Kako dostojanstveno dati otkaz
Počevši od činjenice da nijedan posao nije lak, situaciju dodatno može da oteža činjenica da vi baš ne volite svoj posao. Svakodnevne glavobolje kada pomislite da „opet" morate na posao, mogu da znače samo jedno - idite odmah. Posledice koje mogu da uslede zbog čekanja su neprijatne (zašto biste brisali svaki trag dobrih odnosa sa kolegama ako ne morate?) i mogu da budu sprečene. Sasvim je očekivano da ćete brinuti zbog plata koje neće uslediti, ali na ovaj način će vaše dostojanstvo biti spaseno, a prijateljstvo i profesionalnost sačuvani.
Krajnje je vreme za malo hrabrosti. Promene koje će uslediti zahtevaju od vas da usmerite svoju energiju na novu karijeru ili na novi izazov u pronalasku iste. Procedura davanja otkaza je jednostavna, dogovorite sa svojim šefom otkazni rok (koji je u okviru zakonske regulative tj. koji stoji u ugovoru o radu ili je definisan opštim aktima firme). Ono što je samo malo komplikovanije je kako ostati u dobrim odnosima sa sad već bivšim poslodavcem i bivšim kolegama.
Budite fer prema poslodavcu
Iako poslodavac možda nije bio sasvim fer prema vama, budite vi fer i pokažite time kakva ste osoba. Nema razloga da se spuštate na niske grane.
• Odluku o davanju otkaza zadržite za sebe. Dešava se često da kada poželimo nešto da promenimo u našim životima tražimo potvrdu tog mišljenja ili tih želja. Ovo nije preporučljivo raditi kada je u pitanju davanje otkaza. Razlog tome je što, pre svega, vaš šef možda smatra da ste vi neko za koga se vredi boriti pa će pokušati da vas zadrži u kompaniji nudeći vam neki bolji ugovor. Ukoliko za vaš otkaz budu znale i vaše kolege, i ako se vi predomislite i ipak ostanete, delovaćete neodlučno i nesigurno.
• Isplanirajte vreme i ispoštujte otkazni rok. Ukoliko je vaša odluka da date otkaz definitivna čak i pod najboljim mogućim uslovima koji vam stoje na raspolaganju, obavestite šefa u roku koji je u okviru zakonske regulative. Tako će on imati prilike i vremena da nađe nekog ako će vas zameniti.
• Završite svoje obaveze. Nakon davanja otkaza, budite spremni da svoje obaveze, dok ste još u firmi, privedete kraju koliko god je moguće i uputite kolegu koji će vas zameniti u zaduženja koja treba da preuzme.
• Pripremite teren. Podrazumeva se da ste morali prvo dobro da razmislite da li je otkaz prava odluka i da budete sigurni da nešto mora da se menja. Međutim, dajte i poslodavcu priliku da možda promeni nešto što bi moglo da utiče na to da vi ostanete na poslu. A, ako to ne ide - onda je dobro da ste vi sigurni da želite da odete iz firme. Sve u svemu, treba da pripremite teren i da pristupite poslodavcu na korektan način i u vreme kad on može da se posveti vašem pitanju.
• Napišite pismo u kome podnosite ostavku, u kome obaveštavate svog šefa o tome. Poželjno bi bilo da ono bude kratko, neagresivno i profesionalno. U pismu možete napisati da vam je bila čast da radite za ovu kompaniju, da je ovo pismo obaveštenje da vi odlazite i da se zahvaljujete na ukazanom poverenju. Pismo ponesite sa sobom na razgovor sa šefom.
•Zakažite sastanak sa svojim šefom. Najpovoljnija situacija bi bila da, ako ste sigurni u svoju odluku, zakažete sastanak sa svojim šefom kako biste mu na miru saopštili svoju odluku. Imajte razumevanja i ne dozvolite da vas nestrpljenje nadvlada, svako ima svoja zaduženja i za sve postoji pravo vreme. Preporučljivo je da sačekate najbolji mogući momenat kada će informacija koju želite da podelite sa njim naići na pravi odziv.
• Budite direktni, ali i učtivi i spremni na razgovor. Najbolji način da saopštite da dajete otkaz je da to učinite direktno, bez predugog uvoda jer ćete time pokazati da cenite šefovo i svoje vreme. Za razgovor koji sledi bi bilo poželjno da se pripremite, morate znati šta želite da kažete i na koji način želite da to kažete. Takođe dobro bi bilo da istaknete pozitivne trenutke koje ste u toj firmi proveli, kao i da napomenete kako ste već razmislili o svemu i da ste sigurni u svoju odluku, ako je već tako. Međutim, možda i niste sasvim sigurni u svoju odluku ili postoji šansa da vam šef ukaže na činjenice ili mogućnosti zbog kojih biste možda promenili svoje mišljenje? Ukoliko vas vaš šef ceni i želi da vas zadrži - ovo je prilika u kojoj će možda moći da vam ponudi nešto što je veoma primamljivo, tako da morate da znate koji su to uslovi pod kojima biste pristali da promenite mišljenje i ostanete u firmi. Na ovaj način biste imali argumente za pregovore koji bi mogli uslediti.
Ostanite pozitivni
U najvećem broju slučajeva, nema razloga da spaljujete mostove za sobom i ostanete u svađi ili generalno lošim odnosima sa bivšim poslodavcem ili kolegama. Nikada ne znate kad će vam neko zatrebati, a nije nepoznato i da neki ljudi požele da se vrate u prethodnu firmu. Sigurno postoji razlog zbog kojeg odlazite iz firme, ali zapitajte se da li je on vredan toga da se raziđete „na krv i nož".
• Osvrnite se na pozitivnu stranu vašeg boravka tamo. Otvorena je i opcija da će vas šef ili neko od kolega pitati da li je razlog vašeg odlaska neko iz kolektiva. Ukoliko je odgovor na ovo pitanje pozitivan, pokušajte da date što je taktičniji i što je moguće više diplomatski odgovor. Ništa nećete postići ukoliko budete rekli da su vaše kolege i on jedini razlog vašeg odlaska. Možete reći kako ste dobili bolju ponudu i time nikog nećete povrediti.
• Rukujte se sa osmehom! Bez obzira da li idete na novo i bolje radno mesto ili jednostavno odlazite iz ove kompanije, uradite to dostojanstveno. Na samom odlasku rukujte se sa šefom, pozdravite sa kolegama, zahvalite se na svemu uz širok osmeh i izađite.