Rumuni traže 500 radnika iz Kikinde


(Preuzeto iz Blic-a, 05.06.2008.)

Italijanska kompanija "Zoppas", koja već deset godina ima veliku fabriku za proizvodnju električnih grejača u Sent Miklošu u Rumuniji, spremna je da zaposli 500 Kikinđana, električara i metalaca. Rumunima je jeftinije da radnicima obezbede prevoz iz Kikinde, koja je udaljena 48 kilometara, nego iz Temišvara do kojeg ima oko 65 kilometara. Ako ne pronađu radnike zainteresovane da putuju u Sent Mikloš, čelnici "Zoppasa" spremni su da naprave fabriku u blizini Kikinde.
Za desetak dana biće ispitana zainteresovanost radnika iz Kikinde da putuju u Rumuniju na posao, rečeno je juče na konferenciji za medije u Regionalnoj privrednoj komori. Traže se mlađi radnici elektro i metalske struke, trećeg i četvrtog stepena obrazovanja, ali i visokoobrazovan kadar. - Rumuniji nedostaje radna snaga. Primera radi, u Sent Miklošu nezaposlenost je tek jedan procenat, a u Evropi čak sedam odsto. Naša firma je za deset godina od radionice sa dvadesetak zaposlenih izrasla u fabriku koja zapošljava 3.000 radnika. Naša proizvodnja se neprestano širi i isplati nam se da radnike svakodnevno dovozimo iz Kikinde - kaže Mihail Mares, menadžer za ljudske resurse "Zoppasa", ali nije želeo da precizira visinu zarade koju nude. Ako ne pronađe radnu snagu, kompanija "Zoppas" spremna je da otvori pogon u Kikindi, nagovešteno je juče.

Da bi se što pre organizovala proizvodnja, potrebna je jedna velika ili dve manje već izgrađene hale, ukupne površine oko 10.000 metara kvadratnih. Inače, fabrika u Rumuniji zauzima blizu sedam hektara. Iako se čini da je geografska blizina Kikinde Sent Miklošu jedini razlog zbog kojeg Rumuni traže radnu snagu, verovatno je skriveni razlog i cena rada. Naime, prema nekim informacijama, prosečna zarada radnika u Temišvaru sada je oko 500 evra, dok su naši ljudi spremni da rade za znatno nižu sumu. Takvom kalkulacijom izgleda da se rukovode i u "Zoppasu". Da bi radnici putovali od Kikinde do Sent Mikloša, neophodno je da se između Srbije i Rumunije otvori malogranični prelaz Vrbica-Valkanj.
Neizvesno je i kada bi taj prelaz mogao da bude otvoren. Za to je neophodno uključivanje i opštine Čoka, jer je Vrbica na njenoj teritoriji, ali je blizu Mokrina kod Kikinde. Iako su Rumuni, navodno, već dali zeleno svetlo za otvaranje tog prelaza, ne treba zanemariti ni inicijativu Regionalne privredne komore Kikinda da se prelaz između naše zemlje i Rumunije otvori između Nakova kod Kikinde i mesta Lunga Comlosu Mare u Rumuniji.


ANTR FILE


Propala inicijativa

Rumunske kompanije bile su i pre godinu dana zainteresovane za radnike iz Banata. Privredna komora Županije Timiš iz Temišvara tražila je 1.000 građevinaca, ali saradnja nije ostvarena jer nije postojao sporazum između dve države. Sada protokol o saradnji postoji, međutim, ukoliko između Srbije i Rumunije ne bude otvoren malogranični prelaz Vrbica-Valkanj, radnici iz Kikinde na posao u Rumuniju trebalo bi da putuju preko Srpske Crnje. Tako bi se put produžio na 65 kilometara.

Dolaze u Banat zbog manjih plata

Da se italijanskim fabrikama koje posluju u Rumuniji zbog jeftine radne snage isplati da otvore pogone u Kikindi, pokazuje za sada jedini takav primer. Firma "Timior Collant", koja već deset godina ženske čarape proizvodi u Rumuniji, otvorila je pogon "Emmepi" i u Kikindi. To je prva italijanska investicija u Srbiji, a prosečna zarada radnika je od 13.500 do 15.000 dinara. Zarade u Rumuniji daleko su više.

R. Rajić

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti