(102) komentari
Postovani, Milan Predojevic.
Imam pitanje u vezi obestecenja. Ako mozete dati direktan odgovor.
Resenje mi je stiglo I imam 53.000 plus 53.000 nega. Kako ja sad da sracunam to? A imala sam 37.000 primanja tada, koliko se secam… Hvala, unapred!
Poštovana Nataša
Ne mogu da govorim o konkretnim ciframa, ali pojasniću princip po kome se utvrđuje da li ste oštećeni ili ne. Pre poslednjih izmena zakona koje su izazvane odlukom Ustavnog suda, u osnovicu za obračun nakanade zarade tokom porodiljskog odsustva ulazilo je 18 meseci koji prethode mesecu otvaranja trudničkog bolovanja. Ako nije bilo trudničkog bolovanja, onda su u osnovicu ulazile zarade u 18 meseci koji prethode mesecu otvaranja pordiljskog odsustva, u kom slučaju nema mogućnosti da je porodilja prmimila manji iznos nego po sadašnjem obračunu. Dakle, moguće je da ste primili manje novca nego po sadašnjim pravilima samo ako ste pre porodiljskog odsustva imali trudničko bolovanje, što većina trudnica ima. Zašto je moguće da ste primili manje novca nego što je trebalo? Zato što neke trudnice pre otvaranja trudničkog bolovanja nisu imale 18 meseci radnog odnosa, to jest nisu imale 18 zarada. Sve te zarade su se sabirale i zbir se delio sa 18, pa makar je bilo i mnogo manje zarada od 18. Međutim, sada se i kod trudnica koje jesu imale trudničko bolovanja računa 18 meseci primanja pre otvaranja porodiljskog odsustva, tako da po novom u osnovicu ulazi i nakanda zarade tokom trudničkog bolovanja, što do sada nije bio slučaj. Na ovaj način neke trudnice koje su pre trudničkog imale manje od 18 meseci primanja, sada će im biti dodate i naknade zarade tokom trudničkog boilovanja, što povećava iznos nakande zarade tokom prodiljskog odsustva.
Pozdrav
Poštovani,
Molim da mi razjasnite vezano za obestecenje porodilja.
Sa prvim detetom sam se porodila novembra 2018 imala sam vise od 18 meseci staza pre otvaranja trudnicko bolovanja. Zbog odmrzavanja trudnice otvorila sam odmah bolovanje. Sa drugim detetom sam se porodila septembra 2023 imam 17 meseci staza pre otvaranja trudnickog bolovanja. Trudnicko bolovanja sam otvorila odmah zbog odmrzavanja trudnice.
Molim da mi odgovorite da li imam prava na naknadu
Hvala
Poštovana Milena
Mišljenja sam da za prvo porodiljsko nemate pravo.. Kod drugog se radi o tome da kad bi se računal u skladu sa odlukom Ustavnog suda, imali biste 18, a ne 17 meseci pre otvaranja porodiljskog.
Ukoliko smatrate da ste prethodnim rešenjem oštećeni, možete podneti zahtev za isplatu razlike u Vašoj lokalnoj samoupravi. Najsigurnije je da podneset zahtev i da se o tome odluči rešenjem. Ne gubite ništa i ne koša Vas ništa da podnesete zahtev.
Pozdrav
Postovani,
Moje pitanje je vezano za isplatu porodiljskog odsustva za period od 09-2019 do 08-2020, kada je donet Zakon da se isplacuje zarada na ime porodiljskog odsustva do 3 prosecne zarade u RS, medjutim sada na osnovu izmene Zakona, vidim da se vraca 5. iznos, posle te izmene zakona u 2019 pokrenut je i postupak da je protiv ustavno resenje te 3 zarade, itd.
shodno gore navedenom, sada me zanima da li mogu i te zene koje su fakticki upale u taj period od 3 godine da traze odstetu do 5.prosecne zarade, s obzirom da su primale do 3, I sada su ponovo po izmeni zakona povecali do 5. prosecne zarade?
hvala
Poštovana Lidia
Zakonom je propisano da se mesečna osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate, dobija deljenjem zbira osnovica sa 18 i ne može biti veća od tri prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, a za prava ostvarena od 1. januara 2022. godine ne može biti veća od pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan početka ostvarivanja prava.
Shodno navedenom, prelomni datum je 01. januar 2022. godine i od tog datuma granica je 5 prosečnih mesečnih zarada, a pre tog datuma su 3 zarade.
Pozdrav
Poštovani, kakve su promene donešene novim zakonom da u prosek od 18 meseci ulazi i trudničko i da li će se revidirati prethodna rešenja da mogu da refundiraju tu razliku?
Poštovani Dalibore
Počev od 14.februara 2024. godine za sve zahteve za isplatu naknade zarade tokom porodiljskog odsustva u prosek ulazi 18 meseci primanja pre otpočinjanja porodiljskog, a ne pre otpočinjanja trudničkog bolovanja, kako je do sada bilo. Takođe, svi koji smatraju da su od apeila 2019. godine dosadašnjom primenom zakona bili oštećeni moći će da podnesu zahtev za novo rešenje kako bi se isplatila razlika. O svemu ćemo detaljnije pisati u narednm tektu na poslovi.Infostud.com.
Pozdrav
Postovani po zavrsetku porodiljskog bolovanja poslodavac zeli da mi da otkaz? Koja su moja prava po pitanju koristenja odmora i ako otvorim bolovanje na sebe, nema ko da mi cuva bebu? Da li drzava refundira novac za platu i doprinose poslodavcu, posto poslodavac trazi da ja platim doprinose ako otvorim bolovanje?
Poštovana
Ukoliko Vam ističe ugovor o radu na određeno vreme sa istekom porodiljskog odsustva, poslodavac nakn isteka tog odsustva ne mora da Vam produži radni odnos. Država plaća naknadu zarade pri čemu su i doprinosi sastavni deo zarade, tako da se od strane države plaćaju i doprinosi.
Pozdrav
Pozdrav,
Obzirom da zakon glasi:
Ukupno trajanje porodiljskog odsustva je 12 meseci, od čega se prva tri meseca od porođaja vode kao porodiljsko odsustvo, dok se preostalih devet meseci tretiraju kao pravo na negu deteta. Dakle, drugi deo odsustva vezan je za negu deteta, te može da ga koristi i otac deteta umesto majke.
Ako mozete da pojasnite da li su informacije tacne, posto sam procitala i sledece:
Zakon dozvoljava ocu deteta pravo na naknadu zarade, kao i to da iskoristi odsustvo radi nege deteta čak i ako majka nije u radnom odnosu.
Da li je tacan podatak da majka ne mora da bude u radnom odnosu ukoliko otac koristi ovo pravo?
Poštovana Bojana
Taj podatak nije tačan. Naime, sama zakonska odredba tačno glasi:
„Otac deteta može da koristi pravo iz stava 3. ovog člana u slučaju kad majka napusti dete, umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest i dr.). To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu.“
Prema tome, samo u opisanim slučajevima, kada majka napusti dete, ili je bolesna, ili se pak nalazi u zatvoru itd, otac deteta može da koristi porodiljsko odsustvo čak i ako majka nije u radnom odnosu. Dakle, čak i ako je nezaposlena ta majka koja je napustila dete, ili je bolesna itd. Prema tome, odnosi se samo na ove posebne slučajeve.
Pozdrav
Niste me razumeli. Prema zakonu o prva tri meseca nakon porodjaja majka je obavezna i to je porodiljsko, nakon tih tri meseca nastupa nega deteta, gde i otac ima pravo odsustva tj. bolovanja u tu svrhu, ispravite me ako gresim…
Poštovana Bojana
Mislio sam da pitate za odredbu koja glasi „To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu“. Zaista sam tako razumeo, a ta odredba se odnosi na porodiljsko odsustvo, a ne odsustvo sa rada radi nege deteta.
Što se tiče korišćenja odsustva sa rada radi nege deteta od strane oca, Pravilnik o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na finansijsku podršku porodici s decom ovo pitanje uređuje bliže, i to na sledeći način:
„Po isteku prava na naknadu zarade, odnosno naknadu plate za vreme porodiljskog odsustva, pravo na naknadu zarade, odnosno plate za vreme odsustva sa rada radi nege deteta, do isteka 365 dana za prvo i drugo dete, odnosno dve godine za treće i svako naredno novorođeno dete od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva, ostvaruje jedan od roditelja, na osnovu međusobnog dogovora.
Kada na osnovu međusobnog dogovora roditelja, otac deteta preuzima korišćenje prava na naknadu zarade, odnosno naknadu plate za vreme odsustva sa rada radi nege deteta, podnosi zahtev, koji se dopunjuje dokazima u skladu sa ovim pravilnikom i međusobnim dogovorom roditelja u pismenoj formi, na osnovu kojih se donosi rešenje.
Zahtev za preuzimanje odsustva iz stava 2. ovog člana mora se podneti blagovremeno, i to najkasnije do 8. u mesecu za naredni mesec.“
Prema tome, citirani propis govori o preuzimanju odsustva od strane oca, što sugeriše, odnosno znači da bi majka trebalo da bude u radnom odnosu.
Pozdrav
Pozdrav, prijavljena sam na minimalnu zaradu. Trebala bih da otvorim trudnicko bolovanje, zanima me ukoliko bi se minimalac u medjuvremenu povecao da li bi se i moja primanja povecala ili bi ostala na istom iznosu minimalca koji je bio u trenutku kada sam zapocela bolovanje?
Poštovana Ana-Marija
Naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad ne može da bude niža od minimalne zarade za mesec za koji se isplaćuje. Prema tome, ako dobijate npr nakandu zarade za prošli mesec (oktobar) naknada zarade ne može da bude niža od minimlane zarade koja važi za oktobsar.
Pozdrav
Postovani, da bih ostavrila pravo na porodiljsko bolovanje, da li je nepohnodno da 18 meseci staza provedem radeci kod istog poslodavca? U tih 18.meseci promenila sam firmu.
Poštovana
Da biste ostvarili pravo na porodiljsko bolovanje, nije nepohnodno da 18 meseci staža provedete radeći kod istog poslodavca. Nije važno što ste u tih 18 meseci promenili firmu, to jest radili kod više poslodavaca. Prilikom računanja osnovice za isplatu naknade zarade uzeće se u obzir sva primanja iz 18 meseci koji prethode mesecu otvaranja trudničkog bolovanja, odnosno koji prethode mesecu otvaranja porodiljskog odsustva (ako nije bilo trudničkog bolovanja), bez ozira kod kog su poslodavca ista primanja ostvarena.
Pozdrav
Poštovani,
Interesuje me da li postoji gornja granica refundacije trudničkog bolovanja, u situaciji kada poslodavac isplaćuje uredno trudničko i predaje papire da se njemu refundira. Pročitala sam da je za porodiljsko gornja granica trenutno tri prosečne plate. Da li postoji gornja granica i za trudničko?
I takođe, da li će se novi zakon vezao za gonrnju granicu porodiljskog bolovanja primeniti i na trudnice koje porodiljsko otvore u decembru ove godine. Ili će važiti samo za majke koje porodiljsko otvore u 2023. Tačnije, neko ko otvori porodiljsko decembra ove godine, da li će se na nju kasnije primeniti novi zakon, gde će imati pravo na refuncaciju u visini od 5 prosečnih plata.
Najlepše Vam hvala.
Poštovana Sonja
Zakonom o zdravstvenom osiguranju, koji uređuje naknadu zarade, propisano je da najviši osnov za naknadu zarade čini prosek najviših mesečnih osnovica na koji se plaća doprinos za mesece koji ulaze u prosečan iznos zarade. Najvišu mesečnu osnovicu doprinosa, u skladu sa članom 42. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, čini petostruki iznos prosečne mesečne zarade u Republici isplaćene, odnosno ostvarene u periodu za prethodnih 12 meseci počev od meseca septembra u tekućoj godini, za koji period su objavljeni podaci republičkog organa nadležnog za poslove statistike. Pošto se kod trudničkog bolovanja plaća 100% od osnovice, navedeno znači da je gornja granica petostruki iznos prosečne zarade na nivou države.
Što se tiče naknade zarade tokom porodiljskog odsustva, mesečna osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate, dobija se deljenjem zbira osnovica iz poslednjih 18 meseci sa 18 i ne može biti veća od tri prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, a za prava ostvarena od 1. januara 2022. godine ne može biti veća od pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan početka ostvarivanja prava. Prema tome, granica je bio prvi januar tekuće, 2022. godine, pa se ova odredba primenjuje i na porodiljsko koje se otvori u decembru ove godine.
Pozdrav
Poštovani,
radila sam pre porođaja u privatnoj firmi gde sam bila prijavljena na minimalnu zaradu, po obračunu zadnjih 18 zarada primam 27100 dinara. Porodila sam se prevremeno krajem decembra 2018, dete mi ima cerebralnu paralizu.
Posle njegove navršene prve godine nastavljeno je bolovanje radi nege deteta, produžavali su ga na po 6 meseci a pre možda 4 meseca sam dobila rešenje da se produžava do njegove navršene 5 godine.
Moje pitanje glasi, da li mogu da tražim neki novi obračun zarada ili bilo kakvu naknadu jer se minimalac u međuvremenu povećao ili ći još godina dana primati tih 27100. Hvala unapred!
Poštovana
Nažalost, kod naknade zarade za vreme odsustva sa rada radi posebne nege deteta, zakonom nije predviđeno usklađivanje osnova za naknadu zarade sa kretanjem zarada kod poslodavca ili sa kretanjem plata na republičkom nivou. Prema tome, sve vreme trajanja posebne nege deteta, naknada zarade ostaje na istom nivou.
Pozdrav
Postovani.
Koloko je potrebno da se bude u radnom odnosu kod istog poslodavca da bi se steklo pravo na trudnicko bolovanje?
Poštovana Ranka
Zakonom nije propisano minimalno trajanje radnog odnos da bi se ostvarilo pravo na bolovanje. Kada izabrani lekar oceni da je zaposleni iz medicinskih razloga sprečen za rad, polsodavac ne može da ga obaveže da radi, bez obzira na to koliko dugo je zaposleni u radnom odnosu kod tog poslodavca. Takođe, kod svake privremene sprečenosti za rad zbog bolesti, zaposlenom pripada pravo na naknadu zarade.
Pozdrav
Postovanje,
Da li neko ko samostalno uplacuje doprinose (i nije preduzetnik) na osnovu resenja PIO Fonda, u kontinuitetu 18 meseci pre porodjaja, ima pravo na obracun i isplatu porodiljskog?
Hvala!
Poštovani
Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom propisano je da ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta, može ostvariti majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode:
1) a u momentu rođenja deteta je nezaposlena i nije ostvarila pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti;
2) po osnovu samostalnog obavljanja delatnosti;
3) kao nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koje ima status lica koje samostalno obavlja delatnost
4) po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova;
5) po osnovu ugovora o delu;
6) po osnovu autorskog ugovora;
7) po osnovu ugovora o pravima i obavezama direktora van radnog odnosa.
Ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta može ostvariti i majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta bila poljoprivredni osiguranik.
Prema tome, lice koje samostalno uplaćuje doprinose kod RFPiO nema navedeno pravo na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta.
Pozdrav.
Postovanje,zaposlena sam od maja 2019godine preko omladinske(priv.i povr. poslovi) bez prestanka u istoj firmi sve do 26.08.2022 kad sam im javila da sam trudna i dr mi je nalozio strogo mirovanje,posto sam preko omladinske nemam prava na nikakva bolovanja.Ostajem bez posla. Sta sad? Imam i vise od 18meseci doprinose,ali sam 5nedelja trudnoce i ostajem bez posla. Da li cu imati pravo na porodiljsko, i ako necu imati doprinose do kraja trudnoce? Hvala unapred
Draga Ivana
Nažalost, sve ste dobro razumeli. Lice angažovano po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima nema pravo na naknadu zarade za vreme sprečenosti za rad. Ovo pravo imaju samo lica u radnom odnosu. Vi ste angažovani mimo radnog odnosa. Pošto ste u vrlo ranoj fazi trudnoće prestali sa radom, izgledno je da narednih 7-8 meseci, koliko otprilike imate do porođaja, nećete imati uplatu doprinosa. Zakon propisuje da se osnovica za ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta utvrđuje srazmerno zbiru mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi, za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, ili porodiljskog odsustva, ukoliko nije korišćeno odsustvo zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, odnosno danu rođenja deteta. S obzirom da Vi kao lice angažovano van radnog odnosa nemate odsustvo zbog komlikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, Vama će se računati 18 meseci pre porođaja. To znači da ćete imati 9 do 10 nmeseci uplaćenih doprinosa, u okviru tog relevantnog perioda od 18 meseci. Na osnovu zbira tih osnovica na koje su plaćeni doprnosi, izračunaće se osnovica za ostale naknade.
Pozdrav
To ztnači, da kad se porodite, Vi ćete ostvariri pravo na ostale naknade