Poreska uprava zapošljava: Karijera u službi javnog interesa
Veštačka inteligencija u zapošljavanju – Lakše do posla uz Infostudove nove AI alate
Traženje posla i zapošljavanje više ne izgledaju kao pre. Ni regrutacija i selekcija nisu ostale imune na prodor veštačke inteligencije, koja je i u ovom polju promenila mnogo toga – način na koji biramo poslove, ali i kandidate. Ono što je nekada bio dugotrajan i naporan proces, sada je znatno brže i efikasnije.
Kako to zaista funkcioniše u praksi svedoče konkretna rešenja koje je razvio Infostud. Najveća platforma za zapošljavanje u Srbiji pokrenula je već desetak alata razvijenih uz pomoć AI koji kandidatima olakšavaju prijave, poslodavcima štede vreme, poboljšavaju kvalitet selekcije i pomažu da se donesu bolje odluke – zasnovane na podacima.
Ovi AI alati unapređuju sve ključne korake procesa zapošljavanja – od pisanja oglasa i rangiranja prijava, do pripreme kandidata za intervju. Poslodavci sada lakše i brže dolaze do najrelevantnijih kandidata, dok kandidati imaju podršku da se bolje predstave i pripreme. Sve funkcionalnosti dostupne su direktno na sajtovima Infostuda.
Kako navodi Dejan Pavluković, menadžer poslovne strategije i razvoja Infostuda:"Cilj je olakšati život i poslodavcima i kandidatima, i to pomoću konkretnih, svakodnevno upotrebljivih AI rešenja".
Više prijava, manje problema – uz Smart Sort
Kada na konkurs stigne recimo 400 prijava, umesto dana ili nedelja pregledanja, Infostudov Smart Sort alat za par sekundi rangira kandidate po relevantnosti, daje automatski sažetak svake biografije i pomaže poslodavcu da odmah prepozna ko je najbliži idealnom kandidatu.
“Kao najvažnije, skraćuje trošenje vremena na pregled veliki broj nerelevantnih prijava koji se dešava na određenim konkursima.Takođe, ovaj sistem može kandidatima pružiti informacije koliko su dobar "match" za poziciju, šta im nedostaje od podataka u biografiji i/ili koje veštine su neophodne za ovu poziciju.”, kaže Pavluković i dodaje da sada postoje i alati uz koje kandidati više ne moraju da razbijaju glavu kako da napišu dobar CV ili se pripreme za intervju.
Pametna priprema za kandidate: AI kao karijerni saputnik
“Uz opciju “sažetak biografije” poslodavci mogu da je sumiraju u nekoliko rečenica, sa ključnim informacijama iz biografije i zaključkom zašto odgovara (ili ne) za konkretnu poziciju. Rešava se čest problem vizuelno neujednačenih, preopširnih i nepreglednih CV-eva i smanjuje rizik da kompanije previde važne prijave”, objašnjava naš sagovornik.
Uz alate “popunjavanja profila na sajtu”, kandidati više ne moraju ručno da popunjavaju podatke iz svoje biografije, već to sistem čini za njih tako što iz priloženog dokumenta "vadi" ključne podatke kao što su veštine, znanja, pozicije, industrija i na taj način organizuje podatke, olakšavajući im pronalazak najrelevantnijih oglasa.
Kako Pavluković kaže, kandidatima su sada dostupni i AI alati za pripremu za intervju.
„Kandidati dobijaju personalizovani set pitanja za vežbu, krojenih baš po poziciji, industriji i kompaniji za koju se prijavljuju. Na taj način mogu da se pripreme kao pravi profesionalci i izgube strah od nepoznatog — posebno je korisno za one sa manje iskustva ili one koji nisu sigurni šta ih zapravo može čekati na intervjuu,” ističe Dejan Pavluković.
Generisanje pitanja za intervju, teksta oglasa, opisi zanimanja, kao i sistem za automatsku obradu oglasa, olakšale su put do “savršenog spoja”.
Lakši put do savršenog spoja - Poslodavcu na usluzi
Pokrenut je i interesantan mehanizam, koji će naročito biti od koristi manjim firmama, kao i preduzećima gde su HR -ovi sa manje iskustva, tako što kreira ciljana pitanja za intervju, prilagođena konkretnoj poziciji i kandidatu. Svaki razgovor sa ovim alatom je mnogo bolje organizovan i efektivniji.
“Još jedna značajna pomoć poslodavcima je da brzo dobiju strukturiran i relevantan oglas na osnovu pozicije koje raspisuju. Time se rešava problem neujednačenih, nedovoljno jasnih ili preopširnih oglasa koji ne privlače kandidate. U isto vreme, olakšava se proces klijentima koji nemaju mnogo iskustva, ili vremena u pisanju teksta oglasa”, kaže Pavluković.
Opcija “opisi zanimanja”, koja automatski kreira savremene opise zanimanja sa realnim primerima iz prakse, pomaže da se prate nova zanimanja koja se pojavljuju na tržištu, eliminiše zastarele informacije i smanjuje potreba za ručnim unosom i ažuriranjem opisa.
Tradicionalno, kandidati su često ostajali "zarobljeni" u okviru naziva svoje pozicije. Danas, AI pomaže da se uoče stvarne veštine, iskustva i potencijali kandidata koji se mogu primeniti i na druge poslove: bivši učitelj kao odličan agent korisničke podrške, računovođa kao analitičar podataka.
„Ovo otvara mogućnosti za razvoj i promenu karijere koje su do sada bile teže ostvarive. Regruteri su to znali i ranije, ali uz AI se to dešava brže i pouzdanije“, kaže Pavluković.
Kako dodaje, automatizacija rutinskih zadataka poput rangiranja prijava, zakazivanja intervjua i slanja obaveštenja kandidata omogućava HR timovima da se fokusiraju na strateške zadatke — razvoj talenata, employer branding i jačanje uloge HR-a u poslovanju.
Mogući rizici i izazovi
Međutim, Pavluković upozorava da AI donosi i rizike. Moguće su greške u algoritmima, gubitak ličnog kontakta sa kandidatima u ranim fazama, kao i pritisak na promenu uloga HR profesionalaca. Mane su i mogući netačni algoritmi, nedostatak transparentnosti, otpor promenama. Ni ovi modeli nisu savršeni, pa može doći do pogrešnih preporuka ili pogrešnih zaključaka.
“Rešenje je pažljivoj primeni – AI bi trebalo da podržava, a ne da zamenjuje ljude u zapošljavanju”, kaže naš sagovornik i dodaje da je cilj infostudovih novih rešenja da se poslodavcima omogući brža, preciznija i efikasnija selekcija, da se povezuju sa kvalitetnim kandidatima i podigne kvalitet razgovora za posao. Ovo je naročito važno u vremenu kada je nezaposlenost srednje visoka, a konkurencija velika”, zaključuje naš sagovornik.
Fotografija u tekstu: Dejan Pavluković