Zavrtele se pare!


Vranjanac Dragi Pešić, nekadašnji radnik ovdašnje građevinske firme "Novogradnja", pre petnaestak godina jedva je sastavljao kraj sa krajem. Zato je odlučio da okrene list i od oca Dušana naučio grnčarski zanat i doveo ga do savršenstva. Zemljane posude bračnog para Pešić danas se nalaze u najelitnijim restoranima i hotelima u Beogradu, Novom Sadu, Vranju i inostranstvu. Zato Dragi za posao kojim se bavi kaže: "Nije loše, može da se živi. Nisam dužan nikome, nisam gladan, nisam go i bos".


- Velika je šteta što ovaj zanat odumire. Naučno je dokazano da je spremanje i konzumiranje hrane iz zemljanih posuda veoma zdravo. Zbog toga su naši stari bili dugovečni i nisu obolevali od kojekakvih bolesti. Proizvodimo zdrave grnčarske proizvode koji ispunjavaju najrigoroznije ekološke standarde. Ljudi se polako vraćaju starinskim jelima, koje je najukusnije i najzdravije kad se sprema u zemljanim sudovima - dodaje Dragi.

Vranje je 1946. godine imalo petnaestak grnčarskih radnji, a danas samo jednu - onu porodice Pešić.


- U našoj porodici grnčarski točak se okreće od 1892. godine, kad je vrčeve, ćupove, đuveče, testije, kondire, crepulje za hleb i pogače, saksije, činije, svećnjake, tave, tavčiće i druge zemljane predmete počeo da pravi solunac Dragutin Pešić. Tajnama grnčarskog zanata njegov sin Dušan, moj otac, počeo je da ovladava 1934. godine, i to u svojoj 11. godini - priča Dragi.

Starinu Dušana je 1987. godine, na njegovo veliko zadovoljstvo, bežeći od nemaštine koja ga je sve više stezala, zamenio sin Dragi, koji sa suprugom Zoricom mesečno, zavisno od tražnje, izradi i proda više od hiljadu grnčarskih predmeta od gline.


- Sada mladi neće da se muče i prljaju ruke. Ni naš sin Aleksandar nije zainteresovan da nasledi ovaj zanat. Jeste da je posao težak i prljav, ali je i kreativan - ističe Dragi.


Supruga Zorica zadužena je za bojenje i stilizaciju zemljanih predmeta. Od pripremanja i obrade ilovače, sušenja, pečenja, fine obrade i bojenja zemljanih predmeta, kaže Dragi, u proseku prođe oko mesec dana. Iz glinjenaka u obližnjem Suvom Dolu Pešići mesečno dopreme i obrade oko tri tone kvalitetne ilovače (gline). Oblikovani zemljani predmeti peku se u velikoj peći, u kojoj se isključivo koristi bukovina, na temperaturu do 600 stepeni.


ANTR FILE


Posuđe za "Hajat"

- Iz mojih tanjira, tavčića, činija, đuvečara jede se u beogradskom „Hajatu" i u drugim srpskim elitnim restoranima i hotelima. Ranije smo zemljane posude prodavali na pijacama i vašarima, a sada, zahvaljujući našem prijatelju Ivanu Deljaninu iz Beograda, imamo stalne mušterije. Događa se često da ne možemo da udovoljimo porudžbinama - veli Dragi Pešić.

On pokušava da realizuje ideju da organizuje školu grnčarstva, u kojoj će obučavati mlade.


Preuzeto iz Kurir-a, 02.07.2009.

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti