(430) komentari
Radim u prosveti, u osnovnoj školi. Na porodiljskom sam. U školi mi kažu da godišnji odmor mogu da iskoristim samo tokom letnjeg ili zimskog raspusta, ne i nekog drugog meseca. Da li je to tačno?
Hvala!

Poštoana
Članom 161. stav 2. Zakona o osnoama sistema obrazovanja i vasspitanja propisano je da zaposleni u školi, po pravilu, koristi godišnji odmor za vreme školskog raspusta. To znači da nije obavezno, ali jeste uobičajeno („po pravilu“). Međutim, nema zakonske prepreke da godišnji odmor bude i u nekom drugom periodu, jer, kao što vidimo, to nije zabranjeno. Naravno, to je teže izvodljvo, jr mimo raspusta postoji nastava i teško bi bilo organizovati posao ako se nastavnik pusti na odmor kada je nastava u toku.
Pozdrav
Poštovani,
Radim u jednoj osnovnoj školi. Trenutno sam na porodiljskom. Nakon isteka sam planirala da iskoristim godišnji odmor za ovu godinu. U školi tvrde da mogu da ga iskoristim samo za vreme raspusta, letnjeg ili zimskog jer, navodno, ne može u isto vreme neko da radi na mom mestu kao zamena i da ja budem na godišnjem odmoru? Da li je to tačno?
Unapred zahvalna!

Poštovana
Ukoliko je neko angažovan kao Vaša zamena, onda je nelogično da u isto vreme kada je ta zamena angažovana Vi budete na odmoru. Možete da budete na bolovanju ili proodiljskom, ali ne i na odmoru.
Pozdrav
Pozdrav, da li ako zaposleni ima vise dana godisnjeg odmora, na primer 24/25… treba da uzme vise od 10 dana prvog dela odmora ili se to dogovara sa poslodavcem?

Poštovana Katarina
Zakon kaže „ako zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo koristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine, a ostatak najkasnije do 30. juna naredne godine.“ Dakle, ukoliko se godišnji odmo rkoristi u delovima, a ne odjednom, jedino je obavezno da prvi deo odmora bude u toku godine za koju godišnji pripada i da taj prvi deo traje najmanje dve nedlele, to jest deset radnih dana. Dakle, mora minimum deset radnih dana, ali može i preko toga-po odlusi, to jest rešenju poslodavca. Manje od deset radnih dana ne može da traje prvi deo godišnjeg odmora, ali više može.
Pozdrav
Postovani,
Godisnji odmor mi zvanicno pocinje 7.04.a ja 6.04.radim u nocnoj smeni koja pocinje u 19:00 6.04,a zavrsava se u 7:00 7.04.
Da li je ovo po zakonu dozvoljeno jer ja 7.04.radim 7h?

Poštovana Branka
Mišljenja sam da se ne može smatrati da ste dana 07.04. na godišnjem odmoru ako poslendju smenu završavate dana 07.04. u o7:00 ujutro.
Pozdrav
Da li imam pravo na godišnji odmor ako sam zaposlena bila kao zamena ali sam posle dve nedelje otišla na bolovanje na kom sam još uvek al završavam 17.marta radni odnos koji je počeo 21 oktobra.

Poštovana Sanja
Mišejnja sma da imate pravo na srazmerni godišnji odmor.
Pozdrav
Da li zaposleni ima pravo na slobodan Dan ako je tri Dana u nedelji bio na go a radi u trgovini u kojoj je 6 Dana radnih

Pošštovani
Prema Zakonu o radu, slobodan dan u nedelji se dodaje na godišnji odmor. Prema tome, mišljenja sam da pripada poseban slobodan dan za tu nedleju, odvojeno od godišnjeg odmora.
Pozdrav
Poštovani Milane,
u preduzeću sam počela da radim 9. 09. i imam ugovor do 8. 11. Ugovor mi neće produžiti, a tvrde da imam dva dana godišnjeg za ta dva meseca. Da li se to slaže sa zakonom?
Hvala unapred na odgovoru.

Poštovana Ivana
To zavisi od činjenice koliko je po ugovoru koji ste potpisali bio Vaš pun godišnji odmor. Zakon o radu u članu 72. ropisuje sledeće: „Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora iz člana 69. ovog zakona (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos“
Prema formulaciji datoj u članu 72. Zakona „za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini“ zaključuje se da Zakon uzima u obzir samo kalendarske mesece rada (januar, februar mart…), a ne i radne nedelje i dane. Prema tome, zaposlenom se neće uračunati i oni dani rada koji ne čine ceo kalendarski mesec. U Vašem slučaju to je samo jedan ceo kalendarski mesec-oktobar, te sam mišljenja da imate samo 1/12 od punog odmora.
Pozdrav
Postovani Milane imam jedno pitanje. U prethodnoj kompaniji sam ima ukupno 28 radnih dana g.o.. Posto sam roditelj tri deteta imao sam dodatna 3 dana g.o. u tih 28 dana.Sada u novoj kompaniji imam 22 radna dana. Interesuje me da li imam pravo na uvecanje godisnjeg odmora u novoj kompaniji posto sam roditelj tri deteta? Da li u zakonu o radu postoji ta stavka ili je to samo preporuka poslodavcu da moze da uveca za određeni broj dana g.o.? Hvala unapred na Vašem odgovoru.

Poštovani
Zakonom o radu propisano je da u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana. Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu. Prema tome, poslodavac ima obavezu da utvrdi kriterijume za uvećanje godišnjeg odmora i njegovo je pravo da odredi po kom osnovu se uvećava zakonski minimum od 20 dana. Imajući u vidu navedeno, u novoj kompaniji ćete imati uvećanje godišnjeg odmora po osnovu toga što ste roditelj tri deteta samo ako je tako utvrđeno kod poslodavca. Koa što sam naveo ovde, u Zakonu o radu ne postoji ta stavka o tome, već je primera radi navedeno šta sve posldavac može da uzme kao kriterijum za uvećanje broja dana godišnjeg odmora, ali je odluka na njemu.
Pozdrav
Hvala puno. Veliki pozdrav za tebe i jos jednom VELIKO HVALA što nos ispoštuješ sve i daš odgovor.

Hvala iTebi, sve najbolje Ti želim.
Poštovani,
Ukoliko je zasnovan radni odnos na određeno, a datum početka je sredina februara i u istoj godini je nakon isteka ovog ugovora potpisan novi opet na određeno ali sada period na koji je zasnovan se završava u sledećoj godini, da li se stiču dani godišnjeg odmora i za mesec u kojem je istekao prvi i potpisan novi ugovor ili aneks ugovora? Da li poslodavac može taj mesec da ne računa jer prema prvom ugovoru nisi proveo ceo mesec, a takođe ni prema novom ugovoru nisi proveo ceo mesec?
Za februar mi je jasno da se ne stiču dani pošto nije ceo mesec.

Poštovana Nevena
Ukoliko je zasnovan radni odnos na određeno, a datum početka je sredina februara i u istoj godini je nakon isteka ovog ugovora potpisan novi ugovor, opet na određeno, ali sada period na koji je zasnovan se završava u sledećoj godini, stiču se dani godišnjeg odmora i za mesec u kojem je istekao prvi i potpisan novi ugovor ili aneks ugovora. Poslodavac ne može taj mesec da ne računa jer ste ceo taj mesec proveli u radnom odnosu i nije bitna činjenica da je to po osnovu dva ugovora, od kojih je jedan sitekao, a drugi počeo u tom mesecu. Posmatra se vreme provedeno u radnom odnosu, a Vi ste ceo taj mesec u radnom odnosu.
Pozdrav