Gradilište čeka, Moravacem zove – jesi li ti naš novi građevinski inženjer?
Trgovina najunosniji biznis
(Preuzeto iz Danas-a 24.01.2007.)
Kada je reč o strukturi delatnosti najveći broj firmi u Srbiji bavi se trgovinom, dok se broj onih koje se bave inženjeringom, konsaltingom i poslovima menadžmenta, ili prevozom robe u drumskom saobraćaju "meri" sa dva do tri procenta. Najatraktivnija je trgovina na veliko jer u toj delatnosti posluje 12 odsto registrovanih preduzeća. Interesantno je da u klasifikaciji privrednih društava prema delatnostima nema proizvodnje koja se (možda) krije ispod oznake "ostale poslovne aktivnosti" gde je evidentirano čak 67 odsto registrovanih privrednih subjekata. Kako nam je rečeno u Agenciji te delatnosti su toliko raznolike da ih je nemoguće svrstati po bilo kojoj klasifikaciji i srodnosti.
Agencija za privredne registre vodi evidenciju privrednih subjekata prema pretežnoj delatnosti za koju se opredeli podnosilac prijave. Tako se može dogoditi da preduzetnik proizvodi, pakuje i prodaje neki proizvod, a u prijavi kao delatnost navede prodaju. To znači da evidencija Agencije ne pruža pravu sliku o delatnostima privrednih subjekata i preduzetnika. Procenjuje se da se proizvodnjom bavi oko deset odsto ukupnog broja registrovanih subjekata - ističu u Agenciji za privredne registre.
Kad je reč o preduzetnicima, evidentirano je da je najveći broj radnji u Beogradu, u Južnobačkom okrugu registrovano je devet odsto, a Šumadijskom okrugu oko šest odsto ukupnog broja preduzetnika. Po pet procenata registrovanih preduzetnika ima u Južnobanatskom, Nišavskom i Zlatiborskom okrugu, a samo tri odsto u Moravičkom okrugu. I u registraciji preduzetnika dominiraju ostale delatnosti sa više od 23 hiljade registrovanih. Najviše je zastupljena trgovina na malo koja se uglavnom odvija na tezgama i pijacama (2.796 preduzetnika tako funkcioniše), kao i trgovina na malo u nespecijalizovanim prodavnicama (2.395). Slede barovi (2.360) i restorani, a najmanje je prodavnica koje prodaju odeću (1.334 ).
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku krajem 1996. godine u Srbiji je (zajedno sa KIM ) bilo je evidentirano oko 198 hiljada privrednih subjekata. U trgovini na veliko i malo bilo je registrovano oko 116 hiljada firmi, dok je u oblasti finansija i drugih usluga evidentirano oko 24 hiljade firmi. Interesantno je da je u oblasti industrije i rudarstva te godine bilo registrovano oko 24 hiljade privrednih subjekata, a samo sedamdesetak firmi u oblasti vodoprivrede. U Srbiji je te godine bilo evidentirano oko 178 hiljada preduzetnika koji su se "bavili ličnim radom" . Zanatlije i uslužne radnje bile su najbrojnije (oko 54 hiljade), registrovano je 45 hiljada trgovinskih radnji i 28 hiljada u oblasti saobraćaja i veza. Vodoprivreda sa 600 registrovanih preduzetnika i šumarstvo, odnosno uzgoj i iskorišćavanje šuma sa 88 preduzetnika delatnosti su sa najmanjim brojem registrovanih preduzetnika - izjavio je za Danas Miodrag Cerovina, načelnik za statističke registre i standarde Republičkog zavoda za statistiku.
Tek nakon što je 2006. godine okončana preregistracija privrednih subjekata (taj posao je na osnovu Zakona o registraciji privrednih subjekata bio poveren Agenciji za privredne registre) bilo je moguće utvrditi tačan broj aktivnih privrednih subjekata. Tako je posle isteka roka za preregistraciju izbrisano oko 145 hiljada neaktivnih privrednih subjekata.
M. Janjić