(10) komentari
Postovani,
Na bolovanju sam vec dva dana i jutros me je telefonskim putem obavestio rukovodioc da sam dobila resenje o novoj radnoj poziciji koja meni nikako ne ogovara i losija je od moje dosadasnje pozicije. Rekao mi je da sutra moram doci u firmu iako sam na bolovanju da bi mi urucili resenje u suprotnom docice da mi isporuce na kucnu adresu. Da li je stvarno potrebno da ja odem u firmu po resenje? Moje bolovanje otvoreno je pre dva dana i sigurno ce trajati i do 30 dana.
Molim vas napisite mi Sta mi je ciniti?
Hvala unapred na odgovoru.
Srdacno

Poštovana Mina
Dok god ste privremeno sprečeni za rad niste dužni da idete u firmu po bilo kom osnovu. Prema tome nikako niste obavezni da tokom bolovanja idete na posao samo da biste preuzeli rešenje poslodavca.
Pozdrav

Da li je bilo ovakvog slucaja, ili sam samo ja to doziveo. ja potpisao ugovor o radu, vodim se kao invalid. Taj poslodavac me skinuo sa biroa, i prijavijo na doprinose 11.juna, ali do danas nisam poceo da radim. Jer on ima izgovor, da nemoze dobiti poslovni prostor, ali kada sam pitao advokata , advokat mi je za koji dan dao odgovor, da poslodavac dobija novac od drzave, sto je otvorijo firmu, i sto je zaposlijo invalida. meni ovo ne znaci nista i bolje da sam ostao na birou i nastavijo da primam socijalnu pomoc. Ovako sta cu. Advokat prezauzet , a ja ne znam sta mi je ciniti , bojim se da me nece tako lako poslodavac odjaviti. Pa da trazim posao ili ostanem na birou i dalje.

Poštovani
Ukoliko tokom ovog „perioda čekanja“ ne dobijate zaradu i poslodavac Vam ne plaća doprinose za socijalno osiguranje, poslodavac mora Vas mora odjaviti sa socijalnog osiguranja jer ugovor o radu nije zaživeo. Ukoliko ne stupite na rad nakon potpisivanja ugovora o radu, ugovor ostaje mrtvo slovo na papiru. Radni odnos je zaživeo tek stupanjem na rad. Zakon o radu kaže sledeće: „Zaposleni ostvaruje prava i obaveze iz radnog odnosa danom stupanja na rad.
Ako zaposleni ne stupi na rad danom utvrđenim ugovorom o radu, smatra se da nije zasnovao radni odnos, osim ako je sprečen da stupi na rad iz opravdanih razloga ili ako se poslodavac i zaposleni drukčije dogovore“. Imajući u vidu navedene odredbe zakona, smatram da je potrebno da poslodavac poništi prijavu na socijalno osiguranje ukoliko ne planira da stupite na rad (Izuzetak bi jedino bila situacija da dobijate zaradu i uplaćuju Vam se doprinosi).
Pozdrav
Poštovani,moja supruga je godinama radila u banci kao blagajnik,radno mesto za koje je potreban 4. stepen stručne spreme. Nakon oboljevanja koleginice prebačena je na radno mesto savetnika za mali biznis za koje se traži minimum 6. stepen stručne spreme. Usmeno je prihvatila premeštaj na novo radno mesto koje joj je ponuđeno,a zatim potpisala aneks ugovora u kome nisu pisali nikakvi detalji o visini ličnog dohotka. Godinu dana je radila na novom radnom mestu, do povratka koleginice sa bolovanja ali joj poslodavac nije povećao lični dohodak već je plaćao kao blagajnika. Moje pitanje Vama glasi: Da li je poslodavac bio u obavezi da je plaća kao savetnika , radno mesto koje ima za barem 20000din. viši lični dohodak ili je mogao da je plaća kao blagajnika,pošto je privremeno raspoređena na to radno mesto iako se nije znalo da li će se i kada koleginica vratiti sa bolovanja, iako joj je ponavljam uručio aneks ugovora i rasporedio je kao savetnika?

Poštovani Zorane
Poslodavac je dužan da plaća platu koja je predviđena za radno mesto koje zaposleni obavlja. Mišljenja sam da je poslodavac bio u obavezi da poveća platu, odnosno da Vašoj supruzi za tih godinu dana da platu savetnika, a ne blagajnika.
Pozdrav
Poštovani, u mom slučaju radi se o sledećem: U novembru 1996. primljen sam kao radnik obezbeđenja u Zdravstveni centar Aranđelovac i priznat mi je 4. stepen strućne spreme. Od jula 2003. god. nakon prekvalifikacije u saobraćajni smer zanimanje vozač motornog vozila 3. stepen a kasnije vozač instruktor prelazim da radim kao vozač sanitetskog vozila hitne medicinske pomoći gde mi je priznat 5. stepen saobraćajne struke. Dobio sam koeficijent 10,71 koji sam imao do juna 2011. kada smo nakon presude u korist Niških vozača sanitetskih vozila dobili koeficijent 13,57. Napominjem da taj koeficijent i dalje imaju vozači u Bgdu, N.Sadu.,Kgu, Nišu, Jagodini i ko zna gde još. U septembru 2017. u Z.C. Aranđelovac ulaze ekonomisti RFZOa službe za kontrolu i na osnovu pravnog shvatanja apelacionih sudova iz 2014. god.,bez interesovanja koju kvalifikaciju,zanimanje i stručnu spremu imamo osporavaju mojim kolegama i meni koeficijent 13,57 i daju predlog mera da nam se da koeficijent…
Da li poslodavac dok mi traje privremena sprecenost za rad(bolovanje),moze napraviti aneks ugovora i promeniti mi radno mesto i da li sam u obavezi da se javljam poslodavcu radi potpisivanja aneksa pre isteka bolovanja.

Poštovani Saša
Niste obavezni da se javljate na posao dok Vam izabrani lekar ne zaključi bolovanje, pa ni radi potpisivanja aneksa ugovora o radu.
Pozdrav

Gevekom iz Dresdena je menjao Ugovor protivno Zakonu: „Ne plaćamo vas ništa osim rezultata“, pa su ljudi ostajali po Aneksu, donetom odmah nakon prvog Ugovora, svakodnevno prekovremeno jer poslodavac nije priznao srpskih zakonskih 8 h rada, već samo vreme koje je donelo rezultat (ako je uspela telefonska prodaja). Jedino rešenje je napuštanje, što su zaposleni masovno i radili. Čuvam dokaze, ali i fotografije visokorizičnog radnog mesta, nefunkcionalnog HW…