Ako se povredite na radu, evo koja su vaša prava

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

dec 03

Osiguranim licima koja imaju obavezno socijalno osiguranje po osnovu radnog odnosa (zaposleni), samostalnog obavljanja delatnosti (preduzetnici), kao i sveštenicima i verskim službenicima, za vreme privremene sprečenosti za rad zbog bolesti pripada pravo na naknadu zarade za vreme te sprečenosti, takozvano bolovanje.

U zavisnosti od toga da li je privremena sprečenost za rad nastupila zbog bolesti ili povrede van rada s jedne strane, ili zbog bolesti ili povrede na radu, zakon predviđa različita rešenja, pre svega u pogledu visine naknade zarade i obezbeđivanja isplate iste.

Usled navedenih razlika koje su značajne posebno ćemo se osvrnuti na način utvrđivanja privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili povrede na radu, kao i na određivanje visine naknade zarade za vreme te sprečenosti i obezbeđivanja isplate naknade.

Povreda na radu i profesionalno oboljenje u smislu Zakona o zdravstvenom osiguranju

Povreda na radu, u smislu Zakona o zdravstvenom osiguranju, je svaka povreda, oboljenje ili smrt nastala kao posledica nesreće na poslu, odnosno kao posledica svakog neočekivanog ili neplaniranog događaja, uključujući i akt nasilja koji je nastao usled rada ili je povezan sa radom i koji je doveo do povrede, oboljenja ili smrti osiguranika koja je nastupila odmah ili u periodu od 12 meseci od dana nastanka povrede na radu.

Pod profesionalnim oboljenjem u smislu ovog zakona podrazumeva se oboljenje nastalo usled duže izloženosti štetnostima nastalim na radnom mestu.

Povreda na radu utvrđuje se na osnovu izveštaja o povredi na radu (u daljem tekstu: povredna lista), koji je pod neposrednom ili posrednom kontrolom poslodavca i koja se dostavlja Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, odnosno matičnoj filijali radi ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u skladu sa ovim zakonom.

Sadržaj i obrazac povredne liste i način popunjavanja, odnosno dostavljanja, obrade podataka iz povredne liste, kao i druga pitanja od značaja za utvrđivanje povrede na radu, sporazumno propisuju ministri nadležni za poslove zaštite zdravlja i bezbednosti na radu podzakonskim aktom-pravilnikom.

Važno je istaći da je Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu određeno da je poslodavac dužan da zaposlenom obezbedi rad na radnom mestu i u radnoj okolini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu, te da je u slučaju nastanka povrede na radu zbog neuobičajenih i nepredvidivih okolnosti koje su izvan kontrole poslodavca ili zbog izuzetnih događaja čije se posledice uprkos svim nastojanjima nisu mogle izbeći, poslodavac nije odgovoran u smislu ovog zakona.

Kako bi se u svakom konkretnom slučaju utvrdilo da li određeni događaj ima karakter povrede na radu, potrebno je sagledati značenje izraza „radno mesto“ iz Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu. Ovim zakonom propisano je da je radno mesto prostor namenjen za obavljanje poslova kod poslodavca (u objektu ili na otvorenom kao i na privremenim i pokretnim gradilištima, objektima, uređajima, saobraćajnim sredstvima, i sl.) u kojem zaposleni boravi ili ima pristup u toku rada i koji je pod neposrednom ili posrednom kontrolom poslodavca

Imajući u vidu navedene zakonske odredbe može se zaključiti da se pod povredom na radu smatra povreda koja se dogodila na radnom mestu, odnodno u prostoru u kojem zaposleni boravi ili ima pristup u toku rada, i to ne samo u momentu i procesu obavljanja rada, već i prilikom obavljanja svih drugih aktivnosti u cilju izvršavanja poslova iz ugovora o radu ili obavljanja rada po bilo kom osnovu kod poslodavca, a koje je pod neposrednom ili posredniom kontrolom poslodavca (svim radnim  i pomoćnim prostorijama i svim objektima koje kontroliše poslodavac). Ukoliko se povreda dogodi tokom dnevnog odmora, to jest pauze tokom radnog dana, na radnom mestu, odnosno u prostoru u kom zaposleni boravi ili ima pristup tokom rada, a radi se o prostoru koji je pod kontrolom poslodavca, čak i takva povreda za vreme pauze ima karakter povrede na radu. Ukoliko se pak povreda dogodi tokom korišćenja prava na pauzu, to jest dnevni odmor, ali u prostoru koji je van kontrole polodavca, takva povreda nema karakter povrede na radu u smislu Zakona o zdravstvenom oiguranju.

Prijava povrede na radu

Poslodavac je dužan da odmah, a najkasnije u roku od 24 časa od nastanka, usmeno i u pismenoj formi prijavi nadležnoj inspekciji rada i nadležnom organu za unutrašnje poslove svaku smrtnu, kolektivnu ili tešku povredu na radu, povredu na radu zbog koje zaposleni nije sposoban za rad više od tri uzastopna radna dana, kao i opasnu pojavu koja bi mogla da ugrozi bezbednost i zdravlje zaposlenih. Poslodavac je dužan da, najkasnije u roku od tri uzastopna radna dana od dana saznanja, prijavi nadležnoj inspekciji rada profesionalno oboljenje.

Izveštaj o povredi na radu i profesionalnom oboljenju koji se dogode na radnom mestu, poslodavac je dužan da dostavi zaposlenom koji je pretrpeo povredu, odnosno kod koga je utvrđeno profesionalno oboljenje i organizacijama nadležnim za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje

Izveštaj o povredi na radu i profesionalnom oboljenju sadrži podatke o poslodavcu, o licu određenom za bezbednost i zdravlje na radu kod poslodavca, o zaposlenom (koji je pretrpeo povredu na radu, odnosno oboleo od profesionalnog oboljenja), o neposrednom rukovodiocu povređenog, odnosno obolelog, o radnom mestu i poslovima povređenog, odnosno obolelog, podatke o povredi na radu, odnosno vrsti profesionalnog oboljenja, te podatke o merama bezbednosti i zdravlja na radu koje su primenjivane na radnom mestu na kojem je povređeni radio, odnosno oboleo od profesionalnog oboljenja. Izveštaj o povredi na radu pored navedenog sadrži i podatke o očevicu, vremenu i mestu nastupanja povrede na radu kao i nalaz i mišljenje lekara koji je prvi pregledao povređenog, dok izveštaj o profesionalnom oboljenju pored već navedenih obaveznih stavki sadrži i podatak o vremenu koje je oboleli od profesionalnog oboljenja proveo na radu na poslovima usled kojih je došlo do oboljenja, kao i mišljenje zdravstvene ustanove koja je utvrdila postojanje profesionalnog oboljenja.

Izveštaj o povredi na radu i profesionalnom oboljenju koji se dogode na radnom mestu popunjava se na propisanom obrascu u pet primeraka. Izveštaj popunjava poslodavac tako što odmah, a najkasnije u roku od 24 časa od časa saznanja da je došlo do povrede na radu ili profesionalnog oboljenja, u odgovarajući obrazac neposredno upisuje sve podatke propisane ovim pravilnikom.

Nakon što upiše sve podatke propisane ovim pravilnikom, poslodavac bez odlaganja, a najkasnije u roku od 24 časa od časa upisa podataka, svih pet primeraka izveštaja dostavlja zdravstvenoj ustanovi u kojoj je izvršen pregled povređenog ili utvrđeno profesionalno oboljenje, radi unošenja u sadržinu izveštaja nalaza i mišljenja lekara, odnosno zdravstvene ustanove.

Lekar koji je pregledao povređenog, odnosno zdravstvena ustanova koja je utvrdila profesionalno oboljenje upisuje u izveštaj nalaz i mišljenje u roku od dva dana od dana njegovog prijema i popunjeni izveštaj dostavlja poslodavcu bez odlaganja, a najkasnije narednog dana.

Izveštaj u koji su upisani svi propisani podaci i nalaz i mišljenje lekara, odnosno zdravstvene ustanove, poslodavac, u roku od dva dana od dana prijema popunjenog izveštaja, dostavlja filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kod koje povređeni ili oboleli od profesionalnog oboljenja ostvaruje prava utvrđena propisima o zdravstvenom osiguranju.

Filijala Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje overava svih pet primeraka izveštaja, od kojih zadržava jedan primerak izveštaja za svoje potrebe, a ostale primerke vraća poslodavcu.

Poslodavac jedan primerak overenog izveštaja zadržava za svoje potrebe, jedan primerak izveštaja dostavlja zaposlenom odmah, a najkasnije u roku od dva dana od njegovog prijema, jedan primerak izveštaja dostavlja filijali Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i jedan primerak izveštaja dostavlja ministarstvu nadležnom za rad – Upravi za bezbednost i zdravlje na radu.

Ko utvrđuje povredu na radu

Na osnovu izveštaja o povredi na radu ili profesionalnom oboljenju, koji poslodavac dostavlja nadležnoj  filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, prvostepena lekarska komisija te filijale daje ocenu da je utvrđena povreda na radu ili profesionalno oboljenje. Protiv ocene prvostepene lakarske komiije moguće je uložiti prigovor drugostepenoj lekarkoj komiiji filijale.

Dužinu privremene sprečenosti za rad (bolovanja) ocenjuje stručno-medicinski organ Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), odnosno matične filijale na osnovu medicinsko-doktrinarnih standarda za utvrđivanje privremene sprečenosti za rad. Za prvih 30 dana bolovanja nadležni stručno-medicinski organ je izabrani lekar, a na njegovu ocenu moguće je uložiti prigovor prvostepenoj lekarkoj komisiji matične filijale RFZO. Za period nakon 30 dana sprečenosti za rad nadležna je prvostepena lekarska komisija matične filijale RFZO, a na njenu ocenu prigovor se može uložiti drugostepenoj lekarskoj komisiji. Prigovor odlaže primenu ocene protiv koje je uložen.

Obezbeđivanje isplate naknade zarade tokom bolovanja zbog povrede na radu

Bolovanje koje je prouzrokovano povredom na radu ili profesionalnom bolešću zakonski je izuzetak od pravila da se naknada zarade samo za prvih 30 dana isplaćuje na teret poslodavca, a od 31. dana na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, jer se sve vreme trajanja radnog odnosa bolovanje zbog povrede na radu zaposlenog isplaćuje iz sredstava poslodavca. Prema tome, naknadu zarade u slučaju privremene sprečenosti za rad (bolovanja) zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti kod zaposlenih lica, obezbeđuje poslodavac iz svojih sredstava za vreme trajanja radnog odnosa zaposlenog osiguranika, od prvog dana privremene sprečenosti za rad, za sve vreme trajanja privremene sprečenosti za rad osiguranika.

Navedena činjenica je značajna usled zakonske odredbe po kojoj zaposleni, da bi ostvario pravu na naknadu zarade tokom bolovanja na teret Republičkog fonda za zdravstveno oiguranje, mora da bude makar tri meseca neprekidno u osiguranju, odnosno 6 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci i za sav taj period moraju da budu uplaćeni dospeli doprinosi za zdravstveno osiguranje (tzv prethodni staž osiguranja). Kod isplate naknade zarade za bolovanje koje pada na teret poslodavca prethodni staž osiguranja nije preduslov za ostvarivanje prava na naknadu zarade.

Za zaposlenog kome je prestao radni odnos u toku korišćenja prava na naknadu zarade zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, isplatu naknade zarade obezbeđuje matična filijala, odnosno Republički fond za zdravstveno osiguranje, od dana prestanka radnog odnosa osiguranika. Ovo je izuzetak od pravila da pravo na naknadu zarade pripada od prvog dana sprečenosti za rad i za sve vreme njenog trajanja, ali samo za vreme trajanja radnog odnosa za koje bi osiguranik primao zaradu, u skladu sa propisima o radu, odnosno za vreme za koje bi obavljao delatnost kao preduzetnik da nije nastupila privremena sprečenost za rad.

Za osiguranika preduzetnika, odnosno sveštenika, naknadu zarade zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti obezbeđuje matična filijala, odnosno Republički fond za zdravstveno osiguranje od 31. dana sprečenosti za rad i za sve vreme trajanja privremene sprečenosti za rad osiguranika zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti.

Visina naknade zarade tokom bolovanja zbog povrede na radu

Visina naknade zarade za vreme bolovanja zakonom je utvrđena kao procenat od osnova za obračun.

U situaciji kada je privremena sprečenost za rad prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vreme odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti za rad u visini 100% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, s tim da ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa Zakonom o radu. Dakle, osnov za obračun naknade zarade jeste prosečna zarada ostvarena u prethodnih 12 meseci, te se uzima u obzir samo iznos zarade koji je poslodavac obračunao zaposlenom za časove kada je on efektivno radio. Naknada zarade koju zaposleni prima za vreme državnih ili verskih praznika, godišnjeg odmora, bolovanja i slično ne ulazi u obračun proseka zarade. Ovo konkretno znači da ako je npr zaposleni u prethodnih 12 meseci 10 meseci radio, mesec dana bio na godišnjem odmoru, a mesec dana na bolovanju, prosečna zarada izračunava se tako što se zarada ostvarena u 10 meseci u kojima je zaposleni efektivno radio podeli sa brojem radnih časova u tih 10 meseci i tako dobijamo prosek zarade koji služi kao osnovica za obračun naknade zarade tokom bolovanja. U ovom slučaju zaradom se smatra iznos koji zaposleni zasluži za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, bonusi i nagrade zbog dobrih rezultata rada, i druga primanja predviđena ugovorom o radu i opštim aktima kod poslodavca. Prilikom izračunavanja prosečne zarade kao osnovice za obračun bolovanja koja ide na teret poslodavca jedino se ne uzimaju u obzir naknade troškova (putni troškovi, troškovi službenog putovanja i slično).

Period koji se posmatra za izračunavanje osnovice je 12 meseci koji prethode mesecu u kojem je nastupilo bolovanje. Znači, ako je bolovanje otvoreno u oktobru 2018 godine, za obračun proseka zarade posmatra se period oktobar 2017-septembar 2018. godine.

Ukoliko je zaposleni prvi put zasnovao radni odnos, pa u prethodnih 12 meseci uopšte nije radio, to jest nema efektivnih časova rada i isplaćene zarade, osnovica za obračun proseka zarade je ugovorena osnovna zarada uvećana za minuli rad. Umesto časova efektivnog rada uzima se ukupni mesečni fond sati za taj mesec. Isti  je slučaj i kod zaposlenih koji u poslednjih 12 meseci imaju samo naknadu zarade (npr zbog dugotrajnog bolovanja), a ne i zaradu.

Kada se radi o visini zarade koja se uzima radi izračunavanja proseka za obračun naknade koja se isplaćuje na teret poslodavca nema ograničenja u pogledu visine zarade. Kolika god da je zarada, ona ulazi u prosek u punom iznosu. Kod isplate naknade zarade tokom bolovanja na teret RFZO maksimalno se može uzeti iznos najviše mesečne osnovice, koji je propisan zakonom.

Nakon što se utvrdi osnovica za obračun naknade zarade tokom bolovanja uzima se propisani procenat od te osnovice i tako utvrđuje iznos naknade zarade. Već smo kontsatovali da je kod bolovanja koje je prouzrokovano povreom na radu ili profesionalnom bolešću taj procenat 100 %  osnovice, što je još predviđeno jedino kod dobrovoljnog davanja tkiva i organa i održavanja trudnoće. U svim ostalim slučajevima taj procenat iznosi 65%.

Osnov za naknadu zarade za osiguranike preduzetnike, sveštenike i verske službenike, koji ispunjavaju uslov u pogledu prethodnog osiguranja, čini prosečna mesečna osnovica na koju je plaćen doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje u skladu sa zakonom, utvrđena u kalendarskom tromesečju koje prethodi tromesečju u kojem je nastupio slučaj po kojem se stiče pravo na naknadu zarade, a ako je u prethodnom tromesečju po tom osnovu osiguranja bio osiguran kraće, osnov za naknadu zarade čini osnovica na koju je plaćen doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje, utvrđena prema vremenu za koje je bio osiguran u prethodnom tromesečju. Ako osiguranik u prethodnom tromesečju nije obavljao delatnost preduzetnika, odnosno versku funkciju, osnov za naknadu zarade čini osnovica utvrđena za tekuće kalendarsko tromesečje.

Kada osiguranik preduzetnik, sveštenik ili verski službenik prima naknadu zarade iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja duže od dva kalendarska meseca, ima pravo na usklađivanje osnova za naknadu zarade.

Usklađivanje osnova za naknadu zarade vrši se od prvog dana narednog kalendarskog meseca po isteku drugog kalendarskog meseca neprekidne sprečenosti za rad.

Osnov za naknadu zarade usklađuje se sa kretanjem prosečne mesečne zarade po zaposlenom na teritoriji Republike prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, u mesecu koji prethodi mesecu od kojeg osiguraniku pripada pravo na usklađivanje osnova za naknadu zarade

Značaj utvrđivanja povrede na radu

Imajući u vidu navedene zakonske odredbe, veoma je važno da zaposleni budu upoznati sa svojim pravima kada nastupi povreda na radu ili profesionalno oboljenje, odnosno sa obavezom poslodavca da podnese prijavu nastale povrede ili oboljenja. S obzirom da se radi o bolovanju gde prethodni staž osiguranja nije preduslov za ostvarivanje prava na naknadu zarade, da se naknada zarade obračunava u visini od 100 % od osnovice, da se radi o bolovanju gde se osiguraniku kome je prestao radni odnos u toku korišćenja prava na naknadu zarade isplata naknade obezbeđuje i posle prestanka radnog odnosa osiguranika, jano je da je zaposleni kod bolovanja zbog povrede na radu u znatno povoljnijem položaju nego kod „običnog“ bolovanja.

Kako se radi o tome da isplata sve vreme ide na teret poslodavca, može biti teškoća u postupku prijavljivanja, jer sam poslodavac to mora da učini. Ukoliko do toga ne dođe, neophodno je ragovati i insistirati da se sprovede zakonska procedura prijave i utvrđivanja posotojanja povrede na radu ili profesionalnog oboljenja, kako bi bilo moguće ostvariti sva zakonska prava. U krajnjojn liniji, treba se obratiti i inspekciji za rad kako bi nadležni organi konstatovali nastupanje povrede ili oboljenja i pored protivljenja poslodavca.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(92) komentari

Veselin Kovacevic 01. 02. 2024.

Dobar dan,predao sam izvjestaj popunjen o povredi na radu od prvog ljekara firmi,firma je prosledila u Rfzo,ali su im vratili svih pet primjeraka her nije bilo okruglog pečata doma zdravlja,nisu bili ovjereni,firma ce da mi vrati papire,moje pitanje da li sam na vreme da ovjerim primjerke i da li ce mi rfzo uvaziti papire posle mesec dana?Hvala

    Milan Predojevic 04. 02. 2024.

    Poštovani Veseline
    Rokovi za prijavu povrede na radu nisu prekluzivni, preciznije, ako se zahtev preda i nakon 48 sati od ovrede, ne gubite Vaša prava. Naprotiv, procedura se nastavlja.
    Pozdrav

Veselin Kovacevic 17. 12. 2023.

Postovanje.
Da li cu dobiti naknadu za pretrpljeni strah na poslu,kako da saznam da li mi osiguranje to pokriva,u pitanju je povreda na radu.Hvala

    Milan Predojevic 18. 12. 2023.

    Poštovani Veseline
    Zakonom o radu propisano je da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom. Poslodavac može da osigura zaposlene od povrede na radu i da na taj način sebi olakša položaj ako nastpi neka šteta, pa treba da proverite kakva polisa osiguranja je u pitanju. Ako pak nema osiguranja, onda je svaku štetu nastalu na radu ili u vezi sa radom dužan da Vam nadoknadi poslodavac, iz svojih sredstava, sem ako dkaže da je nastala usled više sile ili radnjom trećeg lica (Vašom ili radnjom nekog drugog lica).
    Pozdrav

Predrag Garić 16. 12. 2023.

Poštovanje
Imao sam tešku povredu na radu, tokom teškog oporavka sam morao nekoliko puta da putujem u drugu opštinu da dam izjavu inspektorki kako je došlo do povrede, da jurim doktore da mi preprave pogrešno popunjenu povrednu listu sada kada sam to uradio iz rfzo sam dobio ocenu prvostepene komisije.Pozvao sam firmu da pitam za osiguranje i rečeno mi je da im je bilo skupo da plaćaju i da nemam osiguranje.Šta da radim dalje da li imam neka prava.

    Milan Predojevic 18. 12. 2023.

    Poštovani Predraže
    Zakonm o radu propisano je da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom. Činjenica da poslodavac nije platio osiguranje zaposlenih od povrede na radu je njegov problem u tom smislu što sada nema osiguranje koje će pokriti štetu koju ste pretrpeli. To međutim ne znači da nije dužan da plati nastalu štetu-naprotiv, sada on to mora da učini iz svojih sredstava. On bi se mogao osloboditi plaćanja štete samo ako dokaže da šteta potiče od nekog uzroka koji se nalazio van stvari, a čije se dejstvo nije moglo predvideti, ni izbeći, ni otkloniti (viša slila) ili ako dokaže da je šteta nastala isključivo Vašom radnjom ili radnjom trećeg lica, koju on nije mogao predvideti i čije dejstvo nije moglo izbeći ili otkloniti.
    Pozdrav

Korisnik 599f6e61ce 14. 12. 2023.

Postovanje.
U pitanju je povreda na radu.Imao sam teske telesne povrede i imam i trajnih ostećenja.osuguran sam od strane poslodavca u dunav osiguranju od povrede na radu.povreda je nastala 23.5.2023 na bolovanju sam bio do 6.10.2023god.Prvi dan nakon bolovanja sam predao svu lekarsku dokumentaciju firmi za naknadu stete. Koliko je zakonski rok za isplatu osiguranja,jer kad god odem kod njih ili zovem odlazu me iz nedelje u nedelju. Nemaju nikakav konkretan odgovor.

    Milan Predojevic 14. 12. 2023.

    Poštovani
    Osiguravajuće društvo ima obavezu da utvrdi osnov i visinu štete u roku od 90 dana, kao i da naknadu za nematerijalnu štetu oštećenom licu isplati u narednih 14 dana.
    Pozdrav

      Korisnik 599f6e61ce 14. 12. 2023.

      Dali je ovaj moj slucaj materijalna ili nematerijalna steta.dali se tih 14 dana odnosi nakon tih 90 dana.

        Milan Predojevic 14. 12. 2023.

        Poštovani
        Za materijalnu štetu rok je mnogo kraći iznos 14 dana, ali kod povreda izvsno imate naknadu štete za pretrpljeni bol i strah, a to je sve nematerijalna šteta.
        Pozdrav

Jasmina Veličkov 27. 11. 2023.

Poštovani,

Brat mi je imao nezgodu ( pad sa skele na gradilištu ), lečen je u UC tri meseca i preminuo pre mesec dana od posledice sepse. Poslodavac nije popunio povrednu listu, čeka se nalaz obdukcije, Ugovor o radu je falsifikovan od strane poslodavca, troškove sahrane sam sama snosila.Čekam da Tužilaštvo pokrene postupak. Šta mi predlažete da preduzmem? Bitno mi je da odgovara jer gradilište nije bilo obezbeđeno.On se na sve načine trudi da izbegne odgovornost.
Koja su moja prava?
Unapred se zahvaljujem.

    Milan Predojevic 27. 11. 2023.

    Poštovana Jasmina
    Poslodavac je prema zakonu dužan da nadoknadi štetu koju zaposleni pretrpi na radu ili u vezi sa radom. Nažalost ovde je posledica smrtni slučaj, pa će pravo da zahteva naknadu štete imati naslednici Vašeg pokojnog brata, što će biti utvrđeno rešenjem o nasleđivanju.
    Ako nije bila prijavljena povreda na radu, obavezno podnesite prijavu Inspekciji za rad, koja će izlaskom na lice mesta obavezati poslodavca da to učini.
    Ako u postupku bude utvrđena krivična odgovornost odgovornog lica poslodavca za nemili događaj, to će naslednicima olakšati postupak naknad štete, ali u principu se isti može voditi i pre okončanja krivičnog postupka, uz dokaz o nastaloj povredi na radu i njenim posledicama.
    Pozdrav

Korisnik 2159af7a11 23. 11. 2023.

Poštovanje, imao sam pevredu na radu pre dve godine i ostao sam trajni invalid 80% i u invalidsko sam penziji. Ono što me interesuje je da li imam pravo na neku novčanu naknadu od socijalnog osiguranja?

    Milan Predojevic 25. 11. 2023.

    Poštovani
    Zakonom nije predvišena jednokratna naknada na ime nastalog invaliditeta. Plaća Vam se invalidska penzija na mesečnom niovu i to je pravo iz penzijskog i invalidskog osiguranja po osnovu invaliditeta.
    Pozdrav

Korisnik d68203e71d 23. 11. 2023.

Postovanje,imao sam saobracajnu nezgodu pri cemu sam povredio glavu i vrat i utvrdjena mi je povreda na radu (isao na posao), i taj deo nije sporan. Tad mi je data dijagnoza monoparesis ext.sup.I.dex,( oduzetost desne ruke),sifra G832
Lecim se vec 6 meseci i lekarska komisija mi periodicno produzuje bolovanje. Lecenje nije dalo rezultate i fizijatar me je uputio opet kod neurologa koji je postavio novu dijagnozu- Hemiparesis I.dex (oduzetost desne strane tela),jer sam poceo teze da hodam i vucem nogu.
Na poslednjoj lekarskoj komisiji se predlaze da zatvorim bolovanje po osnovu povrede na radu (proslo 6 meseci bolovanja) i da otvorim „standardno“ bolovanje. Ni jedna ni druga dijagnoza nisu bolesti,oboljenja, vec stanja prouzrokovana povredom.
Znam da ovo nije medicinski blog/sajt ali me interesuju moja prava kako da objasnim da moje pogorsano stanje je posledica povrede u saobracaju(povreda na radu),a ne neka bolest,oboljenje.
Molim za savet kome da se obratim jer mi tek predstoji invalidska komisija,ispitivanja,lecenja…
Hvala unapred.

    Milan Predojevic 23. 11. 2023.

    Poštovani
    Lekarska komisija RFZO ne može samo da predloži da se zatvori bolovanje zbog povrede na radu i da se otvori obično bolovanje. Oni moraju da donesu takvu odluku ako stoje iza iste i da je medicinski obrazlože. To nije stvar predlaganja i volje, već se radi o medicinskom pitanju, odnosno da li je sprečenost za rad posledica bolesti i povrede van rada ili na radu Ukoliko ipak komsiija donese jednu takvu odluku, imate pravo prigovora Drugostepenoj lekarskoj komsiiji. Ukoliko se protivite i odluci drugostepene komisije, možete se žaliti Direkciji RFZO li POkrajinskom fondu za zdravstvo, ako Vam JE matična filijala na području Vojvodine.
    Pozdrav

      Korisnik d68203e71d 23. 11. 2023.

      Hvala na odgovoru,ali na poslednjoj oceni lekarske komisije pise privremeno sprecen za rad od 17.11. do 1.12. pod tackom 1.1. a pod tackom 1.2. gde pise da se javim prvostepenoj lekarskoj komisiji je prazno(nista upisano),
      U obrazlozenju ocene pise : 17.11. Upucen sa dijagnozom povrede na radu.upisani se nalazi pod dijagnozom (?).Uradio MR endokranijuma po nalogu neurologa,ceka nalaz,Upisan izvestaj fizijatra od 6.11.-Sy lumbaie- PredaoPOV PIO 15.11.- Il da zakljuci PSR po osnovu povrede na radu i da po izvestajima i nalazima specijalista i (neurologa NMR endokranijuma ) otvori novu PSR po osnovu oboljenja.
      Pitanje nije medicinsko vec pravno – Da li treba uloziti zalbu drugostepenoj komisiji sad po dobitku ove Ocene (imam jos jedan dan) ili kad se zavrsi bolovanje po osnovu povrede na radu tj. 1.12. Sta je pravna odluka komisije da li ova Ocena i to sto sam ja napisao kao da ona „predlaze“ jer sam tako razumeo ili se konacna odluka donosi 1.12. ,pa tad ulazem zalbu ?
      Hvala jos jednom na brzom odgovoru 🙂

        Milan Predojevic 25. 11. 2023.

        Poštovani
        Uložite prigovor već sada, al samo na taj deo ocene da se više ne radi o povredi na radu, već o bolesti van rada. Na pišite da u ostalom delu ne napadate ocenu komisije.
        Ne znam da li ste još uvek u roku, ali i ako je rok za prigovor istekao juče, tražite povraćaj u pređašnje stanje da bi Vam se dopustio prigovor u ponedeljak. Recite da ste smatrali da treba da se žalite tek 01.12, a da ste u međuvremenu dobil informaciju da prigovor treba uložiti već sada i ttrebalo bi da Vam opuste, jer ste ipak osiguranik kojem su dužni da pruže pravnu pomoć, a u ovom smislu niste baš najjasnije bili upućeni šta činiti.
        Pozdrav

Slavoljub Ranisavljev 01. 11. 2023.

Pao sam na poslu pre tri meseca,povredio desni zglob i lakat,idem na terapije u banju.Prebio rebra,stomak,medjutim posle par nedelja mi se pojavila kila na unutrasnjoj strani butine i interesuje me da li to podleze povredi na radu.Posto nije evidentirano odmah

    Milan Predojevic 02. 11. 2023.

    Poštovani Slavoljube
    Lekar i lekarska komisije RFZO utvrđuju razlog privremene sprečenosti za rad. Ukoliko je neko stanje posledica povrede na radu,lekarska komisija može tako nešto da utvrdi i naknadno, jer se i radi o posledici koja je nastupila naknadno. Prema tome, radi se o medicinskom pitanju, a o takvim stvarima odlučuju stručno-medicinski organi u postuku odlučivanja o pravu bolovanja, što su izabrani lekar i lekarske komisije.
    Pozdrav

Smiljković Vesna 06. 09. 2023.

Poštovanje,
Pre dve nedelje sam sam na poslu pala na stepeniku i tom prilikom povredila desno stopalo i ahilovu tetivu na levom stopalu.U firmi postoji snimak pada,dali su mi povrednu listu koju lekar ortoped (koji me je prvi primio u Urgentnom) odbija da popuni jer nema nikakvog naprsnuća kao ni preloma kosti.Nije siguran u dijagnozu i stalno je menja.Kome da se obratim. Hvala,

    Milan Predojevic 06. 09. 2023.

    Poštovana Vesna
    U povrednu listu podatke unosi lekar koji Vas je prvi pregledao nakon nastale povrede. Ne mora povreda da podrazumeva prelom-moguće je i naprsnuće, istegnuće i slično, da ne ulazim detaljnije u pitanja medicvinske struke jer na to nemam pravo. Međutim, izveesno je da ne podrazumeva svaka povreda prelom, a lekar treba da utvrdi u čemu se sastoji povređivanje. Prema tome, lekar treba da unese svoje stručno medicinsko mišljenje i on je to dužan da učini. Ako on to ne želi da uradi, obratite se zašitniku pacijentovih prava ili nadležnima u zdravstenoj ustanovi u kojoj lekar radi.
    Pozdrav

Korisnik 599f6e61ce 01. 09. 2023.

Postovanje.
Imao sam povredu na radu,teske telesne povrede kod poslodavca sam na odredjeno vreme prijavljen. Da li mogu dobiti otkaz o radu ako imam papire da sam imao povredu na radu,a trenutno sam na lečenju.

    Milan Predojevic 03. 09. 2023.

    Postovani
    S obzirom da ste imali povredu na radu, primaćete naknadu zarade u visini 100% od osnovice, koju čini prosečna zarada iz poslednjih 12 meseci. Pošto ste kod poslodavca u radnom ondosu na određeno vreme, kada Vam istekne rok na koji je zaključen ugovor o radu, poslodavac nije obavezan da sa Vama produži radni odnos, to jest da zaljuči novi ugovor o radu. Dakle, ako poslodavac odluči da sa Vama ne produži radni odnos na određeno vreme (a nije to dužan da učini) prestanak radnog odnsoa neće uslediti po osnovu otkaza od strane poslodavca, već po osnovu isteku roka na koji je radni odnos zasnovan. U tom slučaju biste nastaili da primate naknadu od Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, sve dok traje sprečenost za rad kao posledica povrede na radu. Dakle RFZO nastavlja isplatu naknade zarade koju je plaćao poslodavac.
    Pozdrav

Boris Borozan 25. 08. 2023.

Poštovanje, imao sam povredu na radu slomio kost na stopalo. Nisam prijavio da je povreda na radu. Da li poslodavac treba da isplati odštetu. Prijavljen i osiguran sam u firmu

    Milan Predojevic 26. 08. 2023.

    Poštovani Borise
    Ako ste prilikom obavljanja Vaših radnih zadataka na poslu slomili kost, tu povredu poslodavac mora u roku od 48 sati da prijavi filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Kod bolovanja zbog povrede na radu ripada Vam naknada zarade u visini 100% od zakonske osnovice (prosečna zarada iz poslednjih 12 meseci), kao i naknada štete za pretrpljenu povredu.
    Prema tome, ne prijavljujete povredu na radu Vi, već Vaš poslodavac ima obavezu da to učini. Ukoliko on to ne želi, morate podneti prijavu Inspekciji za rad, koja će ga obavezati da sprovede zakonsku proceduru.
    Pozdrav

Dusko Spasojevic 16. 08. 2023.

Poštovani
Ima mala začkoljica. Naime
Zaposleni je tokom rada pao i udario se (niko nije video kada je pao) Nastavio je sa radom i završio smenu. Radio je i sledeća dva dana. Nakon 3 dana (kada je otišao na slobodne dane) zaposleni je otišao kod lekara i prijavio povredu na radu. Njegov lekar traži povrednu listu. Da li mu izdati povrednu listu? Šta raditi u ovakvim slučajevima kojih je sve više?
Hvala unapred

    Milan Predojevic 16. 08. 2023.

    Poštovani Duško
    Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju propisano je da se povredom na radu, u smislu ovog zakona, smatra povreda osiguranika koja se dogodi u prostornoj, vremenskoj i uzročnoj povezanosti sa obavljanjem posla po osnovu koga je osiguran, prouzrokovana neposrednim i kratkotrajnim mehaničkim, fizičkim ili hemijskim dejstvom, naglim promenama položaja tela, iznenadnim opterećenjem tela ili drugim promenama fiziološkog stanja organizma, te da se povredom na radu smatra i povreda koju osiguranik pretrpi na redovnom putu od stana do mesta rada ili obrnuto, na putu preduzetom radi izvršavanja službenih poslova i na putu preduzetom radi stupanja na rad, kao i u drugim slučajevima utvrđenim ovim zakonom.
    Povreda na radu, u smislu Zakona o zdravstvenom osiguranju je svaka povreda, oboljenje ili smrt nastala kao posledica nesreće na poslu, odnosno kao posledica svakog neočekivanog ili neplaniranog događaja, uključujući i akt nasilja koji je nastao usled rada ili je povezan sa radom i koji je doveo do povrede, oboljenja ili smrti osiguranika koja je nastupila odmah ili u periodu od 12 meseci od dana nastanka povrede na radu.
    Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu propisuje obavezu poslodavca da izveštaj o povredi na radu i profesionalnom oboljenju koji se dogode na radnom mestu dostavi zaposlenom koji je pretrpeo povredu, odnosno kod koga je utvrđeno profesionalno oboljenje i organizacijama nadležnim za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje. Propisano je i da sadržaj i način izdavanja obrasca izveštaja o propisuje ministar nadležan za rad.
    Ukoliko Vi smatrate da se povreda nije desila u smislu kako je gore opisano u zakonu, onda ne treba da prijavljujete povredu. Ako ipak postoji izročno posledčna veza između rada i povrede u bilo kom gpore navedenom smislu, obavezni ste da prijavite povredu na propisanom obrascu. Prema Vašem opisu čini se da Vi ozbiljno umnjate da je povreda u uzročno-posledičnoj vezi sa radom i radnim okruženjem. Ako zaista ne znate da je povreda nastala u okonostima koje zakon zahteva, onda po Vama povrede i nema i niste dužni da je prijavite. Lice zaduženo za bezbednost i zdravlje na radu treba da evidentira okolnosti pod kojima se povreda na poslu desila i ako toga nema i sve se zasniva samo na iskazu radnika, a niko drugi nije svedočio tom događaju i isti nije prijavljen licu zaduženom za bezbednost i zdrabvlje na radu, nejasno je kako možete da utvrdite da je zaista reč o poovredi na radu, a ne nekoj povredi koja se desila nevezano za radno okruženje.
    Pozdrav

Robert Feze 13. 08. 2023.

Poštovani
Radim u firmi od 16maja, u sredu na cetrvtak ( 9 na 10 ) sam se povredio na radnom mestu,nemogu da otvorim bolovanje, kada sam otisao u ambulantu rekli su mi da nemogu da mi otvore bolovanje jer nisam zdravstveno osiguran. sada i dalje radim kazi prst mi se rascvetao, i svaki put prokrvari, a u ambulanti su mi rekli da mi prst mora da miruje kako bi zarastao. Sta da radim hvala unapred.

    Milan Predojevic 13. 08. 2023.

    Poštovani
    Ukoliko ste se povredili na radu, a prilikom odlaska u ambulantu ste saznali da niste zdravstveno osigurani, onda postoji dvostruki problem-prvo, poslodavac je dužan da Vas prijavi na socijalno osiguranje pre stupanja na rad. Da je poslodavca tu obavezu ispunio, imali biste prijavu i na zdravtsveno osiguranje. Drugo, poslodavac je dužan da prijavi povredu na radu u roku od 24 časa od kada se ista dogodila. Ukoliko poslodavac ne poštuje navedene zakonske obaveze, morate podneti prijavu Inspekciji za rad.
    Pozdrav

Tanja Bubanja 10. 05. 2023.

Poštovani,
Po Zakonu, tj PRAVILNIKU
O SADRŽAJU I NAČINU IZDAVANJA OBRASCA IZVEŠTAJA O POVREDI NA RADU I PROFESIONALNOM OBOLJENJU, izveštaj o povredi na radu u pet primeraka POSLODAVAC dostavlja zdravstvenoj ustanovi u kojoj je izvršen pregled, radi unošenja u sadržinu izveštaja nalaza i mišljenja lekara, odnosno zdravstvene USTANOVE. Zatim,
Lekar nakon popunjavanja dostavlja poslodavcu bez odlaganja, a najkasnije narednog dana iste, koje potom POSLODAVAC dostavlja filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje , koja overava, zadržava jedan i…..

Moje pitanje je :
Pošto je mene poslodavac e-mailom obavestio da je popunio 5 primeraka izveštaja o povredi na radu i iste poslao poštom(koji još uvek nisu stigli), kako bih iste nosila lekaru da popuni, zatim filijali za zdravstveno osiguranje. Da li je to moja dužnost i trebam li ja to odraditi, ili je to dužnost mog poslodavca? Imam li ja prava da zahtevam da taj deo odradi poslodavac?
Hvala
Tanja

    Milan Predojevic 11. 05. 2023.

    Poštovana Tanja
    Kao što se može videti iz teksta, Vi lično nemate obavezu prosleđivana dokumentacije. Obaveze su ustanovljene na teret poslodavca, zdravstvene ustanove i RFZO.
    Prema tome, poslodavac je trebao da izveštaj najpre dostavi zdravstvenoj ustanovi, a ova to vraća poslodavcu, koji potom podnosi prijavu u 5 primeraka RFZO.
    Ako je on to sve već odradio, onda Vama daje jedan primerak kao dokaz.
    Poslodavac jedan primerak overenog izveštaja zadržava za svoje potrebe, jedan primerak izveštaja dostavlja zaposlenom odmah, a najkasnije u roku od dva dana od njegovog prijema, jedan primerak izveštaja dostavlja filijali Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i jedan primerak izveštaja dostavlja ministarstvu nadležnom za rad – Upravi za bezbednost i zdravlje na rad.
    Nije Vaša obaveza da dostavljate primerke izveštaja nadležnim ustanovama
    Pozdrav

Korisnik 8e27622637 14. 01. 2023.

Poštovani, predsednik sam sindikata u muzičkoj školi. Kod moje koleginice je usled dugogodišnje izloženosti buci došlo do trajnog oštećenja sluha i slušnog nerva, uz konstantne bolove i zujanje u ušima. Ima 59 godina i više je na bolovanju nego na poslu. Da li ona ima pravo na 100% naknade za bolovanje? Koliko sam shvatila ako je zaposlena sa visokom stručnom spremom, nema pravo na premeštaj na mesto medijatekara ( nototekara) za koji je predviđena niza stručna sprema od one koju ona ima? Potreban mi je hitan odgovor… Unapred zahvalna, Mirela Komnenović, prof. klavira i predsednik sindikata zaposlenih u muzičkoj školi

    Milan Predojevic 15. 01. 2023.

    Poštovana
    Sam zakon ne nalaže plaćanje 100% bolovanja kod obične bolesti. Ukoliko Vaš kolektivni ugovor ne predviđa plaćanje razlike do 100%, da bi u opisanom slučaju poslodavac plaćao naknadu zarade u visini od 100% od zakonskog osnova moralo bi da se utvrdi da je reč o proesionalnom oboljenju.
    Ono se u zakonskim tekstovima obično reguliše zajedno sa povredom na radu, jer se radi o povredama i bolestima koje su nastale usled uzroka povezanih sa radnim mestom. Kod povrede na radu i kod profesionalng oboljenja uzrok je povezan sa obavljanjem posla, s tom razlikom što povreda nastaje trenutno, dok profesionalno oboljenje nastaje zbog dugotrajnog izlaganja. Dok povreda na radu podrazumeva povredu nastalu usled određenog događaja koji je, po pravilu, iznenadan, profesionalna bolest podrazumeva bolest nastalu usled trajnije izloženosti određenim negativnim uticajima prilikom obavljanja posla po osnovu kojeg je zaposleni prijavljen na socijalno osiguranje.
    Šta se konkretno smatra profesionalnom bolešću definisano je posebnim pravilnikom. Pravilnikom o utvrđivanju profesionalnih bolesti utvrđuju se profesionalne bolesti, radna mesta, odnosno poslovi na kojima se te bolesti pojavljuju i uslovi pod kojima se smatraju profesionalnim bolestima. Kod bolesti prouzrokovanih fizičkim dejstvom uslova rada predviđeno je oboljenje „oštećenje sluha izazvano bukom“. Do istog dolazi na: „poslovima i radnim mestima na kojima se dolazi u kontakt sa bukom preko dozvoljenog nivoa (potreban dokaz o trajanju i intenzitetu izloženosti). Kao posledica treba da je nastupilo: „obostrano perceptivno simetrično oštećenje sluha preko 30% po Fowler-Sabine-u sa najizraženijim skotomom na 4.000 Hz. Dokaz o progresiji oštećenja sluha tokom rada u buci uz isključenje drugih uzroka oštećenja sluhom.“ Kod Vaše koleginice lekar treba da je uputi u nadležnu zdravstvenu ustanovu, koja može a utvrdi da je nastupila profesionalno oboljenje u opisanom smislu.
    ko zdravstvena ustanova tako nešto utvrdi, tada poslodavac popunjava jedan izveštaj. Prema Pravilniku o sadržaju i načinu izdavanja obrasca izveštaja o povredi na radu i profesionalnom oboljenju poslodavac treba da popuni zveštaj o profesionalnom oboljenju, koji sadrži:
    1) podatke o poslodavcu;
    2) podatke o licu određenom za bezbednost i zdravlje na radu kod poslodavca;
    3) podatke o zaposlenom koji je oboleo od profesionalnog oboljenja;
    4) podatke o neposrednom rukovodiocu obolelog od profesionalnog oboljenja;
    5) podatke o radnom mestu, poslovima i vremenu koje je oboleli od profesionalnog oboljenja proveo na radu na tim poslovima;
    6) podatke o vrsti profesionalnog oboljenja i merama bezbednosti i zdravlja na radu koje su primenjivane na radnom mestu na kojem je oboleli od profesionalnog oboljenja radio;
    7) nalaz i mišljenje zdravstvene ustanove koja je utvrdila postojanje profesionalnog oboljenja.
    Ovaj izveštaj se predaje filijali RFZO u 5 primeraka, čija komisija potom utvrđuje da je reč o bolovanju usled profesionalne bolesti, i tek na osnovu toga se plaća 100% od osnovice.
    Napominjemo da ako je nastupila invalidnost, odnosno ako zaposlena uopšte više nije sposobna za rad, treba podneti zahetv za utvršivanje invaliditeta filijali RFPiO.
    Pozdrav

Korisnik 5cf9bbac7a 02. 11. 2022.

Poštovani,

Sve ucestalije nam zaposleni prijavljuju povrede na radu bez ikakvih dokaza i bez svedoka, samo nam donesu potvrdu o otvaranju bolovanja sa dijagnozom povrede na radu. Nakon toga, mi pristupamo daljem postupku utvrdjenim Pravilnikom. Naravno da u slucaju povrede zaposleni treba da iskoristi svoja prava, a poslodavac da preduzme mere radi sprecavanja ponavljanja istih. Ono sto je sporno jeste kako da sprecimo zloupotrebu povrede na radu, da li izabrani lekar moze tek tako da da potvrdu ili doznake pacijentu o povredu na radu, bez prethodnog misljenja RFZO koje stigne upisano u povredne liste?
Da li imate neki predlog kako ovo da predupredimo?

Hvala unapred.

    Milan Predojevic 02. 11. 2022.

    Poštovani
    Prema propisanoj proceduri nije moguće da da „zaposleni prijavljuju povrede na radu bez ikakvih dokaza i bez svedoka“, odnosno da mogu samo da „donesu potvrdu o otvaranju bolovanja sa dijagnozom povrede na radu“. Kao što Vam je poznato (jer pozivate se na Pravilnik) Izveštaj o povredi na radu koja se dogodi na radnom mestu popunjava u pet primeraka poslodavac. Prema tome, poslodavac je taj koji prijavljuje povredu na radu, a ne zaposleni.
    Izveštaj mora da sadrži sledeće podatke: o poslodavcu, o povređenom zaposlenom licu, o samoj povredi (datum i vreme kad se dogodila, mesto povrede, uzrok itd), o rukovodiocu povređenog, o očevicima kritičnog događaja i mora da sadrži izveštaj lekara koji je prvi pregledao povređenog. Ako ne raspolažete podacima koji se obrascem traže, pre svega podacima o okolnostima povrede i svedocima kitičnog događaja, niste dužni da podnesete prijavu, bez obzira na izveštaj lekara. Dakle, lekar konstatuje zdravstveno sstanje, on može utvrditi povredu, ali kao nema prijave poslodavca o povredi na radu sa svim gore traženim informacijama, nejasno je kako lekar može da utvrdi uzročno-posledičnu vezu između događaja na poslu i nastale povrede.Lekari niti su tom događaju prisustvovali, niti su razgivarali sa svedocima, niti je pak to njihov posao. Ne može lekar da utvrdi vezu između događaja na poslu i povrede samo na osnovu izjave zaposlenog koji je povređen. Postupak može biti iniciran jednim takvim izveštajem lekara, ali ne mora tako da bude. Nakon tog inicijalnog akta, Vi žete ispitati okolnosti slučaja i ako nađete da se ne ne radi po ooveedi na radu, niste dužni poodneti prijavu povrede.
    Pozdrav

      Korisnik 5cf9bbac7a 03. 11. 2022.

      Postovani,

      Da li u slucaju kada zaposleni sam izazove povredu (nepaznjom ili namernim nemarom) sebe ili drugog, poslodavac mora da prizna povredu na radu i ako da, da li poslodavac u svakom slucaju ima pravo da prustupi kaznenoj odredbi utvrdjenoj kolektivnim ugovorom? Dakle, zaposleni je osposobljen i upoznat sa merama bezbednosti i zdravlja na radu i izazove povredu krsenjem istih, koja su prava i obaveze poslodavca a koja zaposlenog?

      Hvala unapred.

        Milan Predojevic 04. 11. 2022.

        Poštovani
        Poslodavac se oslobađa odgovornosti u slučaju da zaposleni povredi procedure rada kod poslodavca, odnosno kada se ne pridržava pravila na radu. Preciznije, Zakon o radu utvrđuje da je zaposleni odgovoran za štetu koju je na radu ili u vezi s radom, namerno ili krajnjom nepažnjom, prouzrokovao poslodavcu. Dakle, ako zaposleni namerno ili krajnjom nepažnjom izazove i štetu u vidu sopstvene povrede na radu, mišljenja sam da je i u tom slučaju zaposleni odgovoran, što automtski znači da poslodavac ne može biti odgovoran.
        Pozdrav

Tanja Bubanja 02. 10. 2022.

Poštovani,
24.08.2022. imala sam saobraćajnu nezgodu sa službenim kolima, u radnom vremenu u 15:05h, u trenutku kada sam iz jedne prodavnice se uputila prema drugoj. Inače radim kao „prodavac na terenu“ po ugovoru. Na kolima je totalna šteta, zapisnik još nisam dobila.
U ovoj firmi sam zaposlena na određeno od 08.06.2022. Ovaj drugi ugovor mi je do 31.10.2022.
U saobraćajnoj nezgodi sam imala povredu vratne kičme, nosila kragnu 4 nedelje,i posle dve nedelje vežbe u rehacentaru.
I dalje sam na bolovanju. Moje pitanje koja su moja prava, s obzirom da moja firma nije dostavila povredu listu, kako bi mi doktorka dala doznake gde će pisati povreda na radu. Jedino što sada može, tako mi doktorka kaže, da mi da doznake kao povreda van rada.
Znam da je poslodavac moj trebao da dostavi povredu listu u 72h ali nije.
Da li mogu firmi da traži da sada dostavi povredu listu, iako je prošlo 6 nedelja ?
Molim za savet.
S poštovanjem,
Tanja

    Milan Predojevic 03. 10. 2022.

    Poštovana Tanja
    Neka Vaša firma obavezno podnese prijavu povrede na radu filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). To je veoma važno da bi Vam se plaćala naknada zarade u visini od 100%, kao i da biste istu naknadu nastavili da dobijate nakon prestanka radnog odnosa. Naime, ako Vam poslodavac posle 31.10. ne produži ugovor o radu, a Vi budete i daLje sprečeni za rad kao posledica povrede na radu, RFZO će nastaviti da plaća nakNAdu zarade dok god (po oceni njihove lekarske Komisije) bude trajala sprečenost za rad. Dakle, preduslov za sve to je prijava apovrede na radu. Bez obzira što je istekao zakonski rok za prijavu, to se može učiniti i mimo zakonskog roka. Rok nije prekluzivan i ako ga poslodavca propusti, kao što je ovde slučaj, i dalje se može podneti prijava povrede na radu.
    Pozdrav

      Tanja Bubanja 04. 10. 2022.

      Poštovani,
      Zahvaljujem na tako brzom odgovoru.
      Tražila sam poslodavcu da prijavi povredu na radu. Ali poslodavac, tj šef putem telefonsko razgovora traži od mene da zatvorim bolovanje, da se izjasnim da je povreda van rada kod doktorke i da krenem da radim.
      Koji je moj sledeći korak? Inspekcija rada?
      Zahvaljujem unapred

        Milan Predojevic 04. 10. 2022.

        Poštovana
        Ukoliko poslodavac na taj način uporno odbija da ispuni svoju obavezu da prijavi povredu na radu, a to Vas sprečava u ostvarivanju Vaših zakonskih prava i sada, a potom i ako prestane radni odnos, jedino Vam preostaje da sve prijavite Inspekciji za rad.
        Pozdrav

Jelena Stolic 12. 08. 2022.

Postovani
Na poslu je radno mesto sa obaveznom zastitnom opremom na radu i stojeca pozicija gde se radi sa teskim materijalima koji pe podizu i spustaju rucno. Prilikom podizanja javio se jak bol u kicmi u lumbalnom delu. Firma je uredno popunila povrednu listu i uputili lekaru. Lekar je odbio popunjavanje liste sa obrazlozenjem da to nije povreda vec bolest.
Koje je vase misljenje o lekaru i da li je ispravno postupio?

    Milan Predojevic 13. 08. 2022.

    Poštovana Jelena
    Radi se o isključivo medicinskom pitanju i nemam znanja niti ambiciju da ulazim u pitanja lekarske struke, to jest nemam pravo da ocenjujem rad lekara.
    Pozdrav

Jjj Jjj 01. 08. 2022.

Poštovanje,
Doživela sam povredu na radu, prijavljena je i kao takva priznata od strane RFZO.
Na bolovanju sam i dalje (nesto duže od mesec dana).Ugovor o radu mi je istekao, a poslodavac mi nije produžio.
Kakvi su mi dalji koraci ?
Da li se bolovanje prekida, ili se obraćam filijali RFZO ?
Hvala

    Milan Predojevic 03. 08. 2022.

    Poštovana
    Ukoliko je radni odnos prestao usled isteka ugovora o radu a određeno vreme, a kod Vas i dalje postoji sprečenost za rad zbog povrede na radu, neophodno je da se obratite filijali RFZO zahtevom za nastavak isplate naknade zarade i nakon prestanka radnog odnosa. Ovo (isplata naknade zarade i nakon okončanja radnog odnosa) je upravo i moguće jedino u situaciji da je prestao radni odnos, a i dalje postoji privremena sprečenost za rad usled bolesti ili povrede na radu.
    POzdrav

Korisnik 7f3f8e43a1 09. 07. 2022.

Поштовани,

Пре нешто више од три месеца доживео сам повреду на раду. Доживео сам прелом кости стопала и извршена ми је операција због специфичности саме повреде. Тренутно сам на боловању 100 % услед повреде на раду. Моја питања су:

1) Како сам повреду доживео после ослањања на ногу приликом силаска низ степеник и изврнућа скочног зглоба услед дејства силе тежине тела на непокретни ослонац у току рада (а није била пука случајност, јер је било још фактора који су утицали на саму повреду), прво ми је уписана у Служби хитне помоћи дијагноза “угануће и истегнуће скочног зглоба“ (преведено са латинског), да би ми накнадно у болници утврђен и прелом кости уз операцију и уметање металног(их) фиксатора:

Да ли у завршној дијагнози повреде, због надокнаде штете од осигуравајуће куће, треба да буду уписане све врсте повреда које сам доживео у том тренутку и да ли то има неки утицај на висину накнаде штете од осигурања? И ко то треба да напише, јер су ми рекли са посла да скупљам сву могућу медицинску документацију, а мени доктор специјалиста ортопедије који је извршио операцију и води лечење није нигде у званичном документу написао другу(е) врсту(е) повреде(а) осим прелома? Имам у документу из Службе хитне помоћи, што је била само почетна дијагноза, такорећи претпоставка. А неспорно је да сам доживео вишеструке повреде, јер сам изврнуо зглоб под углом од скоро 90 степени под дејством тежине тела. Да ли на висину накнаде штете од осигурања утиче и број доживљених повреда или само најтежа врста повреде???

2) Како се постепено опорављам, хвала Богу, и претпостављам да ће да ми прекину боловање после увида у медицинску документацију у релативно скоријој будућност, а после минимум шест месеци је предвиђена друга операција да би ми се извадили метални фиксатори из ноге, а може да буде и после годину дана од повреде:

Да ли прекидањем боловања и враћањем на посао, губим право на боловање услед повреде на раду од 100 % када ми буду извршили другу операцију, јер ћу морати да одсуствујем са посла у неком релативно дужем периоду, претпостављам? Дакле: прекид боловања – повратак на посао – поновна операција – понован опоравак – да ли имам право на 100 % боловање? И, уопште, која су моја права у тој ситуацији: Да ли имам право да будем на боловању услед повреде на раду (уз зараду од 100 %) све време док ми не изврше завршну операцију, а утврде да сам наводно медицински способан за посао? Ако немам, онда претходно питање, да ли имам право да приликом одсуствовања са посла у току и након друге операције имам накнаду зараде од 100 %, јер је операција повезана директно са повредом на раду – ваде ми се метални фиксатори из тела?

3) Да ли законски комисија може да ме врати на посао уколико због озбиљности и временске дистанце од повреде не будем могао да обављам редовне животне активности; на пример, уколико ми забране или ограниче да се извесно време бавим рекреацијом у природи по планинским теренима или неким већим и специфичним физичким напорима, а утврде да сам способан за посао? Јер ја лично сматрам да ми обављање посла представља већу психофизичку потешкоћу од бављења, рецимо, рекреативним планинарењем. Такође, уколико ми утврде да могу да се вратим редовним животним активностима, а ја доживим, далеко било, повреду услед физичких напора прилком рекреације повезану са повредом на раду, ко сноси последице и која су моја права у тим околностима? На пример: шта ако ме заболи претходно повређена нога при пешачењу и услед тога паднем и повредим исти и/или неки други део тела? Јер ја све време опоравка се жалим реално какве болове и потешкоће имам или сам имао и у којим ситуацијама, али већина тога ми се не уписује у медицинску документацију – углавном пишу да се субјективно боље осећам. Наравно да се субјективно боље осећам, јер сам био месец дана у гипсу, па неколико недеља нисам смео да се ослањам на ногу, а сада се ослањам можда неких 80 % на повређену ногу! Да се не заборави да носим у себи металне фиксаторе који ми сметају и осећам их при покретима стопала, односно ходу.

Разумећу уколико не будете имали одговоре на нека питања, а бићу вам захвалан ако можете да ме упутите на нека стручна лица или организацију и сл. који имају одговоре. Јер једни причају једно, други друго, трећи треће. По ортопедима треба што више да се крећем; по физијатрима треба само постепено!!!

НАПОМЕНА:

Имао сам потребу да све мало дуже напишем и образложим само да бих подстакао друге људе да се мало запитају око питања која се тичу живота и здравља обичних људи и запослених, јер су фирме и компаније, нарочито већина приватника који су стекли капитал на, у најмању руку, сумњив начин, бескрупулозне према својим запосленима који им доносе профит и према њима се понашају као према неком експлоатационом потрошном материјалу или објекту. Доктори исто мисле да могу да одреде према свом нахођењу ко је када “способан за рад“, па су дрски и безобразни пречесто према својим пацијентима, а поједини имају образа да те питају да се вратиш на посао иако користиш две штаке да би могао иоле нормално да функционишеш! Значи ни њима није битно стварно оздрављење болесних и повређених, већ само пука корпоративна бирократија која им служи да зараде новац (част изузецима), а чак се ни не подударају у својим медицинским ставовима према начину излечења пацијената. Хипократова етика је одавно мртва – то је јасно свакоме ко уђе у већину здравствених институција! И не занима ме уопште никакав новац, већ само поштовање основних људских права и права обичних запослених. А, нажалост, већину њих занима само новац; поједине неки виски, можда, уз пар овала печења за понети кући; и сл. Али има нас који воле ипак више мотивационе и значењске вредности аспекта живота него материјалне и физичке! Што не значи да ћу да се одрекнем и свих права која имам везана за надокнаду штете, макар од осигурања од незгоде на послу – немам намеру да никоме поклоним својих неколико изгубљених месеци социјалног живота!!!

Хвала.

    Milan Predojevic 15. 07. 2022.

    Poštovani
    1) Visina naknade štete zavisi od vrste osiguranja koje ste imali. U uslovima osiguranja i polisi su definisani rizici koji su pokriveni i visina naknade kod nastupanja svakog od rizika. Radi Vaše sigurnosti, potrebno je da priložite svu medicinsku dokumentaciju nastalu nakon povrede. Nadležni u osiguravajućoj kući (stručno-medicinsko lice) daće procenu o težini i vrsti povreda na osnovu medicinske dokumentacije koju Vi prilažete uz odštetni zahtev. Ako ne budete zadovoljni njihovom procenom, možete podneti tužbu sudu radi isplate razlike. Na sudu bi veštak dao mišljenje. U završnoj dijagnozi nadležni lekar bi trebao da konstatuje sve povrede koje ste doživeli. Početna dijagnoza je samo pretposatvka koja se kasnijom detaljnijom dijagnostikom ili potvrdi ili izmeni. U Vašem slučaju naknadno je, detaljnijim pregledima, utvrđen prelom, pa bi to svakako trebalo da bude konstatovano.
    2) Kada budete otvarali drugo bolovanje, izabrani lekar će prilikom utvrđivanja privremene spreečnosti za rad odrediti zakonski razlog sprečenosti za rad-povreda ili bolest na radu ili van rada (on vodi prvih 60 dana bolovanja). Ako se ne budete složili sa ocenom lekara, u roku od tri dana možete se žaliti lekarskoj komsiiji RFZO, čija će ocena o tome da li je Vaše bolovcanje posledica povrede na radu biti konačna. Ne mogu da dajem procene ovakve vrste jer je reč o isključivo medicinskom pitanju.
    3) Komisija će doneti ocenu da li ste Vi i dalje privremeno sprečeni za rad ili ne. Oni će Vaše zdravstveno stanje ocenjivati isključivo sa aspekta sposobnosti da radite. Ako zaključe da je to moguće, bićete vraćeni na posao. Izuzetni fizički napori su jedan kriterijum ocenjivanja, a radna sposobnost nešto drugo.
    Nadam se da sam Vam bar delimično otklonio nejasnoće.
    Srdačan pozdrav

Korisnik 3e45fac822 04. 05. 2022.

Postovani, doziveo sam povredu na radu padom sa visine, nakon teske telesne povrede i operacije, rehabilitacije, poslat sam u invalidsku penziju kao prvi stepen invalida i potpuni gubitak radne sposobnosti. Pridruzio sam se krivicnom gonjenju poslodavca ali mi je stiglo vestacenje fakulteta zastite na radu da sam bio pomocni radnik i da nisam smeo da obavljam zadate poslove i svojom krivicom se desila povreda. Da li imam pravo na odstetu i da li ako pokrenem privatnu tuzbu mogu da dobijem odstetu i koju visinu odstete? Hvala.

    Milan Predojevic 05. 05. 2022.

    Poštovani
    Zakonom o radu propisano je da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom. Kako će sud primeniti ovu normu u konkretnom slučaju, odnosno da li će utvrditi da je došlo do propusta na strani poslodavca zbog čega je nastala povreda, ili ste Vi svojim postupanjem izazvali povređivanje, ili bi pak zaključak bio da bi do nesrećnog događaja došlo i pored Vaših eventualnih grešaka-nemoguće je predvideti, To bi bio predmet dokazivanj ana sudu, a ishod sudskog postupka bi zavisio od izvedenih dokaza. To što je možda odbačena krivična prijava protiv poslodavca, ne znači da u parnici ne bi bilo utvrđeno da je dužan da nadoknadi štetu zbog povrede koju ste pretrpeli. Što se tiče visine eventualne naknade štete, Ista bi se utvrdila na osnovu nalaza sudskog veštaka o težini povreda. Prema tome, shodno izvedenim dokazima, sud bi doneo odluku, a to unapred nije moguće predvideti.
    Pozdrav

Dragana Andric 25. 04. 2022.

Postovanje milane recite mi molim vas ja sam artritis zaradila radeci veliki obim posla ja mesecno imam 50 zgrada a sa kileginicinim sam imala 104 da li sam ja morala da radim i njene zgrade pritom sam obolela i idem na fizikalnu terapiju pijem lekove za artritis i isilarguju poslodavac je upiznat sa tim da su mi zglobovi otekli i da nemogu vise da izdrzim bolove na sve to mi je rekao ljudi sa gipsom idu na posao nije mu bili bitno moje zdravstveno stanje prekovremeni rad mi je platio dve hiljade odbio mi je markicu jel mi je u martu dao za april a 01.04 2022 sam otisla na bolovanje inace prekovremeni rad za mesec dana iznosio je 5400 recite mi molim vas sta da radim

    Milan Predojevic 25. 04. 2022.

    Poštovana
    Ukoliko smatrate da je svojim postupanjem poslodavac kršio Vaša prava iz radnog odnosa, možete podneti prijavu inspekciji rada. Ovaj državni organ bi izašao na lice mesta i utvrdio da li je bilo propusta na strani poslodavca. Ako jeste, poslodavac bi bio novčano kažnjen za prekršaj, a Vi biste izveštaj inspekcije za rad imali kao jak dokaz u eventualnom sudskom postupku. Naime, innspekcija svojim aktima ne može da prinudi poslodavca na to da Vam plati ono što duguje (to može samo sud presudom), ali bi njihov nalaz bio dokaz na sudu da Vam je poslodavac uskratio određena plaćanje. Dakle uplatu dugovanog od strane poslodavca možete ostvariti jedino na sudu.
    Pozdrav

Martina Vidanovic 24. 11. 2021.

Poštovanje! Interesuje me da li imam pravo na naknadu štete, zbog povrede na poslu. Povredio sam se i sada sam na bolovanju vec 4 meseca i imam svaki dan fizikalne terapije. Povreda je u leđima. Poslodavac mi je reko da dodjem na posao i ako sam na bolovanju ili ću dobiti otkaz i sada radim dok mi je otvoreno bolovanje. Kakva su moja prava i da li imam osnova za tužbu? Hvala unapred na odgovoru…

    Milan Predojevic 25. 11. 2021.

    Poštovani
    Zakonom o radu propisano je da je poslodavac između ostalog dužan da zaposlenom obezbedi uslove rada i organizuje rad radi bezbednosti i zaštite života i zdravlja na radu, u skladu sa zakonom i drugim propisima. Prema istom zakonu zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vreme odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti za rad do 30 dana, i to u visini 100% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, s tim da ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa ovim zakonom, ako je sprečenost za rad prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću. Takođe, navednen propis određuje da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom. Novčanom kaznom od 600.000 do 1.500.000 dinara kazniće se za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica ako zaposlenom ne isplati naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad, u skladu sa odredbama zakona. Novčanom kaznom od 800.000 do 1.000.000 dinara, kazniće se za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica ako ne zaustavi svaku vrstu rada koji predstavlja neposrednu opasnost za život ili zdravlje zaposlenih.
    Shodno navedenim zakonskim odredbama, poslodavac je u višestrukom prekršaju ako Vas obavezuje da radite dok ste privremeno sprečeno za rad zbog povrede na radu, a na osnovu ocena lekara i lekarskih komisija. On ne bi smeo da Vam dopusti da radite, ako to zbog Vaše bolesti predstavlja rizik za Vaše zdravlje, a još manje može zaposlenog koji nije sposoban za rad zbog povrede na radu obavezuje da radi, jer će mu u suprotnom dati otkaz. Ako prijavite slučaj inspekciji za rad, ovaj organ bi podeno niz prekršajnih prijava protiv Vašeg poslodavca. Takođe, za pretrpljenu štetu znastalu zbog povrde na radu,, imate pravo na naknadu štete.
    Pozdrav

Duċa Vojnoviċ 22. 08. 2021.

Postovanje jos jedno pitanje,plata mi je 45 do 48,sada su oni izdejstvovali kao da je 100 posto,bez lekara,policije itd,dobio sam 33 jer kazu mi da se samo osnovica racuna sa koefieficientom 1.00 i bez icega sto dobijam svaki mesec?

    Milan Predojevic 22. 08. 2021.

    Poštovani
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vreme odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti za rad do 30 dana (a u Vašem slučaju, shodno Zakonu o zdravstvenom osiguranju, i posle 30 dana jer je reč o povredi na radu) u visini 100% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, s tim da ne može biti niža od minimalne zarade. Zakonom o radu određeno je da se zarada sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i svih drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Znači sve mora da se uzme u obzir i niusam siguran da je tako urađeno, s obzirom na veliku razliku između zarade i naknade zarade. U zaradu ne ulaze (pa samim tim ni u osnov za obračun naknade zarade) sledeća primanja iz radnog odnosa: učešće zaposlenog u dobiti ostvarenoj u poslovnoj godini (npr dividenda); naknada troškova korišćenja i upotrebe sredstava za rad zaposlenog i naknada drugih troškova rada; naknada putnih troškova; naknada za vreme provedeno na službenom putu; naknada smeštaja i ishrane za rad i boravak na terenu, ako poslodavac nije zaposlenom obezbedio smeštaj i ishranu bez naknade; jubilarna nagrada i solidarna pomoć. Prema tome, sve osim ovde nabrojanog što Vam se isplaćuje trebalo bi da uđe u osnov za obračun naknade zarade.
    Pozdrav

Duċa Vojnoviċ 21. 08. 2021.

Postovanje,imao bih pitanje u vezi povrede na poslu za vreme rada,moje smene,snimila je kamera sigurnosna moj pad i nisam placen 100 posto jer kao nisu znali kako to ide bla bla…policija je izasla jer je urgentno ih pozvalo pa su uzeli od mene izjavu,sefa i kako to dalje ide…imam li ja kakva prava na neku odstetu ili sta,drugi mesec sam na bolovanju a firma misli tako ce i proci,na ugovoru sam 6 meseci jer sam iz stare firme gde sam 8 godina radio odma presao na ovaj posao,prvo sam dobio igovor na mesec,pa na tri pa na sest meseci,sta raditi?hvala na odgovoru

    Milan Predojevic 21. 08. 2021.

    Po[tovani
    Poslodavac mora što pre da podnese prijavu povrede na radu filijali RFZO u Vašem gradu/opštini. To što nisu upoznati sa procedurom ih ne oslobobađa obaveze da je poštuju. Ukoliko to ne budu želeli da učine, podnesite prijavu inspekciji za rad, koja će po istoj izaći u kontrolu i obavezati poslodavca da podnese prijavu povrede na radu. Kada lekarska komisija RFZO potvrdi da se radi o povredi, poslodavac će biti u obavezi da Vam plaća naknadu zarade u visini od 100% od prosečne zarade koju ste ostvarili u prethodnih 12 meseci (kod Vas je to nešto kraći period rada kod sadašnjeg poslodavca). Tu obavezu poslodavac će imati dok god traje privremena sprečenost za rad kao posledica navedene povrede na radu. Obaveza poslodavca prestaje okončanjem radnog odnosa. Ukoliko na dan prestanka radnog odnosa (npr istekom ugovora o radu na određeno vreme) i dalje bude postojala privremena sprečenost za rad, naknadu zarade će nastaviti da Vam isplaćuje RFZO i posle prestanka radnog odnosa, dok god po oceni lekarske komsije postoji sprečenost za rad.
    Što se tiče naknade štete, psolodavac je dužan da Vam je nadoknadi, ako je šteta nsatala kao posledica povrede na radu ili u vezi sa radom.
    Pozdrav

Tadija Vitorović 20. 08. 2021.

Molim Vas samo još jedno pitanje…
Nakon preloma čašice kolena na poslu sam posle samo nekoliko dana doživeo plućnu emboliju(infarkt pluća) zbog čega mi je još dodatno produženo bolovanje što je bez sumnje povezano sa prelomom.Da li imam pravo da potražujem od osiguranja nadoknadu i za to s obzirom da mi se to desilo kod kuće,unapred zahvalan…

    Milan Predojevic 20. 08. 2021.

    Poštovani
    Pitanje pogoršanja zdravlja zaposlenog do kojeg dođe na radnom mestu je složeno. Ukoliko radnik dobije npr infarkt na radu (kod Vas infarkt pluča), usled uzroka koji je vezan samo za njegovo telo i nema nikakve veze sa radom, mišljenja sam da on neće imati pravo na beneficije koje slede usled povrede na radu, što nas dovodi do zaključka da u suprotnom npr infarkt pluća može biti kvalifikovan kao povreda na radu. Teoriju adekvatne uzročnosti zastupa i domaća sudska praksa, te tako u Rešenju Vrhovnog kasacionog suda, broj Rev 2 1285/10 stoji da „opšta zdravstvena sposobnost kompromitovana faktorima rizika koji su tipični za određene vidove štete može biti dodatno ugrožena prekomernim opterećenjem zaposlenog“. Prema stavu najviše sudske instance iz citiranog akta sudovi u postupcima naknade štete treba da utvrde, odnosno da „ocene koliko je obim i količina poslova koje je pre infarkta obavljao tužilac (zaposleni) doprinela nastanku štete koje je tužilac pretrpeo“…zatim „da li je tuženom (poslodavcu) bilo poznato opšte zdravstveno stanje tužioca, te da li je s obzirom na te okolnosti poveravanje povećanog obima poslova tužiocu, suprotno navedenim propisima moglo dovesti do pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja“. Zaključak-da li je infarkt pluća u Vašem slučaju posledica povrede na radu je faktičko pitanje koje bi utvrđivala najpre osiguravajuća kuća, a potom i sud u eventualnom postupku.
    Pozdrav

Tadija Vitorović 19. 08. 2021.

Poštovanje…
Doživeo sam težu povredu na radu tj prelom čašice kolena.S obzirom da mi je to novo radno mesto,prijavljen sam nekih mesec i po dana pre povrede,a s obzirom da u poslednje 2 godine imam nepunih 3 meseca radnog staža ukupno zanima me da li imam pravo na isplatu bolovanja i da li imam pravo na odštetu zbog nastale povrede i na koji način…Hvala unapred

    Milan Predojevic 19. 08. 2021.

    Poštovani Tadija
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vreme odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti za rad do 30 dana, i to u visini 100% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, s tim da ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa ovim zakonom, ako je sprečenost za rad prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću, ako zakonom nije drukčije određeno. Drugim zakonom jeste drugačije uređeno, odnosno Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisano je da i nakon 30 dana bolovanja, kod sprečenosti za rad prouzrokovane povredom na radu, isplata naknade zarade se nastavlja u visini od 100%, i sve dok traje bolovanje (i radni odnos) plaćanje ide na teret poslodavca. Svaki zaposleni koji je privremeno sprečen za rad zbog povrede ili bolesti ima pravo na isplatu bolovanja i to pravo ne zavisi od dužine prethodnog radnog staža.
    Što se tiče prava na odštetu, Zakonom o radu određeno je da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom.
    Pozdrav

Ilijić Ivan 26. 07. 2021.

imao sam povredu na radu.bio sam na fizikalnoj terapiji a posle nje su me uputili na dalju fizikalnu rehabilitaciju u niskoj banji.nazalost,tamo su mi zakazali termin tek dva meseca posle terapija u domu zdravlja.da li se i to bolovanje ,posle dva meseca,racuna kao povreda na radu,obzirom da je u pitanju samo nastavak terapije od povrede na radu?Hvala!

    Milan Predojevic 27. 07. 2021.

    Poštovani
    Stručno-medicinski organ koji ocenjuje bolovanje (izabrani lekar ili lekarska komisija RFZO) utvrđuje i razlog za bolovanje-da li je reč o sprečenosti za rad prouzrokovanoj bolasću van rada ili povedom na radu. Ukoliko bude doneta ocena da je ta sprečenost za rad posledica povrede na radu, poslodavac će tako morati i da je tretira.
    Pozdrav

NENAD GVOZDENOVIC 06. 04. 2021.

Osiguranim licima koja imaju obavezno socijalno osiguranje po osnovu radnog odnosa (zaposleni), za vreme privremene sprečenosti za rad zbog povrede na radu pripada pravo na naknadu zarade za vreme te sprečenosti, takozvano bolovanje.
Dali za vreme otvorenog bolovanja,povrede na radu zaposleni ima pravo na putnetroskove

Hvala

    Milan Predojevic 06. 04. 2021.

    Poštovani Nenade
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, između ostalog i za dolazak i odlazak sa rada. Kako tokom bolovanja nema dolazaka na rad, niti odlazaka sa posla, nema ni troškova putovanja, te ne može biti ni naknade putnog troška. Prema tome, mišljenja sam da za dane u kojima ste privremeno sprečeni za rad zbog povrede na radu nemate pravo na naknadu troškova za dolazak i odlazak sa rada jer te troškove i nemate.
    Pozdrav

Marko Jeremic 13. 02. 2021.

Povreda se desila na poslu, transportovali su me sluzbenim autom do hitne, usput mi je receno da ne prijavim da sam se povredio na poslu, a da ce poslodavac sve obaveze oko lecenja izmiriti. Medjutim to se nije desilo. Prijavio sam sve inspekciji, posle 60 dana od moje prijave inspekcija je izasla po prijavi u firmu. Tamo ih niko od vlasnika nije primio vec sekretarica, inspektor je zakazao sastanak sa svedocima i vlasnikom radi uzimanje izjave kako sam se ja povredio. Medjutim saznao sam da je poslodavac ucenio vecinu svedoka otkazom ako kazu istinu, a jedan deo ljudi vise ne radi u toj firmi. Povreda se desila 8 oktobra pisao sam vam vec jednom na stranici u vezi obracunavanja bolovanja. Gde sam optuzio inspekciju da ne radi svoj posao.
Bila je teska telesna povreda, 2 operacije desne podkolenice, 15 dana provedenih u bolnici. Lecenje traje vec 5 meseci.
Kolege me zovu, izvinjavaju se sto moraju da kazu inspekciji sve sto im je poslodavac rekao jer u suprotnom dobice otkaz. Da li vi mozda imate neki savet kako da dokazem da sam se povredio na poslu?
Hvala unapred na odgovoru.

    Milan Predojevic 14. 02. 2021.

    Poštovani Marko
    Prema Vašim rečima, Inspekcija za rad je postupila po zakonskoj proceduri jer je po Vašoj prijavi izašla na lice mesta radi utvrđivanja relevantnih činjenica. Povredu na poslu možete dokazati bilo kojim dokaznim sredstvom podesnim za to: lekarskim izveštajima, izjavama svedoka, snimcima sa sigurnosnih kamera, zapisnikom lica zaduženog za bezbednost na radu. U svakom slučaju sve ono što može da ukaže na stvarno stanje stvari možete upotrebiti u svoju korist. Nažalost, ako niko od svedoka ne želi da potvrdi Vašu verziju događaja može biti poteškoča u dokazivanju, ali nije nemoguće. Nadam se da će se utvrditi stvarno stanje stvari i shodno činjenicama primeniti zakon.
    Pozdrav