Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Pravo na godišnji odmor u slučaju privremene sprečenosti za rad
Na bolovanju sam duže od godinu dana. Interesuje me dali imam pravo na godišnji odmor i na regres za god.odmor?
Pravo na godišnji odmor imate, međutim ukoliko prošlogodišnji godišnji odmor niste iskoristili do 30. 06. ove godine, isti je propao. Takođe, pravo na regres ćete imati za godišnji odmor koji budete koristili.
Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 24.09.2008
Klauzula zabrane konkurencije
U ugovoru o radu postoji standardna klauzula o zabrani konkurencije na naznačenim poslovima u toku trajanja ugovora i 2 godine nakon prestanka radnog odnosa na određenom prostoru. Pominje se i da poslodavac ima pravo na odštetu u slučaju ne poštovanja zabarane konkurencije od starne zaposlenog. Sa druge strane u ugovoru se ne pominje ništa u vezi bilo kakve nadoknade za zaposlenog u periodu važenja…
U ugovoru o radu postoji standardna klauzula o zabrani konkurencije na naznačenim poslovima u toku trajanja ugovora i 2 godine nakon prestanka radnog odnosa na određenom prostoru. Pominje se i da poslodavac ima pravo na odštetu u slučaju ne poštovanja zabarane konkurencije od starne zaposlenog. Sa druge strane u ugovoru se ne pominje ništa u vezi bilo kakve nadoknade za zaposlenog u periodu važenja zabrane kokurencije. Po mom tumačenju zakona, u ovom slučaju zaposlenog ništa ne sprečava da prekrši navedenu zabranu konkurencije nakon prestanka radnog odnosa, niti postoji pravni osnov za ostvarivenja prava na naknadu štete poslodavcu u tom slučaju, jer nije ugovorena naknada za perid važenja zabrane konkurencije.
Da li sam u pravu? Kada je ugovorom o radu određen otkazni rok 60 dana, kakve posledice može da snosi zaposleni ako ne ispoštuje taj rok?
Moglo bi se reći da ste u pravu. Poslodavac ne može da Vam zabrani da radite i obavljate svoju delatnost po prestanku radnog odnosa sa njim. Ovo je moguće ukoliko je u ugovoru poslebno bilo navedeno da Vas je poslodavac specijalno osposobio za obavljanje datih poslova i da bi obavljanje istih u nekom drugom preduzeću u datom periodu od dve godine bilo na njegovu štetu. Međutim, tada je uobičajeno…
Moglo bi se reći da ste u pravu. Poslodavac ne može da Vam zabrani da radite i obavljate svoju delatnost po prestanku radnog odnosa sa njim. Ovo je moguće ukoliko je u ugovoru poslebno bilo navedeno da Vas je poslodavac specijalno osposobio za obavljanje datih poslova i da bi obavljanje istih u nekom drugom preduzeću u datom periodu od dve godine bilo na njegovu štetu. Međutim, tada je uobičajeno da se ugovori i zaposlenom isplati određena naknada zbog toga što naredne dve godine neće koristiti znanja stečena kod poslodavca. U vašem slučaju ova naknada nije ugovorena, te smatramo da možete da zasnujete redovan radni odnos kod drugog poslodavca. Što se otkaza tiče, poslodavac može zahtevati naknadu štete ukoliko ne ispoštujete otkazni rok.
Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 24.09.2008
Preporuka kao obavezujća u zakonskom smislu
Da li je preporuka Ministarstva prosvete obavezujuća u zakonskom smislu?
Praksa je da se ovakve preporuke uzimaju u obzir i da se postupa u skladu sa istim, ali zakonski obavezujuća nije.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 24.09.2008
Pregovori oko otpremnine
Moje podcenjivanje i profesionalno poniavanje traje više od dve godine.Odlučila sam da ipak odustanem od te firme. INTERESUJE ME DA LI TO MOGU NEKAKO kompenzovati tako što ću se izboriti bar za neku veću otpremninu? Kako da se postavim u pregovoru oko otkaza?
Poslodavac je dužan da isplati otpremninu u iznosu propisanu zakonom, osim ukoliko zaposleni ne pristane na niži iznos otpremnine. Savetujemo da ne prihvatite ništa manji iznos od onog propisanog zakonom, a svaki iznos veći od toga ne možemo garantovati, stvar je dogovora između poslodavca i Vas.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 24.09.2008
Različita isplata naknade za troškove prevoza
Da li se može podvesti pod diskriminaciju to da u okviru jedne firme zaposleni koji putuju iz jednog mesta(odakle je centrala) u drugo (gde je fabrika) dobijaju jednu sumu za prevoz dok neko ko živi blizu fabrike i putuje u drugo mesto (centrala) dobijaju drugu cenu za prevoz? Isti je put samo su smerovi različiti.
Ovo se ne bi moglo podvesti pod diskriminaciju. Diskriminacija postoji i zabranjena je u odnosu na lica koja traže zaposlenje, kao i zaposlenih, s obzirom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost, veroispovest, bračni status, porodične obaveze, seksualno opredeljenje, političko ili drugo uverenje, socijalno poreklo,…
Ovo se ne bi moglo podvesti pod diskriminaciju. Diskriminacija postoji i zabranjena je u odnosu na lica koja traže zaposlenje, kao i zaposlenih, s obzirom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost, veroispovest, bračni status, porodične obaveze, seksualno opredeljenje, političko ili drugo uverenje, socijalno poreklo, imovinsko stanje, članstvo u političkim organizacijama, sindikatima ili neko drugo lično svojstvo.
Kategorija pitanja: Diskriminacija pri zapošljavanju i na radnom mestu | postavljeno: 24.09.2008
Doprinosli za lice sa blanko stručnom spremom
Završio sam fakultet u inostranstvu, a diplomu jos uvek nisam nostrifikovao ni na jednom od naših fakulteta. Izvadio sam radnu knjižicu sa blanko stručnom spremom, i zasnovao radni odnos sa poslodavcem. Da li to pravi problem kod uplate za doprinose za penzijsko,zdravstveno i ostala osiguranja i postoji li neki način za brzo rešenje istoga, obzirom da nostrifikacija diplome može uzeti dosta vremena?…
Završio sam fakultet u inostranstvu, a diplomu jos uvek nisam nostrifikovao ni na jednom od naših fakulteta. Izvadio sam radnu knjižicu sa blanko stručnom spremom, i zasnovao radni odnos sa poslodavcem. Da li to pravi problem kod uplate za doprinose za penzijsko,zdravstveno i ostala osiguranja i postoji li neki način za brzo rešenje istoga, obzirom da nostrifikacija diplome može uzeti dosta vremena?
Sve dok se ne izvrši nostrifikacija diplome, porezi i doprinosi mogu se uplaćivati kao nkv zaposlenom (nekvalifikovanom). Takođe, imate mogućnost da u radnu knjižicu upišete i srednju stručnu spremu dok se problem nostrifikacije diplome ne reši.
Kategorija pitanja: Doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje i prava penzionisanih lica | postavljeno: 24.09.2008
Visina naknade za porodiljsko odsustvo i za odsustvo radi održavanja trudnoće
U stalnom sam radnom odnosu od pre 3 meseca i to kod privatnika. Sad sam trudna, čekam treće dete i trebala bih na trudničko bolovanje. Kolika će mi biti naknada za bolovanje, a kolika za trudničko? Da li ću na trudničkom primati 100% sadašnje plate?
Za vreme privremene sprečenosti za rad (bolovanja radi održavanja trudnoće) ostvarivaćete naknadu zarade u iznosu od 65% prosečne zarade koju ste ostvarili u prethodna tri meseca. Visina naknade za porodiljsko i odsustvo radi nege deteta , ukoliko u momentu otpočinjanja istog budete bili u neprekidnom radnom odnosu dužem od šest meseci, biti će Vam isplaćivana u iznosu od 100% osnovne zarade koja…
Za vreme privremene sprečenosti za rad (bolovanja radi održavanja trudnoće) ostvarivaćete naknadu zarade u iznosu od 65% prosečne zarade koju ste ostvarili u prethodna tri meseca. Visina naknade za porodiljsko i odsustvo radi nege deteta , ukoliko u momentu otpočinjanja istog budete bili u neprekidnom radnom odnosu dužem od šest meseci, biti će Vam isplaćivana u iznosu od 100% osnovne zarade koja prethodi mesecu otpočinjanja porodiljskog odsustva, bez obzira što ćete u međuvremenu biti odsustni sa posla radi održavanja trudnoće. Ukoliko radni odnos prilikom otpočinjanja porodiljskog odsustva bude kraći od šest meseci, naknada će iznositi 60% od osnovne zarade.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 24.09.2008
pravo na novčanu naknadu za nezaposlene
U kojim jos slučajevima, osim tehnološkog viška imam pravo na isplatu od strane biroa
? Imam radni staž 9 god.
Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju : 1) prestanka potrebe za obavljanjem poslova, u skladu sa zakonom; 2) stečaja, likvidacije i u svim drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom; 3) neostvarivanja predviđenih rezultata rada, odnosno utvrđene nesposobnosti za rad u skladu sa zakonom; 4) premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima; 5) ako je bilo…
Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju :
1) prestanka potrebe za obavljanjem poslova, u skladu sa zakonom;
2) stečaja, likvidacije i u svim drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;
3) neostvarivanja predviđenih rezultata rada, odnosno utvrđene nesposobnosti za rad u skladu sa zakonom;
4) premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;
5) ako je bilo zaposleno u inostranstvu, u skladu sa zakonom.
Pravo na novčanu naknadu pripada i nezaposlenom koji je bio u radnom odnosu na određeno vreme ili je obavljao privremene i povremene poslove .
Nezaposleni kome je radni odnos prestao na osnovu pismenog sporazuma sa poslodavcem na inicijativu zaposlenog ili otkaza ugovora o radu ili ugovora o privremenim i povremenim poslovima od strane zaposlenog ili otkazom ugovora o radu ili ugovora o privremenim i povremenim poslovima od strane poslodavca ako postoji opravdani razlog koji se odnosi na ponašanje zaposlenog u skladu sa propisima o radu, nema pravo na novčanu naknadu.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 24.09.2008
Otac kao korisnik prava na odsustvo radi nege deteta
Šta je potrebno da otac ostvari pravo na negu deteta (i da li naknada u tom slučaju od prvog meseca nege ide na teret države)? Porodiljsko odsustvo treba da otvorim 15. oktobra, i da li u tom slučaju svom poslodavcu treba da naglasim da neću biti korisnik prava na negu deteta, kako bi rešenje koje izdaje socijalno uključilo i oca ili to radim naknadno?
Po završetku porodiljskog odsustva svakako morate poslodavcu da dostavite nove lekarske doznake za otpočinjanje odsustva radi nege deteta. Pošto će u ovom slučaju korisnik ovog prava biti otac deteta, on će svom preduzeću biti dužan da dostavi potrebnu dokumentaciju da bi ovo svoje pravo ostvario. u svakom slučaju naknadu po ovom osnovu obezbeđuje država.
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.