Stefan Antić

Studentksa praksa u odeljenju za simulacije i dizajn
Stefan Antić

Upoznajte Stefana – od studentske klupe do prakse za simulacije i dizajn


U kompaniji Grundfos fokusirani smo na razvoj naših zaposlenih. Učenje je deo našeg DNK-a. Posebno nam je drago što kroz mentorstvo i razmenu znanja imamo priliku da radimo sa studentima. Plaćena praksa može da traje okvirno 6 meseci (nekad kraće, a nekad i duže zavisno od projekta), studenti dobijaju priliku da rade na različitim zadacima i projektima sa svojim mentorima, sarađuju sa kolegama širom organizacije kao i sa kolegama koje rade u Grundfosu širom sveta. Neki se čak opredele da urade svoj Master rad baš ovde kod nas u Srbiji u saradnji sa kolegama iz Danske, o tome će nam više reći Stefan Antić, sada već bivši student Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji je trenutno kod nas na praksi u odeljenju za simulacije i dizajn.


Zdravo Stefane, za početak sve čestitke, čujemo da si skoro odbranio Master rad na temu „Simulacije izrade obrtnog kola centrifugalne pumpe“. Pre nego što nam više o tome kažeš, reci nam kako je sve počelo - tvoje putovanje u kompaniji Grundfos?

Krajem prošle godine, Prof. Dr. Đorđe Čantrak sa katedre za hidraulične mašine i energetske sisteme mi je spomenuo da ste otvorili konkurs za praksu u odeljenju za simulacije i dizajn kao i mogućnost za izradu Master rada. Kako često Grundfos organizuje ture po fabrici imao sam čast da čak dva puta dođem u posetu i vidim kako sve izgleda i uživo. I kao što vidite dopalo mi se, jer sam se odlučio da baš ovde dođem na praksu i uradim završni rad. 😊 Sam konkurs za praksu je zvučao zanimljivo, jer mi se dopala ideja da radim u odeljenju za simulacije, što je i logično posto sam u tom trenutku završavao Master na smeru za hidroenergetiku.

Kako je izgledao proces selekcije? S obzirom da ti je celo iskustvo bilo novo, kakvi su ti utisci?

Pa definitivno za sve postoji prvi put (kroz smeh). Poslao sam CV na email adresu koja je bila označena u oglasu, i vrlo brzo mi se javila koleginica zadužena za regrutaciju iz HR-a, Mirjana Barićak. Posle sam imao tehnički intervju sa sadašnjim menadžerom i mentorom Vedranom Radinović-Lukićem. Bilo je sve profesionalno, a prijatno u isto vreme. Kada smo mi mladi u pitanju fokus u Grundfosu je na naš potencijal, volju, želju i trud. Jako su svi bili prijatni tokom procesa što mi je već tada dalo uvid u organizacionu kulturu, što sam se uverio i kada sam počeo da radim s obzirom da sam dobio dosta podrške kroz svaki korak.


Reci nam više o projektima na kojima si radio ili još uvek radiš. I da li si radio na nekim programima za simulacije i dizajn?

Kada sam počeo da radim u martu ove godine, mentor je bio dostupan za sva pitanja tokom onboarding-a i pomogao mi je da savladam program za simulacije „Ansys Mechanical“. Uskoro sam dobio od kolege koji sedi u Danskoj i jedan od prvih zadataka koji je bio vezan za simulacije. Sve mi je bilo dosta novo, učio sam kroz praksu, i jako mi je značila podrška kolege tokom redovnih sastanaka koje smo imali. Zadatak se odnosio na ispitivanje poklopca motora od plastike. Kako plastika nije linearan materijal samim tim je i simulacija dosta komplikovanija. Kada smo posle ispitali i u realnom svetu i uporedili rezultate koje smo dobili tokom simulacije dobili smo preklapanje gde je greška 1%, što je odličan rezultat.

Kasnije sam radio na zadatku koji je zahtevao rad u programu „Catia“ u vezi sa pumpom Scala 2 koju proizvodimo baš ovde u Srbiji. Uradio sam skroz novi dizajn kako bi objedinio „nameplate“ i čep.


Skoro si odbranio Master rad na temu „Simulacije izrade obrtnog kola centrifugalne pumpe“, kako je došlo do baš ove teme?

Master rad je proizvod saradnje između kompanije Grundfos i Prof. Dr. Čantraka sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Moj menadžer je predložio temu i nekako smo se sve lako dogovorili. Simulirao sam proces proizvodnje jednog istog radnog kola u tri potpuno različite tehnologije. Prva tehnologija je brizganje plastike, a simulacija je rađena u programu „Moldex3D“. Simulaciju za drugu tehnologiju odnosno lasersko zavarivanje radio sam u „LS-Dyna-i“ koja je deo Ansys softverskog paketa a za 3D štampu metala korišćen je „Live Sinter“. Dobio sam priliku da naučim još jedan softver „Zeiss Inspect“ u kome sam uradio poređenje odstupanja za svaku tehnologiju i rezultati su pokazali da ne možemo imati isti pristup, tj. ne možemo isti dizajn primeniti za svaku od navedenih tehnologija.


Za kraj, da li imaš nešto da preporučiš studentima koji trenutno traže praksu?

Moja preporuka je da se svakako prijave za praksu u kompaniji Grundfos, jer je jedinstvena prilika da steknu praktično iskustvo. Posebno bih istakao da su sve kolege bile tu za podršku, celo okruženje u kompaniji je jako prijatno i ne bih mogao da poželim bolje prvo radno iskustvo.

Postoji pregršt mogućnosti od praske u proizvodnji do odeljenja koja su podrška razvojnim odeljenjima širom sveta, kao na primer simulacije i dizajn gde sam ja trenutno. Naučio sam mnogo o softverima, čvrstoći materijala, toleranciji i dizajnu proizvoda što nisam imao priliku da naučim tokom studija. Skoro je otvoren i R&D centar, tako da za svakoga ima po nešto.

Ostala iskustva zaposlenih