Nedeljni presek oglasa: Konkurišite – Preko 3.500 prilika za zaposlenje čeka na vas
Da li moramo da učimo tokom celog života i zašto?
Autor: Ana Jovanović, suosnivač i direktorka Krojačeve škole
Hteli ili ne - mi to zaista radimo, učimo celog života. Učenje je naša priroda i zahvaljujući tome mi se prilagođavamo promenama, menjamo ponašanje, stavove, unapređujemo veštine. Hajde samo na trenutak da zamislimo da dođemo na ovaj svet i da, nekim čudom, ništa novo ne naučimo. Imali bismo i dalje nagone, ali ne bismo znali kako da ih podmirimo, ne bismo znali na koji način da se prehranimo, zaštitimo, krećemo, komuniciramo.
Dobro, možda je ovo drastičan primer, ali ako se odmaknemo malo i uspešno savladamo osnovne potrebe za hranom, snom i sigurnošću, čemu dalje stremimo? Tada na scenu stupaju “potrebe obilja”, a to su:
- potreba da smo prihvaćeni (pripadnost društvu) i voljeni,
- potreba za poštovanjem (samopoštovanjem i poštovanjem okoline),
- potreba za samoostvarenjem (želja da budemo ono što jesmo, da potpuno razvijemo sve svoje sposobnosti).
Kako zadovoljavamo te naše nove potrebe, one koje imaju svoje definicije, ali ih većina nas samo nagonski oseća? Učenjem. Recimo, još kao sasvim mali, želimo da budemo prihvaćeni, voljeni, da pripadamo određenom društvu. Tada posmatramo kako se to postiže, ali i drugu stranu - posmatramo one koji to ne postižu. Odlučujemo kako ćemo i šta raditi i to učenje posmatranjem primeniti u životu. Nekada ćemo pogrešiti, pa ćemo i iz toga nešto naučiti, nekada će nam biti potrebno više grešaka i više vremena. To je sve proces učenja.
Mi takvo učenje danas nazivamo informalnim učenjem i prati nas tokom celog života. Poznato je i kao “škola života”. Učimo posmatranjem, iskustvima i aktivnostima, bez određene strukture i plana, ali to je znanje koje nas prati i često čini najveći deo znanja koje čovek dobija tokom života.
Istovremeno, traje i naše formalno učenje. Škola preuzima ulogu naših učitelja, obrazuje nas i priprema za tržište rada. O školskom sistemu mogu naširoko pisati, ali u ovom trenutku stavljam akcenat na pozitivne strane formalnog obrazovanja, a to su:
- Jasno definisan i sistematičan pristup učenju, sa planovima i ciljevima koji grade osnovna i specijalizovana znanja.
- Diplome i sertifikate koji su široko priznati i otvaraju vrata za profesionalne mogućnosti.
- Učenici razvijaju socijalne veštine kroz interakciju sa vršnjacima i nastavnicima.
- Pristup resursima i stručnjacima.
I sada kada smo prošli sve kroz šta gotovo svi prolazimo, vraćamo se na deo koji deluje kao izborni predmet u školama, a to nikako nije - neformalno učenje.
Šta poslodavci očekuju
Sigurno smo tokom školovanja čuli kako ćemo morati da učimo tokom celog života, ali to se tada gura u podsvest, ne želimo da mislimo kako ćemo ZAISTA morati da učimo i nakon diplomiranja ili okončanja školovanja. Zatrpani knjigama, činjenicama, godinama, imenima, teoremama, hipotezama, formulama - potreban nam je predah i nada da će se sve te godine truda isplatiti vrlo brzo. Možda hoće, ali je sigurno da danas poslodavci vrednuju i one veštine o kojima nije bilo ni reči tokom formalnog školovanja.
Šta oni žele da vide? Poslodavci danas traže “T-profil” zaposlenih – one koji imaju duboko stručno znanje u određenoj oblasti (vertikala) i širok spektar prenosivih veština (horizontalna osa). Očekuju prilagodljivost, proaktivnost i emocionalnu stabilnost, kao i sklonost saradnji i kreativnost u radu. Od veština, ključne su tehničke i digitalne kompetencije, jasna komunikacija, rešavanje problema i sposobnost upravljanja timovima i vremenom.
Poželjna su i stručna znanja, razumevanje poslovnih procesa, poznavanje stranih jezika i interkulturalna svest. Te veštine razvijate tokom života i uz pomoć neformalnih obuka, kurseva, predavanja i treninga. Ulaganje u svoj lični razvoj je višestruko isplativ i jača konkurentnost na tržištu.
Preduzetnički duh i učenje
Čak i ukoliko ste preduzetničkog duha i želite da osnujete sopstvenu firmu, biće vam potreban još širi set znanja: preduzetnički mindset, uključujući upornost, kreativnost i sposobnost donošenja odluka, kao i osnovna znanja iz finansija, pravnih aspekata i tržišnih analiza. Ključne su i veštine prodaje, marketinga, liderstva i upravljanja timom, uz poznavanje digitalnih alata i tehnologija. Umrežavanje, pregovaranje i održavanje odnosa sa klijentima dodatno doprinose uspehu u razvoju biznisa.
Deluje zastrašujuće? I jeste na prvi pogled, ali većinu pomenutog možete savladati u prvoj godini karijernog puta, a onda će već sve postati lakše i ponovo ćete biti “u treningu” i željni novih znanja.
Ne zaboravite, odrasli uče ono što žele, u čemu vide svrhu i praktičnu primenu. Pođite od toga. Vaš prvi korak neka bude sticanje nove veštine koja vas zanima, upišite kurs, završite ga, preuzmite sertifikat i uz povećano samopouzdanje - napravite sledeći, lakši korak.
Učenje je promena, a motivacija je ciklus. Zato se vraćam na prvu rečenicu: mi svakako učimo tokom celog života, ali je još lepše kada u toj našoj promeni nalazimo svrhu.
Nju moramo da odredimo sami.