Nedeljni presek oglasa: Dobre prilike za posao na našem sajtu čekaju na vas!
Virtuelni asistent kao profesija budućnosti: Šta je potrebno da biste radili taj posao
"Ne postoji nijedan pravi kriterijum za idealnog kandidata koji bi bio VA, ali se pokazalo da su najuspešniji oni koji iskazuju samoinicijativu, spremnost da stiču nova znanja i primenjuju ih u svakodnevnom radu. U zavisnosti od branše kojom se bave, poslodavci biraju da li će radije angažovati muškarca ili ženu za svog VA", objašnjava Nikolina Andrić, koja već šest godina radi kao virtuelni asistent.
Virtuelni asistent je osoba koja, isključivo na daljinu, odnosno putem Interneta, sarađuje sa jednim ili više poslodavaca tj. klijenata uglavnom iz domena organizacije, administracije, marketinga...
Njihov posao čine razne aktivnosti:
- Unos podataka
- Pisanje izveštaja i ugovaranje sastanaka
- Kreiranja sadržaja
- Prevođenja
- Upravljanje mejlovima
- Izrada grafičkih rešenja
- Upravljanje nalozima na društvenim mrežama
Širok je dijapazon aktivnosti koje svakodnevno sprovode virtuelni aistenti, a zahtevi klijenata nisu uvek isti, ni po obimu, ni po karakteru. Zato se i ne očekuje da Virtelni asistenti sve segmente poslova poznaju perfektno.
Šta je sve potrebno za uspešno bavljenje ovim poslom
Kao prvo potrebni su računar i stabilna internet konekcija kako biste uopšte mogli da krenete u ovu pustolovinu.
Od izuzetne važnosti je da znate strani jezik. Nije presudno i niko vam neće uzeti za zlo ukoliko vaš engleski nije perfektan, ali je poželjno da bude razumljiv i koliko toliko pristojan. Poznavanje još nekog jezika vam svakako ide u prilog jer stvarate sebi mogućnost da budete aktivniji na polju prevodilačkih poslova.
Savet: Na sajtovima British Council i Cambridge English možete testirati Važe trenutno poznavanje engleskog jezika, a na jednoj od najpopularnijih platformi, Duolingo, vežbati ili učiti potpuno novi jezik.
Posao VA ne može da se zamisli bez upotrebe MS Office paketa jer ćete u programu Word sigurno sređivati postojeće i kreirati nove dokumente, u Excel-u praviti tabele a u PowerPoint-u prezentacije. Od vas se ne očekuje da vladate celokupnim MS Office paketom, ali znanje ova tri segmenta su presudna.
Savet: Dosta literature o ovome imate i u štampanom i u elektronskom formatu (E-book), a za video tutorijale uvek možete posetiti Youtube ili ukoliko Vam je potrebno mentorstvo upišite neki od kurseva.
Važno je i napredno korišćenje Google pretraživača kako biste što brže, lakše, jednostavnije i sistematičnije došli do informacija koje se od vas traže.
Dobra i korektna komunikacija (usmena i pisana) kako sa samim klijentima tako i sa osobama koje po njihovom zahtevu eventualno treba da kontaktirate i prosledite informaciju ili ugovorite sastanak.
Kada je u pitanju izrada grafičkih rešenja ili obrada fotografija imajte na umu da ste VA, a ne grafički dizajner. Velika prednost je ako imate bar osnovno znanje jer na taj način pokrivate veće polje svojih usluga koje pružate.
Savet: Photoshop jeste alat koji pruža velike mogućnosti ali ako zahtevi klijenata nisu previsoki, slobodno posetite Canvu - jednu od trenutno najboljih platformi za jednostavnu i laku izradu grafičkih rešenja na bazi gotovih i polugotovih šablona.
Poslednjih godina, svest klijenata o prisutnosti na društvenim mrežama je u porastu te je upotreba društvenih mreža još jedan segment koji bi trebalo da poznajete.
Korišćenje alata za skladištenje podataka (Google Drive, Dropbox), alata za automatsko i masovno slanje majlova (Mailchimp, AWeber, GetResponse, itd) istaći će vas u odnosu na druge VA-e. Internu komunikaciju, kratkoročne ili dugoročne projekte ili to-do liste možete obavljati i kreirati pomoću nekog od project management alata (Evernote, Trello, Slack). Sve to ostavlja utisak dobro pripremljenog i potkovanog VA-a.
Dodatna (ali ne i presudna) znanja i veštine:
Brzo kucanje koje ne mora biti naučeno strogo po pravilima ali je važno da posedujete određenu brzinu kako biste bili učinkovitiji. Koliko ste brzi proverite na platformi Typing test.
Korišćenje CMS-a (Content Management System) nekada je važilo samo za one koji "naginju" ka programiranju i developmentu, ali vremenom ovi sistemi su prilagođavani krajnjim korisnicima te ukoliko Vam je poznat rad u nekom od njih (npr WordPress) poslodavci će se obradovati jer ćete umeti lepo da koncipirate neku vest, obaveštenje ili neki drugi sadržaj za zvanični sajt kompanije.
Tipovi Virtuelnih asistenata
"Uopšteno govoreći, postoje dva tipa Virtuelnih asistenata – jedna grupa su oni čije znanje pokriva široki spektar veština i korišćenja alata bez nekog preteranog produbljenog znanja, i druga grupa su oni čija se specijalnost usko vezuje za najviše 2-3 veštine. Prvi tip VA se vezuje za sve koji se tek upuštaju u ove poslovne vode, a kasnije kad "ispeku" zanat specijalizuju se za pružanje nekih određenih usluga", ističe naša sagovornica.
Radno vreme
Iz svog iskustva, Nikolina nam prenosi da treba imati na umu da se radno vreme VA uglavnom vezuje za radno vreme vašeg poslodavca. To nije uvek slučaj ali treba obratiti pažnju u kojoj vremenskoj zoni i gde se tačno geografski nalazi vaš trenutni ili potencijalni poslodavac.
Kako i gde pronaći klijente?
Najbolja mesta za pronalaženje klijenata ili poslodavaca su neke od poznatijih posredničkih platformi kao što su UpWork ili Freelancer. Takođe, imate mogućnost i da samostalno kontaktirate željenog poslodavca putem drugih mreža i komunikacijskih kanala poput Facebook-a i LinkedIn-a.
Jasno je da se svet iz dana u dan menja i da možemo napredovati samo ukoliko idemo u korak sa vremenom. To definitivno nije stvar prestiža već tržišta koje diktira određene potrebe.
Autor: Nataša Sedlaček