Pozvani ste na intervju za posao – evo šta je vaš sledeći zadatak
Istraživanja pokazuju da većina HR menadžera u prvih 90 sekundi razgovora sa kandidatom odluči da li će mu dati šansu za posao. Upravo iz tog razloga je od izuzetnog značaja za kandidata da se što bolje pripremi, i verbalnom i neverbalnom komunikacijom pokaže poslodavcu da može da računa na njega/nju.
Nije sporno da je radna biografija, odnosno znanja, veštine i iskustvo, najvažnija stavka u procesu selekcije, ali ako postoji veći broj sličnih kandidata, onda, naizgled, sitnice, mogu doneti prevagu.
Evo na šta biste trebali obratiti posebnu pažnju:
PRVI UTISAK
Statistika kaže da 55% prvog utiska „otpada“ na način oblačenja, ponašanje i način hoda kada ulazite u prostoriju u kojoj se intervju za posao održava, 38% na kvalitet vašeg glasa, odnosno gramatiku i samopouzdanje, a 7% na izbor reči.
Dve trećine poslodavaca ističu da ne žele kandidate koji su preterano doterani, kao i da način oblačenja može biti presudan faktor prilikom donošenja odluke između dva kandidata sličnih kvaliteta.
NAJČEŠĆE NEVERBALNE GREŠKE
Pre nego što počnete s onim što je osnovna funkcija intervjua za posao, odnosno razgovorom sa potencijalnim poslodavcem, obratite pažnju da ne napravite sledeće greške:
- Neostvarivanje kontakta očima prilikom upoznavanja
- Slab stisak ruke
- Premalo znanja o kompaniji u kojoj ste se prijavili za posao
- „Igranje“ kosom i preterano dodirivanje lica
NAJČEŠĆE VERBALNE GREŠKE
Jako je važno da konkretno, kratko i jasno odgovarate na pitanja koja vam postavi HR menadžer, a evo šta ne smete nikako raditi:
- Predugo objašnjavanje zašto ste izgubili prethodni posao
- Humor koji na bilo koji način vređa bilo koga
- Nedostatak entuzijazma
- Potenciranje sopstvenih želja i potreba
Naravno, pre svega ovoga je neophodno da dobro upoznate kompaniju u kojoj želite da uradite, poziciju na koju ste konkurisali i da ste svesni znanja i veština koje posedujete, a koje su neophodne za tu poziciju.
Odlicne savete!