Ako ste bez posla, evo u kojim slučajevima imate pravo na novčanu naknadu

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

mar 26

Pored prava iz zdravstvenog osiguranja, te prava iz penzijsko-invalidskog osiguranja, i prava koja se ostvaruju za slučaj nezaposlenosti spadaju u prava iz socijalnog osiguranja. Prema tome, u našem pravnom sistemu radno angažovana lica (zaposleni, preduzetnici, lica koja obavljaju poslove po ugovoru) obavezno su osigurana po propisima o zdravstvenom osiguranju, o penzijskom i invalidskom osiguranju i najzad postoji obavezno osiguranje za slučaj nezaposlenosti. To su tri oblika obaveznog  socijalnog osiguranja. Navedeni osiguranici obavezni su da plaćaju doprinose za socijalno osiguranje, a obaveznim osiguranjem za slučaj nezaposlenosti obezbeđuje se pravo na novčanu naknadu i pravo na zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje za vreme dok traje novčana naknada.


Pravo na novčanu naknadu

Pravo na novčanu naknadu ima nezaposleno lice koje je bilo obavezno osigurano za slučaj nezaposlenosti najmanje 12 meseci neprekidno ili 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana.

U prethodnom tekstu smo istakli da ne pripada svakom licu koje je ostalo bez posla pravo na novčanu naknadu. Ovo pravo se ostvaruje samo nakon prestanka obavljanja probnog rada, privremenih i povremenih poslova, prestanka radnog odnosa na određeno vreme, prestanka radnog odnosa zbog prestanka rada poslodavca (u slučaju stečaja ilikvidacija), kao i kod otkaza od strane poslodavca iz dva razloga-tehnološkog viška i zbog toga što zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.

Osim kod prestanka radnog odnosa na opisani način, pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti ostvaruje i nezaposleni nakon prestanka obaveznog osiguranja po osnovu prestanka funkcije (izabrana, imenovana i postavljena lica) i  po osnovu prenosa osnivačkih prava, odnosno prava člana privrednog društva.

Rok za podnošenje zahteva za novčanu naknadu


O pravima nezaposlenog iz osiguranja za slučaj nezaposlenosti odlučuje se u postupku propisanom Zakonom o opštem upravnom postupku. Prvostepeni organ je direktor filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, a drugostepeni organ je direktor Nacionalne službe za zapošljavanje. Protiv konačnog rešenje Nacionalne službe za zapošljavanje može se pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom.

Novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana prestanka osiguranja, ako se u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka nekog drugog vida radnog angažovanja nakon kojeg se isplaćuje naknada, podnese zahtev Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Samo ako je zahtev podnet u predviđenom roku isplaćuje se pun iznos naknade u visini koja je određena u skladu sa zakonom, odnosno isplaćuje se od prvog dana prestanka osiguranja.

Nezaposlenom koji zahtev podnese po isteku roka od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja, novčana naknada ne pripada od dana restanka radnog odnosa, odnosno osiguranja, već od dana podnošenja zahteva za preostalo vreme. Primera radi, ukoliko se zahtev podnese 35 dana nakon prestanka radnog odnosa, a po zakonu novčana naknada treba da se isplaćuje tri meseca, biće isplaćena naknada za 1 mesec i 25 dana. Naknada za preostalih 1 mesec i 5 dana se gubi, zbog 5 dana zakašnjenja pri podnošenju zahteva. Sledstveno tome, nezaposleni koji podnese zahtev po isteku vremena za koje bi mu pravo na novčanu naknadu pripadalo, nema pravo na novčanu naknadu. U rok se ne računa vreme za koje je nezaposleni, po propisima o zdravstvenom osiguranju, bio privremeno sprečen za rad.


Dokumentacija koja se prilaže uz zahtev za novčanu naknadu

Uz zahtev za novčanu naknadu podnosilac zahteva dostavlja:

-rešenje ili drugi akt o prestanku radnog odnosa, probnog rada, privremenih i povremenih poslova, obavljanja funkcije i

-potvrdu o zaradi, odnosno naknadi zarade, visini ugovorene naknada ili osnovici na koju su uplaćivani doprinosi tokom perioda osiguranja, koju popunjava poslodavac

Lica kojima staž osiguranja nije u celosti evidentiran u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja, pored navedenih dokumenata dostavljaju i radnu knjižicu.

Nacionalna služba za zapošljavanje vrši uvid, pribavlja i obrađuje podatke službenim putem o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, a koje su od značaja za postupanje u predmetima ostvarivanja prava na novčanu naknadu. Ako službenu evidenciju vodi drugi organ, Nacionalna služba za zapošljavanje će zatražiti podatke od tog organa, koji je dužan da ih besplatno dostavi u roku od 15 dana. Do ovoga neće doći jedino ako stranka izričito navede da će sama pribaviti sve neophodne podatke. Radi se o podacima o otvaranju postupka stečaja, likvidacije, prestanka rada preduzetnika, prenosu osnivačkih prava, odnosno člana privrednog društva, stažu osiguranja u inostranstvu, služenju vojnog roka, periodima osiguranja evidentiranim u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja ili u evidenciji Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, osnovici za obračun doprinosa koju rešenjem utvrđuje Poreska uprava i najzad o podacima o ranijem korišćenju novčane naknade (koju vodi upravo Nacionalna služba za zapošljavanje).


Trajanje prava na novčanu naknadu

Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom:

-3 meseca, ako ima staž osiguranja od 1 do 5 godina

-6 meseci, ako ima staž osiguranja od 5 do 15 godina

-9 meseci, ako ima staž osiguranja od 15 do 25 godina

-12 meseci, ako ima staž osiguranja duži od 25 godina

Godinom staža osiguranja smatra se navršenih 12 meseci za koje je obveznik doprinosa bio obavezno osiguran.

Izuzetno od navedenog, novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom u trajanju od 24 meseca, ukoliko nezaposlenom do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju nedostaje do dve godine. Ispunjenost uslova za ostvarivanje prava na penziju, po osnovu staža osiguranja, nezaposleni dokazuje aktom  Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Nezaposlenom se nastavlja isplata novčane naknade i nakon isteka navedenih perioda za vreme:

-trajanja dodatnog obrazovanja i obuke, u skladu sa individualnim planom zapošljavanja

-privremene sprečenosti za rad (bolovanja) utvrđene u skladu sa propisima o zdravstvenom osiguranju, ali ne duže od 30 dana od dana nastanka privremene sprečenosti za rad

porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta prema propisima kojima se reguliše ova vrsta odsustva sa rada

Visina novčane naknade

Odredbama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti propisana je metodologija utvrđivanja visine i obračuna novčane naknade.

Ovom metodologijom predviđeno je da se najpre utvrdi dnevni iznos novčane naknade, a mesečni iznos novčane naknade dobija se množenjem dnevne novčane naknade i broja kalendarskih dana u mesecu za koji se ostvaruje pravo i vrši isplata.

Dnevna novčana naknada utvrđuje se množenjem osnovice dnevne novčane naknade i ličnog koeficijenta, koji je poseban za svakog osiguranika i zavisi od prihoda koje je ostvarivao tokom prethodnog radnog angažovanja.

Osnovica dnevne novčane naknade za sve zahteve i sve isplate posle 01.02.2019. godine iznosi 1.020,00 dinara. Ova osnovica, kao i najniži i najviši mesečni iznos novčane naknade usklađuju se godišnjim indeksom potrošačkih cena u kalendarskoj godini koja prethodi godini u kojoj se vrši usklađivanje.

Lični koeficijent se utvrđuje rešenjem. Dobija se deljenjem ukupne zarade (odnosno naknade zarade, ugovorene naknade, uopšte prihoda koji je osiguranik ostvarivao) ostvarene u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos, odnosno osiguranje, sa prosečnom godišnjom zaradom po zaposlenom isplaćenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog zavoda za statistiku. Prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Srbiji u 2018. godini iznosi 823.548,00 dinara. To konkretno znači da se lični koeficijent dobije tako što se sabere svih 12 zarada (ugovorenih naknada, prihoda) zaposlenog koje su ostvarene u poslednjih 12 meseci pre prestanka radnog odnosa i tako dobijeni iznos podeli sa 823.548,00 dinara. Dnevna novčana naknada dobija se množenjem tako izračunatog ličnog koeficijenta sa osnovicom dnevne novčane naknade (koja je trenutno 1.020,00), a mesečna novčana naknada se dobije množenjem dnevne novčane naknade sa brojem kalendarskih dana u mesecu u kojem se ostvaruje pravo. Primera radi, ukoliko je nezaposleni mesečno zarađivao bruto 60.000,00 dinara, odnosno za poslednjih godinu dana pre prestanka radnog odnosa ukupno 720.000,00 dinara, njegov lični koeficijent, koji se dobija deljenjem 720.000,00 sa 823.548,00 (prosečna godišnja zarada u Srbiji po zaposlenom u 2018.godini), iznosiće 0.87. Množenjem osnovice dnevne novčane naknade, koja je trenutno 1.020,00, sa ličnim koeficijentom 0.87 dobija se dnevna naknada u visini od 891,75 dinara. Za mesec koji ima 31 dan mesečna naknada će biti 27.644,29 dinara.

Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje , po stopi od 26%, kao i doprinos za zdravstveno osiguranje, po stopi od 10,3 %,  nalaze se u iznosu novčane naknade.

Najniži mesečni iznos novčane naknade koji se primenjuje od 01.02.2019. godine iznosi 22.838,00 dinara (“bruto”). Najviši mesečni iznos novčane naknade koji se primenjuje od 01.02.2019. godine iznosi 52.943,00 dinara (“bruto”).

Prema propisanim minimalnim i maksimalnim iznosima naknade, u mesecu koji ima 31 kalendarski dan najniži mesečni “bruto” iznos je 22.838,00 dinara, odnosno 736,71 dinar dnevno. Ovaj iznos u sebi sadrži i doprinose za socijalno osiguranje, tako da je “neto” iznos, odnosno najniži iznos koji se mesečno isplaćuje primaocu novčane naknade-14.547,81 dinar. Najviši mesečni “bruto” iznos je 52.943,00 dinara, odnosno 1.707,84 dinara dnevno. Ovaj iznos u sebi sadrži i doprinose za socijalno osiguranje, tako da je “neto” iznos, odnosno najviši mesečni iznos koji se može isplatiti korisniku naknade-33.724,69 dinara.

Na zahtev korisnika novčane naknade Nacionalna služba za zapošljavanje može da isplati novčanu  naknadu  za slučaj nezaposlenosti u jednkratnom iznosu za samozapošljavanje.

Pravo na zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje

S obzirom da se iz novčane naknade za nezaposlena lica plaćaju i doprinosi za socijalno osiguranje, korisnik iste ima pravo na zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje za vreme trajanja prava na novčanu naknadu, odnosno vreme koje provede primajući novčanu naknadu ulazi mu u radni staž.

Članovi porodice korisnika prava na novčanu  naknadu takođe imaju pravo na zdravstveno osiguranje ako nisu zdravstveno osigurani po nekom drugom, prioritetnijem osnovu.

Prestanak prava na novčanu  naknadu

Korisniku novčane nakande prestaje pravo na novčanu naknadu ako

-se izbriše iz evidencije ili prestane da se vodi  evidencija o nezaposlenom, u skladu sa zakonom

-ne obavesti Nacionalnu službu za zapošljavanje u roku od 5 dana o promeni koja je uslov za sticanje ili prestanak prava na naknadu (nezaposleni je dužan da prijavu svaku promenu koja je od uticaja za ostvarivanje ovog prava)

-se utvrdi da radi kod poslodavca  bez ugovora

-podnese zahtev za prestanak prava

Obustavljanje isplate novčane naknade

Isplata novčane naknade se obustavlja za vreme za koje miruju prava po osnovu nezaposlenosti, odnosno za vreme:

-trajanja ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova

-odsluženja vojnog roka

-izdržavanja kazne zatvora, trajanja pritvora, mere bezbednosti, vaspitne ili zaštitne mere, u trajanju do 6 meseci

-boravka u inostranstvu u slučaju kada je nezaposleni ili njegov bračni drug upućen na rad u inostranstvo

Po prestanku navedenih razloga nezaposlenom se nastavlja isplata novčane naknade za preostalo vreme, ukoliko se prijavi i podnese zahtev u roku od 30 dana od dana prestanka razloga za obustavu isplate.

Dužnosti korisnika novčane nakande

Korisnik novčane naknade dužan je da se lično javlja Nacionalnoj službi za zapošljavanje radi obaveštavanja o mogućnostima i uslovima zaposlenja svakih 30 dana.

Nezaposleni kome je izvršena isplata novčane naknade na koju nije imao pravo, dužan je da Nacionalnoj službi za zapošljavanje vrati primljene iznose, o čemu može da se sklopi ugovor o  poravnanju.

Ponovno sticanje prava na novčanu naknadu

Korisnik novčane naknade kojem je prestalo ovo pravo može ponovo da ga ostvari ako ponovo ispuni uslov za sticanje prava na novčanu naknadu, s tim da mu se u staž osiguranja ne uračunava staž za koji je već ostvario novčanu naknadu. Primera radi, ukoliko je nezaposleni primao 6 meseci novčanu naknadu jer je pre otkaza imao 12 godina radnog odnosa (spada u grupu između 5 i 15 godina staža osiguranja), nakon prestanka novčane naknade zasnuje radni odnos koji mu prestane posle dve godine, imaće pravo samo na 3 meseca novčane naknade, jer će se u obzir uzeti samo dve godine staža osiguranja po osnovu kojih do sada nije ostvario naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje (spadaće u grupu 1 do 5 godina staža osiguranja, a ne u  grupu 5 do 15 godina staža, iako realno ima 14 godina staža osiguranja).

Korisnik novčane naknade kojem je zbog radnog angažovanja prestalo pravo na novčanu naknadu pre isteka vremena za ostvarivanje tog prava, nastavlja da koristi pravo na novčanu naknadu za preostalo vreme u utvrđenom iznosu ako ponovo postane nezaposlen i ako je to za njega povoljnije nego da mu se naknada obračuna s obzirom na novi staž osiguranja koji je navršio nakon prestanka prethodne isplate.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(162) komentari

Dragana Gajic 15. 04. 2024.

Pozdrav Milane.
Ja sam korisnica novcane naknade sa biroa, ostala sam bez posla, zanima me sta bih se desilo sa tom novcanom naknadom u slucaju da ja pokrenem svoj biznis, otvorim svoju firmu?
Hvala

    Milan Predojevic 15. 04. 2024.

    Poštovana Dragana
    Ukoliko osnujete svoju preduzetničku radnju ili privredno društvo, morate prijaviti tu činjenicu Nacionalnoj službi za zapošljavanje, koja donosi novu odluku ukoliko ta činjenica utiče na ostvarivanje prava. Mišljenja sam da bi to predstavljalo vid radnog angažovanjaa i da više ne biste imali pravo na novčanu nakandu kao nezaposleno lice jer više ne biste imali status nezaposlenog lica.
    Pozdrav

Darko Berus 03. 09. 2023.

Zdravo Milane. Izvini al imam jos jedno pitanje u vezi novcane naknade.
Ja sam predao referentu svu dokumentaciju prvog avgusta i on je sve to uneo i rekao mi da cu resenje brzo dobiti i jos mi je objasnio da cu tek od septembra poceti da dobijam… Negde oko petnaestog septembra su me zvali iz obracunskog iz firme gde sam radio i rekla mi je radnica iz obracunskog da su dobili dopis sa biroa da im posalju jos neku dokumentaciju, znas o cemu da ti ne pisem. I ona nije znala kako se to radi. Ja sam je povezao sa referentnom sa biroa i ona joj je objasnila. Sutradan me nazvala i rekla mi je da je da je sve poslala. Mene sad interesuje da li zbog toga nisam jus dobio resenje i sta da radim. Izvini sto sam tolko napisao ali morao sam da ti objasnim. Unapred hvala.

    Milan Predojevic 03. 09. 2023.

    Poštovanii Darko
    Verovatno je nedostatak podatak neophodnih za izračunavanje visine novčane nakande, a koja zavisi upravo od podataka koje je dostavio podatak o zaradi ostvarenoj u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos. Prema tome, izvesno je to razlog zbog kojeg još nisi dobio rešenje od NSZ, ali se ono sad može vrlo brzo očekivati, a najkasnije u zakonskim rokovima koje sam pomenuo u svom odgovoru.
    Pozdrav

      Darko Berus 04. 09. 2023.

      Hvala ti Milane na objasnjenju. Pozdrav.

Darko Berus 01. 09. 2023.

Pozdrav. Koliko se ceka resenje za novcanu naknadu. Novi Sad je u pitanju. Hvala unapred.

    Milan Predojevic 03. 09. 2023.

    Poštovani Darko
    Rok za donošenje rešenja od strane prvostepenog organa, ako se o zahtevu odlučuje u postupku neposrednog odlučivanja je 30 dana od pokretanja postupka, odnosno 60 dana, ako se po zahtevu ne odlučuje u postupku neposrednog odlučivanja. To znači da ako ste prilikom podnošenja zahteva priložili sve dokaze neophodne za donošenje zakonitog rešenja, rok je 30 dana. Ukoliko NSZ mora da pribavlja određenu dodatnu dokumentaciju po Vašem ovlašćenju rok je 60 dana.
    Pozdrav

      Darko Berus 03. 09. 2023.

      Poslovi Infostud MENU
      Ako ste bez posla, evo u kojim slučajevima imate pravo na novčanu naknadu
      Autor – Milan Predojevic | Pravnik odgovara

      Pored prava iz zdravstvenog osiguranja, te prava iz penzijsko-invalidskog osiguranja, i prava koja se ostvaruju za slučaj nezaposlenosti spadaju u prava iz socijalnog osiguranja. Prema tome, u našem pravnom sistemu radno angažovana lica (zaposleni, preduzetnici, lica koja obavljaju poslove po ugovoru) obavezno su osigurana po propisima o zdravstvenom osiguranju, o penzijskom i invalidskom osiguranju i najzad postoji obavezno osiguranje za slučaj nezaposlenosti. To su tri oblika obaveznog socijalnog osiguranja. Navedeni osiguranici obavezni su da plaćaju doprinose za socijalno osiguranje, a obaveznim osiguranjem za slučaj nezaposlenosti obezbeđuje se pravo na novčanu naknadu i pravo na zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje za vreme dok traje novčana naknada.

      Pravo na novčanu naknadu

      Pravo na novčanu naknadu ima nezaposleno lice koje je bilo obavezno osigurano za slučaj nezaposlenosti najmanje 12 meseci neprekidno ili 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana.

      U prethodnom tekstu smo istakli da ne pripada svakom licu koje je ostalo bez posla pravo na novčanu naknadu. Ovo pravo se ostvaruje samo nakon prestanka obavljanja probnog rada, privremenih i povremenih poslova, prestanka radnog odnosa na određeno vreme, prestanka radnog odnosa zbog prestanka rada poslodavca (u slučaju stečaja ilikvidacija), kao i kod otkaza od strane poslodavca iz dva razloga-tehnološkog viška i zbog toga što zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.

      Osim kod prestanka radnog odnosa na opisani način, pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti ostvaruje i nezaposleni nakon prestanka obaveznog osiguranja po osnovu prestanka funkcije (izabrana, imenovana i postavljena lica) i po osnovu prenosa osnivačkih prava, odnosno prava člana privrednog društva.

      Rok za podnošenje zahteva za novčanu naknadu

      O pravima nezaposlenog iz osiguranja za slučaj nezaposlenosti odlučuje se u postupku propisanom Zakonom o opštem upravnom postupku. Prvostepeni organ je direktor filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, a drugostepeni organ je direktor Nacionalne službe za zapošljavanje. Protiv konačnog rešenje Nacionalne službe za zapošljavanje može se pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom.

      Novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana prestanka osiguranja, ako se u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka nekog drugog vida radnog angažovanja nakon kojeg se isplaćuje naknada, podnese zahtev Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Samo ako je zahtev podnet u predviđenom roku isplaćuje se pun iznos naknade u visini koja je određena u skladu sa zakonom, odnosno isplaćuje se od prvog dana prestanka osiguranja.

      Nezaposlenom koji zahtev podnese po isteku roka od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja, novčana naknada ne pripada od dana restanka radnog odnosa, odnosno osiguranja, već od dana podnošenja zahteva za preostalo vreme. Primera radi, ukoliko se zahtev podnese 35 dana nakon prestanka radnog odnosa, a po zakonu novčana naknada treba da se isplaćuje tri meseca, biće isplaćena naknada za 1 mesec i 25 dana. Naknada za preostalih 1 mesec i 5 dana se gubi, zbog 5 dana zakašnjenja pri podnošenju zahteva. Sledstveno tome, nezaposleni koji podnese zahtev po isteku vremena za koje bi mu pravo na novčanu naknadu pripadalo, nema pravo na novčanu naknadu. U rok se ne računa vreme za koje je nezaposleni, po propisima o zdravstvenom osiguranju, bio privremeno sprečen za rad.

      Dokumentacija koja se prilaže uz zahtev za novčanu naknadu

      Uz zahtev za novčanu naknadu podnosilac zahteva dostavlja:

      -rešenje ili drugi akt o prestanku radnog odnosa, probnog rada, privremenih i povremenih poslova, obavljanja funkcije i

      -potvrdu o zaradi, odnosno naknadi zarade, visini ugovorene naknada ili osnovici na koju su uplaćivani doprinosi tokom perioda osiguranja, koju popunjava poslodavac

      Lica kojima staž osiguranja nije u celosti evidentiran u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja, pored navedenih dokumenata dostavljaju i radnu knjižicu.

      Nacionalna služba za zapošljavanje vrši uvid, pribavlja i obrađuje podatke službenim putem o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, a koje su od značaja za postupanje u predmetima ostvarivanja prava na novčanu naknadu. Ako službenu evidenciju vodi drugi organ, Nacionalna služba za zapošljavanje će zatražiti podatke od tog organa, koji je dužan da ih besplatno dostavi u roku od 15 dana. Do ovoga neće doći jedino ako stranka izričito navede da će sama pribaviti sve neophodne podatke. Radi se o podacima o otvaranju postupka stečaja, likvidacije, prestanka rada preduzetnika, prenosu osnivačkih prava, odnosno člana privrednog društva, stažu osiguranja u inostranstvu, služenju vojnog roka, periodima osiguranja evidentiranim u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja ili u evidenciji Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, osnovici za obračun doprinosa koju rešenjem utvrđuje Poreska uprava i najzad o podacima o ranijem korišćenju novčane naknade (koju vodi upravo Nacionalna služba za zapošljavanje).

      Trajanje prava na novčanu naknadu

      Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom:

      -3 meseca, ako ima staž osiguranja od 1 do 5 godina

      -6 meseci, ako ima staž osiguranja od 5 do 15 godina

      -9 meseci, ako ima staž osiguranja od 15 do 25 godina

      -12 meseci, ako ima staž osiguranja duži od 25 godina

      Godinom staža osiguranja smatra se navršenih 12 meseci za koje je obveznik doprinosa bio obavezno osiguran.

      Izuzetno od navedenog, novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom u trajanju od 24 meseca, ukoliko nezaposlenom do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju nedostaje do dve godine. Ispunjenost uslova za ostvarivanje prava na penziju, po osnovu staža osiguranja, nezaposleni dokazuje aktom Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

      Nezaposlenom se nastavlja isplata novčane naknade i nakon isteka navedenih perioda za vreme:

      -trajanja dodatnog obrazovanja i obuke, u skladu sa individualnim planom zapošljavanja

      -privremene sprečenosti za rad (bolovanja) utvrđene u skladu sa propisima o zdravstvenom osiguranju, ali ne duže od 30 dana od dana nastanka privremene sprečenosti za rad

      –porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta prema propisima kojima se reguliše ova vrsta odsustva sa rada

      Visina novčane naknade

      Odredbama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti propisana je metodologija utvrđivanja visine i obračuna novčane naknade.

      Ovom metodologijom predviđeno je da se najpre utvrdi dnevni iznos novčane naknade, a mesečni iznos novčane naknade dobija se množenjem dnevne novčane naknade i broja kalendarskih dana u mesecu za koji se ostvaruje pravo i vrši isplata.

      Dnevna novčana naknada utvrđuje se množenjem osnovice dnevne novčane naknade i ličnog koeficijenta, koji je poseban za svakog osiguranika i zavisi od prihoda koje je ostvarivao tokom prethodnog radnog angažovanja.

      Osnovica dnevne novčane naknade za sve zahteve i sve isplate posle 01.02.2019. godine iznosi 1.020,00 dinara. Ova osnovica, kao i najniži i najviši mesečni iznos novčane naknade usklađuju se godišnjim indeksom potrošačkih cena u kalendarskoj godini koja prethodi godini u kojoj se vrši usklađivanje.

      Lični koeficijent se utvrđuje rešenjem. Dobija se deljenjem ukupne zarade (odnosno naknade zarade, ugovorene naknade, uopšte prihoda koji je osiguranik ostvarivao) ostvarene u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos, odnosno osiguranje, sa prosečnom godišnjom zaradom po zaposlenom isplaćenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog zavoda za statistiku. Prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Srbiji u 2018. godini iznosi 823.548,00 dinara. To konkretno znači da se lični koeficijent dobije tako što se sabere svih 12 zarada (ugovorenih naknada, prihoda) zaposlenog koje su ostvarene u poslednjih 12 meseci pre prestanka radnog odnosa i tako dobijeni iznos podeli sa 823.548,00 dinara. Dnevna novčana naknada dobija se množenjem tako izračunatog ličnog koeficijenta sa osnovicom dnevne novčane naknade (koja je trenutno 1.020,00), a mesečna novčana naknada se dobije množenjem dnevne novčane naknade sa brojem kalendarskih dana u mesecu u kojem se ostvaruje pravo. Primera radi, ukoliko je nezaposleni mesečno zarađivao bruto 60.000,00 dinara, odnosno za poslednjih godinu dana pre prestanka radnog odnosa ukupno 720.000,00 dinara, njegov lični koeficijent, koji se dobija deljenjem 720.000,00 sa 823.548,00 (prosečna godišnja zarada u Srbiji po zaposlenom u 2018.godini), iznosiće 0.87. Množenjem osnovice dnevne novčane naknade, koja je trenutno 1.020,00, sa ličnim koeficijentom 0.87 dobija se dnevna naknada u visini od 891,75 dinara. Za mesec koji ima 31 dan mesečna naknada će biti 27.644,29 dinara.

      Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje , po stopi od 26%, kao i doprinos za zdravstveno osiguranje, po stopi od 10,3 %, nalaze se u iznosu novčane naknade.

      Najniži mesečni iznos novčane naknade koji se primenjuje od 01.02.2019. godine iznosi 22.838,00 dinara (“bruto”). Najviši mesečni iznos novčane naknade koji se primenjuje od 01.02.2019. godine iznosi 52.943,00 dinara (“bruto”).

      Prema propisanim minimalnim i maksimalnim iznosima naknade, u mesecu koji ima 31 kalendarski dan najniži mesečni “bruto” iznos je 22.838,00 dinara, odnosno 736,71 dinar dnevno. Ovaj iznos u sebi sadrži i doprinose za socijalno osiguranje, tako da je “neto” iznos, odnosno najniži iznos koji se mesečno isplaćuje primaocu novčane naknade-14.547,81 dinar. Najviši mesečni “bruto” iznos je 52.943,00 dinara, odnosno 1.707,84 dinara dnevno. Ovaj iznos u sebi sadrži i doprinose za socijalno osiguranje, tako da je “neto” iznos, odnosno najviši mesečni iznos koji se može isplatiti korisniku naknade-33.724,69 dinara.

      Na zahtev korisnika novčane naknade Nacionalna služba za zapošljavanje može da isplati novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti u jednkratnom iznosu za samozapošljavanje.

      Pravo na zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje

      S obzirom da se iz novčane naknade za nezaposlena lica plaćaju i doprinosi za socijalno osiguranje, korisnik iste ima pravo na zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje za vreme trajanja prava na novčanu naknadu, odnosno vreme koje provede primajući novčanu naknadu ulazi mu u radni staž.

      Članovi porodice korisnika prava na novčanu naknadu takođe imaju pravo na zdravstveno osiguranje ako nisu zdravstveno osigurani po nekom drugom, prioritetnijem osnovu.

      Prestanak prava na novčanu naknadu

      Korisniku novčane nakande prestaje pravo na novčanu naknadu ako

      -se izbriše iz evidencije ili prestane da se vodi evidencija o nezaposlenom, u skladu sa zakonom

      -ne obavesti Nacionalnu službu za zapošljavanje u roku od 5 dana o promeni koja je uslov za sticanje ili prestanak prava na naknadu (nezaposleni je dužan da prijavu svaku promenu koja je od uticaja za ostvarivanje ovog prava)

      -se utvrdi da radi kod poslodavca bez ugovora

      -podnese zahtev za prestanak prava

      Obustavljanje isplate novčane naknade

      Isplata novčane naknade se obustavlja za vreme za koje miruju prava po osnovu nezaposlenosti, odnosno za vreme:

      -trajanja ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova

      -odsluženja vojnog roka

      -izdržavanja kazne zatvora, trajanja pritvora, mere bezbednosti, vaspitne ili zaštitne mere, u trajanju do 6 meseci

      -boravka u inostranstvu u slučaju kada je nezaposleni ili njegov bračni drug upućen na rad u inostranstvo

      Po prestanku navedenih razloga nezaposlenom se nastavlja isplata novčane naknade za preostalo vreme, ukoliko se prijavi i podnese zahtev u roku od 30 dana od dana prestanka razloga za obustavu isplate.

      Dužnosti korisnika novčane nakande

      Korisnik novčane naknade dužan je da se lično javlja Nacionalnoj službi za zapošljavanje radi obaveštavanja o mogućnostima i uslovima zaposlenja svakih 30 dana.

      Nezaposleni kome je izvršena isplata novčane naknade na koju nije imao pravo, dužan je da Nacionalnoj službi za zapošljavanje vrati primljene iznose, o čemu može da se sklopi ugovor o poravnanju.

      Ponovno sticanje prava na novčanu naknadu

      Korisnik novčane naknade kojem je prestalo ovo pravo može ponovo da ga ostvari ako ponovo ispuni uslov za sticanje prava na novčanu naknadu, s tim da mu se u staž osiguranja ne uračunava staž za koji je već ostvario novčanu naknadu. Primera radi, ukoliko je nezaposleni primao 6 meseci novčanu naknadu jer je pre otkaza imao 12 godina radnog odnosa (spada u grupu između 5 i 15 godina staža osiguranja), nakon prestanka novčane naknade zasnuje radni odnos koji mu prestane posle dve godine, imaće pravo samo na 3 meseca novčane naknade, jer će se u obzir uzeti samo dve godine staža osiguranja po osnovu kojih do sada nije ostvario naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje (spadaće u grupu 1 do 5 godina staža osiguranja, a ne u grupu 5 do 15 godina staža, iako realno ima 14 godina staža osiguranja).

      Korisnik novčane naknade kojem je zbog radnog angažovanja prestalo pravo na novčanu naknadu pre isteka vremena za ostvarivanje tog prava, nastavlja da koristi pravo na novčanu naknadu za preostalo vreme u utvrđenom iznosu ako ponovo postane nezaposlen i ako je to za njega povoljnije nego da mu se naknada obračuna s obzirom na novi staž osiguranja koji je navršio nakon prestanka prethodne isplate.

      Podelite
      O autoru: Milan Predojevic
      Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

      Tekstovi iz iste kategorije
      Ovo treba da znate: Sva vaša prava kada je u pitanju regres

      DODATNI POSAO TOKOM PORODILJSKOG ODSUSTVA?

      Postavite komentar:
      Komentari:
      (157) komentari
      Stariji komentari

      Darko Berus 03. 09. 2023.
      Zdravo Milane. Izvini al imam jos jedno pitanje u vezi novcane naknade.
      Ja sam predao referentu svu dokumentaciju prvog avgusta i on je sve to uneo i rekao mi da cu resenje brzo dobiti i jos mi je objasnio da cu tek od septembra poceti da dobijam… Negde oko petnaestog septembra su me zvali iz obracunskog iz firme gde sam radio i rekla mi je radnica iz obracunskog da su dobili dopis sa biroa da im posalju jos neku dokumentaciju, znas o cemu da ti ne pisem. I ona nije znala kako se to radi. Ja sam je povezao sa referentnom sa biroa i ona joj je objasnila. Sutradan me nazvala i rekla mi je da je da je sve poslala. Mene sad interesuje da li zbog toga nisam jus dobio resenje i sta da radim. Izvini sto sam tolko napisao ali morao sam da ti objasnim. Unapred hvala.

Vladan Stankovic 24. 06. 2023.

Poštovani Milane,

Imam jedno pitanje na koje nisam uspeo da nađem odgovor ni nakon duge pretrage na internetu. Lice je bilo u stalnom radnom odnosu 15 godina i ostvarilo pravo na novčanu naknadu kod NSZ u trajanju od 9 meseci.

Da li bi to lice dok prima novčanu naknadu moglo sa nekim pravnim licem da zaključi Ugovor o autorskom delu i da prima naknadu za to, odnosno da li bi u tom slučaju izgubilo pravo na novčanu naknadu kod NSZ ili ne?

Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Milan Predojevic 25. 06. 2023.

    Poštovani Vladane
    Mišljenja sam da lice koje je korisnik prava na novčanu naknadu po propisima o zapošljavanju i prijavljeno je na obavezno socijalno osiguranje po ovom osnovu, može istovremeno biti angažovano po ugovoru o delu, to jest ugovoru o autorskom delu.
    Ovaj zaključak se izvlači iz činjenice da se prilikom angažovanja po autorskom ugovoru ne plaća doprinos za slučaj nezaposlenosti. Lica koja ostvaruju ugovorenu naknadu obveznici su samo doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Takođe, odredbom člana 67. Zakona o zapošljavanju i osigurnju za slučaj nezaposlenosti, propisani su razlozi prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka osiguranja za slučaj nezaposlenosti koji su osnov za priznavanje prava na novčanu naknadu. Među ovim razlozima nije i prestanak osiguranja po osnovu ugovorene naknade što uključuje i autorski ugovor.
    Pozdrav

Ivana Vranić 01. 03. 2023.

Poštovani Milane,

Ako sam imala neprekidno zaposlenje 14i8 meseci i dobila otkaz i dobila rešenje za 6 meseci naknade sa biroa. Da li mi se, kada na birou napunim 15 godina radnog staža (posle 4 meseca) može produžiti rešenje za 3 meseca (obzirom da za uslov 15 godina staža ide 9 meseci primanja)?

    Milan Predojevic 01. 03. 2023.

    Poštovana Ivana
    Mišljenja sam da nemate pravo na produženje novčane naknade zato što ste u međuvremenu, primajući novčanu naknadu, stekli 15 godina staža osiguranja. O Vašem zahtevu odlučuje se na osnovu podataka koji postoje u momentu prijave kod NSZ.
    Pozdrav

Marina Matejic 08. 02. 2023.

Dobar dan, predala sam papire za novcanu naknadu sa biroa jer mi posle trudnickog nisu produžili ugovor, zanima me da li ce meni ići radni staž ta tri meseca koliko budem primala naknadu ? Hvala

    Milan Predojevic 10. 02. 2023.

    Poštovana Marina
    Da, ići će Vam staž jer se za vreme primanja novčane naknde od NSZ plaćaju i doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje u Vašu korist, a od strane NSZ.
    Pozdrav

Darko Tomašević 31. 12. 2022.

Poštovani,
Neko je pre 10 godina primao naknadu za nezaposlenost u trajanju od 6 meseci i trenutno mu do ispunjavanja uslova za starosnu penziju nedostaje 24 meseca. Interesuje me da li ta osoba sada ima pravo na naknadu za nezaposlenost 18 meseci ili 24 meseca pre penzionisanja?

    Milan Predojevic 31. 12. 2022.

    Poštovani Darko
    Zakonom je propisano da izuzetno, novčana naknada pripada nezaposlenom u trajanju od 24 meseca, ukoliko nezaposlenom do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, nedostaje do dve godine. Imajući u vidu navedenu zakonsku odredbu, mišljenja sam da nezaposlenom kome do ispnjenja uslova za penziju nedostaje dve godine ili manje od toga, ima pravo na novčanu naknadu do ispunjenja uslova za penziju.
    Pozdrav

Marinel Subu 19. 12. 2022.

Postovanje .
Interesuje me da li zavod za zaposljavanje moze da pronadje adekvatno zaposlenje ( pitam generalno , osoba je vec 11 godina na evidenciji ,….), ili to nije nije u njihovoj nadleznosti .

Marinel

    Milan Predojevic 19. 12. 2022.

    Poštovani

    To jeste zakonska nadležnost Nacioalne službe zazapošljavanje.

    Pozdrav

Marinel Subu 16. 12. 2022.

Bolestan sam od svoje 8 godine .
Iako sam skolovan ( visa skola ) , usled lekova koje pijem nisam u stanju da radim .
Nemam fizicke mogucnosti da radim svakodnevno od 7 do 13 h , na primer .
Terapija mi to potpuno onemogucava .
Interesuje me da li imam pravo na invalidsku penziju ( nemam nikakav radni staz ) , ili na neku drugu varijantu novcanih davanja .
Inace imam 43 godine .

Marinel.

    Milan Predojevic 17. 12. 2022.

    Poštovani Marinele
    Ukoliko uopšte nemate radnog staža, nemate pravo na invalidsku penziju, jer je uslov za istu najmanje 5 godina staža osiguranja.
    Možete se eventuačno obratiti Centru za socijalni rad sa zahtevom da Vam se dodeli socijalna pomoć. Ako se pokaže da ste nesposobni za rad, ostvarujete određena davanja.
    Pozdrav

Milan Milosavljeviċ 12. 09. 2022.

Poštovani,
vlasnik sam d.o.o. petnaest godina i stavio bih firmu pod stečaj.Da li imam prava odmah na prijavu za novčanu naknadu pošto neću imatiprimanja ili kada se stečaj završi?
Unapred hvala.

    Milan Predojevic 12. 09. 2022.

    Poštovani Milane
    Mišljenja sam da dok god budete radno angažovani, ne možete da se prijavite kod Nacionane službe za zapošljavanje, niti možete ostvarivati novčanu nakandu kao nezaposleno lice. Jedino ako Vam prestaje svaki vid radnog angažovanja u firmi dok traje stečaj, možete se prijaviti kod NSZ. Otvaranje stečaja jeste osnov za prestanak radnog odnos azaposlenih u firmi, ali stečajni upravnik može određeni broj lica da zadrži u radnom odnosu. Ako ste i dalje prijavljeni kao osniovač u radno odnosu ili kao osnivač koji obavlja određene poslove u firmi, ne možete bit prijavljeni kod NSZ. Najsigurnije je da se sa ovde navedneim podacima javite filijali NSZ-ako Vam je svako radno angažovanje prestalo-možete biti prijavljeni kod njih.
    Pozdrav

      Milan Milosavljeviċ 13. 09. 2022.

      Hvala Vam puno na odgovoru.