Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Kako sačuvati posao kada vam se sprema otkaz

Kako sačuvati posao kada vam se sprema otkazO ovoj temi bi zapravo trebalo razmišljati pre nego što do takve situacije uopšte i dođe. Ukoliko ste svesni da niste baš najkvalitetniji radnik ili ako hvatate krivine, sasvim je moguće da vam u nekom trenutku sledi opomena pa i mogući otkaz. Ukoliko budete sačekali da vas neko opominje da ne radite svoj posao, velike su šanse da je otkaz opcija o kojoj se razmišlja, a o kojoj ste vi trebali razmišljati mnogo ranije. Dakle, ukoliko želite da zadržite svoj posao, morate da promenite svoje ponašanje i dosadašnje rutine i tako izbegnete otkaz.

Saznajte gde grešite

Svi grešimo i to je u redu sve dok se trudimo da svoje greške ispravljamo. Ukoliko ne znate gde grešite, ili mislite da se to kod vas ne dešava, nemojte da se ustručavate da pitate svoje nadređene, kao i podređene ili kolege, šta misle o vašem radu. Naravno, treba da naglasite da očekujete iskren i potkrepljiv odgovor - zamolite ih da vam na primerima predoče vaše greške kako biste ih što lakše identifikovali. Naravno, poenta ovoga nije samo da vi saznate gde grešite, već da te greške ispravite, ili da ih, u najmanju ruku, svedete na minimum.

Preispitajte svoje ponašanje na radnom mestu

Vrlo je verovatno da ste, ukoliko vam zaista preti otkaz, sami odgovorni za to ili imate barem delimičnu ulogu u tome. Naravno, postoji šansa i da vam otkaz sledi neopravdano, ali u većini slučajeva i zaposleni snosi deo "zasluge" za otkaz jer "za tango je potrebno dvoje". Imajući ovo na umu, treba da analizirate šta vas je, u najvećoj meri, dovelo do situacije u kojoj se nalazite. Dakle, osim što ćete od drugih tražiti procenu vašeg rada, uradite i vi jednu. Preispitajte svoje ponašanje na poslu, od momenta kada počinjete svoj radni dan do momenta kada napuštate svoje radno mesto. Ukoliko ne znate kako biste ovo uradili, vodite dnevnik rada nedelju dana, zapisivajući pritom satnicu svega što ste radili - zapišite i one aktivnosti koje ste trebali da radite i one koje baš i nisu adekvatne za vaše radno mesto i budite iskreni prema sebi. Kada prođe nedelju dana, analizirajte svoje aktivnosti i utvrdite gde grešite i šta možete da ispravite. Možda radite pogrešne stvari umesto onih koje su bitne, možda radite stvari koje se vama rade umesto onih koje treba da obavite, možda radite suviše sporo, možda kvalitet vašeg rada nije dovoljno dobar...

Ako ste dobili opomenu

Ukoliko je vaš rad „nagrađen" opomenom, još uvek je na vama odluka šta će se sledeće dogoditi. Jedna opcija je da nastavite po starom i ni u kom slučaju ne izbegnete otkaz, a druga je, po našem mišljenju mnogo bolja, da se svojski potrudite i uradite sve što je u vašoj moći da otkaz izbegnete. Ukoliko se pročuje da se sprema smanjenje broja zaposlenih ili ukidanje odeljenja u kompaniji - spremite se. Pokažite koliko ste sposobni, ako je potrebno usavršavajte se i radite više, dajte svoj maksimum i pokažite koliko vredite. Ipak, i dalje stoji da je o tome trebalo razmišljati i ranije jer, ako je vaš rad svih prethodnih godina bio na prosečnom nivou, ne možete tek tako, za dve nedelje, postati radnik meseca. Dakle, ne dozvolite sebi da se pozitivne promene u vašem radu dešavaju samo na pomen otkaza, budite svakim danom po malo bolji i finalni rezultat neće izostati... Ipak, dodatni trud u kriznim trenucima je poželjan.

Poboljšajte međuljudske odnose

slikaNeslaganje sa poslodavcem, šefom ili kolegama u velikom broju slučajeva može da vam napravi problem. Ukoliko i sami uvidite da se ne slažete u ključnim stvarima (ne slažete se nikako u politici poslovanja ili se od vas traži da radite nešto suprotno opštem poslovnom moralu i sl.), na vama je da budete proaktivni i probate kroz otvoreni razgovor i konkretne akcije to da rešite. Naravno, i na samom poslodavcu je da se on angažuje oko toga, međutim uvek je bolje gledati šta mi možemo i sami da uradimo da bismo sebi pomogli. A sve što neko drugi uradi u tom cilju, može nam biti dobrodošlo, ali nije razlog da sedimo skrštenih ruku i čekamo da se to desi. Jer možda ni neće...

Postanite "nezamenljivi"

Ovo je vrlo korisna taktika uz pomoć koje možete da sačuvate svoje radno mesto. Naime, suština je u tome da budete jedinstveni, da vaše znanje i veštine budu neophodne za normalno funkcionisanje firme u kojoj radite, ili bar vašeg sektora. Dakle, naučite nešto novo, savladajte neku novu veštinu, pokrenite neki korisan projekat unutar firme ili volontirajte u već postojećem i zauzmite svoje mesto. Ovako ćete povećati svoju tržišnu vrednost, pa čak i ako dobijete otkaz, imaćete veće šanse u potrazi za novim. Naravno, niko nije zaista nezameljiv, ali veoma dobre radnike je teže zameniti od onih prosečnih.
Naspram ovoga, ma koliko vi želeli da budete nezamenljivi, nemojte iću u krajnost time što ćete sve bitne informacije, na primer, kontakte klijenata ili lozinke za pristup podacima, čuvati samo za sebe. Ovo će vas kratkoročno učiniti nezamenljivim, međutim, takvo ponašanje je vrlo kontraproduktivno jer će vas okarakterisati kao lošeg radnika i lošeg timskog igrača, što će vas opet, vrlo verovatno, dovesti do otkaza.

Promovišite sebe

Vrlo je bitno da vašem poslodavcu stavite do znanja koliko vredite. To ne treba da bude hvalospev vaših poslovnih i privatnih dostignuća, ali povremeno i pravovremeno isticanje vaših uspeha može da pomogne. Naravno, poželjno je da ističete ona znanja, veštine i dostignuća koja vas čine boljim i vrednijim radnikom. Takođe, nemojte se ustručavati da pričate o svojim idejama za razvoj firme, bilo da su one već realizovane u nekom projektu ili da su nove. Osim toga, nemojte dozvoliti da drugi preuzmu zasluge za vašu inovativnost i kreativnost samo zato što nemate hrabrosti da ih sami iznesete nadređenima.
Naravno, ne treba već od sledećeg radnog dana da počnete sa ličnom promocijom, već to radite suptilno, ali upečatljivo, nađite pravo vreme i pravu meru, dakle, nemojte preterivati, već održite ravnotežu između samosvesti i skromnosti. Samosvest ne podrazumeva da gradite veliki ego nego da bude svesni svoje realne vrednosti. Osim toga, budite spremni da potkrepite činjenicama sve što predočite na ovaj način.


Ako ništa ne uspeva...

slikaAko i nakon više pokušaja utvrdite da ne možete da se uklopite sa zahtevima vašeg poslodavca (ne ispunjavate zadate ciljeve, ne slažete se u pogledu pravca kojim kompanija ide i dr.) onda je red da preduzmete određene mere. Možda je, u takvim situacijama, bolje da vi date otkaz nego da ga dobijete. Tako će vam biti lakše da se organizujete i da isplanirate koji su sledeći koraci koje treba da preuzmete (pripremajte se za traženje novog posla koji vam više odgovara, organizujte finansije...).

Informišite se o svojim pravima

Za svaki slučaj, korisno je da se, pre nego što do otkaza dođe, informišete o svojim pravima prema Zakonu o radu. Ukoliko ne možete da se snađete ili ne znate odakle da počnete, slobodno pitajte za savet našeg pravnika.

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do saveta