Nedeljni presek oglasa: Puno dobrih poslova na našem sajtu čeka na vas!
Recept iz Sirogojna: Ne sanjajte uspeh, ostvarite ga
(Preuzeto sa sajta Gde investirati - 12. 01. 2015.)
Porodično preduzeće „Sirogojno company“, u istoimenom zlatiborskom selu, posluje uspešno već 22 godine i skoro kompletnu proizvodnju plasira u inostranstvo.
Rade Ljubojević, vlasnik firme, kaže da je u Srbiji veoma teško uspeti, a onima koji nameravaju da se upuste u preduzetničke vode savetuje da budu strpljivi i spremni da ulože veliku energiju i entuzijazam.
Preduzeće je osnivano 1992. godine, a Ljubojević je pet godina kasnije kupio tadašnje Društveno preduzeće „Sirogojno“. Preduzeće je bilo poznato u svetu po ručno pletenim džemperima zlatiborskih pletilja, koje je okupila preduzimljiva modna kreatorka Dobrila Smiljanić, i ta tradicija je nastavljena.
Zahvaljujući velikim ulaganjima, „Sirogojno company“ je postala jedna od najmodernijih evropskih firmi, jer poseduje najsavremeniju tehnologiju za zamrzavanje i preradu svežeg voća, za sušenje voća, koje plasira na inostrano tržište, a zadržana je i delatnost ručno pletenih odevnih predmeta. U okviru preduzeća je i Muzej pletilja.
Za poslovni uspeh, podršku razvoju lokalne zajednice, ali i za edukacije poljoprivrednika, preduzeće je višestruko nagrađivano, a Ljubojeviću je prošle godine uručeno i priznanje preduzetnik godine u Srbiji, koju dodeljuje međunarodna revizorsko-konsultantska kuća „Ernst & Young“.
Firma, koja je po osnivanju imala samo troje zaposlenih, prerasla je u u moderno preduzeće koje zapošljava 154 radnika. Na vreme servisira sve obaveze prema državi, zaposlenima i dobavljačima. Osim najsavremenije tehnologije u pogonima u Sirogojnu i u požeškom selu Rupeljevu, poseduje i međunarodne sertifikate za kompletan proizvodni proces.
"Uspeli smo da se održimo na surovom svetskom tržištu . To smo postigli tako što smo sve što smo zaradili ulagali u proizvodnju. Nismo napravili firmu da bismo iz nje izvlačili pare, već smo u njenu modernizaciju uložili svaki zarađeni dinar", kaže Rade Ljubojević, vlasnik kompanije koja izvozi u 34 zemlje sveta, od Amerike do Japana, cele Evrope, do Novog Zelanda.
"Ne mogu se firma, pare i bogatstvo stvoriti za godinu ili dve i to bi trebalo da znaju oni koji žele da se upuste u privatni biznis. Iza svakog privatnog posla stoje ogroman trud, energija, entuzijazam i angažovanje. Umesto maštanja o milionima, kamionima, i avionima, potrebno je da motivišete ljude da prate vašu biznis ideju", poručuje Rade Ljubojević, koji ima 42 godine privredničkog iskustva. "Kad je reč o planovima za 2015. godinu i mogućim investicijama, to ne zavisi od nas, već od uslova u Srbiji i stanja na svetskom tržištu. Imamo dosta planova, kao i ponuda stranih kompanija da zajednički realizujemo proizvodne programe koji bi se oslanjali na našu proizvodnju i da zajednički gradimo takve fabrike. O tome razmišljamo, a šta će biti to ne zavisi od nas, nego od razvoja ekonomske situacije u zemlji u svetu", ističe Rade Ljubojević.
U 2014. godini povećan je obim prometa za sedam odsto, ali zbog značajnog povećanja troškova poslovanja, profitabilnost pada. I pored velikog pritiska tržišta da cene budu niže, firma je uspela da osvojili nova tržišta, poput Velike Britanije i SAD. Vrednost prometa biće oko 14 miliona evra, od čega je 85 odsto plasirano na svetsko tržište. Najveće učešće u prometu ima smrznuto i sušeno voće, dok je učešće ručno pletenih odevnih predmeta oko desetak odsto.
"Uslovi poslovanja u Srbiji su veoma teški, zbog svetske i evropske krize, ali mislim da bi strateški cilj naše države trebalo da bude da podrži one koji rade, prvenstveno porodične firme, koje bi mogle da budu stub našeg ekonomskog razvoja. Mislim da je to jedini izlaz iz sadašnje situacije", kaže sagovornik, a potom dodaje da bi država trebalo da stvori dobar ambijent za poslovanje i da, primera radi, ako se bori protiv sive ekonomije ne bi trebalo da sputava firme koje plaćaju porez, već bi trebalo da ih podrži.
Iako „Sirogojno company“ ne radi mnogo za domaće tržište, Ljubojević kaže da podržava mere štednje Vlade Srbije i ističe da bi najbolji potez Vlade bio kada bi ostvarila uštede u državnoj administraciji. "U tom sektoru mora da se naprave veliki rezovi. Osim smanjenja plata, potrebno je da se reše problemi viška zaposlenih i da se poboljša efikasnost tih sektora. To jeste dugotrajan proces i dobro je da je pokrenut“.
Uz podsećanje da je „Sirogojno kompani“ mala porodična firma, koja uspešno posluje bez političkih i stranačkih veza, sagovornik ističe da nije stranački angažovan, ali da bi za državu bilo dobro da uvaži sugestije uspešnih privrednika.
"Nije rešenje u tome da se privrednici potpuno distanciraju od politike, jer treba učestvovati u stvaranju ambijenta za poslovanje. Ako se distancirate i ne učestvujete u promenama, ne možete očekivati da se nešto promeni. Treba se angažovati, ali treba naći dobru meru u svemu tome, isključiti lične interese i angažovati se za opšti interes. Međutim, kada se kod nas neko od privrednika uključi u politiku, prozivaju ga da to čini isključivo iz privatnih interesa, da bi mogao da utiče na usvajanje zakona koji bi mu koristili, što nije dobro“, kaže on.