Priznanje od nadređenog utiče pozitivno na motivaciju, a najbolji lideri to priznanje i daju. Samo, praksa često ne prati preporuke ni za lidere ni za zaposlene pa se dešava da to priznanje izostaje.
Kada imate utisak ili saznanja da vaš nadređeni ne ceni dovoljno vaš rad, postoje stvari koje možete uraditi pre nego što odlučite da napustite kompaniju.
Ako imate utisak da vaš rad nije priznat, vrlo verovatno ćete izgraditi negativan stav i tu kreće „vrzino kolo“ u kome se situacija ne može popraviti. To nije ni zrelo ni profesionalno a ne može ni poboljšati vaš status.
Treba krenuti od sebe: šta ja mogu da uradim da realno sagledam svoju situaciju i kako mogu da utičem na nju?
Za početak, umesto da prvo pretpostavite da je nadređeni loš čovek ili da vas ne voli, krenite od toga da vaš nadređeni ne zna koliki je vaš doprinos. Jednostavno, nema sve informacije.
- Počnite da komunicirate češće i proaktivnije. Ne čekajte da vam postavljaju pitanja o određenim aktivnostima nego vi obezbedite informacije: koncizno, kratko ponudite statuse ili podatke koji govore o poslu, ali i o vama: ne samo da ste se pobrinuli oko posla nego ste i ažurni u obaveštavanju o tome i štedite njegovo/njeno vreme.
- Beležite svoj rad, svoje uspehe, svoj doprinos, aktivnosti na kojima radite, rokove koje ste ispoštovali. Ovo vam može dati samopouzdanje a može biti korisno i za direktan razgovor sa nadređenim.
- Inicirajte sastanak sa nadređenim na kome ćete jasno tražiti povratnu informaciju i njegovo-njeno viđenje vašeg rada. Saznaćete njegovu perspektivu i to može biti korisno: možda ćete saznati na čemu bazira svoje mišljenje (što možete da promenite), a dobićete i priliku da date svoje viđenje o tome (naravno, argumentovano i profesionalno). Sama inicijativa za ovakvim sastankom poslaće vašem nadređenom poruku da ste zainteresovani, angažovani, zreli i dovoljno profesionalni da nemate problem da čujete „fidbek“. Ako na tom sastanku čujete i stvari koje vam se ne sviđaju a istinite su, blago vama: i negativan fidbek je velika usluga za vas jer vam pruža način da budete još bolji.
- Asertivno i prirodno se založite za svoj rad: iskažite ga, pomenite svoje uspehe bez agresivnosti ili negativnog stava. Ne dozvolite da se neko hvali vašim radom nego jasno adresirajte vaše zalaganje.
- Radite na uspostavljanju dobrih odnosa sa saradnicima u kompaniji. Poštujte druge, uključujte ih, podržavajte i budite timski igrač. Nije retko da se nečije mišljenje kreira i na osnovu tuđih utisaka i iskustava. Dobra saradnja sa drugima će proneti dobar glas o vama, a i lepše je raditi u okruženju u kom vas ljudi cene i vi cenite njih.
- Pokušajte da shvatite da li nadređeni uopšte daje priznanje drugima ili na koje načine to radi. Određeni menadžeri na simbolične načine šalju poruku da cene nečiji rad, na primer davanjem određene fleksibilnosti, a nikad otvorenim povratnim informacijama. Sagledajte njegov-njen odnos prema drugim zaposlenima: da li drugačije tretira druge u odnosu na vas?
- Ostanite profesionalni čak i ako ništa ne urodi plodom. Vaš rad i zalaganje su vaši i izostanak nečijeg priznanja neće vam oduzeti vrednost. U slučaju da se situacija ne popravlja uprkos vašim naporima, treba razmišljati i o drugim opcijama.
Šta god da je uzrok, ne dozvolite ono što se često dešava: zaposleni ima osećaj da nije cenjen i tada postaje ogorčen i primećuje samo stvari koje mu potvrđuju taj utisak. Samo hrabri mogu da se izmeste iz tih „cipela“ i da se zapitaju: Šta ja mogu da uradim drugačije? Da li on-ona uopšte ima sve informacije? Kako ja mogu da preokrenem ovu situaciju da bi rezultat našeg odnosa bio bolji?
Ako to uspete da uradite, dva su moguća ishoda: ili će se odnos značajno popraviti ili ćete napustiti to radno mesto jer ste uvideli da problem nije u vama.