(89) komentari
Postovanje…Sto se tiice popisa,jednostavno pitanje,da li poslodavac moze da vas drzi u firmi dve nedelje bez slobodnog dana,jer npr,jedan vikend(subota i nedelja) priprema za popis,sledeca nedelja(subota i nedelja) popis,tako da prakticno tek posle 3nedelje imate slobodan dan?

Poštovani Milisave
Ne, ne može. Morate da imate bar jedan slobodan dan nedeljno, čak i ako se radi prekovremeno.
Pozdrav
Tako sam i mislio,ali svejedno je tako,plus se subote rade od 8 do 20h i nikom nista? 🙂
Poštovani, radim u drzavnoj instituciji, interesuje me kao funkcionise procedura oko prekovremenog rada.
Direktor izdaje nalog za rad duzi od punog radnog vremena, nakon toga se rade evidencije dolaska i odlaska sa posla. Zatim radnik koji radi prekovremeno pise izvestaj direktoru sa razlozima prekovremenog rada. Sve to se salje kadrovskoj sluzbi koja obracunava platu.
Ako sam u pravu, zanima me kako neko koga nema na spisku direktora dobije novcanu nadoknadu za prekovremeni rad. Hvala

Poštovani
U pravu ste oko procedure jr potrebna je odluka poslodavca o potrebi prekovremenog rada i evidencija o istom. E sad, zbog čega bi poslodavac platio prekovremene sate nekom ko ih nije odradio, pitanje je na koje ne znam odgovor.
Srdačan pozdrav
Postovani, radim u firmi u Beogradu koja je u vlasnistvu velike Francuske kompanije. Do sada smo radili radno vreme od 8h dnevno. Sada nam od 01.10. 2023. god. uvode novo radno vreme od 12h rada . Radicemo 4 dana po 12h pa onda 4 dana slobodno. Moje pitanje je :Da li mi zaposleni imamo pravo po zakonu o radu na dodatni topli obrok za ovih 12h sati rada. Do sada smo za ovo radno vreme od 8h imali topli obrok u vidu keteringa. Hvala Vam unapred na odgovoru.

Poštovani
Prema Zakonu o radu zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to za ishranu u toku rada, ako poslodavac ovo pravo nije obezbedio na drugi način. Visina troškova mora biti izražena u novcu. Prema tome, ako poslodavac obezbedi ketering, ne mora da plaća topli obrok. Pošto zakon ne definiše neki minimalni iznos toplog obroka, poslodavac nije obavezan na neku sumu koju bi morao da Vam plati dodatno.
Pozdrav
To razumem i imamo obezbeđen topli obrok. Moje pitanje se odnosi na to sta kaze zakon po pitanju rada od 12 h, tj. da li imamo pravo na dodatni (drugi topli obrok)? Hvala Vam na izdvojenom dodatnom vremenu za odgovor.

Poštovani
Zakon ovo pitanje ne reguliše na taj način. Kod pauze recimo ako je radno vreme duže od 10 sati mora odmor u toku rada da bude bar 45 minuta, a ne pola sata kao inače. Tako nešto nije propisano za topli obrok. Samo je propisana obaveza poslodavca da ili obezbedi obrok, ili da plati nakandu za isti i iskaže vrdnost te uplae u novcu. Zakon ga ne obavezuje da plati veći iznos toplog obroka kao je radno vreme duže od 8 sati dnevno. Zakonske odredbe se ne dotiču visine nakade za topli obrok, to poslodavac odlučuje shodno svojim finansijskim mogućnostima. Lično smatram da bi trebalo da se odredi neki minimum i da isto takođe treba da zavisi o dužini radnog vremena, ali to nije tako.
Pozdrav
Hvala Vam puno na Vašem trudu da sve nas ispoštujete i odgovorite. Hvala jos jednom.

Hvala i Vama
Sve najbolje Vam želim
Postovani, Da li je dozvoljeno da se radi u sistemu 2 prva, 2 druga, 2 treca, 1,5 slobodno.. Da li ima neko ogranicenje ili je po zakonu da tako moze da se radi godinama iako nemamo nikada dva cela slobodna dana?

Poštovani Radoslave
Ako se poštuje da je radno vreme 40 časova nedeljno, da imate odmor izmešu dva radna dana bar 12 sati (to jest pravo na odmor u trajanju od najmanje 12 časova neprekidno u okviru 24 časa) i da imate bar jedan slobodan dan u nedelji, onda je takav smenski rad zakonit.
Pozdrav
Hvala na odgovoru.. Da li se moze racunati kao slobodan dan kad se izadje iz trece smene? Npr. Subotu u 22.h idem u trecu smenu u nedelju u sest ujutru se zavrsava treca smena i ta nedelja se racuna kao slobodan dan.. I da li se racuna kao slobodan dan kad se zavrsi druga smena 22h i sutra tek u 22h ides u trecu.. Npr Petak 22h zavrsavam drugu smenu, subota 22h idem u trecu? Hvala na odgovoru

Poštovani Radoslave
Mišljenja sam da se može racunati kao slobodan dan kad se izadje iz trece smene? Naravno, u opisanom primeru, ako su Vam smene po 8 sati, onda ne možete raditi 6, već samo 5 dana. Npr ako ste radili u subotu od 22h u trećoj smeni, koja se završava u nedelju u šest ujutru, i ta nedelja se racuna kao slobodan dan, pored tog dana morali ste te nedelje imati još bar jedan slobodan dan. Ne možete imati 6r adnih dana po 8 sati smene, kad je puno radno vreme 40, a ne 48 sati.
U primeru kada se zavrsi druga smena 22h i sutra tek u 22h idete u treću smen, mišljenja sam da nijedan od ta dva dana ne mogu da se tretiraju kao slobodan danu. Npr Petak 22h zavrsavate drugu smenu, subota 22h idete u treću, nijedan dan nije slobodan-ni petak, ni subota.
Pozdrav
Poštovanje. Radim u Urg. centru UKCS. Intenzivna nega je u pitanju,skraceno radno vreme. Godinama radim prekovremeno,sva druga odeljenja dobijaju ispomoc sto se tiče radne snage,osim nas. Da li imam osnove da ih tužim,sa obzirom da se uopšte ne pitam da li hocu da radim prekovremeno? Hvala.

Poštovani
Prema Zakonu o radu, zaposlenom koji radi na poslovima na kojima je uvedeno skraćeno radno vreme ( rad na naročito teškim, napornim i za zdravlje štetnim poslovima, utvrđenim zakonom ili opštim aktom, na kojima i pored primene odgovarajućih mera bezbednosti i zaštite života i zdravlja na radu, sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu postoji povećano štetno dejstvo na zdravlje zaposlenog) ne može da se odredi prekovremeni rad na tim poslovima. Dakle, Vi ne možete po zakonu da radite prekovremeno na svom odeljenju i ako se to ne poštuje, možete podneti prijavu Inspekciji za rad.
Dalje, Zakonom o radu propisano je da se dežurstvo u zdravstvenim ustanovama, kao prekovremeni rad, uređuje posebnim zakonom. Taj posebni zakon j Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Prema tom zakonu, zdravstvena ustanova može da uvede dežurstvo kao prekovremeni rad, samo ako organizacijom rada u smenama i rasporedom radnog vremena zaposlenih nije u mogućnosti da obezbedi kontinuitet pružanja zdravstvene zaštite. Za vreme trajanja dežurstva, zdravstveni radnik mora biti prisutan u zdravstvenoj ustanovi. Odluku o uvođenju i obimu dežurstva na nivou zdravstvene ustanove, kao i po zdravstvenom radniku, donosi direktor zdravstvene ustanove. Prosečno nedeljno radno vreme, sa prekovremenim radom, odnosno dežurstvom i radom po pozivu, na četvoromesečnom nivou zdravstvenom radniku ne može trajati duže od 48 časova nedeljno. Kolektivnim ugovorom može se utvrditi da se prosečno radno vreme vezuje za period duži od četiri meseca, a najduže devet meseci. Prema tome, nikako ne postoji mogućnost kod Vas da se zakonito uvede da radite prekovremeno godinama.
Pozdrav
Pozdrav

Postovani,
Da li je poslodavac u mogucnosti da uvede subotu kao obaveznu u koliko se radi 5 dana po 8 sati smenski? (5 dana prva, 5 dana druga i 5 dana treca smena) Subota se onda u tom slucaju smatra prekovremenim radom ili može da bude preraspodela ukoliko recimo sledeci mesec se radi manje, pretpostavljam. Da li postoje po zakonu posledice i koje, tj da li je radnik u mogucnosti da odbije prekovremni rad ukoliko nema zdravstvenih ogranicenja, nije samohrani roditelj?
Hvala

Poštovana Majo
Mišljenja sam da subota u takvom rasporedu radnog vremena ne može da se računa kao redovno radno vreme. Ako se radi svaku subotu, pored već postojećih 5 dana po 8 sati rada, onda se krši zkaon o radu, dnosno njegove odredbe o mkasimalnom trajanju radnog vremena. Prekovremeni rad se uvodi samo u izuzetnim okolnostima, kada se pojavi neki nepredviđeni posao koji mora u roku da se završi. Ne može se svake subote organizovati prekovremeni rad. To bi značilo da poslodavac zapravo ima manjak ljudi i da mora da zaposli nekog, a ne da praktično provuče radno veme od 48 sati nedeljno. Čak i ako tu subotu plaća uvećano kao prekovremeni rad, isto nije dozvoljeno jer subota kao prekovremeni rad ne može postati konstanta. Onda to nije više prekovremeni rad, već uvećanje rade nedelje sa 40 na 48 sati.
Preraspodela je moguća, ali onda biste u nekom periodu morali da radite kraće. Primera radi, ako mesec dana radite 6 dana u nedljei po o8 sati, onda u narednom mesecu treba da radite 4 dana nedeljno po 8 sati. O tome mora da se donese odluka poslodavca.
Pozdrav
Poštovani Milane,
ukoliko kod poslodavca postoji obaveza prekovremenog rada, da li je dovoljno da zaposleni priloži izveštaj lekara specijaliste o nemogućnosti prekovremenog rada iz zdravstvenih razloga, kako bi bio oslobođen istog?
Šta je, u smislu zakona o radu, ‘nadležni zdravstveni organ’?

Poštovani
Zakonom o radu propisano je da zaposleni ne može da radi prekovremeno ako bi, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, takav rad mogao da pogorša njegovo zdravstveno stanje. Zaposleni sa zdravstvenim smetnjama, utvrđenim od strane nadležnog zdravstvenog organa u skladu sa zakonom, ne može da obavlja poslove koji bi izazvali pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja ili posledice opasne za njegovu okolinu. Mišljenja sam da se pod nadležnim zdravstvenim organom ima smatrati lekarska konmisija medicine rada. Nije važno da li se radi od komisiji sastavljenoj od lekara privatne ili javne zdravstvene ustanove. Važno je da su stručnjaci za oblast medicine rada i da su dali jedno takvo mišljenje, po kome bi Vaš prekovremeni rad mogao izvazvati pogoršanje Vašeg zdravstvenog stanja ili posledice opasne za Vašu okolinu.
Pozdrav