Važno je imati bogat si-vi


(Preuzeto sa sajta Politika - 23. 05. 2011.)

Diploma, visok prosek i zavidne kvalifikacije nisu garancija za zaposlenje bez članske karte neke od partija na vlasti, a nije zgoreg imati uticajne rođake i prijatelje sa vezama „gde treba”. Ovakvo mnjenje pogotovu je uvreženo kada je u pitanju uhlebljenje u državnoj službi i javnim preduzećima. Što se tiče dobijanja radnog mesta u privatnoj ili inostranoj firmi, smatra se da presudnu težinu ima bogat si-vi, odnosno životna i radna biografija. Naravno, ukoliko kandidat tekst o sebi i svemu što bi želeo da bude ne „uguši” nepotrebnim pa čak i nepriličnim podacima.

Kako izbeći takve hridi i naći „plovni put” do poslodavca, tema je brojnih seminara koje pohađaju zainteresovani za dobijanje posla. Instruktori, mnogi i neposredno angažovani u kadrovskim službama velikih kompanija, pokušavaju da kandidate uče na – greškama drugih.

Pod oznakom „ne, nikako”, često se pominje slučaj kandidatkinje koja je radnu biografiju potkrepila svojom fotografijom u – bikiniju. Iz iste rubrike je i si-vi „oplemenjen” fotosom sa plaže, zatim onaj koji potencijalnu radnicu ilustruje slikom sa prepodnevnog džoginga, ili dok upija zrake sunca privijajući se uz stenu koju zapljuskuju talasi. Verujući da će šefovima biti drago da vide ravan stomak, tanak struk, duge nokte i noge, kandidatkinje biraju fotografije koje baš te motive ističu.  U grupi „pozerki” koje su postale školski primer za loše komponovan si-vi je i žena koja je priložila sliku na kojoj je levom rukom oslonjena na šank, dok u desnoj drži kristalnu čašu s crvenim vinom.

Pred očima komisija za selekciju budućih kadrova znale su da blesnu i fotke maljavih torzoa mladića u raskopčanim košuljama. Pojedini su igrali i na kartu mističnosti, prilažući fotografiju na kojoj im tamne naočare zaklanjaju pola lica. Neki su želeli da nadležne iz ljudskih resursa zasene bleskom dva prsta širokih zlatnih kajli.

Ko sebe ne eliminiše ilustracijom, još ima šanse da padne na tekstualnom delu. Dobro je imati što više pohvalnih preporuka, ali je još važnije zadržati osećaj za meru. To nije uspelo izvesnom diplomiranom matematičaru, koji je komisiji za prijem poručio kako „im Bog garantuje da ga je stvorio”. Njegov slučaj je poslodavac zapečatio posle prvog čitanja si-vija.

Primer drugi – naizgled idealan kandidat, sa impresivnim prosekom u indeksu koji mu je omogućio da upiše doktorske studije, govori nekoliko jezika, već ima respektabilno radno iskustvo... A onda, nepotrebni potez više: iz si-vija izranjaju papiri kojima komisiji predočava da u njemu teče „plava krv”, da su mu preci imali vile po Beogradu. Poslodavac nije bio impresioniran. Bio je šokiran.

Do drugog kruga nisu dobacili ni kandidati koji su imali ničim izazvanu potrebu da naglase kako „nisu Romi” ili „nisu muslimani”.

Da kvantitet nužno ne rađa kvalitet, dokazuju primeri lakonski kratkih, ali efektnih radnih biografija. Najkraći upamćeni si-vi je onaj u kome kandidat ispod imena, prezimena i broja telefona, velikim slovima ističe: „Želim da radim i to je to narode”. Dobro su prošli i oni sa završnim napomena poput: „Što ne znam, naučiću. Nisam debil”, „Jesam studirao 100 godina, ali smatram da je uspeh što sam završio”, „Ne morate me usavršavati jer to radim i sam. Radoznao sam i mislim da život ima smisla i bez umiranja na poslu”, „Umesto testiranja i timbilding fora, reagujem na pozitivnu stimulaciju – zapadnjačku platu”, „Komunikativan sa pristojnim svetom. Za one druge imam kratak fitilj”...

-----------------------------------------------

Iskustvo na trešnji

Šta sve mladi željni posla podrazumevaju pod radnim iskustvom, može se saznati prebiranjem po bogatim si-vi riznicama: „Brao sam trešnje tri dana”, „Radio sam sa ocem u ribnjaku”, „Dve sezone bio sam spasilac na bazenu”... Pod stavkom hobiji i interesovanja pojedini su navodili kako vole da voze rolere po kraju, igraju se sa psima u parku, razmišljaju gledajući u nebo sa terase...

Iskreni si-vi

Kao odgovor na uobičajene fraze, mile uhu svakog poslodavca (spremnost na timski i prekovremeni rad, entuzijazam), Internetom kruži tekst takozvanog iskrenog si-vija uz napomenu da se ovako nešto može pokušati kod kuće, ali ne i pred kadrovskom komisijom: „Potpuno nespreman za rad pod pritiskom i prekovremeni rad, osim ako je debelo plaćen. Iskreno me zabole za ciljeve vaše kompanije ako platom ne mogu da pokrijem troškove. Savršeno me ne zanima što ste u problemima i očekujem da sve zakonom predviđene obaveze ispunjavate na vreme i poštujete praznike i godišnji odmor. Sve su prilike da ću vas napustiti čim nađem nešto bolje. Psujem na nekoliko svetskih jezika i to što ste pohađali nekoliko seminara ne čini vas ekspertom. I da, postoje stvari koje bih radio iz čistog entuzijazma, ali žalim što vas moram obavestiti da to nije posao koji nudite”.

Recept za biografiju

– Biografija treba da bude formatirana na dve A4 strane

– Navoditi podatke primerene cilju (posao, studije, stipendija...)

– Pisati fontom Arial ili Times New Roman

– Veličina slova treba da bude 10 ili 12 punkta

– Ne koristiti kosa ili obojena slova, niti podvlačiti delove teksta

– Uz biografiju poslati propratno pismo

Ljiljana Perović

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti

Komentari na vest (2)


  • Goran

    pre 13 godine i 5 meseci

    Kako mislite da CV bude srocen na dve strane kad i vi sami nudite sablone sa po najmanje tri stranice
  • goca

    pre 13 godine i 11 mesec

    zasto postoji propratno pismo i cemu sluzi? da li se prvo salje cv ili propratno pismo? hvala na razumevanju!