Razvoj i napredak zaposlenih predstavlja oblast od posebnog značaja za našu kompaniju. Ulaganjem u ljude, ulažemo u budućnost naše fabrike u Pećincima. Upravo iz tog razloga kontinuirano jačamo sistem internih trenera koji, pored svojih svakodnevnih zadataka, prenose znanja i doprinose rastu celog kolektiva.
Trenutno je aktivno 25 internih trenera - kolega koji su se, zahvaljujući svom znanju i iskustvu uključili u proces obuke zaposlenih. Kako bi se u potpunosti spremili za ovu ulogu, svi interni treneri prethodno su prošli sertifikovani program ,,Train the Trainer", koji Bosch organizuje na globalnom nivou, ili lokalno u saradnji sa timom iz ljudskih resursa.
Kako objašnjava Sanja Pantić, specijalista za razvoj talenata i zaposlenih, interni treneri su kolege koji su eksperti u svojim oblastima. Upravo zahvaljujući tom znanju i iskustvu mogu da pruže konkretnu podršku i efikasno prenesu znanje kolegama.
„Cilj nam je da motivišemo što veći broj kolega da preuzmu ulogu internih trenera, jer time ne samo da jačamo timski duh, već i podstičemo razvoj kompetencija unutar same organizacije. Većinu obuka organizujemo uz njihovu pomoć, jer su naši zaposleni naš najvredniji resurs i najbolje poznaju procese,“ rekla je Sanja.
U našoj fabrici, znanje se ne čuva - ono se deli. Na taj način, zaposleni imaju priliku da od svojih kolega uče ono što je najviše primenljivo, relevantno i potrebno za svakodnevni rad.
Obuke Nikole Vulovića, inženjera za razvoj sistema brisača, pomažu kolegama da razumeju procese dizajniranja, testiranja i validacije komponenti, kao i kriterijume njihove standardizacije, što sve zajedno omogućava bržu integraciju i smanjenje troškova u budućim projektima. „Kontinuirano usavršavanje osigurava konkurentsku prednost kompanije i dugoročni razvoj zaposlenih,“ ističe Nikola.
Da znanje ne treba čuvati za sebe, već ga deliti sa kolegama misli i Slobodan Atić, vođa grupe za metode kvaliteta, koji kolegama približava teme koje su često izazovne, kao što su statistički proračuni, analiza mernih sistema i rad sa mernom i kalibracionom opremom. „Smatram da interni treneri pomažu da se teme lakše i efikasnije približe zaposlenima. Takođe, za eventualnu podršku kasnije – kontakt osoba je poznata i lako dostupna,“ objašnjava Slobodan, ističući dodatnu vrednost koju donosi interna mreža znanja.
Interni treninzi zaposlenima pružaju priliku da uče u sigurnom okruženju, postavljaju pitanja i unaprede veštine bez pritiska. Pored učenja kroz praksu na radu, na ovakav način stiču dublje razumevanje procesa i veće samopouzdanje. Organizovanje internih treninga tako ne samo da prenosi znanje, već aktivno doprinosi razvoju i jačanju cele organizacije.