Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Agronomi, javite se: PIK Bečej traži nove ljude, evo kako izgleda taj posao


Atila Horvat, diplomirani inženjer poljoprivrede, odmah posle fakulteta zaposlio se u PIK Bečej, jednoj od vodećih poljoprivrednih kompanija u Srbiji. Tamo već decenijama unazad prave prirodnu, zdravu hranu i proizvode vrhunskog kvaliteta. 

Ovaj put,  PIK Bečej u potrazi je za novim ljudima na poziciji agronoma.  

Atila Horvat, koji trenutno radi kao tehnolog biljne proizvodnje u toj kompaniji, kaže za Infostud da je posao izuzetno inspirativan i zanimljiv, a da ga najviše motiviše to što svaki dan nauči po nešto novo, i to može vrlo brzo da primeni na terenu. 

 

- U maju je bilo dve godine kako ovde radim. Nakon odbrane diplomskog rada na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, mentor me je preporučio i tako sam počeo u PIK Bečeju - navodi Horvat, koji je u kompaniji startovao kao pripravnik. 

On kaže da kao pripravnik „uskačeš“ gde god ima potrebe i da se radi i uči na manjim projektima.  

- Pomagao sam agronomima i često obavljao posao običnog radnika, kako bi se upoznao sa svim procesima. U PIK Bečeju se bavimo povrtarstvom i ratarstvom i gajimo čak 10 kultura. Bio sam u svim sektorima, gde god je bilo potrebe i to mi je puno značilo za dalji napredak - kaža ovaj agronom za Infostud. 

Atila je za samo godinu dana napredovao do pozicije vodećeg tehnologa za povrtarstvo, pre nego što je prešao na svoju sadašnju ulogu - glavnog tehnologa za biljnu proizvodnju. 

- Prvo sam godinu dana proveo kao pripravnik u firmi i upijao znanje u različitim sektorima. Zatim mi je ponuđeno mesto glavnog tehnologa za povrtarstvo, na kojem sam se kratko zadržao. Jer, velika želja mi je bila da se bavim i vratim ratarstvu, koje mi je nekako bliže, tu sam svoj na svome. Bavim se poljoprivredom i u slobodno vreme, na svom imanju. Prebacio sam se na ratarske kulture jer mi to više leži i sada sam zadužen za semenski kukuruz - ističe Horvat. 

Učenje kroz praktičan rad 

O tome, koliko se posao u kompaniji razlikuje od samostalnog poljoprivrednog rada i onoga što se uči na fakultetu, Atila kaže: 

- Tokom četiri godine studiranja na fakultetu, svi smo prošli praksu na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, zatim u tamošnjoj Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi, kao i drugim okolnim mestima. Bio sam i na razmeni studenata u Mađarskoj, jedan semestar u Debrecinu i godinu dana u Budimpešti, gde sam takođe imao stručnu praksu. Ali, teoretsko znanje sa fakulteta i par meseci prakse ne mogu da se uporede sa radom u ovako organizovanoj kompaniji,  kada imaš mogućnost da  pratiš ceo jedan proces - smatra Atila. 

Ovaj agronom navodi i da je pritom, veoma lako učiti kada radiš u dobroj atmosferi, bez tenzije i kada si okružen kolegama koji su uvek spremni da pomognu 

- Voleo bih da mladi, koji se možda dvoume oko rada u poljoprivredi, znaju da posao agronoma nije nikakav bauk. Izuzetno je lep jer plodove svoga rada zaista vidiš. I, nekako si ponosan kada shvatiš da si bio deo tima koji je pomogao da se čitav proces pravljenja zdrave hrane sprovede na najbolji način - naglašava Atila Horvat.   

Šta rade agronomi 

Kao agronom, imate priliku da blisko sarađujete sa timom uzgajivača i  stičete iskustvo kroz ceo proces proizvodnje. 

- Pored upravnika i menadžera koji rukovode, meni je nadređen i direktor biljne proizvodnje. Onda sam tu ja, koji sam zadužen za semenski kukuruz. U zavisnosti od toga što se trenutno radi, ja rukovodim kolegama koje su na terenu i pratim svaki korak procesa - od planiranja, pripreme, preko sadnje, pa do žetve - pojašnjava Horvat. 

Kako Atila kaže, najznačajnija prednost rada u PIK Bečeju je mogućnost učenja kroz rad.  

- Imate priliku da učite od iskusnih mentora i radite zajedno sa vrhunskim agronomima i tehnolozima. Konkretno, sada radim uz mentora koji ima 30 godina iskustva i koji uskoro ide u penziju, tako da  suštinski preuzimam njegov posao. Svaki dan puno toga naučim od njega. Ima zlata vredne savete - da semenski kukuruz mora da se gaji vrlo pažljivo, da  se vodi računa kada ide setva, kad se seje, na kojoj dubini, a na koji način treba saditi. Kao pripravnik sam učestvovao u svemu i poznajem procese, ali drugačije je sada kada je  odgovornost na meni - priznaje Atila.  

On veruje da je, bez obzira na poziciju za koju se konkuriše, najbolji način da se razume složenost poljoprivrede tako što se počne od osnova.  

- Ja mislim da bi svaki zaposleni u našoj firmi, trebalo da krene od proizvodnje. Na taj način jedino može da se razume posao. I, ne samo to. Možeš sve tada da vidiš iz prve ruke. Čak i oni koji  hoće da rade u komercijali u poljoprivredi, trebalo bi prvo da saznaju kako funkcioniše setva, prskanje, zaštita  - tvrdi Atila. 

Radno vreme u skladu sa zahtevima posla 

On kaže da mu odgovara i način rada koji se gaji u PIK Bečeju. 

Kada je sezona, od jutra do kasnog popodneva smo na terenu, takav je posao. Preko zime se, ipak, ne radi toliko, a kad dođe decembar na raspolaganju je kombinacija rada od kuće i iz kancelarije. Tada se prave planovi, odlučuje se o tome šta ćemo sejati, na kojoj dubini  uzimamo uzorke i šaljemo dalje na analizu – pojašnjava naš sagovornik.  

Bonusi i stimulacije 

Atila smatra da  pored dragocenog praktičnog iskustva, PIK Bečej nudi i odlične uslove, uključujući pokriće putnih troškova, bonuse i mesečne stimulacije 

- Pored plata koje su uvek na vreme i tih dodatnih stimulacija koje su praktično redovne, prošlo je dve godine i ja sada drugi put dobijam povećanje. Mislim da je to jako stimulativno za svakoga, a naročito za mladog čoveka - dodaje Atila.   

Perspektivan posao bez tenzije 

Atila je zadovoljan što na našem tržištu postoji ovakva kompanija koja pruža šansu i razvija svoje ljude. U PIK Bečeju ima dosta  perspektivnih pozicija  u struci, a njemu je posebno drago što nije morao da napušta svoj rodni kraj 

Onima koji žive u većim gradovima, Atila svakako preporučuje da razmisle o radu u PIK Bečeju i iskuse prednosti života u manjoj sredini.  

- Ja sam iz Bačkog Gradišta, imanje mi je na putu između Bačke Topole i Bečeja, i putujem na posao autom oko 25 minuta. Kolegama iz Bečeja potrebno je oko 10 min da stignu na posao. Jasno je da se izgubi malo vremena od i do posla, tako da je i to prednost. 

Osim blizine radnog mesta, drugačija je i radna atmosfera nego u većim gradovima 

- Jednostavno, svi se poznajemo i oslanjamo jedni na druge. Radimo timski, imam najbolje kolege, uvek spremne za dogovor, a sa direktorom, takođe, sve brzo i glatko rešavamo. Bitno nam je svima da posao ne trpi i da se i mi kroz posao usavršavamo. Stvarno ne bih mogao da zamislim da radim u nekom drugom okruženju - kaže ovaj agronom.  

Ako je posao agronoma i tebi primamljiv, pridruži se timu  PIK Bečej-a i napravi prvi korak ka perspektivnoj karijeri u poljoprivredi. Pogledaj njihov aktuelni oglas ovde 

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti