Rezultati istraživanja: eUčenje jeste moć!
Istraživanje o celoživotnom učenju, sprovedeno u saradnji između Krojačeve škole i Poslova Infostud, pružilo nam je dublji uvid u navike, značaj i motivaciju odraslih u oblasti obrazovanja. Fokus je bio na sticanju novih znanja i veština putem online učenja (eLearning).
KO JE UČESTVOVAO I ZAŠTO?
Online istraživanje je okupilo 975 ispitanika iz Srbije, među kojima je 41 % trenutno zaposlenih, 38% nezaposlenih, dok su ostali bili studenti, preduzetnici ili penzioneri.
Najveću motivaciju za pohađanje različitih kurseva predstavlja lični rast i razvoj (42%), dok se napredovanje u karijeri ističe kao drugi ključni faktor (29%). Društvene mreže su najčešći izvor informacija o željenim kursevima (42%), zatim slede Google pretraživanje (27%) i preporuke prijatelja (18%).
KULTURA UČENJA U ORGANIZACIJAMA
Od ukupnog broja učesnika, njih 42% nije imalo podršku kompanije za pohađanje obuka. Među onima koji jesu, najčešće su to bile obuke za zaštitu na radu, prvu pomoć i specifične veštine vezane za njihovu poziciju.
Zanimljivo je da je čak 72% ispitanika samoinicijativno pohađalo obuke, posebno iz IT oblasti (web dizajn, programiranje), MS Office, stranih jezika, poslovne komunikacije, soft skills i zanata. Online učenje je iskusilo 57% učesnika, a ovaj trend povezujemo sa periodom karantina.
PREDNOSTI ONLINE UČENJA
Rezultati pokazuju da skoro 86% učesnika preferira učenje na maternjem jeziku (srpskom). Glavne prednosti online učenja su mogućnost učenja u bilo koje vreme i sa bilo kog mesta, prilagođavanje sopstvenom ritmu, mogućnost ponovnog pregleda lekcija i učenje na maternjem jeziku.
KADA I KAKO UČE?
Najčešće vreme za učenje je između 30 i 60 minuta (44%), uglavnom uveče i tokom noći (54%). Zapaženo je da se većina uči radnim danima posle posla (46%), a zatim vikendom (35%). Samo 10% ispitanika uči tokom radnog vremena.
Interesovanje za sticanje znanja i veština pokazuje naglašen interes za oblasti kao što su marketing, strani jezici, IT, komunikacija, menadžerske veštine, ali i posebno za očuvanje mentalnog zdravlja (emocionalna inteligencija, panika, anksioznost, psihološka bezbednost na poslu).
Analizom rezultata, primećena je velika spremnost za celoživotno učenje, uz istovremeno nepoznavanje potencijalnih izvora znanja. Veliki broj ispitanika svesno prepoznaje značaj sticanja novih veština i samostalno pristupa online kursevima prema sopstvenim potrebama i željama (karijerno napredovanje, lični razvoj).
Globalni trend jačanja kulture kompanijskog učenja primećuje se i kod nas. Kompanije sve više koriste LMS platforme za online obuku zaposlenih, a ističu se povoljnije cene, fleksibilnost i poboljšanje employer brandinga kao ključne prednosti.
Kompletan izveštaj preuzmite OVDE
(pošaljite zahtev)