Samostalna uplata doprinosa za penzijski staž

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

mar 04
Uplata penzionog staža


Prema zakonu, penzijsko i invalidsko osiguranje u Republici Srbiji obavezno je za sva lica koja su na bilo koji način radno angažovana. Prema tome, obaveza uplate doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje postoji za zaposlene, preduzetnike, lica angažovana po ugovorima za koje se plaća naknada (ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ugovor o delu i slično), zemljoradnike. Svojstvo osiguranika stiče se danom početka zaposlenja, obavljanja samostalne ili poljoprivredne delatnosti, odnosno obavljanja ugovorenih poslova, a osiguranje prestaje danom prestanka navednih vidova radnog angažovanja.

Više od 200.000 samostalno do staža

Prekid u radnom stažu ne mora da znači i prekid penzijskog staža. Svim licima koja nisu radno angažovana i koja su usled toga van obaveznog osiguranja (nezaposleni, đaci, studenti, domaćice…) Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju omogućio je da se sami uključe u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje. Dakle lica van obaveznog osiguranja samostalnom uplatom doprinosa mogu da stiču penzijski staž. Imajući u vidu da se prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja stiču i ostvaruju zavisno od dužine ulaganja i visine osnovice na koju je plaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, mogućnost uključivanja u osiguranje dobija na značaju. Praktično, samostalnom uplatom doprinosa penzijski staž vam teče i mimo perioda u kome ste radno angažovani. Ne treba zaboraviti, primera radi da je za ostvarivanje prava na starosnu penziju potrebno imati minimum 15 godina penzijskog staža.

U Republici Srbiji ova mogućnost uvedena je 2003. godine, a od tada do danas doprinose za penzijski staž samostalno je uplaćivalo ukupno oko 236.400 lica. U ovom trenutku više od 19.000 građana samostalno uplaćuje doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje kod Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (RFPiO).

Ko i kako može da se uključi

Ko što smo u  uvodu rekli, sva lica koja nisu obavezno osigurana u smislu zakona, odnosno nisu korisnici prava na penziju, mogu se uključiti u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje i obezbediti prava iz ovog osiguranja. Za to je potrebno da kumulativno ispunjavaju dva uslova: da imaju navršenih 15 godina života i prebivalište na teritoriji Republike Srbije.

Svojstvo osiguranika stiče se danom podnošenja zahteva, a izuzetno na zahtev lica, najranije 30 dana pre podnošenja zahteva. Dakle nije moguće podneti prijavu sa datumom koji bi bio više od 30 dana unazad od dana prijavljivanja, odnosno ne može se jednokratnom uplatom doprinosa „kupiti staž osiguranja“ za dug period unazad. Prema tome, sva lica zainteresovana da na ovaj način steknu neophodan penzijski staž potrebno je da se što pre uključe u osiguranje.

Prilikom prijave na osiguranje lice koje se uključuje bira jednu od 13 ponuđenih osnovica osiguranja na koju će plaćati doprinos, nezavisno od toga koju školsku spremu ima. Najniža osnovica iznosi 35% od prosečne zarade u Republici Srbiji ostvarene za prethodnih 12 meseci počev od septembra meseca godine koja prethodi godini za koju se plaćaju doprinosi. Najviša osnovica je u visini petostrukog iznosa tako iskazane prosečne zarade za 12 meseci. Doprinos se plaća po stopi od 25,5 % na odabranu osnovicu. U 2020. godini najniža osnovica je 25.801,00 dinar, a najviša osnovica za ovu godinu je 368.590,00 dinara. To znači da mesečna uplata doprinosa u tekućoj godini na najnižu osnovicu iznosi 6.579,26 dinara, a na najvišu osnovicu mesečna obaveza iznosi 93.990,45 dinara. Uplata se vrši putem pošte ili banke do 15. u mesecu za prethodni mesec. Osnovica koja je odabrana može da se menja u nižu ili višu, ali samo u okviru ponuđenih 13 opcija.

Potrebna dokumentacija

Zahtev za uključivanje u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje podnosi se filijali RFPiO na čijem području se nalazi prebivalište lica koje se uključuje u osiguranje. Zahtev se podnosi na propisanom obrascu koji se može dobiti u nadležnoj filijali RFPIO ili se može preuzeti putem interneta na adresi www.pio.rs.

Uz zahtev prilaže se fotokopija lične karte, odnosno ličnog dokumenta sa fotografijom i fotokopija radne knjižice (ako lice koje se prijavljuje poseduje ovaj dokument)

Penzija

Isključivanje iz osiguranja

Licu koje se uključilo u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje svojstvo osiguranika prestaje podnošenjem zahteva za prestanak osiguranja, sa danom za koji se lice u zahtevu opredeli. Zahtev se takođe predaje nadležnoj filijali RFPiO. Dakle lice koje ne želi više samostalno da uplaćuje doprinose za penzijski staž mora o tome da obavesti RFPiO podnošenjem zahteva za prestanak osiguranja.

Napominjemo da je neophodno redovno uplaćivati doprinose za vreme trajanja ovog osiguranja jer u protivnom period osiguranja za koji nisu plaćeni doprinosi ne može se priznati u staž. U vezi sa tim, svojstvo osiguranika prestaje ako se ne plati doprinos u periodu od 6 meseci od dana dospelosti i ne postoji mogućnost da se naknadno uplati period za koji se zadocnilo sa uplatom. Nadležna filijala RFPiO u tom slučaju, čim od službe finansija dobije podatak o šestomesečnom zadocnjenju sa uplatom doprinosa, po službenoj dužnosti donosi rešenje o prestanku osiguranja, najranije sa poslednjim danom za koji je doprinos plaćen.

S obzirom da ni korisnici penzije ne mogu samostalno da uplaćuju doprinose, podnošenje zahteva za sticanje prava na starosnu, prevremenu starosnu penziju odnosno invalidsku penziju takođe se smatra zahtevom za prestanak svojstva osiguranika uključenog u osiguranje, ukoliko su ispunjeni uslovi za sticanje ovih prava.

Osiguranje po osnovu uključenja automatski prestaje ako se radi po ugovoru o delu ili po bilo kojem drugom ugovoru za koji se prima ugovorena naknada. U ovom slučaju, ukoliko je lice platilo doprinos za period u kojem je istovremeno radilo po osnovu ugovora, može se podneti zahtev za povraćaj doprinosa koji je samostačno uplaćen jer se ne može u isto vreme plaćati doprinos po ovom osnovu i po osnovu radnog angažovanja. Ukoliko nakon prestanka osiguranja po osnovu obavljanja ugovorenih poslova lice želi da nastavi sa samostalnom uplatom doprinosa, mora se podneti novi zahtev.

Korisne informacije

Treba istaći da korisnici prava na naknadu i staž kod Nacionalne službe za zapošljavanje ne mogu da se uključe u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje. To takođe nije moguće ni za lica prijavljena na penziono osiguranje u državama sa kojima Republika Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju (zemlje bivše Jugoslavije, Nemačka, Austrija itd). Važno je takođe znati da prilikom izračunavanja novčane naknade za nezaposlena lica, gde iznos naknade zavisi od godina staža u  osiguranju pre nastupanja nezaposlenosti, NSZ ne uzima u obzir staž nastao samostalnom uplatom doprinosa.

Samostalna uplata doprinosa za penzijski staž ne odnosi se i na zdravstveno osiguranje. Ono se stiče nezavisno od uključivanja u penzijsko i invalidsko osiguranje, u skladu sa propisima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Primera radi, ako roditellji plaćaju doprinos za penzijski staž za studenta, on će i dalje do svoje 26. godine biti zdravstveno osiguran preko svojih roditelja, bez uplate posebnih doprinosa za zdravstveno osiguranje. Isto tako, nezaposleno lice koje ima određene prihode van radnog odnosa iz kojih sredstava plaća doprinos za penzijski staž, ne mora posebno da plaća doprinos za zdravstvo, ako ispunjava uslov po propisima iz zdravstvenog osiguranja da zdravstveno bude osigurano na teret budžeta Republike Srbije kao nezaposleno lice. Prema tome, uplata doprinosa kod RFPiO ne znači automatski obavezu plaćanja i doprinosa za zdravstvo.

Što se tiče ekonomičnosti samostalnog  plaćanja doprinosa, procena je da je isplativije platiti doprinos onoliko koliko je neophodno da se pre dobije penzija po osnovu godina staža, nego čekati ispunjenje uslova za starosnu penziju u smislu godina starosti. U svakom slučaju, sve detaljnije informacije o samostalnoj uplati doprinosa za penzijski staž mogu se dobiti u službama pravne pomoći filijala RFPiO. Neophodno  je  periodično se informisati o visini doprinosa koji je potrebno uplaćivati, jer se isti menja jednom godišnje, zajedno sa izmenom podatka o prosečnoj mesečnoj zaradi u Republici Srbiji za period od 12 meseci.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(108) komentari

Marija C. 08. 09. 2024.

Prestao mi je radni staz, a planiram trudnocu. Ako nastavim da uplacujem penziono samostalno, da li cu imati pravo na nadoknadu od drzave za trudnocko/porodiljsko odsustvo ? Da li onda mora da se uplacuje i zdravstveno, ili se to pravo ostvaruje samo uplacivanjem samostalnog penzionog staza ?
Hvala puno na odgovoru

    Milan Predojevic 08. 09. 2024.

    Poštovana Marija
    Ako nastavite da uplaćujete doprinos za penziono osiguranje samostalno, nežete po osnovu te uplate imati pravo na nadoknadu od drzave za trudničko/porodiljsko odsustvo. Ukoliko plaćate doprinose za penziono osiguranje, niste automatski u obavezi da uplaćujete i zdravstveno osiguranje. Doprinose za zdravstveno osiguranje biste morali da plaćate ako su prihodi u domaćinstvu u kojem živite iznad određenog (posebnim pravilnikom propisanog) cenzusa.
    Pozdrav

Korisnik 46405d8fc6 10. 07. 2024.

Pozdrav, zanima me da li postoji razlika u odnosu na duzinu perioda uplacivanja doprinosa za penzijski staz, da li ce neko ko je uplacivao visoku osnovicu 15 godina imati manju penziju od nekoga ko je placao manju osnovicu 35 godina. Da li negde postoji formula za proracub? Takodje zanima me koliko je iznos uplate obaveznog zdravstvenog osiguranja i gde se ta uplata moze izvrsiti.
Hvala unapred.
Filip

    Milan Predojevic 11. 07. 2024.

    Poštovani
    Nažalost ne mogu da Vam dam tu procenu jer nije mi poznata matematika po kojoj se računa visina penzije, te ne mogu da Vam odgovorim na pitanje da li će neko ko je uplacivao visoku osnovicu 15 godina imati manju penziju od nekoga ko je plaćao manju osnovicu 35 godina. Sigurno je da je penzija više što je duži staž i što je viši iznos uplaćenog doprinosa, ali tačnu računicu Vam ne mogu dati, a ne verujem ni da će te je dobiti u samom RFPiO.
    što se tiče uključivanja u obavezno zdravstveno osiguranje, mesečni iznos doprinosa za uključivanje u obavezno zdravstveno osiguranje u 2024.godini je 4.134,73 dinara.
    Pozdrav

Korisnik 119db20806 25. 06. 2024.

Milane molim Vas samo za jedan odgovor. Ja imam srednju stručnu spremu i krenuo bih sa samostalnim uplaćivanjem radnog staža, ali molim Vas da mi kažete kolika bi barem otprilike mi bila penzija nakon 15 uplaćivanja najniže osnovice. Hvala unapred.

    Milan Predojevic 26. 06. 2024.

    Poštovani
    Ukoliko biste imali isključivo uplate na najnižu osnovicu, mišljenja sam da biste imali i najnižu penziju. Trenutno je najniža penzija 24.987 dinara.
    Pozdrav
    Pozdrav

      Korisnik 119db20806 26. 06. 2024.

      Hvala Milane na odgovoru! Molim Vas samo samo da mi kažete da li početkom uplate radnog staža gubim besplatno zdravstveno osiguranje koje sada imam kao nezaposlen? Hvala puno još jednom.

        Milan Predojevic 27. 06. 2024.

        Poštovani
        Ne, ne gubite pravo na zdravstveno osiguranje automatski samo zato što ste se uključili u penzijsko osiguranje. To su odvojene stvari. Vi ćete kod RFZO, naravno ako i dalje ispunjavate uslove za besplatno zdravstveno osiguranje, zadržati besplatnu overu zdravstvene knjžice bez obzira na to što ste se ukljućili u PiO osiguranje.
        Pozdrav

          Korisnik 119db20806 27. 06. 2024.

          Hvala mnogo na odgovorima, sigurno niste ni svesni koliko na ovaj način nekome pomognete. Hvala Vam puno još jednom i sve najbolje!

          Milan Predojevic 28. 06. 2024.

          Hvala i Vama na lepim rečima.
          Pozdrav

Korisnik 59ed86aa8b 27. 05. 2024.

Dobar dan majka mi ima 51 godina ima samo 3 meseca radnog staža a pritom je smeštena u staračkom domu doživela je 3 moždana udara pre 2 godine.Nema nikakva primanja osim tudje nege preko centra za socijalni rad koji iznosi oko 14000 dinara.Da li postoji šansa da joj uplacujem ostatak staza tj skoro 5 godina staza da bi mogla da uzme invalidsku penziju i koja je procedura.Hvala veliko

    Milan Predojevic 27. 05. 2024.

    Poštovana
    Dostavljate lični dokumet podnosioca prijave filijali RFPiO u gradu u kojem Vaša majka ima prijavljeno prebivalište i podnosite prijavu -uključivanje u osiguranje. Plaćate jednom mesečno doprinos na utvrđenu osnovicu. Prijava može da ide najviše 30 dana unazad.
    Pozdrav

Korisnik 0162c55031 15. 05. 2024.

Postovani
Moj prijatelj je ranije radio po firmama i ima oko 9 god. staza. Onda je stekao drugi izvor prihoda i ne radi ali sebi uplacuje minimalan iznos staza da bi dopunio do 15 godina.
Sad ima ponudu da radi 12 sati nedeljno u firmi koja to nudi kao dodatni posao vec zaposlenim ljudima i uplacuje staz za vecu penziju.
Iz ovog teksta stekli smo utisak da to njemu ne odgovara jer bi morao prekinuti samostalno uplacivanje, a sa tih 12 sati nedeljno nemoze dopuniti staz. Da li smo u pravu ?

    Milan Predojevic 16. 05. 2024.

    Poštovani
    Samo lica koja nisu obavezno osigurana, a starija su od 15 godina i imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, mogu se uključiti u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje. Ako Vaš prijatelj sklopi ugovor o radnom angažovanju, pa makar i na 12 sati nedeljno, to jest sa nepunim radnim vremenom, on će biti obavezno osigurano lice i s prjavom poslodavca automatski će doći do dojave samostalnog uplaćivanja sa datumom pre početka radnog odnosa. Međutim, i sa nepunim radnim vremeniom se stiče radni i penzioni staž, te nije neophodna (a ni moguće, kao što sam naveo) samostalna uplata doprinosa.
    Pozdrav

Korisnik 3217c0cec5 15. 05. 2024.

Poštovani Milane,
Ako sama sebi uplaćujem doprinos za penziju, da li u tom slučaju mogu biti zdravstveno osigurana preko supruga koji je zaposlen?
Srdačan pozdrav i hvala

    Milan Predojevic 15. 05. 2024.

    Poštovana
    Mišljenja sam da nema zakonskih prepreka da zdravstveno budete osigurani kao član porodice radno angažovanog supruga, bez obzira na to što sami sebi uplaćujete doprinose za penzijsko osiguranje.
    Pozdrav

      Korisnik 3217c0cec5 15. 05. 2024.

      Poštovani Milane,
      Mnogo Vam hvala na brzom odgovoru. U firmi u kojoj je suprug počeo da radi nisu upoznati sa ovim slučajem iako sam im donela uverenje iz PIO-a da sam ukljucena u obavezno osiguranje po čl.15.
      Oni kažu da im iz fonda za zdravstveno osiguranje traže izjavu mene i supruga overenu kod notara da ja kao osigurano lice ne ostvarujem prihode na osnovu kojih mogu biti prijavljena na zdravstveno osiguranje po drugom osnovu osim po osnovu osiguranja kao člana porodice zaposlenog nosioca osiguranja.

        Milan Predojevic 15. 05. 2024.

        Poštovana
        Nije posao poslodavca da utvrđuje navedeno. Njemu je dovoljno to što Vi niste osiguirani da bi Vas prijavio kao člana porodice, jer da ste radno angažovani, bili biste prijavljeni i na zdravstveno osiguranje. Navedena izjava je nepotrebna. Dodajem da poslodavac nema nikakvih dodatnih troškova zbog Vaše prijave.
        Pozdrav

          Korisnik 3217c0cec5 15. 05. 2024.

          Hvala Vam još jednom od srca na brzom odgovoru.
          Srdačan pozdrav!

          Milan Predojevic 15. 05. 2024.

          Hvala i Vama
          Pozdrav.

Nataša Bogović 26. 04. 2024.

Dobar dan Milane,
kao nezaposleno lice koje nije par godina uplacivalo staz htela bih da krenem da uplacujem.Uputili su me da na e-salteru mogu da popunim obrazac ali me zanima sta biram koji zahtev na tom padajuce meniju posto ih ima jako puno?
Takodje me zanima koji je dalji postupak sem tog obrasca od dokumenata koji treba da prilozim.Sto se tice uplate birala bih ovu najmanju koja je sada oko 9600 rsd ako sam dobro procitala iz poruka koje su bile pre mene.Hvala unapred.

    Milan Predojevic 28. 04. 2024.

    Poštovana
    Birate opciju „Sticanje i prestanak svojstva osiguranika po članu 15“. Trenutno je najniža osnovica 40.143 dinara, a na tu osnovicu plaća se mesečno doprnos u visini od 9.634,32 dinara.
    Pozdrav

Marko Vitić 23. 04. 2024.

Poštovani Milane, interesuje me Vaše mišljenje o privatnom osguranju?
Bez uplaćivanja u PIO fond.
Hvala, pozdrav.

    Milan Predojevic 23. 04. 2024.

    Poštovani
    Morate se raspitati od jedne do druge osiguravajuće kuće da vidite kakvi su uslovi. Tražite i infoprmaciju o visini uloga koji garantuje država. Teško je dati generalnu procenu. U razvijenm zemljama ta vrsta ulaganja je česta, dok kod nas još nije u tolikoj meri zaživelo, ali sve više postoji na tržištu.
    Pozdrav

      Marko Vitić 23. 04. 2024.

      Hvala veliko.
      Pozdrav

        Milan Predojevic 23. 04. 2024.

        Hvala i Vama, pozdrav

Jelena Vasović 22. 04. 2024.

Poštovani,

Ukoliko lice u periodu od 1 godine ( 1996-1997) je ostvarilo staž u firmi ali nije isti uplaćen, danas ta firma više ne postoji, na koji način kao fizičko lice može sebi da uplati tu godinu, a kod činjenice da ima još 2 godine do starosne penzije, lice je u radnom odnosu trenutno?

Hvala.

    Milan Predojevic 22. 04. 2024.

    Poštovana Jelena
    Ako se radi o tome da bez te jedne godine lice neće imati pravo na penziju, nože tražiti o filijale RFPiO u svom gradu da mu se obračuna koliki je dug i da to lice samo, u ime starog poslodavca izvrši jednokratnu uiplatu i tako obezbedi ostvarivanje samog prava na starosnu penziju. Ako ta jedna godina nije uslov bez koga se ne može obezbediti penzija, onda ne možete samostalno, u ime bivšeg poslodavac iplatiti dug. Tada morate da se obratite Poreskoj upravi radi prinudne naplate doprinosa.
    Pozdrav

Marko Vitić 18. 04. 2024.

Poštovani,

Interesuje me informacija koliko bi iznosilo mesečno da samostalno uplaćujem doprinose za PIO?
Da li bih plaćao porez na zarade od 10%?
Pogledao sam da su doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje 24% i da je to podeljeno na 10% tereta poslodavca i 14% tereta zaposlenog. Da li bih plaćao svih 24% ili samo 14%?
Takođe za zdravstveno osiguranje doprinosi iznose 10,3% i to 5,15% na poslodavca i 5,15% na teret zaposlenog. Da li bih i tu plaćao samo na teret zaposlenog ili svih 10,3%?
I da li bih na kraju morao plaćati doprinos za slučaj nezaposlenosti koji iznosi 0,75% na teret zaposlenog?

Srdačno
Marko Vitić

    Milan Predojevic 18. 04. 2024.

    Poštovani Marko
    Za lica uključena u penzijsko i invalidsko osiguranje stopa doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje je 24 % na osnovicu. Postoji 13 različitih osnovica za uplatu doprinosa za penzijko i invalidsko osiguranje. Vi sami birate na koju osnovicu ćete plaćati doprinose. Najniža osnovica je 40.143,00 dinara, a visina mesečne obaveze tada je 9.634,32 dinara. Sledeća osnovica je 45.878, a visina mesečnog doprinosa je 11.010,72 dinara. Potom osnovica za uplatu 11.010,72, a mesečni doprinos 14.864,40..tako sve do najviše, trinaeste osnovice koja je 14.864,40 sa mesečnom obavezom uplate 137.632,80 dinara. Prilikom uključivanja u osiguranje sami se opredeljujete za jednu od osnovica. Kao lice uključeno u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje niste u obavezi da plaćate doprinos za zdravstveno osiguranje, niti doprinos za slučaj nezaposlenosti.
    Pozdrav

      Marko Vitić 19. 04. 2024.

      Ukoliko bih uplaćivao doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje na osnovicu od 74.551 dinara mesečna obaveza bi mi bila 17.892,24 dinara. Ukoliko bih se opredelio da uplaćujem i zdravstveno osiguranje, recite mi koliko bi to iznosilo mesečno?
      Hvala!

        Milan Predojevic 19. 04. 2024.

        Poštovani Marko
        Mesečni iznos doprinosa za uključivanje u obavezno zdravstveno osiguranje u 2024.godini 4.134,73 dinara.
        Pozdrav

          Marko Vitić 19. 04. 2024.

          Poštovnai Milane još jedno pitanje.
          Da li postoji razlika između uplaćivanja doprinosa lično i uplaćivanja doprinosa od strane poslodavca u visini penzije na kraju radnog veka?
          Pozdrav!

          Milan Predojevic 19. 04. 2024.

          Poštovani Marko
          Nema razlike. I jedno i drugo predstavlja penzijski staž.
          Pozdrav

          Marko Vitić 19. 04. 2024.

          Milan, hvala Vam veliko!

          Milan Predojevic 21. 04. 2024.

          Hvala i Vama, pozdrav

Željko Jovanović 02. 04. 2024.

Postovani, trenutno sam na evidenciji NSZ. Ukoliko se odlucim za samostalnu uplatu doprinosa da li to utice na moj status nezaposlenog lica? Ovo mi je bitno jer cekam subvencije za samozaposljavanje koje ce, nadam se, biti raspisane sredinom godine.
Hvala unapred

    Milan Predojevic 04. 04. 2024.

    Poštovani Željko
    Samostalna uplata doprinosa za pio ne bi trebalo da utiče na ostvarivanje prava na novčanu naknadu kod NSZ jer na istu gubite pravo u slučaju radnog angažovanja, što samostalna uplata doprinosa ipak nije. Opreza radi, postavite ovo pitanje u filijali NSZ.
    Pozdrav

Sladjana Banjac 13. 03. 2024.

Poštovani,
Da li mogu decu od 16 i 18 godina da prijavim i uplaćujem im za penzijski staž sve vreme dok se školuju tj. dok se ne zaposle?
Hvala

    Milan Predojevic 13. 03. 2024.

    Poštovana Slađana
    Lica koja nisu obavezno osigurana, odnosno nisu korisnici prava na penziju, starija su od 15 godina i imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije mogu se uključiti u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.
    Svojstvo osiguranika stiče se danom podnošenja zahteva, a na zahtev lica može se steći najranije 30 dana pre podnošenja zahteva.
    Svojstvo osiguranika prestaje danom za koji se lice u zahtevu opredeli ili ako doprinos ne plati u roku od šest meseci od dana dospelosti kada mu svojstvo prestaje najranije sa poslednjim danom za koji je doprinos plaćen.
    Prema tome, moguće je da prijavite decu od 16 i 18 godina starosti u obavezno PiO.
    Pozdrav

      Sladjana Banjac 14. 03. 2024.

      Hvala puno
      Pozdrav