Autor - Redakcija Poslovi Infostud | Svi tekstovi
Šta se dobije kada se spoje stolarstvo, reciklaža, stare zaboravljene igre i cela porodica na okupu? Wood Play – domaći brend iz Valjevskog kraja, koji se vrlo uspešno bavi izradom stolnih i društvenih igara od recikliranog materijala – tetrapaka i šperploče. Osim toga, promoviše održivost i najvažnije – okuplja ljude oko stola umesto ispred ekrana.
Naime, iza vrata stolarske radionice u Lukavcu kod Valjeva prave se ove neobične igre osmišljene da povežu sve generacije – od dece do zaposlenih u korporacijama.
A interesantno je da su u izradu igara uključeni svi članovi porodice Ilić. Svako radi ono što najbolje zna. Vladimir je master menadžer ljudskih resursa i u porodičnoj kompaniji zadužen je za prodaju i klijente. Njegova supruga Jelena, inače master ekonomije i sestra Jovana, master vaspitač, zajedno vode brend i osmišljavaju edukativne radionice. Jovanin suprug, ekonomista Miloš doprinosi tehničkim rešenjima, izrađuje nacrte i pravi igre zajedno sa glavom ove porodice Milošem, penzionisanim mašinskim tehničarom sa zlatnim rukama. Mama Gordana glavna je za knjige i finansije. Čak i najmlađi član, Jakov ima zadatak – testira svaku novu igru.
Kako Ilići kažu, ideja kojom su se vodili je da igra može biti i zabavna i korisna za planetu.
– Ideja je rođena 2023. godine, kada smo Jovana i ja, podsetivši se starih igara koje je naš otac izrađivao dok smo bili deca, predložili porodici da zajednički oživimo i nadogradimo te igre u novom, ekološkom obliku. Svi su odmah prihvatili ideju, jer je uključivala ono što najviše cenimo – prirodu, reciklažu i zajedničko vreme, priča Vladimir za Infostud. Dodaje da dok korporacije traže načine da smanje stres i povežu timove, a roditelji da svoje mališane udalje od mobilnih telefona, biznis koji su osmislili, rešava oba problema.
U izradi igara, Ilići koriste šperploču, ploče od recikliranog tetrapaka i kartona koje nabavljaju od domaćih firmi koje se bave preradom ambalažnog otpada. Igre su zaštićene lakovima na vodenoj bazi, a rekviziti su ručno farbani bojama koje ne štete prirodi.
– Naša poslovna ideja iznikla je iz sećanja, zajedništva i ljubavi prema prirodi, a naročito smo ponosni jer promoviše ekologiju, cirkularnu ekonomiju i porodične vrednosti, kaže Vladimir. Napominje da je na početku posla, najveći izazov bilo vreme jer kako se ideja razvijala zahtevala je sve više angažmana svakog člana porodice.
– Svi mi imamo redovne poslove pored ovog – pa je često noć bila jedino vreme koje smo mogli „da ukrademo“ da bi naš porodični san zaživeo. I uspeli smo u tome. Što se tiče ulaganja, ona su bila razumna – veliki deo neophodnih mašina i alata već je postojao zahvaljujući očevom hobiju, jer ceo život nešto majstoriše. Neke mašine su nasledstvo još od njegovog oca, stare i po 50 godina, opisuje Vladimir kako je sve počelo.
Prema njegovim rečima, pokretanje posla podrazumeva paralelan rad na proizvodnji, marketingu, komunikaciji sa kompanijama, kreiranju logotipa… Kažu da zajedno raditi nije uvek lako, jer porodica često razmišlja i emotivno, ali upravo ta bliskost i poverenje čine da odluke budu autentične i iskrene. Glavnu reč vode zajednički, u zavisnosti od teme, a odluke se donose konsenzusom.
– Neki delovi igara su popravljani i po pet puta dok ne postanu savršeni. Tako je danas u ponudi više od dvadeset igara, od kojih su najpopularnije „Fishing“ (pecanje sa kukicom), „Wembley“ (prstofudbal) i „CenterShoot“. Svaka igra uključuje minimum četiri, a najviše osam igrača, traje od 15 do 45 minuta, a igre se mogu podešavati po visini – za decu, odrasle i mešovite timove”, objašnjava naš sagovornik.
Njihove edukativne i zabavne igre, repertoar su na mnogobrojnim festivalima, porodičnim događajima, sajmovima, radionicama, a nedavno su Ilići otvorili Digital detox park na aerodromu u Divcima kod Valjeva. Jedno od pravila – nema WiFi signala!
– Tamo se igre igraju uživo, a posetioci mogu probati domaće sokove i specijalitete Valjevskog kraja uz pogled na Divčibare, Povlen i Maljen. U ovom jedinstvenom parku posetioci mogu da se upoznaju sa cirkularnom ekonomijom i samostalno odlože ambalažu u naznačene kante kroz interesantan koncept.
Wood Play je na tržištu od prošle godine i Ilići su veoma zadovoljni interesovanjem. Klijenti dolaze iz raznih sfera – od obrazovanja do korporativnog sektora. Posebno tražene u firmama za timbildinge je “Cirkularni Fun Room” koji je namenjen za relaksaciju zaposlenih. Praksa je da se igre iznajmljuju kako bi se rotirale, a ne kupovale nove. Cene zavise od tipa igre i trajanja najma.
– Svaku igru prvo igramo mi! Prvo testiramo, a onda se zanesemo kao deca. Jakov je naš najstroži tester, ne da da prođe nijedna igra ako nije dovoljno zabavna, kaže Jovana kroz smeh i poručuje da u planu imaju još jedan projekat koji povezuje reciklažu i solarnu energiju, a koji će omogućiti igranje i noću.