Frilenseri: Sami biramo za koga i šta radimo

Autor - Nataša Sedlaček | Svi tekstovi

mar 11

Neki nas gledaju kao čudake, drugi kao krmeljive samotnjake koji se “razvlače” u pidžami i raduckaju tamo nešto preko interneta, a generacije naših roditelja imaju stav “kada ćeš već jednom da nađeš pravi posao?”

Međutim, posao frilensera je mnogo drugačiji.

Jednom kada donesete odluku da napuštate stalno zaposlenje, otvorili ste potpuno novo poglavlje i zakoračili u svet u kojem gradite svoje poslovanje. Ovakva odluka vas stavlja u poziciju samozaposlene osobe koja se po načinu razmišljanja i potrazi za klijentima ne razlikuje od preduzetnika, iako sa pravne strane to još uvek nije postala. Međutim, frilens poslove mogu da obavljaju i osobe sa stalnim zaposlenjem, i na taj način uvećaju kućni budžet kroz dodatni posao. 

Nisu samo IT-jevci

Ono što je dobro, frilens poslovi se ne vezuju isključivo za IT sektor kako se dugo verovalo, već postoje brojne branše u kojima možete raditi. Sigurna sam da poznajete ili ste čuli za nekog fotografa koji je ugovorio dodatni angažman za neki predstojeći događaj, muzičara kojeg očekuje tezga za vikend, frizerku iz komšiluka koja će u kasnim večernjim satima skoknuti da nekome sredi frizuru, ili pak profesora koji đacima drži privatne časove.

Pali vam se lampica, zar ne?

Jedina razlika je u tome da li rad na frilens projektima doživljavate kao posao sa punim radnim vremenom (što je moj izbor) ili dodatni posao koji će vam s vremena na vreme obezbediti neki prihod.

 Ko god se odluči na ovaj korak potrebno je da sagleda širu sliku – da li je ova opcija uopšte za njega i koje su prednosti a šta mane frilens poslova. Svoja iskustva upravo na tu temu rado ću podeliti sa vama.

Biram gde mi je kancelarija

Kada me pitaju šta je toliko moćno i kakvu draž nose frilens poslovi, odmah odgovorim – sloboda.

Sviđa mi se što mogu da radim online sa bilo koje lokacije – kancelarija može da mi bude svaki kutak koji je pokriven dobrom internet konekcijom. Pored toga, ovaj posao mi  štedi znatno vreme koje se inače gubi  na putu do i od posla. Samim tim manji su vam i troškovi transporta. Takođe, fleksibilno radno vreme daje mogućnost da se izbegnu gužve, jer većinu privatnih obaveza završite dok su drugi na poslu. I nesumnjivo, više vremena ćete provoditi sa porodicom.

Pidžama smanjuje produktivnost?

Ipak, fleksibilnost može da bude i mač sa dve oštrice. Iskreno, umem da “kiksnem” na ovom polju. Ako moj dnevni plan nije posložen kako treba ili se desi nepredviđena situacija, tada se neka od aktivnosti „prelije“ u naredni dan, ili onaj nakon njega.

Sloboda se ogleda i u tome da svoje aktivnosti možete obavljati u pidžami, ali to ne preporučujem jer produktivnost može biti na niskom nivou.

Pored ovoga, najveća prednost frilens poslova leži u tome što sama biram projekte na kojima želim da radim i kompanije sa kojima sarađujem. Imam mogućnost da radim na najraznovrsnijim projektima, što na tradicionalnim poslovima verovatno ne bi bio slučaj. Paralelno s tim tu su i brojne šanse za umrežavanje sa kolegama iz raznih branši.

Svakog dana u svakom pogledu se napreduje

Ali pre svega navedenog, vaše znanje je najjači alat koji posedujete u poslu. Već nekoliko godina radim na 3 dugoročna projekta – za jednog domaćeg klijenta pišem blog; vodim brigu o migraciji podataka korisnika jedne inostrane kompanije koja širi svoj biznis putem akvizicija, kao i na projektu za stranu firmu sa predstavništvom u Srbiji. Tu i tamo uskoči još poneki manji projekat, a bude i onih koje odbijem.

Ono što želim da istaknem je da se nivo znanja i iskustva kontinuirano gradi u celom procesu, te postoji ogromna razlika u mojoj stručnosti na počecima i danas. Osim edukacija koje pohađam po svom izboru, neretko mi i sami klijenti obezbede treninge, akreditacije ili podatke za pristup edukacijama iz oblasti u kojima mogu dodatno da napredujem. Suština se bazira na tome da je rad sa klijentima ujedno i prilika za usavršavanje i sticanje novih veština pri čemu se obe strane razvijaju, svaka u svom domenu.

Kako do frilens posla

Za „novajlije“ pa i one iskusne uvek važi pravilo da se umrežavaju sa ekspertima iz svoje ili sličnih oblasti. To je odlična prilika za razmenu iskustava i jasniju sliku problema na tržištu koje bi vaše znanje i veštine mogle da „premoste“. A da bi svaki frilenser bio uspešamora da ima šta da ponudi kompanijama kako biga angažovale..

Do klijenata može da se dođe i putem društvenih mreža, LinkedIn-a, mnogobrojnih frilens platformi ili ličnih kontakata. Uvek su korisne i preporuke ljudi sa kojima ste već sarađivali. Ako ste u pohodu na svoj prvi angažman ili niste sigurni da li će doći do saradnje sa klijentom, možete da uradite probni projekat. Tako obe strane mogu da vide da li su na istoj „talasnoj dužini“. Ako jesu – eto novog klijenta, a ako nisu – vaš portfolio biće bogatiji za još jedan projekat. Možda će baš to biti presudno kada pokucate na naredna vrata!             

Sve je na vašim plećima

Pojedini nedostaci frilens poslovanja usko su vezani za njegove prednosti. Fleksibilno radno vreme bez jasno isplaniranog dana, usled nepredviđene situacije ili tehničkih problema, može da prouzrokuje kolaps i poremeti vam čitav dan. Tada dolazi do probijanja dogovorenih rokova što mi se više puta dešavalo. No, uvek se zalažem za iskrenu komunikaciju sa klijentima kako bismo našli najbolje rešenje.

Još jedna mana fleksibilnog radnog vremena zasniva se na tome da je granica između poslovnog i privatnog života znatno tanja nego kod “klasičnog” posla. Fizički, a često i mentalno nikad ne odlazite sa posla.  Ono što mnoge odbija da u potpunosti uplove u frilens poslove je zarada koja na kraju kalendarskog meseca direktno zavisi od količine odrađenog posla. Uz to niste ograničeni obimom posla niti vam ga iko garantuje. Ovaj segment uglavnom zavisi od preporuka koje stižu od osoba sa kojima sarađujete i od vašeg ličnog angažmana. Ukupni honorar gotovo uvek varira jer možete biti plaćeni po projektu, odrađenoj satnici, nedeljnom ili mesečnom nivou u zavisnosti od dogovora sa klijentom. Iako moje iskustvo objedinjuje sve ove načine isplate honorara, ipak u toku meseca mogu da pravim finansijske preseke i bar okvirno vidim koliko ću ukupno zaraditi.

Ugovor „čuva leđa“

Samozaposlena osoba doslovno sve radi sama – od pregovaranja sa klijentima do naplate. Taj proces podrazumeva i određenu brigu o administrativnim poslovima, papirologiji i svim onim stvarima koje u firmama inače odrade drugi. Kako biste se potpuno fokusirali na rad, saradnju sa svim klijentima treba ozvaničiti ugovorima.         

Na kraju,najveći problem koji može da se desi, neki nepredviđeni scenario -, velika povreda ili zdravstveni problem, što bi na duže staze onemogućilo rad na projektima. Tada svi vaši prihodi prestaju dok se ponovo ne aktivirate, osim ukoliko svoje frilens poslove ne delegirate drugima.

Nadam se da će vam moja iskustva pomoći u procesu razmišljanja da li su frilens poslovi opcija u kojoj se pronalazite. Pre donošenja odluke dobro razmislite koja znanja imate i kako možete da ih iskoristite.

Ako krenete u ovu avanturu, radite na usavršavanju svojih veština i budite spremni na mnogo grešaka. One su sastavni deo posla i koristite svaku priliku da učite iz njih.

I, ono najvažnije, ako se u toku rada zadesite u bilo kakvoj izazovnoj situaciji, budite iskreni i otvoreni u komunikaciji sa klijentima jer će vas tako više ceniti. I oni su ljudi, baš ovakvi poput vas i mene.    

O autoru: Nataša Sedlaček

Iako je po struci magistar arheologije, svoju pasiju prema pisanju pretočila je iz hobija u profesiju Content writera. Kreira sadržaj iz oblasti nekretnina, ličnog razvoja i zapošljavanja pružajući vrednost krajnjim korisnicima/klijentima/kupcima. Zaljubljenik u marketing i preduzetništvo. Obožava tenis, hladnu nes kafu i slatkiše.