi prešli i bavili se programiranjem i web dizajnom. To što u 2 godine programeru naleti projekat od preko 2 ili 2 i po hiljade evra, ne znači da je to prosek. Ostali projekti su mnogo jeftiniji. A da ne pričam da sve češće ima perioda kada i nema posla. Uz sve to, neko ko radi kod poslodavca 8 sati, ako pretpostavimo da je poslodavac korektan, zaposlenom su uplaćeni porezi i doprinosi. E sad, tu sumu oduzmite od onoga što programer zaradi, jer to što sedi 15 sati kod kuće i radi, ne znači da mu neko drugi plaća poreze i doprinose. Imalo bi tu još što-šta da se doda, ali ovo pišem čisto da ljudi shvate da nije svet crno ili belo.
  • Nikola

    pre 13 godine i 9 meseci

    Mozda ja nisam u toku, ali mislim da bi upravo za takve na kraju clanka trebalo predloziti i gde mozemo naci takve poslove u nasoj zemlji, s obzirom da je moja pretraga honorarnih poslova na internetu do sada bila svedena samo na zemlje u okruzenju. Igrom slucaja sam programer na pocetku, engleski mi je vrlo jak a bavim se i novinarstvom i u Hrvatskoj sam nasao odlicne poslove na kojima moze odlicno da se zaradi i pojedinacno, a tek kombinovano, zavisno od toga koliko vremena odvojite za rad, ali ne posluju van Hrvatske, a za neke izricito stoji da ne posluju sa Srbijom. Da li ja to nisam znao da trazim? Ako nisam, a takvih poslova kod nas ima (verujem da nisam jedini) onda predlozite neki primer od toga u linkovima uz ovaj tekst. Hvala
  • prevoditeljka

    pre 13 godine i 9 meseci

    "Mesečni prihodi programera ili veb-dizajnera kreću se od 300 do čak 3.000 evra, u zavisnosti od veličine projekta." "Osim ako ne rade na nekim kapitalnim delima, prevodioci teško da mogu da zarade kao programeri. Marija V. međutim kaže da je to sasvim dovoljno za džeparac. - Prevodim tekstove sa srpskog na engleski i obrnuto, a pišem i domaće zadatke iz engleskog jezika za osnovce, srednjoškolce i studente. Za dva meseca prevela sam oko tridesetak tekstova, za svaki sam dobila oko 500-600 dinara, pa vi računajte - objašnjava ona za "24 sata"." Klasično mešanje baba i žaba. Naravno da i novac koji se zaradi od prevođenja zavisi od "veličine projekta". Ozbiljan prevodilac ne mora da prevodi tzv. kapitalna dela; od prevođenja za izdavačke kuće zapravo se najmanje zaradi. Moguće je prevoditi ozbiljne i zahtevne stvari čak i kad nisu "kapitalci". Tridesetak "prevoda" za dva meseca je premalo da bi bilo ozbiljno, u rangu onih programera koji po 15 sati dnevno provedu za računarom. Ako je "prevod" bio od jedne strane, čak je i 500-600 dinara premalo za ozbiljnog prevodioca. Cene saznajte sami, a obim posla mogu i da preciziram: bez stotinak strana mesečno niste prevodilac "udarnik".