(92) komentari
Postovani,
Koliko je vremena potrebno biti u radnom odnosu da bi se ostvarilo pravo na placeno trudnicko. Naime danas sam potpisala ugovor o radu a pre dva dana sam saznala da sam trudna, posle koliko meseci bih mogla da otvorim bolovanje a da bude placeno? Hvala

Poštovana Jovana
Zakonom nije propisano da mora da prođe određeni period vremena u radnom odnosu, da biste počeli da primate naknadu zarade za vreme sprečenosti za rad zbog bolesti (ili u Vašem slučaju komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće). Od momenta kada izabrani lekar (ili u Vašem slučaju izabrani ginekolog) oceni da ste privremeno sprečen za rad, Vi imate pravo na naknadu zarade, bez obzira na to koliko dugo ste u radnom odnosu. Naravno, ako uopšte nemate staža u poslednjih 12 meseci, onda ćete naknadu zarade dobijati u visini minimalne zarade.
Pozdrav

So… Moj poslodavac je upravo uplatio 2/3 mog trudničkog bolovanja izvršiteljima, iako u Zakonu piše da je naknada za trudničko izuzeta od davanja krvopijama.
Da li je i ta stavka podložna svojevoljnom tumačenju u zavisnosti od toga kom Zakonu iz koje godine pripada ili je nebitno kad je izvršni proces pokrenut?

Poštovana Vesna
Najpre, nije moguće izvršenje u visini od 2/3 zarade, odnosno naknade zarade. Naime, Zakon o izvršenju i obezbeđenju propisuje sledeće:
-Izvršenje na zaradi ili plati, naknadi zarade, odnosno naknadi plate može da se sprovede u visini do jedne polovine zarade, naknade zarade, plate, naknade plate
-izvršenje je moguće do 1/4 zarade ili naknade zarade, ako ista nije viša od zakonom propisane minimalne zarade.
-izvršenje na zaradi ili plati, naknadi zarade, odnosno naknadi plate koja ne prelazi iznos prosečne neto zarade prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, može se sprovesti do njihove trećine.
Dalje, kada je u pitanju prinudno izvršenje na naknadi zarade za vreme privremene sprečenosti za rad, možemo razlikovati dve situacije:
– Jedna je kod naknade zarade za vreme privremene sprečenosti za rad koja se ostvaruje iz sredstava poslodavca, za prvih 30 dana bolovanja, a u skladu sa odredbama Zakona o radu. Izvršenje se može sprovoditi na ovim naknadama, ali uz gore navedena ograničenja (maksimalno 1/2, nikako 2/3).
– Druga situacija je kod zarade za vreme privremene sprečenosti za rad koja se ostvaruje u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju i koje se isplaćuju od strane filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja. U skladu sa članom 169. ovog zakona naknade ostvarene po ovom osnovu ne mogu biti predmet prinudnog izvršenja osim za potraživanja izdržavanja koje je utvrđeno sudskom odlukom ili sudskim poravnanjem. Dakle, može, ali samo za obaveze izdržavanja po sudskoj odluci.
Kada je reč o naknadama koje se, za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, isplaćuju porodici sa decom od strane službe lokalne samouprave u smislu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, iste ne mogu biti predmet obezbeđivanja ili prinudnog izvršenja ni u kom slučaju. Dakle, naknada zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, koju ćete dobijati kada se otvori porodiljsko odsustvo, ne može biti predmet izvršenja ni pod kakvim uslovima.
Pozdrav
Postovani,
U trenutku kada mi je otvoreno trudnicko bolovanje, bila sam zaposlena mesec dana,po ugovorukoji je sklopljen na godinu dana. U poslednje 2.5 godine nisam imala ostvaren radni staz u Srbiji. Zanima me kako ce mi se obracunavati naknada za trudnicko bolovanje, a kako za porodiljsko koje ce trajati 2 godine? I ko isplacuje trudnicko a ko porodiljsko bolovanje?
Unapred hvala na odgovoru.
Pozdrav

Poštovana Mašo
Osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava poslodavca (prvih 30 dana bolovanja) i iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja (od 31. dana plaća filijala RFZO), za osiguranike zaposlene, čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. Ako niste ostvarili zaradu u 12 kalendarskih meseci koji prethode mesecu u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, osnov za naknadu zarade čini prosečan iznos zarade a za vreme za koje ste ostvarili zaradu, a za mesece za koje niste ostvarili zaradu osnov čini minimalna zarada za te mesece, Ako niste ostvarili zaradu ni u jednom od 12 meseci koji prethode mesecu pre nastupanja privremene sprečenosti za rad, osnov za naknadu zarade čini minimalna zarada utvrđena u skladu sa propisima kojima se uređuje rad, za mesec za koji se isplaćuje naknada zarade. U svakom slučaju, bolovanje ne može da Vam bude niže od minimalne zarade
Što se pak tiče naknade zarade tokom proodiljskog odsustva (plaća je lokalna samouprava),osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, za lica u radnom odnosu, utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade, za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, ili porodiljskog odsustva, ukoliko nije korišćeno odsustvo zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće. Pun mesečni iznos naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva, ne može biti manji od minimalne zarade utvrđene na dan početka ostvarivanja prava (to je do navršenja 3 meseca od porođaja). Nakon toga, primenjuje se za sonovicu prosečna zarada koju ste ostvarili u poslednjih 18 meseci, bez obzira na to koliko meseci ste radili, te shodno tome, od 3. meseca nakon porođaja naknada zarade može biti i niža od minimalne zarade.
Pozdrav
Postovani,
Da li u porodiljsko bolovanje ulazi bonus ostvaren u 2021 godini?
Naime dobila sam informaciju od firme koja nam radi obracun zarada da Rfzo Novi Beograd ne priznaje bonus kao radni ucinak i ne zeli da isplacuje taj deo naknade, da li je to u redu?

Poštovana Tanja
Zakonom o radu propisano je šta sve spada u pojam zarade. Između ostalog definisano je da se pod zaradom ne smatra učešće zaposlenog u dobiti ostvarenoj u poslovnoj godini, u skladu sa zakonom i opštim aktom. Prema tome, ako je reč o učešću u dobiti u poslovnoj 2021. godini, tačno je da se navedeno primanje ne svrstava u pojam zarade, u smislu obračuna naknde zarade za bolovanje. Ako se pak radi o delu zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (gde spadaju nagrade, bonusi i slično, kao neka vrsta „stimulacije“ za dobro obavljen rad), onda bi se takvo primanje moralo uzeti u obzir kod RFZO prilikom računanja osnovice za naknadu zarade.
Pozdrav
Pozdrav
Poštovani,
Zaposlena sam kod poslodavca na određeno vreme 6 meseci. Međutim, otvorila sam trudničko bolovanje. Interesuje me koliko će mi biti isplaćeno za trudničko, a koliko za porodiljsko bolovanje s obzirom da mi je radni staž samo 6 meseci. Prosečna plata mi je oko 60000 za mesece koje sam radila.
Hvala Vam unapred.

Poštovana Natalija
Zakonski osnov za obračun naknade zarade tokom trudničkog bolovanja jeste prosečna zarada ostvarena u poslednjih 12 meseci. Pošto Vi u tih 12 meseci niste radili 6 meseci kod sadašnjeg poslodavca, prilikom isplate naknade zarade od RFZO računa se i eventualna zarada kod prethodnog poslodavca u tom periodu. Ako uopšte niste imali zaradu, računa se onda 6 zarada kod sadašnjeg poslodavca i 6 minimalaca. takos e izračuna prosečna zarada i dobijate 100% od tog iznosa. Primera radi, ako je prosečna zarad u 6 meseci kod poslodavca bila 60 hiljada, a minimalna zarada u 6 meseci bila oko 35 hiljada, za svih 12 meseci prosek Vam je 47.500,00 dinara (grubo rečeno).
Kada je reč o naknadi zarade tokom porodiljskog odsustva, onda se uzima poslednjih 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja, s tom razlikom u odnosu na trduničko bolovanje, da se za mesece u kojima nema zarade ne računa minimalac. U Vašem primeru, 6 zarada bi se sabralo i podelilo sa 18. To bi bila zakonska osnovica od koje dobijate 100%. Korektivna odredba kaže da do isteka 3 meseca nakon porođaja morate dobijati minimalac.
Pozdrav