Nedeljni presek oglasa: Puno dobrih poslova za inženjere na našem sajtu!
Sve o jedinstvenom tržištu rada Open Balkan - Šta Srbija time dobija
Jedinstveno tržište rada tri zemlje koje čine Open Balkan inicijativu - Srbija, Severna Makedonija i Albanija - trebalo bi da počne da funkcioniše ove jeseni, saznaje sajt Poslovi Infostud u Privrednoj komori Srbije.
Inače, inicijativu Open Balkan dogovorili su 2019. godine zvaničnici triju zemalja sa idejom da se građanima ovog regiona omogući da lakše putuju, trguju, dolaze do deficitarnih kadrova i integrišu se, odnosno da se nalik modelu EU omogući slobodno kretanje robe, usluga, ljudi i kapitala.
Prema rečima Nenada Đurđevića, savetnika predsednika PKS, uslov da bi ovo jedinstveno tržište moglo da funkcioniše na nivou sve tri države je da se sve neophodne regulatorne promene usvoje u nacionalnim parlamentima. Iako je Sporazum o uslovima za slobodan pristup tržištu rada Zapadnog Balkana potpisan još decembra prošle godine, još se čeka, između ostalog, da ga Severna Makedonija ratifikuje u svojoj Skupštini.
- Nakon toga treba da se potpišu tehnički protokoli koji omogućavaju sprovođenje procedura u sve tri zemlje a pošto oni još uvek nisu potpisani, ni usluga na e-upravi još uvek nije dostupna, mada je tehnički sve spremno za primenu ovog sporazuma - kaže za naš sajt Đurđević.
Klikom do radne dozvole
U nastavku teksta napravili smo svojevrsni vodič kroz jedinstveno tržište rada Open Balkan. Na koji način će se zainteresovani prijavljivati na nacionalne e-uprave i kakve koristi imati od ovog tržišta objašnjavaju Nenad Đurđević iz PKS i Ivan Radak iz NALED-a.
- Procedura koja je predviđena tehničkim protokolima koji još uvek nisu potpisani, ali jesu dogovoreni, podrazumeva da građanin jedne od tri zemlje Otvorenog Balkana pristupa svojoj e-upravi sa zahtevom da mu se izda Otvoreni Balkan ID broj. Nakon popunjavanja formulara onlajn i uz davanje podataka iz pasoša ili lične karte sa čipom, e-uprava svake od zemalja u okviru inicijative Open Balkan izdaje ID broj na osnovu kojeg se dalje ostvaruje pravo za rad u drugoj zemlji članici - kaže Đurđević i dodaje:
- Po dobijanju ID broja, građanin koji želi da traži posao ili zasnuje radni odnos u nekoj od ovih država, aplicira za “radnu dozvolu” uz pomoć ID broja na servisu e-uprave države u kojoj želi da radi. Popunjava opet formular i daje svoj ID broj i na osnovu toga mu se odobrava boravišna i radna dozvola. Taj građanin onda može da boravi i traži posao ili zasnuje radni odnos na identičan način kao i lokalni državljanin u toj zemlji - objašnjava Đurđević.
On napominje da poslodavac nema nikakav posao administriranja osim onog koji se podrazumeva pri zasnivanju radnog odnosa sa građaninom države u kojoj posluje.
Kako će zainteresovani dolaziti do posla u Srbiji
Ivan Radak iz NALED-a dodatno objašnjava kako će tehnički izgledati ta procedura za, recimo, one državljane Albanije i Severne Makedonije koji budu želeli da rade u Srbiji. Procedura će, naravno, biti identična i u obrnutoj situaciji.
- Državljani Albanije i Severne Makedonije mogu da se loguju na svoj nacionalni portal (identičan e-upravi Srbije) i pokrenu uslugu Open Balkan ID broj. Sve tri države će omogućiti generisanje Open Balkan ID broja sa korisničkim imenom i lozinkom i na taj način se pokreće i sama usluga slobodnog pristupa na jedinstvenom tržištu rada Open Balkan.
Ako žele baš da pronađu posao u Srbiji, potom se onda loguju na portal e-uprave Srbije koristeći isto korisničko ime i istu šifru koju su kreirali prilikom logovanja u svojim zemljama - Makedoniji ili Albaniji. To znači da u Srbiji ne otvaraju nikakav novi nalog stranog državljanina, već da se na portal e-uprave loguju koristeći elektronski identitet iz svoje države. Kada se uloguju na portal u Srbiji i pokrenu uslugu, tada pristupaju tržištu rada i dobijaju formular koji je već popunjen njihovim ličnim podacima, zato što će ih sistem već povući od institucija druge države - kaže Radak.
QR kod i dve godine rada bez radne dozvole
On naglašava nadalje da će svaki građanin koji aplicira dobiti elektronski dokument koji se zove „odobrenje za slobodan pristup tržištu rada“ koji će mu važiti uz lični dokument sa kojim prelazi granicu.
- Taj dokument će imati QR kod koji služi za proveru, odnosno utvrđivanje da li postoji odobrenje za slobodan pristup tržištu rada što je korisniku ujedno i odobrenje da boravi na teritoriji neke od zemalja dve godine i da radi bez radne dozvole - kaže naš sagovornik.
Đurđević očekuje da nakon završetka ratifikacije u Severnoj Makedoniji svi protokoli budu potpisani, a odmah nakon toga biće najavljen i početak primene ovog jedinstvenog tržišta koje bi trebalo da i poslodavcima i onima koji traže posao omogući da lakše dođu jedni do drugih na teritoriji sve tri zemlje.
- To znači da državljanima Severne Makedonije i Albanije neće biti potrebne boravišne i radne dozvole, odnosno na državljane te dve zemlje prilikom zapošljavanja u Srbiji neće se primenjivati Zakon o zapošljavanju stranaca. Trenutno da biste zaposlili stranca, morate da pribavite radnu i boravišnu dozvolu od policije, a zatim da prođete kroz određene administrativne procedure koje zahtevaju i vreme i angažovanje vaših zaposlenih - odgovara Nenad Đurđević, savetnik predsednika Privredne komore Srbije.
Velika šansa za sezonce ali i druge radnike
Za NALED je, dodaje Ivan Radak, posebno važno što će primena ovog Sporazuma olakšati zapošljavanje sezonskih radnika, jer veruje da će oni biti najveći korisnici sistema, posebno što je poljoprivreda važan sektor u sve tri države.
- U Makedoniji zaposleni u agraru učestvuju sa oko 16% u ukupnoj zaposlenosti, u Srbiji oko 17%, a u Albaniji čak 38 odsto - navodi Radak.
Inače, inicijativu Open Balkan dogovorili su 2019. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i premijeri Albanije i Severne Makedonije Edi Rama i Zoran Zaev. Ideja je da se ovoj regionalnoj inicijativi priključe i druge države Zapadnog Balkana.