Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Reči koje ne treba pisati u CV-u: vredan, komunikativan i motivisan


(Preuzeto sa sajta Novi magazin - 198. 09. 2013.)

vesti o zapošljavanjuPoslednje istraživanje američkih stručnjaka je pokazalo da termini i reči kao što su 'vredan', 'timski igrač' i 'motivisan' treba izbegavati prilikom pisanja CV-a za posao, jer prema mišljenju stručnjaka takve reči predstavljaju samo isprazne fraze bez konkretne osnove.

Jedan od stručnjaka koji je radio u navedenom istraživanju, objavljenom na BBC-u, Finlo Rohrer tvrdi da u većini slučajeva osobe koje traže posao u CV napišu “tonu bespotrebnih stvari koje su obično vrlo dosadne i beznačajne potencijalnom poslodavcu”.

Smatra da osobine koje napišu kandidati u CV-u izledaju skoro identično u svim slučajevima i zbog toga mogu biti kontraproduktivne i eliminišuće u vezi sa mogućim zaposlenjem, naglašavajući da “pisanje da ste 'kreativni' samo može u očima poslodavca značiti da verovatno posedujete suprotne osobine”.

Američki stručnjaci smatraju da prilikom pisanja CV-a kandidati treba da deluju prema principu “pokaži mi to, nemoj bespotrebno pričati”, naglašavajući da “nikada ne treba započinjati rečenicu sa 'interesanto', jer je bolje da to dokažete isticanjem konkretnih rezultata koje ste do tog momenta ostvarili”.

Dodaje se da je najbolje poslodavcu prepustiti da sudi i donese ocenu o vašim praktičnim rezultatima na osnovu čega može zaključiti “da li ste zaista vredni i kreativni”.

“Svi nekako u CV-u tvrde za sebe da su 'svestrani' i izjavljuju da poseduju sposobnosti i kvalitete da rade samostalno, ali i kao deo tima”, kaže stručnjak za zapošljavanje Korin Mils.

Dodaje da su osim termina “kreativan”, pogrešni termini koje treba izbegavati u biografiji “odličan saradnik” i “komunikativan”.

Takođe, u istraživanju koje su sproveli američki naučnici navodi se da se nikada u CV-u ne smeju praviti jednostavne gramatičke greške, i da je potrebno CV organizovati na lep i jednostavan način.

Istraživač koja je radila na studiji o pisanju CV-a Kler MekKortni smatra da je najbitnije od svega da kandidati prilikom pisanja CV-a budu maksimalno pošteni, iskreni i realni.

“Najbitnije je da potvrde ono o čemu govore, umesto da iznose otrcane i uobičajene fraze. Iznesite stvarne primere o vašim uspesima i podvizima, sve ono što vas može učiniti drugačijim, specifičnijim i originalnijim u odnosu na ostale kandidate”, kaže ona.

Napominje da je važno da se u CV-u iskreno piše o aktivnostima koje kandidati zasta vole i u čemu uživaju, kao što su hobiji i aktivnosti van posla.

U američkoj studiji se naglašava da se u CV-u mora “pokazati da ste vredni”.

“Osobinu da je neko vredan, u CV-u bi trebalo pokazati u smislu da ste u prošlosti radili na projektu u skladu sa datim rokovima, pa čak i vikendima i da ste ga uspešno završili, tvrde oni.

Napominje se da kandidati obavezno moraju izbegavati uobičajene fraze, sastaviti listu konkretnih uspeha koji su u skladu sa opisom posla za koji podnose zahtev i da nikada ne lažu.

“Jer ako laž izađe na videlo, u slučaju i da budete pozvani na razgovor za posao, vi nikada nećete dobiti taj posao”, upozoravaju američki istraživači.

autor: AM
izvor: Buka/Novi magazin

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti