Plastični hirurzi: Šta sve rade, ko su im pacijenti i koliko to košta
Kod njih ljudi odlaze kako bi zaustavili, pa čak i vratili vreme. Smanjuju, povećavaju, podižu, zatežu, kroje…Sve u službi lepote i funkcije. Oni su zato ne samo lekari, već i neka vrsta zanatlije i umetnika. Veštinu sa kojom plastični hirurzi prkose zakonima fizike stiču školovanjem i praksom koji traju najmanje 12 godina.
U Srbiji radi više do 130 plastičnih hirurga
Verovatno su mnogima prva asocijacija na ovaj poziv silikoni, botoks i Barbi lepotice koje liče jedna na drugu. Često se gubi iz vida da zapravo najkomplikovanije operacije, vezane za teške povrede i opekotine upravo obavljaju specijalisti plastične hirurgije.
U Srbiji radi više od 130 ovih lekara koji su obučeni da svaku nepravilnost, ili manu na ljudskom telu, od rođenja ili stečenu, isprave, poprave ili poboljšaju. Zato ne iznenađuje kada za svoj poziv pukovnik prof. dr Boban Đorđević (na slici), specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije Vojnomedicinske akademije (VMA) kaže da je jedna od „najveličanstvenijih grana hirurgije“.
- Ako kažemo da je opšta hirurgija kraljica, plastična hirurgija je kruna na toj kraljici. Ponosim se time što imam i civilnu i vojnu školu plastične hirurgije. Imao sam tu sreću da karijeru započnem u vreme profesora Miodraga Karapandžića, koji je izmislio u svetu priznat režanj za rekonstrukciju donje usne i ušao u sve svetske knjige o plastičnoj hirurgiji. To što mi je on bio učitelj, otvorilo mi je vrata svih svetskih bolnica u kojima sam se edukovao - kaže za Infostud prof. Đorđević.
Tek 51. operacija otvara vrata za samostalan rad
Osim što je hirurg, redovni je profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta odbrane, prodekan za zdravstvene specijalizacije na Medicinskom fakultetu VMA, potpredsednik Udruženja estetskih plastičnih hirurga Srbije - SRBSAPS, bavi se naučnim radom i ima više od 200 objavljenih naslova. Spisak je i mnogo duži, a sve se to, kako kaže za naš portal, ne stiče preko noći, već posvećenim radom i učenjem, koji traju celog života. Fakultetska diploma je samo početak.
- Posle završenog Medicinskog fakulteta, sledi stažiranje za titulu doktora opšte prakse. Nakon položene specijalizacije koja traje pet godina, dobijate zvanje specijaliste plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije koje obuhvata različite i izuzetno široke oblasti. Možete se usredsrediti i na određene delove plastične hirurgije koji su obimni i vrlo specifični za rad. Na primer, dečije anomalije, mikrohirurgiju, ili rekonstruktivnu hirurgiju - objašnjava naš sagovornik.
Ovaj poziv, kako naglašava za Infostud, mora da se voli i ne biraju ga oni koji žele da postanu bogataši. Plate su u proseku oko 1.000 evra pa naviše, dok hirurzi sa profesorskom titulom mogu da zarede i pet puta više.
- Nigde u svetu hirurzi nisu prebogati već zarađuju za kvalitetan život. Ovaj posao, međutim, iziskuje veliku posvećenost. Potrebno je najmanje pet godina da bi se stekla samostalnost u radu. Postoji nepisano pravilo da „bilo koju operaciju da radite, tek 51. put ste sigurni da znate da je uradite samostalno i sigurno - objašnjava prof. Đorđević koji iza sebe ima više hiljada operacija. Najteže među njima su one iz oblasti lečenje opekotina i mikrohirurgije.
- Spadaju među najsloženije postupke kojim se bavimo na Klinici za plastičnu hirurgiju i opekotine VMA. I prve operacije urođenih anomalija kao što su rascepi usne i nepca kod dece rađene su na našoj klinici. Ako govorimo o Srbiji, jedan smo od najboljih edukativnih centara uz podršku Medicinskog fakulteta VMA. Najveći broj doktora koji žele ozbiljno da se bave plastičnom hirurgijom, dolaze da barem jedan deo svoje edukacije obave u VMA - kaže on.
Kad je estetska hirurgija u pitanju, naš sagovornik podvlači da je „dobar estetski hirurg samo onaj koji je prvo dobar hirurg plastičar”. Utisak buma plastične hirurgije poslednjih godina, u stvari je, kako smatra, ekspanzija „anti-age medicine“ koju mnogi doktori i stomatolozi koriste bez velike obuke. Kada nastanu problemi, pripisuju se plastičnim hirurzima.
Vlada teror mladosti
Pripadnica mlađe generacije dr Nataša Popović (na slici) sa ponosom ističe da je specijalista plastične, rekonstruktivne i estestke hirurgije, koja je za životni poziv odabrala „zaustavljanje vremena“ i rad na lepoti. Sa gotovo dve decenije iskustva uglavnom u privatnim klinikama, poručuje budućim kolegama da nema uspeha bez velikog truda, prakse i učenja na stranim klinikama, čitanja, poseta seminarima, kongresima i ulaganja u savremenu opremu.
- Već na studijama medicine znala sam koju specijalizaciju želim i da me pre svega zanima mali deo čitave ove oblasti - estetska hirurgija. Usredsredila sam se na tu mogućnost da za nekoga vratim vreme, 10 ili 15 godina unazad, da nekome promenim život vraćajući mu osmeh i samopouzdanje. Taj efekat da se lik ne promeni, da se crte ne izmene, već samo postigne izgled iz mlađih dana, najveći je uspeh i najteže je to postići - govori doktorka Popović.
Posle položene specijalizacije kalila se u privatnim kinikama u Srbiji, Americi i Italiji. Ne krije da mnogi mladi hirurzi ne samo da ne zarađuju veliki novac o kom se tako često priča, več često i sami plaćaju uglednim stručnjacima da od njih uče.
- Svaki hirurg ima svoj stil i sopstveni trik koji ga razlikuje od drugih, bilo da je šav, izbor materijala, način kako nešto rešavaju. Sve to čini ovaj deo medicine i te kako kreativnim. Estetski hirurzi moraju da budu na neki način i umetnici, da izvode razne bravure da bi popravili i povratili lepotu, a da ne preteraju. Pod uticajem svetskih trendova, i želje da liče na poznate ličnosti, do nas ponekad dolaze nerazumni zahtevi i želje. Iako od ovog posla pristojno živim, smeta mi teror mladosti koji vlada i pred kojim moraju da padnu i najpliće bore - priča za Infostud doktorka Popović.
Bilo je situacija da je odbijala da obavi zahvat. Kod najmlađih pacijenata od 18 godina, iako su punoletni, insistira da porazgovara sa roditeljima. Ona smatra da često “plastičari” moraju da budu i psiholozu i da proniknu u stvarne razloge zbog kojih je pacijent došao.
Velike grudi izašle iz mode
- Dok je ranije bio trend uvećavanja grudi, danas ih naše žene sve više smanjuju, tako da su velike grudi definitivno izašle iz mode. Već neko vreme traže se minijaturni nosevi, što je dovelo do disajnih problema, pa ćemo ih u budućnosti sve češće povećavati - kaže naša sagovornica i dodaje da „pod nož“ zbog lepote najčešće idu žene između 45 i 55 godina koje žele da “ispeglaju” bore i izgledaju mlađe i svežije. U poslednje vreme, sve više dolaze i muškaraci, najčešće zbog korekcije ušiju i podmlađivanja.
Kako naši sagovornici kažu, u svetu se estetska hirurgija smatra privilegijom bogatih, gde su cene ekstremno visoke u odnosu na naše, iako je kvalitetn implanata isti kao kod nas.
- Jedna od najčešćih je operacija grudi u proseku košta 3.500 do 5.000 evra. Naša najskuplja varijanta tri puta je jeftinija od operacije takvog kvaliteta u Turskoj. Problem je što tamo operišu i priučeni stručnjaci koji ih rade i za 1.500 evra, ali sa znatno lošijim materijalima i samim tim većim rizikom za pacijente. Lifting celog lica, koji obuhvata niz zahtevnih korekcija, košta 3.000 do 6.000 evra. Za ubrizgavanje mililitra hijalurona čiji efekat traje nekoliko meseci potrebno je 200 do 250 evra, a ispravljanje bora botoksom 250 do 400 evra. Operacija ušiju je 1.000, kapaka i dvostruko više, nosa od 2.500 do 7.000 evra, a najzahtevnije su liposukcije kojom se konturiše telo i izbacuje višak masnog tkiva - objašnjava naša sagovornica.
Prema njenim rečima, ove operacije ne rade samo bogati, mnogi štede ili podižu kredite zbog njih. One su pokloni za punoletsvo ili godišnjicu braka.
- Značajna stavka u našem poslu su skupi materijali koje uvozimo iz Amerike, Nemačke, Engleske, ali veoma je važno da budu kvalitetni. U toku meseca, najviše mogu da uradim 20 operacija, ali je za hirurga postoperativni period veoma stresan, naročito jer na ishod ne utiče samo naš rad već i ponašanje pacijenta - zaključuje ona.
Kao i u svim ostalim sferama i u ovoj oblasti tehnologija je izuzetno napredovala, medicina gotovo da svekodnevno otkriva nove opcije, a u estetskoj hirurgiji one i te kako utiču na rezultate.