(62) komentari
Postovani Milane,supeug mi je zaposlen na neodredjeno vec 4 godine,od 30.08.2024 je na bolovanju radi nege deteta po clanu 78 stav 3.Poslodavac mu nije uplatio ni jednu platu do danasnjeg dana,jutros su ga pozvali iz firme i rekli da dosje po platu na blagajnu,koja je uvec bila isplacivana na tekuci racun,plus je umanjena za 8000 rsd,molim vas da me usmerite sta da radimo,tj kome da se obratimo.Samo da napomenem da sam zvala socijalno/penziono,rekli su mi da su doznake predate,ali da oni duguju doprinose za sve zaposlene u proteklih 10 godina,u pitanju je jpkp Lazarevac.
Poštovana Ljiljana
Visina naknade zarade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavca u slučaju iz člana 78. stav 3. Zakona o zdravstvenom osiguranju, iznosi 100% od osnova za naknadu zarade.
Dakle, ne može biti umanjenja nakande zarade u odnosu na punu prosečnu zaradu iz poslednjih 12 meseci.
Problem je ako poslodavac ne plaća doprinose, jer je to preduslov za ostvarivanje prava iz zdravstvenog osiguranja, a pravo na nakandu zarade prema članu 78. stav 3. Zakona o zdravstvenom osiguranju je pravo iz zdravstvenog osiguranja. Poslodavac može da isplati nakandu zarade, pa potom da traži refundaciju od RFZO, ali refundacija će uslediti tek kada se isplate svi zaostali doprinosi.
Što se tiče iznosa, treba suprug da proveri zašto je umanjen, ali moguće je da je prosek zarade iz psolednjih 12 meseci niži za 8 hiljada dinara od sadašnje zarade.
Pozdrav
Poštovani,
Zbog povrede na radu, (povreda zgloba kolena- nagnječenje kolena, bila sam privremeno sprečena za rad od avgusta 2021.g do aprila 2022. godine, tj. bila sam na bolovanju u kom periodu mi se isplaćivalo 100% naknade zarade.
Operisala sam koleno, tj. ugrađen mi je veštački zglob dana 30.10.2023. godine, kada mi je otvoreno novo bolovanje, koje je vođeno po osnovu bolesti M17-degenerativno oboljenje zgloba kolena i bila sam na bolovanju narednih 6 meseci, i u tome periodu mi je islaćivana umanjena naknada zarade od 65%, jer se moja bolest vise nije tretirala kao povreda na radu.
Da li sam isplatom umanjene naknade zarade oštećena, s obzirom da su i operacija i moj oporavak posle operacije, posledica povrede na radu i da li je poslodavac i u ovom periodu od 30.10.2023. godine bio u obavezi da mi isplaćuje naknadu zarade u visini od 100% za vreme bolovanja?
Poštovana Valentina
To je medicinsko, a ne pravno pitanje i o ovom se izjašnjava nadležna stručno-medicinska služba RFZO, to jest lekarska komidija filijale RFZO. Ukoliko su se oni izjasnili da je ovo lečenje posledica bolesti, a ne povrede na radu, onda ide isplata 65% od osnovice. Imali ste priliku da se žalite na ocenu Prvostepene lekarske komsiije, a i na ocenu Drugostepene komisije mogli ste se žaliti Republičkom (ili Pokrajinskom) fondu za zdravstvo.
Pozdrav
Dobro vece, ne vidim da je moje pitanje proslo. Ponovo pitam da li je bolovanje placeno 100 % ako je u pitanju streptokoka i stafilokoka? Hvala.
Poštovana Ksenija
Odgovorio sam na to pitanje. Radi se o privremenoj sprečenosti za rad zbog bolesti van rada i poslodavac tu nie obavezan da plaća 100% od zarade, već 65%. Dakle, kod sprečenosti rad koja je uzrokovsana streptokokama i stafilokokama, radi se o bolovanju zbog bolesti van rada i plaća se 65% od prosečne zarade koju ste ostvarili u poslednjih 12 meseci pre meseca otvaranja bolovanja.
Pozdrav
Postovani,
da li se moze otvoriti bolovanje za negu uzeg clana porodice 23.godine, zbog maligne bolesti i kolika je naknada za bolovanje u tom slucaju ? 65% ili 100 % ? i koliko dugo se moze biti na bolovanju od strane lekara u tom slucaju ?
Hvala na odgovoru.
Poštovana Leonora.
Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju osiguraniku zaposlenom pripada naknada zarade zbog nege obolelog, odnosno povređenog člana uže porodice starijeg od sedam godina života koji je teško telesno ili duševno ometen u razvoju, u svakom pojedinačnom slučaju bolesti, odnosno povrede, najduže do 15 dana, a ako je oboleli, odnosno povređeni član uže porodice stariji od sedam godina života, a nije teško telesno ili duševno ometen u razvoju, najduže do sedam dana. Izuzetno od navedenog,, kada postoje opravdani razlozi koji se odnose na zdravstveno stanje člana uže porodice, prvostepena lekarska komisija može produžiti trajanje privremene sprečenosti za rad zbog nege člana uže porodice, najduže do 14 dana za negu člana uže porodice koji je stariji od sedam godina života, a nije teško telesno ili duševno ometen u razvoju.
Prema Zakonu o radu zbog nege bolesnog, odnosno povređenog člana uže porodice, visina naknade zarade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavca iznosi 65% od osnova za naknadu zarade
Imajući u vidu citirane zakonske odredbe, mišljenja sam da bolovanje u opisanom slučaju može trajati maksimalno 14 dana uz naknadu zarade od 65%.
Pozdrav
Poštovani,otvorila sam bolovanje na dete do 3 gine starosti od 01.07.2024.-05.07.2024.Donela sam doznake na posao 08.07.2024.ali ne i potvrdu za supruga da je bio na poslu u tom periodu jer njegov poslodavac ga nije prijavio iako je obećavao danima i na kraju slagao.Kakva je dalja procedura i sta mi je činiti?
Hvalabunapred na odgovoru.
Poštovana
Mora drugi roditelj da bude zaposlen, a kao dokaz se traži prijava na socijalno osiguranje. Samo ako su oba roditelja radno angažovana moguće je bolovanje zbog nege člana proodice.
Pozdrav
Poštovani,
Da li imam pravo na plaćeno odsustvo od 5 dana iz firme zbog operacije deteta od 11 godina? Majka je sprečena zbog zdravstvenih problema, a operacija je zakazana u institutu za majku i dete 200km od naše kućne adrese.
Hvala unapred.
Poštovani
Plaćeno odsustvo se (obavezno) odobrava u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge, teže bolesti člana uže porodice, smrti člana uže porodice i dobrovoljog davanja krvi, kao i u svim drugim slučajevima za koje je poslodavac odredio da se odobrava plaćeno odsustvo. Članovima uže porodice smatraju se bračni drug, deca, braća, sestre, roditelji, usvojilac, usvojenik i staratelj. Ukoliko se može podvesti pod težu bolest, imate pravo na plaćeno odsustvo. Imate takođe pravo i na bolovanje kao pratilac detetu tokom stacionarnog lečenja. Prema tome, mišljenja sam da i ako Vam se ne odobri plaćeno odsustvo (100% naknada zarade) u svakom slučaju biste imali pravo na bolovanje kao pratilac maloletnom licu na stacionarnom lečenju (65%).
Pozdrav
Postovanje,bio sam na bolovanju oko 30 dana spremio sam papire za komisiju medjutim posle nekoliko vremena stigla je ocena od komisije ali da krenem sa radom, ja se i dalje ne osecam dobro a poceo sam da radim u firmi doktorica mi je rekla da mora da prodju 3 nedelje da bih opet isao na bolovanje u pitanju je uvecana masna jetra. Jel mogu ja sad na nesto drugo da se zalim da bi dobio bolovanje zbog mog trenutnog stanja hvala unapred
Poštovani Marjane
Imate pravo prigovora Drugostepenoj lekarskoj komisiji na ocenu Prvostepene lekarske komisije filijale RFZO, i to u roku od 3 radna dana od dana kada ste primili ocenu na koju ulažete prigovor. Ako Vaš prigovor ne bude usvojen, kod lekara možete da se javite radi ponovnog otvaranja bolovanja samo ako se pojavi nova medicinska dokumentacija koja će potvrditi pogoršanje zdravstenog stanja.
Pozdrav
Koliko se placa bolovanje posle operacije pljuvačne zvezde?
Poštovana Rado
Naknada zarade za veme privremene sprečenosti za rad zbog bolesti van rada jeste u visini od 65% od prosečne zarade koju ste ostvarili u 12 meseci koji prethode mesecuotvaranja bolovanja.
Pozdrav
Poštovani,
Da li se nakon operacije šake, dijagnoza ‘rizartroza’ može dobiti 100% plaćeno bolovanje?
Hvala
Poštovana Marina
Visina naknade zarade tokom sprečenosti za rad ne zavisi od dijagnoze, odnosno bolesti, već razloga sprečenosi za rad. Ako je sprečenost za rad prouzrokovana usled bolesti ili povrede na radu, održavanjem trudnoće ili transplantacijom organa, onda se plaća 100% osnovice. Ako je uzrok sprečenost za rad bolest ili povreda van rada, onda se plaća naknada zarade u visini od 65% od zakonske osnovice, bez obzira na to koja je bolest u pitanju.
Pozdrav
Da li je naknada za bolovanje radi nege deteta od 4 godine 65 ili 100% zarade? I da li taj iznos moze biti manji od zakonom utvrdjene minimalne zarade?
Poštovana Slađana
Naknada zarade za vreme bolovanja radi nege deteta od 4 godine je 65% prosečne zarade ostvarene u poslednjih 12 meseci. Taj iznos ne može biti manji od zakonom utvrdjene minimalne zarade.
Pozdrav
Da li poslodavac moze da mi ne odobri godisnji odmor. Od proslog odmora mi je ostalo 2 dana koji su „propali“. A sad imam pravo na novi godisnji odmor od 10 dana?
Poštovani
Poslodavac ne može da ne odobri godišnji odmor, ali može da odluči o tačnom terminu korišćenja. Tačnije, on mora da osigura da odmor koritite u zakonskim rokovima, ali u okviru tih rokova poslodavca odlučuje kada se odmor koristi. Međutim, ako ne obezbedi godišnji odmor u zakonskom roku, p aisti propadne, on je za to odgovoran. Prema tome, on nije smeo da dozvoli da neki dani propadnu i to je odgovornost poslodavca. Mišljenja sam da bi, u nekom postupku po tužbi, bio dužan da plati zbog toga naknadu štete.
Pozdrav
Postovani, da li se Stafilokoke(kliconostvo) smatra kao 100% bolovanje ili ne?
Poštovani Kristijane
Zakonsko pravo na isplatu bolovanja u visini 100% od zakonske osnovice imate kod sledećih bolovanja:
-usled profesionalne bolesti ili povrede na radu
-zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće
-zbog dobrovoljnog davanja organa, ćelija i tkiva, izuzev dobrovoljnog davanja krvi
-zbog nege bolesnog, odnosno povređenog člana uže porodice do navršenih 18 godina života u slučaju teškog oštećenja, odnosno pogoršanja zdravstvenog stanja deteta
Osim navedenih slučajeva, opštim aktom poslodavca može da se odredi da se bolovanje plaća 100% i kod nekih drugih slučajeva bolovanja, ali to nije zakonski obavezno.
Shodno navedenom, za bolovanje koje ste naveli u Vašem pitanju, zakon ne predviđa isplatu naknade zarade u visini 100% od zakonske osnovice
Pozdrav
Poštovani, imam pitanje. Osoba koja je operisala karpalne kanale šake, a pritom je stalni radnik u auto-industrijskoj firmi „Lear Corporation“ proteklih 5 godina, da li ima pravo na 100% – tno bolovanje? Da li se ta vrsta povrede kategorizuje kao profesionalna deformacija / povreda nastala kao posledica rada?
Poštovani
Ovo je medicinsko pitanje i ne bih se upuštao u bilo kakve odgovore na takvo pitanje. Mpogu samo da kažem a je povreda na radu, u smislu Zakona o zdravstvenom osiguranju, svaka povreda, oboljenje ili smrt nastala kao posledica nesreće na poslu, odnosno kao posledica svakog neočekivanog ili neplaniranog događaja, uključujući i akt nasilja koji je nastao usled rada ili je povezan sa radom i koji je doveo do povrede, oboljenja ili smrti osiguranika koja je nastupila odmah ili u periodu od 12 meseci od dana nastanka povrede na radu.
Pod profesionalnim oboljenjem u smislu ovog zakona podrazumeva se oboljenje nastalo usled duže izloženosti štetnostima nastalim na radnom mestu.
Da li se u konkretnom slučaju radi o povredi na radu ili profesionalnom oboljenju, pitanje je za lekare stručnjake iz oblasti medicine rada. Lekar koji Vas leči može da Vas u navedenom smislu uputi na medicinu rada, kako biste saznali da li eventualno postoji osnova za utvrđivanje povrede na radu ili profesionalnog oboljenja. Ako ima, pojasniće Vam proceduru za postupak utvrđivanja.
Pozdrav
Postovanje,zanima me da li oboleli od karcinoma koji su na bolovanju primaju naknadu 65% ili 100%?Hvala
Poštovana Tijana
Zaposleni koji je na bolovanju zbog bolesti ili povrede van rada, kakav je slučaj i sa zaposlenim koji boluje od karcinoma, nažalost prima naknadu zarade u visini od 65% od zakonskog osnova. Moguće je kolektivnim ugovorom ili drugim opštim aktom kod poslodavca predvideti veći iznos, ali nema zakonske obaveze u tom pogledu.
Pozdrav
Postovanje . Da li mi mozete reci , kad otvorim na dete bolovanje ( 5 god ) oboljenje-boginje, da li majka ( zdravstveni radnik ,) dobija 65% ili 100%? Hvala unapred
Poštovani
Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, naknada zarade za veme privremene sprečenosti za rad zbog nege bolesnog člana porodice plaća se u visini od 65% od zakonskog osnova za naknadu zarade. Ni kolektivni ugovor za zaposlene u zdravstvu ne predviđa viši iznos.
Pozdrav
Postovani, Bila Sam na bolovanju zbog pratnje deteta od 12 godina na bolnicko lecenje I rehabilitaciju.Bolovanje je trajalo 15 dana.Kako se to placa da li 65 posto ili 100 posto.Radim u drzavnoj firmi.Hvala , pozdrav
Poštovana
Naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad zaposlenom licu plaća se u visini od 65% od zakonske osnovice ako je privremeno sprečen za rad zbog toga što je određen za pratioca bolesnog osiguranog lica upućenog na lečenje, dok boravi kao pratilac u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Pozdrav
Na bolovanju sam 01.02.2022.u stalnom radnom odnosu u fabrici Yazaki u Šapcu, obolela od karcinoma dojke, primila deo hemoterapija ostatak lečenja tek sledi, još terapija u Beogradu i verovatno operacija, pitanje za vas, da li je moguće da će mi zdravstveno predložiti da idem u invaldsku penziju od 16000 dinara pre konačnog lečenja ili prekinuti bolovanje posle 6 meseci bez obzira na dijagnozu i tok lečenja? Hvala unapred!
Pištovana
Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisano je da se osiguranik koji je na bolovanju 6 i duže meseci neprekidno, mora poslati na invalidsku komisiju. Dakle, da bi Vam se nastavila isplata naknade zarade kod RFZO, morate doneti dokaz o tome da ste podneli zahtev za invalidsku penziju. Ne mora da znači da će invalidska komisija da odluči da je nastupila invalidnost, ali zahtev moraze podneti. Praksa je da dok traje lečenje nema odluke o invalidnosti. ali odluku o tome će doneti sama invalidska komisija RFPiO.
Pozdrav
Postovani,
ukoliko otvorim trudnicko bolovanje na 30 dana i posle toga se vratim na radno mesto,da li ce mi se porodiljsko bolovanje racunati unazad 18 meseci od dana otvaranja trudnickog bolovanja ili od dana porodiljskog?
Da li ce tih 30 dana odrzavanja trudnoce uticati na obracun zarade na porodiljskom odsustvu i u kojoj meri ?
Pozdrav
Poštovana Vladislava
Ukoliko koristite trudničko bolovanje, zakon na sledeći način uređuje izračunavanje osnovice za naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva: osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, za zaposlena lica, utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade, za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće. Dakle reč je o 18 meseci koji prethode prvom mesecu trudničkog bolovanja. Prema tome, ukoliko Vi imate 30 dana trudničkog bolovanja, pa se vratite na rad, osnovicu za naknadu zarade tokom porodiljskog odsustva odrediće zbir mesečnih osnovica (odnosno zarada) koji prethode trudničkom bolovanju koje je trajalo 30 dana, jer je to bolovanje onaj „prvi mesec otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće“ predviđen zakonom.
Pozdrav
Poštovani, od 29. decembra sam na bolovanju usled stresa na poslu. Doktor opšte prakse me poslao neuropsihijatru, koji mi je automatski dao bolovanje mesec dana, zbog nagomilanih stresnih reakcija i mobinga na radnom mestu. U subotu (12.2.) imam kontrolu kod neurospihijatra.
Zanima me koji je najduži period koji se može dobiti u vidu bolovanja a bez komisije? I u tom slučaju, koliko se odbija od plate, 65% ili 75%?
Hvala najlepše unapred na odgovoru. Jelena
Poštovana
Najduži period koji se može dobiti u vidu bolovanja, a bez komisije je 60 dana. Zakonom je propisano da izabrani lekar ocenjuje privremenu sprečenost za rad za prvih 60 dana, a nakon toga je obavezan da Vas uputi na lekarsku komisiju RFZO , ako smatra da je potrebno produžiti bolovanje.
Naknada zarade zbog bolesti ili povrede van rada je 65% od zakonske osnovice, koju čini prosečna zarada iz poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu započinjanja bolovanja.
Jedna napomena: neuropsihijatar ne može da otvori bolovanje u formalnom smislu. On treba da predloži otvaranje bolovanja, a Vi se potom sa njegovom preporukom ponovo javljate Vašem izabranom lekaru, koji specijalistički nalaz evidentira u Vaš karton. U formalnom smislu, samo izabrani lekar može da otvori bolovanje i da Vam izda doznaku.
Pozdrav
Moje postovanje.Radim u drzavnoj firmi.U stalnom sam radnom odnosu 10 godina.Danas sam se vratila sa porodiljskog i imam nekih nesuglasica sa sefovima.Posto su nam uveli cekiranje u firmu i svaki minut se prati,na pitanje kako vode vreme kad izadjem zbog deteta(ako me pozovu iz obdanista zbog temperature,dijareje,povracanja).Dobila sam odgovor da se vreme odbija i skida od plate.Ako necu da mi se skine od plate moram da idem kod doktorke da mi za taj dan kad sam izasla otvori bolovanje.Ako mogu da dobijem odgovor od vas koja su moja prava kao majka deteta od 14 meseci do njene navrsene trece godine,da bi znala kako da postupim dalje i obratim se direktoru.Hvala vam unapred na odgovoru.Srdacan pozdrav
Poštovana
Zakon o radu je preedvideo zaštitu roditelja dece mlađe od tri godine od prekovremenog rada, noćnog rada i preraspodele radnog vremena, odnosno navedeno je moguće samo uz pisanu saglasnost jednog od roditelja deteta. Nije predviđeno pravo na duže pauze u toku radnog vremena usled razloga koje ste naveli u svom pitanju. Nešto slično jeste propisano, ali za trudnicu: zaposlena za vreme trudnoće ima pravo na plaćeno odsustvo sa rada u toku dana radi obavljanja zdravstvenih pregleda u vezi sa trudnoćom, određenih od strane izabranog lekara u skladu sa zakonom, o čemu je dužna da blagovremeno obavesti poslodavca. Nakon porođaja, slićno pravo propisano je samo za majku koja se vrati na rad pre nego što dete napuni godinu dana. Naime, poslodavac je dužan da zaposlenoj ženi, koja se vrati na rad pre isteka godinu dana od rođenja deteta, obezbedi pravo na jednu ili više dnevnih pauza u toku dnevnog rada u ukupnom trajanju od 90 minuta ili na skraćenje dnevnog radnog vremena u trajanju od 90 minuta, kako bi mogla da doji svoje dete, ako dnevno radno vreme zaposlene žene iznosi šest i više časova. Pauza ili skraćeno radno vreme računaju se u radno vreme, a naknada zaposlenoj po tom osnovu isplaćuje se u visini osnovne zarade, uvećane za minuli rad. Prema tome, mišljenja sam da imate pravo da Vam se izlasci sa posla uračunaju u radno vreme samo ako je to neophodno radi dojenja i ako dete još nema godinu dana, i to najviše 90 minuta dnevno.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Zanima me da li bolovanje zbog nege teško obolelog deteta, na osnovu ocene drugostepene komisije, od prvog dana ide iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, ili prvih 30 dana plaća poslodavac, kao i način kako se ovo bolovanje isplaćuje po novom zakonu, ima li kašnjenja u isplati ili ne? Da li ga direktno na račun primaoca isplaćuje Ministarstvo nadležno za finansijsku podršku porodici sa decom?
Unapred hvala na odgovoru!
Poštovani
Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisano je da u slučaju teškog oštećenja zdravstvenog stanja deteta do navršenih 18 godina života zbog teškog oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti, ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja deteta, drugostepena lekarska komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje može, na predlog zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite u kojoj se dete leči, a po uputu izabranog lekara, produžiti pravo na naknadu zarade zbog nege člana uže porodice (inače je dužina trajanja po jednom bolovanju ograničena na maksimalno 30 dana)
Produženje prava na naknadu zarade ocenjuje drugostepena lekarska komisija Republičkog fonda na svakih šest meseci, za svaki pojedinačni slučaj, u zavisnosti od zdravstvenog stanja deteta, kao i neophodnog daljeg lečenja deteta, odnosno rehabilitacije ako je potrebna. Visina naknade zarade u ovom slučaju iznosi 100% od osnova za naknadu zarade.
Zakonom je određeno da naknadu zarade za slučajeve privremene sprečenosti za rad za prvih 30 dana sprečenosti za rad obezbeđuje poslodavac iz svojih sredstava, a od 31. dana naknadu zarade obezbeđuje Republički fond.
Izuzetno, naknada zarade obezbeđuje se osiguraniku iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja od prvog dana sprečenosti za rad zbog dobrovoljnog davanja organa, ćelija i tkiva kao i osiguraniku majci, odnosno ocu, usvojitelju ili drugom osiguraniku koji se stara o detetu, za vreme privremene sprečenosti za rad zbog nege bolesnog deteta mlađeg od tri godine. Dakle, ako se radi o detetu mlađem od tri godine života, naknada zarade roditelju koji se stara o tom detetu od prvog dana plaća filijala RFZO. U ostalim slučajevima, mišljenja sam da prvih 30 dana naknadu plaća poslodavac, a nakon toga RFZO. U svakom slučaju, ko god da plaća naknadu, plaća je u visini od 100% od zakonske osnovice. Mišljenja sma da se naknada zarade plaća u ovoj visini (100% od osnovice) odmah od mdana kada drugostepena lekarska komisija donese ocenu da postoji teško zdravstveno stanje deteta koje daje pravo na tu vrstu nakande zarade.
Pozdrav
Postovani Milane, zanima me kako se placa naknada za bolovanje kada ga uzimate od psihijatra za zlostavljanje i mobing na poslu.
Hvala vam unapred na odgovoru.
Poštovana
Naknada zarade za prvih 30 dana sprečenosti za rad plaća se iz sredstava poslodavca na osnovu doznake (hranarine) koju izdaje Vaš izabrani lekar, a shodno mišljenju psihijatra. Naknada zarade plaća se na teret poslodavca u visini od 65% od osnovice, koju čini prosečna zarad koju ste ostvarili u poslednjih 12 meseci pre meseca otvaranja bolovanja.
Pozdrav
Na bololovanju sam od 15jula,interesuje me koliko treba da čekam primanja koja više ne isplaćuje poslodavac. Koliko kasne sa isplatom preko socijalnog? Hvala unapred!!!
Poštovana Ana
Naknadu zarade za period 15. jul-13. avgust plaća poslodavac. Od 14. avgusta naknadu zarade plaća RFZO na osnovu zahteva koju sa pratećom dokumentacijom filijali RFZO predaje Vaš poslodavac. Od momenta predaje kopmletnog zahteva za isplatu nakande zarade filijali RFZO od strane Vašeg poslodavca, RFZO ima rok od 30 dana da tražena sredstva uplati na poseban račun poslodavca, a potom poslodavac ta sredstva u roku od 30 dana od dana kada ih je primio mora da isplati zaposlenom. U suprotnom, ta sredstva mora sa kamatom da vrati RFZO. Zahtev za isplatu naknade zarade za mesec avgust mogao se predati počev od 01. septembra. Možete u filijali RFZO u Vašem gradu da proverite da li je poslodavac zahtev predao.
Pozdrav
Poštovani Milane,
molim Vas najljubaznije za informaciju vezano za naknadu usled bolovanja za dete do 3 godine – koliko iznosi naknada?
Moje prijateljice me ubeđuju da je 100%,ali koleginica iz obračunskog misli da je 65% i da ne pada na teret poslodavca, već socijalnog
Možete li mi,molim Vas , pomoći da rešim ovu nedoumicu?
Poštovana Nataša
Naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad nastale usled nege bolesnog člana porodice uvek se plaća 65% od osnovice, sem kod nege teško obolelog deteta, kada se plaća 100% (zbog teškog oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti, ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja deteta).Naknada zarade obezbeđuje se osiguraniku iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja od prvog dana sprečenosti za rad kada se isplaćuje osiguraniku majci, odnosno ocu, usvojitelju ili drugom osiguraniku koji se stara o detetu, za vreme privremene sprečenosti za rad zbog nege bolesnog deteta mlađeg od tri godine.
Shodno navedenom, u Vašem slučaju nisu u pravu prijateljice, već koleginica iz obračunskog :-)-bolovanje je 65% i ne pada na teret poslodavca, već ga od prvog dana plaća filijala RFZO.
Pozdrav
Koliko moram da radim da bi primila punu zaradu? 12 meseci u istu firmu ili je bitno da su 12 meseci u kontinuitetu?
Poštovana Marija
Kod isplate naknade zarade posle 30 dana, uzima se prosečna zarada ostvarena u poslednjih 12 meseci, nebitno kod kojeg poslodavca. Dakle RFZO, koji plaća bolovanje posle prvih mesec dana, računa i prihode kod prethodnog poslodavca.
Pozdrav
Postovanje! Odgovorite mi molim vas kako se obeacunava bolovanje za negu deteta mladjeg od 7 godina ako za poslednjih godinu dana nemam primanja, da li se za prosek racuna 172,54 dinara po satu koliko je iznosio minimalni sat rada za 2020 godinu ili se racuna 65% od tih 172,54, i da li se u dane bolovanja racuna 5 dana u nedelji ili 6 dana ako mi po ugovoru stoji 6 dana radnih nedeljno ili 36 sati? Hvala
Poštovana Nataša
Zakonom je propisano da osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje za osiguranike zaposlene, čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. To je slučaj kod svakog bolovanja, pa i kod sprečenosti za rad zbog nege deteta. Ako osiguranik zaposleni nije ostvario zaradu ni u jednom od 12 meseci koji prethode mesecu pre nastupanja privremene sprečenosti za rad, osnov za naknadu zarade čini minimalna zarada utvrđena u skladu sa propisima kojima se uređuje rad, za mesec za koji se isplaćuje naknada zarade, a plaća se 65% od osnova. Postoji ipak korektivna odredba prema kojoj visina naknade zarade koja se obezbeđuje na teret poslodavca i iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu za mesec za koji se vrši obračun naknade zarade. Ako imate ugovor o radu na 36 sati gde se zbog uslova rada to smatra punim radnim vremenom, onda ćete dobijati naknadu za puno radno vreme. Ako ste potpisali ugovor o radu na 36 sati nedeljno kao nepuno radno vreme, onda ćete i dobijati naknadu zarade za 36 sati nedeljno, a ne za 40 sati. U svakom slučaju, radna nedelja u smislu isplate bolovanja Vam se računa kao puno radno vreme ili kao nepuno radno vreme od 36 sati nedeljno, bez obzira na to da li imate 5 il i6 radnih dana u nedelji. Raspored sedmičnog radnog vremena nema nikakav uticaj na obračun bolovanja. Jedino je važno koliko radnih sati imate nedeljno, to jest da li je puno ili nepuno radno vreme.
Pozdrav
Postovanu
otvorila sam bolovanje zbig supruga covid 19 nastavila sam posle 14 dana kao zarazeni..kako se to racuna zbog ove situacije..Da napomenem ne znam za nikakv kolektivni ugovor za vreme pandemije.Hvala
Poštovana Ljiljana
Bolovanje zbog suprugove zarazne bolesti je zapravo privremena sprečenost za rad zbog stavljanja u izolaciju radi sprečavanja širenja zaraze. Od momenta kada ste se i Vi zarazili drugi je zakonski osnov za bolovanje-bolest van rada. U oba opisana zakonska osnova privremene sprečenosti za rad bolovanje se plaća se 65% od zakonske osnovice. Dakle u oba slučaja zakon Vam garantuje 65% od prosečne zarade koju ste ostvarili u 12 meseci koji prethode mesecu početka privremene sprečenosti za rad, a poslodavac kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može da pristane da plati više od toga iz svojih sredstava.
Pozdrav
Poštovani,
Dobila sam informaciju da je poslodavac dužan da plati 100% bolovanje za odlazak na bolovanje za vantelesnu oplodnju, i za ženu i za muškarca. Da li je to tačno? Nisam nigde u zakonu to mogla da pročitam. Ako možete uputite me gde je to napisano i kada je doneta ta odluka.
Hvala
Poštovana Aleksandra
Informacija koju ste dobili je pogrešna. Bolovanje u navedenom slučaju plaća se 65% od zakonske osnovice. Odlazak na vantelesnu oplodnju nije u zakonu naveden kao poseban osnov za bolovanje, gde bi se plaćalo 100% od osnovice, kao što je slučaj sa povredom na radu, održavanjem trudnoće i bolovanjem zbog dobrovoljnog davanja organa, ćelija i tkiva (izuzev dobrovoljnog davanja krvi).Zakon poznaje 7 razloga za privremenu sprečenost za rad, među kojima nije kao poseban osnov navedeno lečenje neplodnosti. Prema tome, postupak u vezi sa vantelesnom oplodnjom se podvodi kroz bolest van rada (bolest neplodnosti), koja se plaća 65% od zakonske osnovice.
Pozdrav
Postovani, dana 26.12.2018 oko 14.30 na poslu mi je došlo do gubitka svesti i hitno sam prebačen na VMA. Nicega se nesecam dok nisam došao svesti oko 19 h. Tada sam zadobio povredu ramena, povredu glave (što mi sad izaziva vrtoglavice) i dijagnostifikovan epi napad. To se desilo kod poslodavca Aroma. Za svo vreme trajanja bolovanja oni su mi plaćali 65% zarade i nisu uradili povredu listu. Dva puta sam medijacijom pokušavao da mirno rešimo slučaj. Iako sam još bio na bolovanju oni su mi 16.05.2019 dali otkaz jer mi je istekao ugovor o radu. Slučaj sam prijavio inspekciji rada koja je posle kontrole i utvrđivanja činjenica pokrenula krivični postupak protiv njih. Pošto ja nisam tad bio u radnom odnosu uputili su me da sam podnesem tužbu. Upućen sam na invalidsku komisiju. Neprimam nikakva novčana sredstva i nisam finansijski u mogućnosti da angažujem advokata. Molio bih vas za savet.
Poštovani Miroslave
Iz Vašeg pitanja se može zaključiti da je Inspekcija rada utvrdila propuste u postupanju poslodavca: sve polazi od prvog propusta koji se satoji u tome da nije prijavljena povreda na radu, što je potom prouzrokovalo dve negativne posledice po Vas-niste primali naknadu zarade u visini od 100% (duguje Vam se razlika) i drugo, ako posledice povrede na radu još uvek traju, a Vi i dalje niste sposobni za rad, čak i nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme primali biste naknadu od RFZO, kao nastavak naknade zarade koju Vam je isplaćivao poslodavac. Ne preostaje Vam ništa drugo do da tužbom pred sudom zahtevate svoja prava, jer medijacija nije uspela. Preporučljivo je u ovakvim situacijama ipak postići dogovor sa advokatom kako bi se na najprihvatljiviji način platili troškovi postupka, koji u slučaju dobijanja spora padaju na teret protivne strane.
Pozdrav
Hvala vam na savetu. Dosta kontrola sam preskočio zbog korone i nemogu da upotpunim dokumentaciju. npr. Pregled neurohirurga jer mi se polako od povrede ramena bol prenosi niz ruku do prstiju.
Poštovani gospodine Milane, po vašem savetu sam našao advokata koji trenutno razmatra situaciju. Poslao sam mu svu dokumentaciju koju posedujem. Od trenutka prijema na VMA, kasnije preglede i mišljenja neurolog, neurohirurga, audiologa, neuropsihijatra, ortopeda i psihologa i izveštaj inspekcije rada. Zvao me je i nije siguran da kod potpisivanja ugovora o radu nije stajala stavka o mojoj zdravstvenoj sposobnosti. Ja sam imao 2000 godine onesvescivanje koje je protumaceno dijagnozom episimptomatica. Imam urodjen mitralni zalistak kao i moja dva strica. 2003 sam u Beogradu vadio lekarsko uverenje za zapošljavanje jer sam došao iz unutrasnjosti. 15 godina ni tabletu nisam popio. U anketi za posao nigde nije bilo navedeno pitanje dali bolujem od nečega. Uveče sam poslao mejl, ujutru su me zvali da dodjem da podpisem ugovor o radu. Nedostatak radnika, dala mi papir da popuni i izašla. Šta mi je činiti ako advokat neprihvati slučaj. Dali da se obratim ombudsmanu? Hvala unapred na savetu. Miroslav Galcev
Dobar dan! Da li se uzima u obzir isplata bonusa zaposlenom u slucaju da je ostvaren plan poslodavca?
Poštovana Maria
S obzirom da se prilikom izračunavanja osnova za naknadu zarade uzimaju u obzir i deo zarade za radni učinak, kao i uvećana zarada, isplata bnusa takođe ulazi u osnovicu, odnosno smatra se zaradom.
Pozdrav