(200) komentari
Pozdrav svima,
potrebno mi je tumacenje, naime prosle godine u novembru mesecu supruga je bila na bolovanju radi lecenja od steriliteta, nakon toga kada je uspesno utvrdjena trudnoca u decembru mesecu, izabrani ginekolog joj je otvorio trudnicko bolovanje. Poslodavac se ne slaze sa tim jer je po njemu bila dva meseca odsutna na njegov teret. Kakva su nasa prava? Izmedju lecenja od steriliteta i trudnickog bolovanja nema prekida, obzirom da smo radili VTO I trudnicko joj je od starta vodjeno kao visoko rizicno.
Srdacan pozdrav.
Milan
Poštovani Milane
Radi se o tome da po Zakonu o zdravstvenom osiguranju zaposleno lice može biti privremeno sprečeno za rad iz 7 različitih razloga: bolest ili povreda van rada je jedan, a sprečenost za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće je drugi od sedam mogućih osnova bolovanja. Dok se Vaša supruga lečila od steriliteta bila je sprečena za rad zbog bolesti. Nakon toga, bez prestanka, lekar je otvorio bolovanje zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće. Kada je zaposleni sprečen za rad zbog jednog od zakonskih razloga (ovde je to konkretno prvo bila bolest van rada) pa nakon toga bude sprečen za rad zbog nekog drugog od sedam mogućih zakonskih razloga (ovde je nakon bolesti vaan rada nastupila bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće), ta bolovanja se ne povezuju u pogledu osnovice i ipslatioca. To konkretno znači da se bolovanje računa ispočetka od momenta kada je otvoreno bolovanje zbog trudnoće. Praktično je to značilo da je prvih 30 dana zbog bolesti bilo na teret poslodavca, pa odnah nakon toga i prvih 30 dana zbog održavanja trudnoće, te to čini ukupno 60 dana. Lekar je dobro postupio kada nije vezao ta dva bolovanja.
Pozdrav
Milane, hvala puno na odgovoru.
Svako dobro.
Poštovani, interesuje me koliko se čeka na naknadu od strane rfzo za isplatu bolovanja za period preko 30 dana na bolovanju. Hvala
Poštovani Jovane
Poslodavac isplaćuje i naknadu zarade zaposlenima koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja. Poslodavac vrši obračun naknade zarade koju obezbeđuje RFZO i dostavlja ga matičnoj filijali RFZO, uz zahtev za isplatu naknade zarade. Filijala utvrđuje pravo na naknadu zarade i visinu naknade i najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema obračuna prenosi odgovarajući iznos sredstava na poseban račun poslodavca.
Poslodavac može iz svojih sredstava da isplati naknadu zarade i kada se ta naknada obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, s tim da je filijala dužna da isplaćene iznose naknadi poslodavcu. Tada filijala ima rok od 15 dana od dana predaje zahteva, da uplati refundaciju sredstava na poseban račun poslodavca.
Podvlačim da se svi navedeni rokovi računaju se od dana dostavljanja kompletne dokumentacije filijali.
Pozdrav
Poštovani,
Na bolovanju sam od 20. septembra 2019.god., dakle duže od mesec dana. Prethodnih 12 meseci sam bila angažovana 100%, a od 3.9. radim sa 40%. Poslodavac kaže da će mi bolovanje preko 30 dana biti isplaćeno u procentu u kome sam trenutno angažovana, a ne u onom u kome sam bila angažovana pre odlaska na bolovanje. Dakle, prosek za 12 meseci umanjen za 60%, a onda to umanjeno za 35%. Meni je to nelogično,pa bih Vas molila da mi odgovorite da li trenutna promena procenta radnog angažovanja može uticati na isplatu mog bolovanja.
Unapred zahvalna,
Marijana
Poštovana Marijana
Prihod u prethodnom periodu uzima se kao osnov za obračun naknade zarade, tako što će se izračunati koliko ste po radnom satu zarađivali. Međutim, sama naknada ne može da bude za puno radno vreme, ako ste angažovani samo 40% radnog vremena. Radi se o naknadi zarade koju biste ostvarili da niste bili bolesni, a to je 40%, a ne 100% radnog vremena.
Pozdrav
Poštovani Milane,
da li je lekar dužan da izda doznake za deo bolovanja ako je bolovanje započeto krajem meseca, (npr. bolovanje započeto 29.9. – potrebne doznake za 29ti i 30ti) zbog obračunskog perioda kod poslodavca?
Pozdrav, Predrag Kovačević
Poštovani Predraže
Doznaka se izdaje za svaki mesec posebno, tako da je izabrani lekra dužan da je izda i za jedan dan u mesecu.
Pozdrav
Postovani ,
Zaposlena sam u drzavnoj firmi od 03.07.2017 godine. Sa jucerasnjim datumom sam morala otvoriti trudnicko bolovanje zbog rizicne trudnoce. Kako da sracunam iznos naknade za trudnicko a kako za porodiljsko bolovanje?
Pošovana Marina
Osnovicu za obračun naknade zarade tokom trudničkog bolovanja činiće prosečna zarada koju ste ostvarili u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad,odnosno u periodu septembar 2018-avgust 2019. godine. Što se tiče naknade zarade tokom porodiljskog odsustva, osnovica za obračun utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade, za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, ili porodiljskog odsustva, ukoliko nije korišćeno odsustvo zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće. To znači da bi se kod Vas računao period mart 2018-avgust 2019. godine. U oba slučaja se plaća 100% od osnovice.
Pozdrav
Poštovani, zaposlena sam na određeno,četvrti put po mesec dana.Desila mi se povreda, ne na poslu, lekar opšte prakse može da me drži na bolovanju 2 meseca.Naravno, poslednji ugovor mi ističe 17. sep.,a ja sam na bol. od 2. sep.Moje pitanje:da li poslodavac može da mi da otkaz, tj.da ne produži ugovor dok sam na bolovanju (npr. mesec dana)ili mora da me drži u radnom odnosu do zaključenja bolovanja.Hvala unapred, Mirjana
Poštovana Mirjana
Poslodavac ne mora da potpiše sa Vama novi ugovor o radu. S obzirom da je prethodni ugovor bio na određeno vreme, te da taj rok ističe 17. septembra, nakon tog datuma više niste u radnom odnosu, ukoliko ne popišete novi ugovor o radu (na šta poslodavac ne može biti obavezan). Pravo na bolovanje je pravo iz radnog odnosa i ako prestane radni odnos-prestaje i pravo na isplatu bolovanja (izuzetak je bolovanje zbog trudnoće).
Pozdrav
Poštovani,
Na bolovanju sam od 01.06.2019. godine. Bolovanje od 30 dana mi je isplatio poslodavac kod kog sam bio u radnom odnosu do 30.06.2019.
Bolovanje od 01.07.2019. godine treba da mi obračuna drugi poslodavac kod kog sam u radnom odnosu od 01.07.2019. godine. Zanima me da li drugi poslodavac bolovanje za drugih 30 dana ima pravo da refundira kod fonda RFZO i kako da isto obračuna.
Unapred zahvalan,
Bane
Poštovani
Vaš novi poslodavac nema pravo da kod RFZO refundira bolovanje za drugih 30 dana. Pošto je došlo do promene poslodavca, prvih 30 dana bolovanje ide na teret novog poslodavca, a tek nakon toga na teret RFZO.
Pozdrav
Dodatno, ukoliko koristim bolovanje do 60 dana, ko isplacuje zaradu, poslodavac ili RFZO?
Hvala puno!
Poštovani
Za bolovanje koje je nastalo zbog nege deteta mlađeg od tri godine isplata naknade zarade ide od prvog dana na teret RFZO. Ako je dete starije od tri godine, prvih 30 dana plaća poslodavac, a nakon toga RFZO.
Pozdrav
Postovani Milane, supruga je na porodiljskom (beba ima 2 meseca) a dete od 2.5 godine je na Institutu i morace da ostane nekoliko nedelja (svakako vise od 30 dana). Da li ja kao otac imam pravo da koristim bolovanje za negu deteta u ovoj situaciji i koliko dana? Da li pedijatar moze da mi izda bolovanje? Za sada sam koristio 15 dana bolovanja na sebe. Pretpostavka je da ce biti potrebno ukupno do 60 dana bolovanja.
Hvala puno unapred!
Poštovani Petre
Ukoliko se dete nalazi na stacionarnom lečenju, nema osnova da Vam lekar otvori bolovanje zbog nege deteta. Može doći eventualno do privremene sprečenosti za rad zato što ste pratilac detetu tokom stacionarnog lečenja, ali to nije isti zakonski razlog za bolovanje.
Pozdrav
Poštovani,
Posle isteka porodiljskog bolovanja pedijatar mi je otvorio bolovanje na dete 2 x po 15dana, po novom zakonu izabrani lakar opste prakse ima pravo da otvori bolovanje do 60 dana. Procitala sam da se ta dva bolovanja ne sabiraju? Interesuje me da li bolovanje moze da otvori samo lekar opste prakse ili to moze i ginekolog? Obzirom da je i to izabrani lekar. I sta u slucaju kad je lekar opste prakse na odmoru a niko drugi ne zeli da preuzme tu odgovornost na sebe da zakljuci bolovanje? Mozemo li se nekom obratiti? I jel se moraju na 15 dana izdavati doznake i produzavati bolovanje ili kad se otvori moze da se zakljuci posle dva meseca? Hvala unapred na odgovoru
Poštovana Jelena
1.Ne sabira se bolovanje zbog nege deteta i privremena sprečenost za rad zbog bolesti i povrede. 2.Što se tiče bolovanja zbog nege deteta osiuraniku pripada naknada zarade zbog nege obolelog, odnosno povređenog člana uže porodice mlađeg od sedam godina života u svakom pojedinačnom slučaju bolesti, odnosno povrede, najduže do 15 dana, a ako je oboleli, odnosno povređeni član uže porodice stariji od sedam godina života, najduže do sedam dana. Izuzetno od navedenog, kada postoje opravdani razlozi koji se odnose na zdravstveno stanje člana uže porodice, prvostepena lekarska komisija može produžiti trajanje privremene sprečenosti za rad zbog nege člana uže porodice, najduže do 30 dana za negu deteta mlađeg od sedam godina života, odnosno do 14 dana za negu člana uže porodice koji je stariji od sedam godina života. 3.Bolovanje može da otvori i izabrani ginekolog jer se takođe radi o izabranom lekaru. 4.Što se tiče odsustva izabranog lekara, a neophodan je prijem pacijenta, zdravstvena ustanova mora da nađe zamenskog lekara. 5.Doznake se izdaju na mesečnom nivou, odnosno pojedinačno po bolovanju, ako traje kraće od mesec dana.
Pozdrav
Postovani Milane,ja sam bila na bolovanju dva neseca ukupno ,od 07.05do 05.07,zbog bolova u donjem delu ledja koji se pruza duz leve noge.imam dijagnoze M511,M544 i polineuropatiju jer sam dijabeticar 20 godina.Bila sam i na fizikalnim terapijama 23 dana,nakon cega mi je bilo bolje ali kratko.Tako da sam opet otvorila bolovanje 30.7 i naravno,upucena sam na komisiju.Komisija mi je produzila bol.do 11.8.samim tim doktor mi je do tada produzio i zakljucio bolovanje,jer nam u firmi pocinje godisnji od 12.8..Pa bih vas zamolila za savet,sta dalje da radim.?Opet imam terapije,opravak traje sporo,..da li da sama dam otkaz ili da cekam da mi oni daju,kome dalje da se obratim zbog bolovanja.Unapred HVALA
Poštovani
Dok god Vam lekar ili lekarska komisija drže otvoreno bolovanje, imate pravo na naknadu zarade za taj period. Ukoliko navedeni stručno-medicinski organi procene da se može raditi o trajnom gubitku radne sposobnosti, poslaće Vas na invalidsku komisiju. Isto su dužni da učine u slučaju 6 meseci neprekidnog bolovanja, odnosno 12 meseci bolovanja u periodu od 18 meseci. Nema razloga da dajete otkaz, niti Vam poslodavac može dati otkaz zato što ste na bolovanju. Pravo na naknadu zarade tokom privremene sprečenosti za rad Vaše je zakonsko pravo.
Pozdrav
Poštovani,
Ukoliko je zaposleni radio kod posladavca tri meseca pre nego što je nastupila privremena sprečenost, da li se u obrascu oz-7 samo unesu podaci za ta tri meseca? Odnosno, ko je nadležan da proveri i ispuni podatke za prethodni period, da li je zaposleni bio angažovan ili ne?
Hvala unapred,
Snežana
Poštovana Snežana
Pitanje je na mestu, ali ga zakon nije precizno uredio. U interesu je zaposlenog da mu se uračuna i zarada koju je ostvario kod prethidnih poslodavaca, te je na njemu i inicijativa da se ti podaci od prethodnih poslodavaca pribave.
Pozdrav
Dobar dan. Mene zanima sledece. Na porodiljskom sam bila do 27.2.pa mi je komisija produzila do 28.4.posle toga sam uzela na dvoje dece bolovanje pedijatra 30 dana i onda na sebe 58 dana. Po novom posle 90 dana ide komisija? I zanima me koliko moram da se vratim na posao da bi opet mogla bolovanje?
Postovani,
Ako sam u radnom odnosu 7god kod istog poslodavca, ostala trudna otvorila odrzavanje koje traje do pocetka otvaranja trudnicko u medjuvremenu dok traje to trudnicko, ostanem opet trudna kakva je procedura posle za isplatu,posto bi mi opet otvorili odrzavanje jer se radi o radnom mestu sa isparenjima. Kako se gleda tih 18 meseci i kakva prava imam, primanja!? Hvala Vam unapred
Poštovana Ivana
Naknada tokom porodiljskog odsustva sa prethodnim detetom, a koja će ući u navedenih 18 meseci koji prethode novom trudničkom, uzima se u obzir i kod obračuna trudničkog i kod obračuna porodiljskog odsustva sa novim detetom.
Pozdrav
Postovani,zanima me sledece:na trudnickom sam bolovanju od 29.04.2019,i dalje.Prvih 30 dana isplatu je izvrsio poslodavac i bilo je kao i prethodnih meseci puna isplata,medjutim od kada je Pio poceo da isplacuje uplaceno mi je 13000 manje,a u zakonu pise da se trudnicko isplacuje 100%,ali cega?Pa me zanima kako je to moguce,ako je plata 38000 da meni Pio isplati oko 24800.Hvala unapred.Inace sam u radnom odnosu na neodredjeno kod istog poslodavca skoro 9god.bez prekida
Poštovana Anđelija
Zakon o zdravstvenom osiguranju na sledeći način uređuje obračun osnovice za naknadu zarade (bolovanje)“Osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, za osiguranike u radnom odnosu čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad“. Imajući u vidu navedeno, a kako ste u radnom odnosu bez prekida 9 godina, potrebno je da izvršite proveru kod filijale RFZO i utvrdite zbog čega je osnovica toliko niža. Moguće je da je poslodavac plaćao doprinose na sumu nižu od one koju Vam je plaćao kao neto zaradu, ali da ne bismo nagađali, potrebno je da se obratite matičnoj filijali RFZO.
Pozdrav
Добар дан,
Занима ме информација везано за боловање.
Од данас сам на боловању за дете од 9.година, отворено ми је 7.дана. У понедељак би требало да идем на комисију за даље. Занима ме да ли после овог боловања могу да отворим боловање на себе? Да ли имам право законски?
Хвала унапред,
Славица
Mozete
Poštovana Slavice
Ukoliko Vaš izabrani lekar oceni da ste privremeno sprečeni za rad ne postoje zakonske prepreke da vam otvori bolovanje. Činjenica da ste pre toga bili odsutni sa posla zbog nege deteta ne utiče na navedeno pravo.
Pozdrav
Poštovani,
Otvorila sam bolovanje kod ginekologa koje će trajati 60 dana, pa me zanima koliko treba da napravim pauzu da bi mi doktor opste prakse otvorio jos 60 dana po drugom osnovu?
Poštovana Sonja
Zakon na sledeći način uređuje ovo pitanje: Izabrani lekar dužan je da osiguranika uputi na prvostepenu lekarsku komisiju po isteku 60 dana ukupne sprečenosti za rad. Ako je osiguranik privremeno sprečen za rad zbog iste ili dve različite bolesti, odnosno povrede, sa prekidom između sprečenosti za rad koji je duži od šest dana od poslednjeg dana prethodne sprečenosti za rad, dani sprečenosti za rad ne povezuju se. U ovom slučaju, izabrani lekar može da otvori novo bolovanje nakon što prođe 7 i više dana od dana kada je zaključeno prethodno. Međutim, nakon što otvori novo bolovanje, dužan je da osiguranika uputi na prvostepenu lekarsku komisiju ako je osiguranik bio sprečen za rad u ukupnom trajanju od 60 dana u periodu od 90 dana. Prema tome, nakon otvaranja novog bolovanja posle prekida dužeg od 6 dana, lekar mora da vodi računa da u narednih 90 dana nemate ukupno 60 dana bolovanja, jer tada morate na komisiju.
Pozdrav
Postovani Milane
Na bolovanju sam vec dva meseca odnosno 60 dana,sada me zanima znam da poslodavac placa samo prvog meseca i da isplacuje 60% prvog meseca,sada me zanima za drugi ko isplacuje i koliko? Da li ti resava poslodavac ili ja moram da odnesem neke papire da bi mi isplatili za drugi mesec? Hvalaa
Poštovana Miljana
Od 31. dana isplata naknade zarade za vreme privremene sprečenosti za rad zbog bolesti van rada u nadležnosti je RFZO. Nadležnoj filijali RFZO neophodnu dokumentaciju dužan je da dostavi Vaš poslodavac. Vi poslodavcu jedino dostavljate doznaku koju Vam daje lekar
Pozdrav
Postovani Milane,
razlicita su tumacenja obracuna bolovanja preko 30 dana, tj. koji sati ulaze u obracun 12-mesecnog proseka.
Naime, da bih lakse objasnila, recu cu sledece:
Ako je radnik radio na praznik 8 sati, zarada za tih 8 sati mu se isplacuje kroz 2 sifre:
na primer sifra 01-redovan rad- 8 sati -100%
i na primer sifra 02-uvecanje za rad na praznik -8 sati 110%
U slucaju da je iznos na sat 100 dinara to bi bilo 800 dianra na sifri 01 i 880 dianra preko sifre 02, sto znaci da je radnik placen za 8 sati rada 1680 dinara.
Moje pitanje je: da li u obracun proseka ulazi 8 sati (toliko je radnik radio) i 1680 dinara, ili 16 sati (sabiraju sate sa obe sifre) i iznos 1380 dinara…
Da bi bilo jos jasnije: nocni rad sestre, koji jenjensmenski rad se placa preko sifre 01-100% i dodataj od 10% preko npr. sifre 03. Ako je satnina 100 dinara, to znaci da ce preko sifre 01 primiti za 8 sati 800 din i za 8 sati dodatak preko sifre 03-80 dinara, dakle 880 dinara. Logicno je da u prosek udje 8 sati a 880 dinara iznosa.
Ovo pitam jer mnogi tumace da se trebaju sabirati sati za zaradu i sati sifre koja uvecava zaradu, sto smanjuje satninu visestruko. Logicno je da u sate udje broj sati koje je radnik fizicki proveo na poslu, a ne zbir sati sa kojekakvih sifara koji se dupliraju radi jasnijeg prikazivanja uvecanja i zbog raznih proseka…
Molila bih za odgovor.
Hvala.
Pozdrav,
Dragica
Poštovana Dragice
U prosek ulazi ono što je zarađeno, odnosno u konkretnim primerima koje ste naveli-1680,00 dinara za rad tokom državnog praznika, odnosno 880,00 dinara kod primera sa noćnim radom.
Pozdrav
Poštovani.
Supruga mi je sa detetom u bolnici vec tri nedelje. Dete ima dijagnozu ulcerozni kolitis K519 i pankreatitis. Dete boluje vec dve godine od ove bolesti. Da li supruga ima pravo na 100% bolovanje za ovaj tip bolesti?
Hvala.
Poštovani Nikola
U ovom trenutku Vaša supruga prima naknadu zarade po osnovu toga što boravi kao pratilac bolesnog osiguranog lica u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi. U tom slučaju bolovanje se plaća u visini od 65% od osnovice. Poseban zakonski razlog za bolovanje je nega bolesnog člana uže porodice, do čega će možda doći nakon otpusta iz bolnice. Kod ovog zakonskog razloga (koji je različit u odnosu na pratioca tokom stacionarnog lečenja, gde je bolovanje 65%), u slučaju teškog oštećenja zdravstvenog stanja deteta do navršenih 18 godina života zbog teškog oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti, ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja deteta, drugostepena lekarska komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje može, na predlog zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite u kojoj se dete leči, a po uputu izabranog lekara, produžiti pravo na naknadu zarade zbog nege člana uže porodice, u kom slučaju je bolovanje 100% od osnovice. O tome da li bolest koju ste pomenuli spada u „teška pogoršanja zdravstvenog stanja deteta“ odluku će doneti stručni organ-Drugostepena lekarska komisija filijale RFZO.
Pozdrav
Poštovani,
Interesuje me sledeće:
Ako sam na bolovanju duže od 30 dana ko isplaćuje zaradu posle 30 dana(ili u prevodu zaradu drugog meseca na bolovanju) i da li ja moram da nosim papire u RFZO ili je poslodavac dužan da to obavi.
Hvala unapred…
Poštovani Dejane
Naknadu zarade tokom privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili povrede van rada za prvih 30 dana plaća poslodavac, a od 31. dana RFZO. Dokumentaciju neophodnu za obračun naknade zarade matičnoj filijali RFZO predaje poslodavac.
Pozdrav
Postovani,
Interesuje me da li prvi dan bolovanja se odnosi kod poslodavaca ili se odnosi na prvi dan bolovanja kada je zapoleni presao na RFZO.
Hvala.
Poštovana Vesna
Prvi dan bolovanja je dan od koga je lekar utvrdio da postoji sprečenost za rad, dakle prvi dan koji ide na teret poslodavca.
Pozdrav
Добар дан,
Занима ме на колико дана може педијатар да отвори боловање?
За бебу од годину дана?
Унапред хвала,
Славица.
Poštovana Slavice
Izabrani lekar može da utvrdi privremenu sprečenost za rad zbog nege bolesnog deteta mlađeg od sedam godina života za prvih 15 dana, nakon čega mora za dalju procenu osigurano lice da uputi na lekarsku komisiju RFZO. Dakle-15 dana za negu deteta od godinu dana
Pozdrav
Dobar dan. Ako sam na bolovanju za dete imala.30 dana i 30 dana opste prakse na sebe. Da li se ta dva bolovanja sabiraju?
Poštovana Dragana
Ta dva bolovanja predstavljaju različite zakonske razloge,odnosno osnove za bolovanje, a to su-nega člana porodice i bolest. Različiti zakonski razlozi za sprečenost za rad znači da se ta dva bolovanja ne sabiraju.
Pozdrav
Postovani,
Nakon isteka porodiljskog odsustva,otvoreno je bolovanje na dete do 3 godine (na teret RFZO).S obzirom da nema efektivnih sati u prethodnih 12 meseci,sta se uzima kao osnov za naknadu zarade po novom Zakonu?
Hvala
Poštovana Emina
Trebalo po zakonu se uzima 12 poslednjih zarada prilikom izračunavanja osnovice, odnosno u Vašem slučaju 12 meseci u kojima ste primali porodiljsku naknadu. Međutim, nadležna ministarstva još uvek nisu zauzela precizan stav po ovom pitanju. Moje je mišljenje da bi porodiljska naknada morala da se uzme u obzir.
Pozdrav
Postovani,
Imam nedoumicu vezani za isplatu trudnickog bolovanja. Po novom zakonu lekar nas salje na komisiju nakon 60 dana. Ako poslodavac placa prvih 30 dana bolovanja, ko placa preostalih 30 dana? Obzirom da je za isplatu naknada za bolovanje preko 30 dana, koja je isla na teret fonda, trebao izvestaj komisije… Po novom zakonu na komisiju idemo tek nakon 60 dana. Ako poslodavac isplacuje prvih 30 dana, sta se desava sa preostalih 30 dana?
Poštovana Branka
U tom pogledu se ništa nije promenilo, odnosno isplatu naknade za prvih 30 dana bolovanja vrši poslodavac, a od 31. dana RFZO. To znači da je u pogledu obveznika isplate naknade tokom bolovanja sve ostalo isto (prvih 30 dana poslodavac, a od 31. dana RFZO), a promena se sastoji jedino u tome št Vam je ocena lekarske komisije potrebna tek od 60. dana bolovanja, odnosno RFZO će za period od 31-60 dana bolovanja plaćati naknadu na osnovu ocene izabranog lekara, a tek od 61. dana će biti neophodna ocena lekarske komisije.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Dete od 4 godine imalo je naprsnuće leve potkolenice. Roditelj je otvorio bolovanje radi nege deteta. S obzirom da je u pitanju i rana koja sporo prolazi, koliko roditelj ima pravo da bude na bolovanju zbog deteta? Hvala.
Poštovani Mirko
Kod deteta mlađeg od 7 godina izabrani lekar može da ceni bolovanje zbog nege deteta za prvih 15 dana. Ukoliko smatra da je bolovanje potrebno produžiti, lekar upućuje osigurano lice-roditelja na lekarsku komisiju u filijalu RFZO. Prvostepena lekarska komisija filijale RFZO može potom produžiti bolovanje do 30 dana trajanja. Samo ukoliko je zdravstveno stanje deteta teško pogoršano (što kod Vas srećom nije slučaj) bolovanje zbog nege deteta se može produžavati po oceni Drugostepene lekarske komisije filijale RFZO sve do navršenih 18 godina života deteta.
Pozdrav
Postovani,
Porodiljsko za treće dete mi je isteklo 07.05.19. Otvorila sam od 08 do 22 bolovanje kod pedijatra 15 dana. Firma mi je dala stari odmor od 23 Maja do 19 Juna. Ko po novom zakonu finansira ovih 15 dana pedijatra,dete ima 2 godine. I da li se to bolovanje isplaćuje pre isplate porodiljskog, s obzirom da sam danas primila za Oktobar 2018 te?
Hvala Lucija
Poštovana Lucija
Bolovanje zbog nege deteta mlađeg od tri godine finansira RFZO od prvog dana. Porodiljsko se plaća do kraja tekućeg meseca za prethodni, a bolovanje u roku od 30 dana od dana kada je filijala RFZO primila urednu dokumentaciju od strane poslodavca.
Pozdrav
Poštovani,
da li je ostalo isto da poslodavac plaća prvih 30 dana bolovanja za privremeno sprečenost za rad zbog bolesti?
Poštovana Ljubice
U tom pogledu je sve ostalo isto, odnosno poslodavac plaća prvih 30 dana bolovanja kod privremene sprečenosti za rad zbog bolesti.
Pozdrav
Postovani Milane,
Ne navodi se u tekstu a veoma mi je bitno. Naime bio sam 25 dana na bolovanju zbog jedne bolesti. Nakon 15ak dana otpocelo je novo bolovanje zbog druge bolesti.
Da li se to drugo bolovanje tretira kao novo, tacnije da li se ide na komisiju, i ko ga placa poslodavac ili fond?
Unapred zahvalan
Poštovani Milorade
Zakon o zdravstvenom osiguranju ovo pitanje uređuje na sledeći način: „U slučaju da je osiguranik privremeno sprečen za rad zbog jedne bolesti ili povrede, a narednog dana (bez prekida), odnosno najduže u roku od šest dana od poslednjeg dana prethodne sprečenosti za rad, bude sprečen za rad zbog iste ili druge bolesti ili povrede, dani sprečenosti za rad povezuju se u pogledu osnova, visine i isplatioca naknade zarade“. Potom:
„U slučaju da je osiguranik privremeno sprečen za rad zbog iste ili dve različite bolesti, odnosno povrede, sa prekidom između sprečenosti za rad koji je duži od šest dana od poslednjeg dana prethodne sprečenosti za rad, dani sprečenosti za rad ne povezuju se u pogledu osnova, visine i isplatioca naknade zarade.“
Prema citiranim odredbama Zakona, drugo bolovanje u Vašem slučaju je novo jer je prekid između dva bolovanja bio duži od 6 dana (nije važno da li je bolovanje zbog iste ili neke druge bolesti) i plaća ga poslodavac. Postoji još jedna zakonska odredba koja se tiče bolovanja između kojih je prekid duži od 6 dana, a koja kaže da je izabrani lekar u tom slučaju slučaju „dužan da osiguranika uputi na prvostepenu lekarsku komisiju ako je osiguranik bio sprečen za rad u ukupnom trajanju od 60 dana u periodu od 90 dana“..to u Vašem slučaju znači da ako u periodu od 90 dana skupite 60 dana bolovanja, lekar će Vas uputiti na komisiju bez obzira na to što ste imali prekide između bolovanja koji su trajali duže od 6 dana.
Pozdrav