(201) komentari
Postovani,
Na usmeni zahtev zaposlenog usmeno sam mu odobrio 2 dana godisnjeg, o cemu sam naknadno izdao resenje odnosno posto je taj godisnji vec iskoriscen. To resenje prakticno sluzi kao racunovdstvena isprava za obracun zarade i naknade zarade. Ne znam da li je ovde ucinjen prekrsaj jer se zaposlenom izdaje resenje u roku kracem od 15 dana ako je na njegov zahtev, a ja sam ga izdao posle, no ipak i tako, zaposleni nije ostecen. Inace uveo sam praksu da resenje o godinjem na zahtev zaposlenog nema pravo na zalbu, kao i da ukoliko u roku od 3 dana ne odgovorim na zahtev smatra se da nije ni odobren. Da li moze neki komentar. Hvala
Poštovani
Članom 76. Zakona o radu određeno je da izuzetno, ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora. Jasno mi je da kada ispoštujete zahtev zaposlenog njemu nije bitno kada ste uručili rešenje, kao i da ste predmetno rešenje doneli kao računovdstvenu ispravu za obračun zarade i naknade zarade. Međutim, strogo usko posmatrajući ovde jeste učinjen prekrsaj jer se zaposlenom izdaje resenje uvek pre korišćenja odmora-u roku kracem od 15 dana može ako je na njegov zahtev, ali ipak pre, a Vi ste ga izdali posle. Međutim, ne vidim ko bi podneo prekršajnu prijavu, a i da to bude slučaj verovatno biste bili osloboženi sankcije (prema članu 44. Zakona o prekršajima sud može osloboditi od kazne i učinioca prekršaja za koji je propisana novčana kazna ako posle izvršenog prekršaja, a pre nego što je saznao da je okrivljen, otkloni posledice dela ili nadoknadi štetu prouzrokovanu prekršajem-ovde nema ni posledice ni štete).
Možete uvesti praksu da na resenje o godinjem na zahtev zaposlenog isti nema pravo na žalbu, kao i da ukoliko u roku od 3 dana ne odgovorite na zahtev da se smatra da nije ni odobren, ali zaposleni uvek može povodom rešenja poslodavca da se obrati sudu, ako smatra da mu je neko zakonsko pravo povređeno.
Inače, članom 275. stav 1. tačka 3) Zakona o radu propisano je da će se novčanom kaznom od 400.000 do 1.000.000 dinara kazniti za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica ako postupi suprotno odredbama ovog zakona koje uređuju godišnji odmor. Ponavljam, ovde smatram da ne bi bilo sankcije zbog gore pomenutih razloga.
Pozdrav
hvala na iscrpnom odgovoru. Zanimljivo je da je nas zakonodavac u clanu 193. Zakona o radu predvideo i ovlastio poslodavca za donosenje resenja a zatim i za vodjenje mini upravnog postupka. Ove odredbe su veoma sture za razliku od ranijih resenja u bivsem Zakonu o radnim odnosima gde je podrobnije opisan postupak narocito u vezi izricanja mera u vezi povrede radnih obaveza, discipline i dr… S obzirom da nemam uvid kako to resavaju druge kompanije ja sam se rukovodio nekim nacelima Zakona o opstem upravnom postupku i Zakonu o drzavnim sluzbenicima gde je to vise razradjeno. U svakom slucaju vise nece izdavati ova naknadna resenja.
Poštovanje, imam jedno pitanje u vezi dana od odmora, konkretan primer je taj što je u firmi nestalo struje zbog nekog kvara na mreži, da li poslodavac može od radnika da skine dane odmora ako firma ne radi par dana? Unapred zahvalan.
Poštovani Marko
Prema članu 116. Zakona o radu zaposleni ima pravo na naknadu zarade najmanje u visini 60% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, s tim da ne može biti manja od minimalne zarade utvrđene u skladu sa ovim zakonom, za vreme prekida rada, odnosno smanjenja obima rada do kojeg je došlo bez krivice zaposlenog, najduže 45 radnih dana u kalendarskoj godini. Pema tome, ako dođe do prekida rada bez krivice zaposlenog, što kod Vas jeste bio slučaj, zaposleni dobija naknadu zarade, a ne skida mu se sa godišnjeg odmora. Poslodavac da bi Vas poslao na godišnji odmor mora da Vam dostavi rešenje o godišnjem odmoru najmanje 15 dana pre dana koji je u rešenju odredio kao prvi dan odmora.
Pozdrav
Postovanje Milane.Imam 10 godina staza i 4 meseca u prvoj tj u prosloj firmi.Pa me zanima, u ovoj drugoj firmi u kojoj radim trenutno, nesto malo jace od 6 meseca.Zanima me samo. Dali na prethodni staz imam prava na jos 2 dodatna dana odmora.Ili se ne racuna taj staz u prethodnoj firmi gde sam radio.Tj dali bi trebao da imam 20 ili 22 dana u ovoj trenutnoj firmi.Pozdrav.
Poštovani Dragoljube
Prema Zakonu o radu užina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu. Prema tome, odgovor na Vaše pitanje zavisi od toga kako je kod Vašeg novog poslodavca opštim aktom ili ugovorom o radu definisan kriterijum uvećanja broja dana godišnjeg odmora-da li je navedeno da se dodaju dva dana za rad kod trenutnog poslodavca ili za radno iskustvo uopšte. Dakle, po samom Zakonu o radu nemate pravo na automatsko uvećanje broja dana g.o. zato što imate ukupno preko 10 godina radnog staža.
Pozdrav
Zaposlenje sam započeo 15.januara 2024, i do sad mi je produžavan ugovor na određeno na po mesec dana, tako da mi je 15.jula 2024 šest meseci koliko radim u ovoj firmi. Ako sam dobro razumeo da sad ja imam pravo godišnjeg od 10 radnih dana ili ukupno dve nedelje godišnjeg odmora koje bih hteo iskoristi
početkom septembra ove godine? Da li sam u pravu? Hvala unapred.
Poštovani Nemanja
Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. Pošto ste Vi zasnovali radni odnos u 2024. godini i nećete imati svih celih 12 meseci rada u 2024-oj čak i ako ostanete u radnom odnosu do kraja godine, imate pravo na 1/12 punog odmora za svaki pun mesec rada. Primera radi, ako ostanete da radite do kraja 2024. godine, imaćete pravo na 11/12 punog godišnjeg odmora. U svakom slučaju, do sada već imate 6 punih meseci rada i već sada definitivno imate pravo na polovinu godišnjeg odmor. Kada ćete ga koristiti, zavisi od rešenja poslodavca, ali mora bar deset radnih dana do kraja godine.
Pozdav
Poštovani,
korisćenje godišnjeg odmora je prekinuto bolovanjem, ostalo mi je još 5 neiskorišćen
ih dana godišnjeg odmora koje imam po rešenju. Da li nakon završenog bolovanja mogu da nastavim korišćenje preostalih 5 dana godišnjeg odmora? Šta zakon kaže? S poštovanjem,
Poštovani Stefane
Zakonom o radu propisano je da ako je zaposleni za vreme korišćenja godišnjeg odmora privremeno sprečen za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju – ima pravo da po isteku te sprečenosti za rad nastavi korišćenje godišnjeg odmora. Prema tome, nakon završenog bolovanja imate pravo da nastavite korišćenje preostalih 5 dana godišnjeg odmora.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Imam nedoumicu u vezi sa obračunom naknade za godišnji i naknadu plate. Radim u prosveti od oktobra 2023.Da li u naknadu za godišnji odmor, odnosi se na raspust, ulazi samo prosek plata iz škole? Ja sam u julu, avgustu i septembru bila zaposlena u drugoj firmi i regularno mi je isplaćivana plata. Da li će se za te mesece, koji ulaze u prosek, biti obračunata 0,00 (nula)?
Srdačan pozdrav,
Jelena
Poštovana Jelena
Zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada na dan godišnjeg odmora.
S obzirom da se zakonska odredba poziva na opšti akt i ugovor o radu, mišljenja sam da je jasna namera zakonodavca da se to odnosi na primanja kod sadašnjeg poslodavca.
Prema tome, stava sam da se uzima u obzir prosečna zarada iz poslednjih 12 meseci ostarena kod poslodavca koji Vam odobrava godišnji odmor. Za mesece u kojima ste radili kod drugog posldoavca neće se uzimati prihod od 0,00 dinara, već će se prosek izračunati srazmerno broju meseci za koje je ostarena zarada kod sadašnjeg poslodavca u poslednjih godinu dana.
Pozdrav
Poštovani, dobro veče. Nadam se da ste dobro. Molila bih da mi odgovorite. Zasnovana sam radni odnos na određeno vreme 15.12.2024.godine,na 3 meseca, a potom na još jedan do 14.4.2024 Tada mi prestaje radni odnos. Dana15 4.2024. Poslodavac mi daje rešenje o godišnjem odmoru i novo rešenje od 15.4.do 26.4.2024.godine znači tih 11 radnih dana sam i u radnom odnosu i na odmoru. Ima li tu nepravilnosti?
Poštovana Slađana
Mišljenja sam da nema nepravilnosti jer poslodavac želi da obezbedi da iskoristite sav preostali godišnji odmor.
Pozdrav
Poštovani,
Poslodavac-nadređeni me ograničava na 10 dana prvog dela godišnjeg odmora (letnjeg), meni je to malo i neodgovara mi.
Ja bih razumeo da pravila vaze za sve kolege iz sektora, međutim nije tako, nekome se dozvoljava i više od 10 dana!
Vas molim za tumacenje: da li postoji zakonski osnov za ogranjicenje od 10 dana i drugo da li se radi o mobingu kada neko može više da koristi nego sto se meni odobrava?
Puno hvala
Poštovani
Zakon o radu ne propisuje ograničenje da prvi deo odmora mora da traje samo deset radnih dana. Naprotiv, može se i sve odjednom iskoristiti, a ako se koristi u delovima zakon definiše da prvi deo mora da bude najmanje deste radnih dana (a ne najviše deset radnih dana, takvih ograničenja nema).
Pozdrav
Hvala na odgovoru, ali možda me niste razumeli, ja želim više od 10 dana da koristim ali mi poslodavac ne dozvoljava, dok druge kolege iz sektora mogu. Moje pitanje je da li mogu na osnovu nečega da se žalim jer mi se uskraćuje, konkretno godišnji odmor od 12 dana koliko mi je potrebna
Hvala
Poštovana
Znam da Vi želite više o deset radnih dana i razumeo sam da vam je poslodavac kao izgovor dao obrazloženje da zakon tako nalaže. Tu se nismo razumeli. Nažalost, Vi ne možete nikome da se žalite na odluku poslodavca o terminu korišćenja godišnjeg odmora jer odluka o tome je zakonom data poslodavcu u ovlaščenje. Dakle, poslodavac odlučuje o terminu korišćenja godišnjeg odmora nakon što konsultuje zaposlenog, a prema potrebama organizacije posla. Minimum od deset radnih dana mora da ispoštuje, ali ne mora da Vam da više od toga za prvi deo odmora.
Pozdrav
Poštovani,
Zaposleni u Srbiji je upućen na rad u INO, interesuje me kod izrade rešenja za godišnji odmor da li preskačemo neradne dane u Srbiji ili kod računanja dana preskačemo neradne dane u zemlji u kojoj je zaposleni upućen.
Pozdrav,
Poštovana Dragana
Zanimljivo pitanje, koje nije decidno regulisano zakonom. Ipak. ako tumačimo zakonsku odredbu, mišljenja sam da ipak možemo da zauzmeno stav-naime, Zakon o radu kaže sledeće: „praznici koji su neradni dani u skladu sa zakonom, odsustvo sa rada uz naknadu zarade i privremena sprečenost za rad u skladu sa propisima o zdravstvenom osiguranju ne uračunavaju se u dane godišnjeg odmora“. Ako zaposleni rad obavlja u inostranstvu, zakon te države određuje koji dani se praznuju neradno u toj državi. Prema tome, može se reći da se u slučaju rada u inostranstvu „neradni dani u skladu sa zakonom“ utvrđuju zakonom te zemlje. Deluje i pravednije i prirodnije rešenje da u dane godišnjeg odmora ne računate one dane koje u stranoj zemlji zaposleni ne radi zbog prazničnih dana u toj zemlji. Naravno, ovde su moguća i drugačija mišljenja.
Srdačan pozdrav
Poštovani Milane,
Šta zakon predviđa kao rešenje ukoliko zaposleni nije iskoristio odmor od prethodne godine do 30. juna ali ne svojom krivicom?
Recimo da usled povećanog obima posla, poslodavac promeni rešenje o odmoru predviđeno za mesec jun (kojim bi zaposleni iskoristio preostale dane odmora iz prethodne godine) čime zaposleni gubi pravo da iskoristi preostale dane odmora. Da li se onda izuzetno može dozvoliti zaposlenom da iskoristi preostali odmor i nakon 30.juna?
Hvala unapred!
Poštovana Jelena
Strogo zakonski gledano poslodavac to nije smeo da uradi i po Vašoj prijavi Inspekciji za rad, protiv njega bi verovatno bila podneta prekršajna prijava zbog kršenja odredbi Zakona o radu vezanih za godišnji odmor,zakoju se plaća novčana kazna, a Vi biste svoja prava mogli ostvarivati kroz postupak nakande štete po opštim pravilima o odgovornosti az štetu. S druge strane, ako prihvatite i odete na stari odmor nakon 30. juna, a niko to ne prijavljuje, možete tako nešto sprovesti u praksi.
Pozdrav
Poštovani,
Počela sam radim 17.7.2023.Imam 5 od starog odmora koje ću iskoristiti u junu, ali ja sam htela da uzmem još jedan dan. Da li važi ono „pravilo“ da imam 1.66 dana na 1 mesec, odnosno da mogu da uzmem 8 dana (jan-maj je 5 meseci puta 1,66) ili je prepreka stari-novi odmor?
Poštovana Katarina
Srazmerni deo godišnjeg odmora pripada za kalendarsku godnu u kojoj zasnivate i u kojoj prekidate radni odnos. Ako od prošle godine imate 5 dana neiskorišćenog odmora, to Vam se mora obezbediti najkasnije do 30. juna ove godine. Za ovu godinu imate srazmeran odmor samo ako prekidate radni odnos. Ako ste i dalje zaposleni, onda Vam pripada pun odmor za 2024. godinu, a ne 1,6 dana za svaki do sada protekli mesec.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Da li pun odmor za ovu godinu vazi samo ako sam stalno zaposlena? Ugovor mi je sredine jula. Da li onda imam 6×1,66 dana?
Zapravo, meni prave problem što hoću novi odmor (1 dan) da iskoristim u junu zajedno sa starim. Kažu da moram od jula novi odmor da koristim
Poštovana Katarina
Stari odmor morate iskoristiti do 30. juna, a nakon toga ako počinjete novi odmor, on po zakonu ne može da traje samo jedan dan. Prvi deo godišnjeg odmora mora da traje najmanje 10 radnih dana i ne može da bude rešenje koje glasi na samo jedan dan.
Pozdrav
Poštovana Katarina
Pun odmor za 2024. godinu Vam pripada ako ste u radnom odnosu celu godinu, nevezano za to da li je u pitanju radni odnos na određeno ili na neodređeno vreme. Ukoliko Vam radni odnos prestaje pre isteka godine, onda Vam za ovu godinu, kao godinu u kojoj prestaje radni odnos, pripada 1/12 od punog odmora za svakih mesec dana rada. To znači da ako Vam ugovor o radu ističe sredinom jula, pripada Vam 6/12, to jest polovina od punog odmora (za 6 celih meseci, jul se ne računa jer nećete raditi ceo mesec).
Pozdrav
Postovanje,
U firmi u kojoj radim,radno vreme nam je 5,5h i svaka druga subota je radna sa po 8h. U ugovoru o radu nam stoji da imamo 40 casovnu radnu nedelju,dakle nigde se ne navodi da radimo sa kracim radnim vremenom.Poslodavac nam na godisnjem nivou daje samo 10 radnih dana godisnjeg odmora.Da li ima pravo da nam skracuje zakonom propisan minimalan broj od 20 dana godisnjeg odmora,uz pravdanje da je to zato sto imamo manji fond sati u toku meseca?
Hvala unapred
Bojana
Poštovana Bojana
Poslodavac nema zakonsko pravo da postupa na način koji ste opisali. Prema zakonu, u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana. Ovo nije pravo koje se umanjuje srazmerno umanjenju radnog vremena u odnosu na puno radno vreme. Godišnji odmor se računa prema dužini radnog staža, to jest pripada po jednoj kalendarskoj godini u visini koju sam naveo, bez obzira da li radite puno ili nepuno radno vreme. Jedino ako zaposleni nije radio celu kalendarsku godinu, jer je reč o godini zasnivanja ili godini prestanka radnog odnosa, onda mu pripada 1/12 ogodišnjeg odmor za svakih mesec dana rada. To je jedino umanjenje koje zakon predviđa, ali ne prema nepunom radnom vremenu, već u slučaju da radni odnos nije trajao celu kalendarsku godinu.
Pozdrav
Postovanje.
Osiguran sam na odredjeno vreme 5-tog Maja mi je istekao ugovor i nije mi isti produžen a nisam koristio odmor koliko imam prava na odmor ili ti novčanu nadoknadu?
Poštovani Igore
Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj mu prestaje radni odnos. Zakonom je takođe određeno da u slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora. Shodno navedenom, ukoliko imate neiskorišćen odmor za 2024. godinu, imate pravo na 4/12 punog odmora za 4 cela meseca rada (period januar-april). Ukoliko nijedan dan niste iskoristili, onda imate pravo za isplatu naknade za neiskorišćeni odmor. Takođe, imaste pravo i na isplatu nakande za evenmtualni neiskorišćeni drugi deo odmora za 2023. godinu.
Pozdrav
Pozdra, dali stari godišnji iz 2023 može da se poveže sa novim godišnjim, konkretno 4 dana starog da pobežem sa 6 dana novog godišnjeg…
Poštovani
Možete na taj način da povežete stari i novi godišnji odmor, nema nikakvih zakonskih prepreka za to. Naravno, rešenje o tome mora da donese poslodavac.
Pozdrav
Hvala, a dali to spajanje starog i novog godišnjeg može da se realizuje 5.meseca jer mi iz firme kažu da novi godišnji mogu da koristim tek posle 30.6. Pozdrav
Poštovani
Može, nema nikakvih zakonskih prepreka za to, jer se stari godišnji odmor mora iskoristiti do 30.juna, a novi može u bilo kom trenutku da se koristi, ali najmanje u trajanju od dve radne nedelje, to jest 10 radnih dana. Naravno i ponavljam-odluku o rasporedu korišćenja donosi poslodavac. Zakon ne nalaže da novi godišnji odmor može da se koristi sam posle 30.juna, ali poslodavac može da doense takvu odluku.
Pozdrav
Postovani, poceo sam radni odnos 4. maja 2023. godine. Posle 5 meseci sam dobio letnji odmor od 10 dana zajedno s vikendima. Za zimski odmor u januaru sam dobio 4 dana sa odgovorom da nemam prava na vise dana. Da li su u pravu ili su mi duzni jos koji dan zimskog odmora?
Poštovani Nikola
Zakonom o radu propisano je da u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana. Zakon dalje kaže da se pri utvrđivanju dužine godišnjeg odmora radna nedelja računa kao pet radnih dana. Kada je pak reč o zaposlenima koji su radni odnos zasnovali tokom kalendarske godine (nisu u radnom odnosu celu godinu) zakon je utvrdio da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos.
Imajući u vidu gore naveene zakonske odredbe, Vama za 2023. godinu pripada sedam dvanestina (7/12) od punog godišnjeg odmora za sedam celih meseci rada (maj niste radili ceo mesec). Proverite koliko Vam traje godišnji odmor za celu godinu. Ukoliko je npr zakonski minimum od 20 radnih dana, onda Vam za 2023. godinu pripada 12 radnih dana. Vikendi se ne računaju.
Pozdrav
Postovani,
imamo vise zaposlenih stranih drzaljana koji su zbog radnih dozvola angazovani na odredjeno vreme. Shodno tome svima pripada srazmerni udeo godisnjeg odmora. Takodje svima se u kontinuitetu produzavaju ugovori, bez prekida radnog odnosa. Da li i za njih vazi odredba da moraju godisnji odmor da iskoriste do 30.06. ili se vezuje za trajanje ugovora, odnosno do poslednjeg radnog dana?
Poštovani
Za navedene zaposlene takođe važi pravilo da godišnji odmor za jednu kalendarsku godinu moraju da iskoriste najkasnije do 30. juna naredne godine.
Pozdrav
Postovani,ako se godisnji odmor zavrsava u utorak, da li u toj nedelji zaposleni ima pravo na slobodne dane?
Poštovana Katarina
Mišljenja sam da je svaka vrsta odmora zakonom propisana-pauza u toku rada, odmor između dva radna dana, nedeljni i najzad godišnji odmor, nadovezuju jedan na drugi, to jest da nema preklapanja. Nezavisno se računaju, tako da mislim da u opisanoj situaciji ponedeljak je dan odišnjeg odmora i ne mpože biti uračunat kao dan nedeljnog odmora.
Pozdrav
Postovani,
odlukom suda od novembra 2023 utvrdjeno je da sam dobio nezakonit otkaz i nalozeno je poslodavcu da me vrati na posao ( vratio sam se) i plati sve doprinose pocev od 01.09.2021. Kod poslodavca sam zasnovao radni odnos 01.03.2021.
Znam da nemam pravo na topli obrok, naknadu prevoza i regres za god odmor u periodu 01.09.2021 do povratka na posao (28.11.2023).
Da li imam pravo na koriscenje odmora za 21 i 22 godinu s obzirom da ga nisam mogao koristiti jer sam nezakonito dobio otkaz? Ako nemam to pravo imam li pravo na novcanu nadoknadu?
Poštovani Slobodane
Mišljenja sam da nemate pravo na godišnji odmor za 2021. i 2022. godinu jer niste radom stekli ovo pravo. Činjenica jeste da rada nije bilo jer je postojao nezakonit otkaz, ali mišljenja sam da prava iz radnog odnosa, mešu kojima je i pravo na godišnji odmor, stičete radom. Vi ostvarujete pravo na naknadu štete u vidu izgubljenih zarada, ali ne i prava koja se stiču radom, među kojima je i godišnji odmor.
Pozdrav
Poštovani,počeo sam da radim od 3eg oktobra 2023 i poslodavac mi je računao pravo na 3 dana godišnjeg odmora za 2023-ću godinu. Da li je to po vama u redu, meni deluje da su u potpunosti ignorisali mesec oktobar pošto nije odrađen pun mesec.
Poštovai Igore
Prema Zakonu o radu zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos. Pošto ste u 2023. godini zasnovali radni odnos, pripada Vam jedna dvanestina punog odmora za svakih mesec dana rada u toj godini (to znači ceo mesec). Kako u oktobru niste radili ceo mesec, oktobar se ne računa.
Pozdrav
Dobar dan i sve najbolje vam želim u Novoj godini.U prošloj godini sam radio u firmi(redovan ugovor o radu na odredjeno vreme) ukupno 6 meseci i 3 dana u dva navrata.Prvi deo je trajao 2 meseca a drugi 4 meseca i 3 dana.I dalje radim u istoj firmi.Nisam koristio ni jedan dan godišnjeg odmora.Da li imam pravo da neiskorišćeni godišnji odmor prenesem u ovu godinu?Ako mogu,koliko je to dana?Hvala.
Poštovani Roberte
Sve najbolje i Vama u Novoj godini.
Što se tiče Vašeg pitanja, imate pravo na polovinu punog godišnjeg odmora za celih 6 meseci rada. Primera radi, ukoliko Vam za celu kalendarsku godinu pripada 24 radna dana godišnjeg odmora, a po zakonu za svakih mesec dana rada imate pravo na jednu dvanestinu od punog godišnjeg odmora, imali biste 12 radnih dana ukupno (6/12, odnosno pola od punog godišnjeg odmora).
Po zakonu Vi ste taj godišnji odmor trebali da iskoristite u prošloj godini, pa ako niste jer Vam je istekao ugovor na određeno vreme, treba da dobijete isplatu naknade štete za neiskorišćeni godišnji odmor. Poslodavac je svakak odgovoran što Vam nije obezbedio korišćenje godišnjeg odmora u zakonskom roku, što je bio 31.decembar prethodne godine, jer je bilo izvesno da ste u radnom odnosu na određeno vreme i ne može biti reči o nekom iznenadnom otkazu i slično.
Strogo zakonski gledajući Vi imate pravo na naknadu štete za neiksorišćei godišnji odmor, ali pošto još uvek radite u istoj firmi, možete se dogovoriti sa poslodavcem i da iskoristite taj odmor, premda su zakonski rokovi za to prošli. U narednu godinu poslodavac može da prenese korišćenje samo drugog dela godišnjeg odmora, a ne celokupan odmor, kao što je to kod Vas slučaj.
Srdačan pozdrav
Postovani,
Na neplacenom odsutstvu sam od 15.12.2022 do 15.12.2023, da li u 2023 godini imam pravo na odredjeni broj dana godisnjeg odmora?Hvala
Poštovani Miljane
Tokom neplaćenog odsustva zaposlenom miruju sva prava i obaveze iz radnog odnosa, pa tako i pravo na godišnji odmor.
Pošto ste se na posao vratili tek 15.decembra, to znači da nemate niti jedan mesec rada u tekućoj godini, a što bi Vam dalo pravo na srazmeran godišnji odmor. Zakonom je propisano da u godini zasnivanja radnog odnsoa (ova godina je za Vas godina u kojoj ponovo aktivirate prava iz radnog odnosa, ali tek od 16.decembra) imate pravo samo na srazmeran godišnji odmor. To znači jedna dvanestina punog godišnjeg odmroa za svakih mesec dana rada. Vi, međutim, nećete imati ni tih mesec dana rada u 2023. godini, pa zato u ovoj godini nemate pravo na godišnji odmor.
Podrav
Poštovani Milane, zasnovala sam radni odnos na neodređeno u avgustu ove godine. Rečeno mi je da za ovu godinu imam 8 dana srazmernog godišnjeg odmora. Imam nedoumicu, da li taj odmor moram iskoristiti do kraja decembra da ne propadne ili mogu da ga prenesem u narednu? Hvala unapred
Poštovana Aleksandra
Zakon o radu propisuje da se prvi deo godišnjeg odmora mora iskoristiti u godini za koju taj odmor pripada, i to najmanje u trajanju od deset radnih dana. Pošto Vi imate srazmeran godišnji odmor u trajanju kraćem od deset radnih dana, mišljenja sam da ceo odmor treba da iskoristite u tekućoj godini. Naravno, ako poslodavac ne donese rešenje za ovu godinu, već Vam ceo odmor prenese u narednu godinu (što po meni ne bi trebao) onda ne može poslodavac da se pozove na to da Vam je odmor propao. To bi bila njegova odgovornost, jer mora da vodi računa i da donese rešenje tako da se godišnji odmor iskoristi u zakonskim rokovima.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Da li poslodavac mora izdavati zaposlenima rešenja o korišćenju godišnjeg odmora, čak i za one odmore koji traju 1-2 dana?
Poštovana Aleksandra
Zakon o radu propisuje sledeće: „Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora. Izuzetno, ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora.“ Imajući u vidu citirane zakonske odredbe, mišljenja sam da za svaki godišnji odmor,makar trajao i nekoliko dana, mora da se donese rešenje, jer po osnovu rešenje se pravda odsustvo zaposlenog sa rada.
Pozdrav
Mislila sam zapravo u nepredvidjenim životnim okolnostima, gde zaposleni ne pravi unapred zahtev za odmor, već kada se desi neplanirana životna okolnost pa mora da odsustvuje?
Pretpostavljam da je u tom slučaju odgovor na moje pitanje drugi deo vašeg odgovora: “Izuzetno, ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora“.
Da li sam u pravu?
Poštovana Aleksandra
Da, mišljenja sam da ste u pravu.
Pozdrav