(162) komentari
Postovani.
Iz zdravstvenih razloga sam nesposoban za rad.
U medjuvremenu imao sam i smrtni slucaj u porodici .
Imovinski deo , nasleddjivanje , resio je javni beleznik koga nisam ja angazovao , vec moja sesta koja je prijavljena kao nasilnik u porodici cntru za socijalni rad .
Napravila je naslednicki sporazum , koji sam morao da prihvatim .
Stigla mi je nota o javnobeleznickoj nagradi od 38 125 din.
Ja toliki novac nemam iz na pocetku navedenog .
Mozete li mi reci kako da postupim.
Marinel
Poštovani
Pitanje nije iz oblasti radnog prava, niti iz oblasti socijalnog osiguranja, ali ću Vas uputiti donekle o osnovnim stvarima kada je navedeno u pitanju.
Mogu samo da Vam kažem da javnog beležnika za vođenje ostavinskog postupka ne angažuju stranke, već im predmet dodeli sud.
Tarifa javnog beležnika je veća što je veća vrednost nasleđene imovine, to jest tarifa kao nagrada za rad notara zavisi od vrednosti zaostavštine o kojoj javni beleđnik raspravlja i donosi odluku.
Morate se obratiti javnobeležnikoj kancelariji radi dogvoora o načinu plaćanja tarife. Ako ste nešto nasledili po osnovu rešenja o nasleđivanju u obavezi ste da platite navedenu naknadu beležniku.
Pozdrav
Pozdrav
Postovani Milane, bila sam na porodiljskom bolovanju do 17. juna, nakon toga sam potpisala otkazno resenje kao neostvarivanje rezultata rada. Da li imam pravo na novcanu nadoknadu sa biroa? Na birou su mi rekli da sa tim resenjem o otkazu nemam prava na novcanu nadoknadu, jer sam bila na porodiljskom bolovanju. Kakvog ste vi misljenja? Hvala
Poštovana Milena
Kao što sam već naveo u odgovoru na Vaše prethodno pitanje, mišljenja sam da nakon prestanka radnog odnosa zbog otkaznog razloga: „ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi“, licu koje je ostalo bez posla pripada novčana naknada od NSZ. Naravno, mora da ima bar godinu dana staža bez prekida ili sa prekidima u poslednjih 18 meseci, što Vi imate, jer ste bili na porodiljskom.
Pozdrav
Zbog cega su mi onda na birou rekli da poslodavac nema pravo porodilji da napise takvo otkazno resenje i da ili dam izjavu da se odricem novcane nadoknade, ili ce da posalju inspekciju kod poslodavca? Ja sam naravno dala izjavu, jer ne zelim da saljem inspekciju poslodavcima…
Poštovana Milena
Kao što sam rekao, vrlo je moguće da su u NSZ u pravu i da ima elemenata za poništaj rešenje o otkazu u sudskom postupku. Međutim, isto tako sam mišljenja da oni ne mogu da postupaju trenutno kao da je to rešenje ništavo jer nadležni sud o tome nije doneo odluku, odnosno još uvek ni postupak niste pokrenuli. Smatram da bi oni trebali da postupaju u skladu sa rešenjem dok god ne bude odlučeno da je ono ništavo,
ako se tako postupi, onda imate pravo na novčanu naknadu. Tražite od NSZ da Vam daju pisanu odluku da ne ispunjavate uslov za novčanu naknadu jer je rešenje koje ste priložili nezakonito. Ako zaista donesu odluku da nemate pravo na novčan naknadu jer su oni odlučuli da je rešenje o otkazu nezakonito, morate se žaliti na to rešenje jer smatram da oni tako ne mogu postupati. Mogu pokrenuti pitanje validnosti rešenja o otkazu prijavom inspekciji, možda čak i pokrenuti sudski postupak, ali ne mogu sami odlučiti da je rešenje o otkazu nezakonito.
Pozdrav
Hvala puno na odgovoru i savetima!
Poštovani u slučaju da korisnica nadoknade ostane u drugom stanju u toku primanja nadoknade da li ima pravo trudnicko i porodiljsko bolovanje
Poštovani
Zakonom je propisano da se isplata novčane naknade nastavlja za vreme privremene sprečenosti za rad utvrđene prema propisima o zdravstvenom osiguranju, ali ne duže od 30 dana od dana nastanka privremene sprečenosti, kao i za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta, prema propisima iz oblasti rada ili drugim propisima kojima se reguliše odsustvo sa rada. Prema tome, trudničko bolovanje maksimalno 30 dana, a porodiljsko do isteka.
Pozdrav
Postovani gospodine Milane.
Imam nesposobnost da ostvarim bilo kakav radni odnos .
U centru za socijalni rad mi je receno da posto sam naslednik ( suvlasnik ) stana pokojnog oca mogu steci jednokratnu novcanu pomoc koja se daje dva puta godisnje.
Medjutim , moram priloziti i fotokopiju licne karte moje sestre koja je prijavljena centru za socijalni rad kao nasilnik u porodici ( veoma agresivna je osoba , preti raznim tuzbama , ……nasilje u vise aspekata ).
Da li mozda postoji neki drugi nacin da ostvarim pravo na socijla davanja ali bez toga ( fotokopije sestrine licne karte ) ili slicnih , kako da kazem , “ delikatnih “ momenata , da to bude individualno , “ moja stvar „.
To zelim jer ne mogu podmirivati osnovne zivotne potrebe.
Poštovani
Imate mogućnost u upravnom postupku da ovlastite organ koji vodi postupak da pribavi neophodna dokumenta. Objasnite da Vi ne živite sa sestrom, da sa njom niste u kontaktu, da je u pitanju osoba osuđivana (prijavljivana) za nasilje u porodici, te da je neophodno da njene lične podatke službenim putem pribavi Centar za socjalni rad. Naime, Zakon o opštem upravnom postupku propisuje sledeće: organ je dužan da po službenoj dužnosti, u skladu sa zakonom, vrši uvid u podatke o činjenicama neophodnim za odlučivanje o kojima se vodi službena evidencija, da ih pribavlja i obrađuje. Isti zakon takođe propisuje da organ može od stranke da zahteva samo one podatke koji su neophodni za njenu identifikaciju i dokumente koji potvrđuju činjenice o kojima se ne vodi službena evidencija. Najzad, propisano je i da stranka ne mora da pribavi dokaze koje može da pribavi organ, niti uverenja i druge isprave koje organi nisu dužni da izdaju.
Shodno navedenom, tražite da podatke neophodne za odlučivanje u predmetu pribavi organn koji vodi postupak, odnosno Centar za socijalni rad.
Pozdrav
Postovani , interesuje me da li bolesnici , dakle osobe koje zbog duge bolesti nisu u stanju da rade imaju pravo na neku novcanu nadoknadu.
Hvala: Marinel
Poštovani Marinele
Osobe koje zbog duge bolesti nisu u stanju da rade mogu da podnesu zahtev za ostvarivanje prava na invalidsku penziju kod RFPiO. Ukoliko se u postupku utvrdi potpuni gubitak radne sposobnosti i imaju najmanje 5 godina penzijskog staža, ostvariće pravo na invalidsku penziju.
Što se tiče lica koja nemaju radnu sposobnost, a nisu ostvarili 5 godina penzijskog staža, mogu kod Centra za socijalni rad podneti zahtev za odgovarajuću naknadu kkoja pripada licima koja nemaju uslov za invalidsku penziju, a nisu sposobna za rad.
U slučaju da se ne radi o potpunom gubitku radne sposobnosti, a lice zbog svog zdravstvenog stanja ne može da nađe posao, može podnet zahtev za pomoć kod Centra za socijalni rad.
Pozdrav
Poštovani,
Zanima me imam li pravo na novcanu nadoknadu i kolika bi ona bila ako u Republici Srbiji imam dve (2) godine radnog staža a u BiH dvadeset dve
(22)i prijavljena sam na zavod za zapošljavanje u Srbiji.Zanima me ako imam pravo koji bi to bio iznos i koliko bih vremena mogla da primam novcanu nadoknadu
Poštovana
Obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Ovde se naravno radi samo o stažu u Republici Srbiji. Dakle staž u BiH se ovde ne računa.
Dalje je zakon propisao da mesečni iznos novčane naknade predstavlja proizvod dnevne novčane naknade i broja kalendarskih dana u mesecu za koji se ostvaruje pravo i vrši isplata.
Dnevna novčana naknada utvrđuje se množenjem osnovice dnevne novčane naknade sa Vašim ličnim koeficijentom.
Osnovica dnevne novčane naknade u sebi sadrži pripadajuće doprinose za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje i iznosi 1.000 dinara.
Lični koeficijent predstavlja odnos ukupne zarade, odnosno naknade zarade, osnovice osiguranja i visine ugovorene naknade koje ste ostvarili u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kome je prestao radni odnos, odnosno prestalo osiguranje i prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike u trenutku ostvarivanja prava na novčanu naknadu.
Mesečni iznos novčane naknade utvrđuje se srazmerno broju kalendarskih dana u mesecu za koji se ostvaruje pravo i vrši isplata novčane naknade, s tim da za ceo kalendarski mesec ne može biti niži od 22.390 dinara, niti viši od 51.905 dinara.
Pozdrav
Postovani,
Podneo sam zahtev za sporazumni raskid ugovora o radu(ja sam dao orkaz).Jasno mi je da nemam pravo na novcanu pomoc ali me zanima sta se desava sa zdravstvenim osiguranjem,da li mogu da dobijem zdravstvenu knjizicu kao nezaposleno lice?
Poštovani Mladene
Kao nezaposleno lice imaćete pravo na zdravstveno osiguranje na teret budžeta Republike Srbije pod uslovom da nemate mogućnosti da se osigurate preko supruge, a primanja u Vašem domaćinstvu su ispod cenzusa koji propisuje resorni ministrar posebnim pravilnikom. Prema tome, ukoliko ste u braku ili vanbračnoj zajednici imaćete kao nezaposleno lice zdravstveno osiguranje preko supruge, kao član njene pordice. Ukoliko pak živite sami na adresi na kojoj ste prijavljeni prema ličnoj karti, a nemate nikakvih primanja, naravno da imate pravo na besplatno zdravstveno osiguranje, bez obzira na način prestanka radnog odnosa. Ako niste u braku, a živite u zajedničkom domaćinstvu sa roditeljima i (ili) decom, onda ćete ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposleno lice ako su primanja u domaćinstvu niža od minimalne zarade po članu domaćinstva. Ako su ta primanja preko propisanog cenzusa, možete se uključiti u obavezno zdravstveno osiguranje, što znači da ga plaćate na mesečnom nivou (iznos je nešto niži od 3 hiljade dinara mesečno).
Pozdrav
Poštovani,
Pošto je na svakom portalu objašnjenje za utvrđivanje visine novčane naknade po principu “ copy-paste“, recite mi konkretnu „formulu“ kako da izračunam kolika će biti moja novčana naknada, jer sam pripremila dokumentaciju da predam u NSZ.
Hvala unapred.
Poštovana Slavice
Pokušaću da ne uradim po principu „copy-paste“. Prvo, mora se izračunati Vaš lični koeficijent. On se dobija kada se Vaša ukupna zarada iz 12 meseci koji prethode mesecu prestanka radnog odnosa podeli sa iznosom prosečne zarade u Republici Srbiji (poslednji podatak Republičkog zavoda za statistiku). Primera radi, ako ste zarađivali oko 70 hiljada mesečno (bruto iznos), to znači da ste za godinu dana zaradili 840 hiljada. Ta cifra se podeli sa 995.808 dinara, što je poslednji podatak (i to za prošlu godinu), o prosečnoj zaradi u Republici. U takvoj situaciji lični koeficijent bi bio 0,84.
Nakon utvrđivanja ličnog koeficijenta isti se množi sa osnovicom dnevne novčane naknade kako bi se dobio iznos dnevne novčane naknade. Osnovica dnevne novčane naknade zakonom je utvrđena u nominalnom iznosu, u sebi sadrži pripadajuće doprinose za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje, i usklađuje se jednom godišnje (u pravilu u januaru, a primenjuje se počev 01.februara tekuće godine). Poslednji usklađeni iznos, koji je u primeni iznosi 1.052,89 dinara. U našem primeru bi iznos dnevne novčane naknade bio 0,84 puta 1.052,89 dinara, odnosno 884,42 dinara. Potom se taj iznos množi sa brojem dana u mesecu i dobija se mesečni iznos novčane naknade. U našem primeru za novembar, koji ima 30 dana, mesečna nakada bi bila 26.532,83 dinara bruto. Posebno je značajno napomenuti da se u rešenju dnevni i mesečni iznosi novčane naknade iskazuju kao “bruto” kategorije koja u sebi sadrže i iznose doprinosa za zdravstveno (važeća stopa iznosi 10,30%) i penzijsko i invalidsko osiguranje (važeća stopa iznosi 25,5%). Pri tom, određen je najniži mesečni iznos novčane naknade, koji iznosi 23.575 dinara (ne može manje od toga). Od 1. februara, najviši mesečni iznos novčane naknade biće 54.650 dinara (ne može više od ovog iznosa).
Nadam se da moj odgovor nećete naći šablonskim.
Pozdrav
Postovani,kad do 30.9 2021.godine predam svebza novcanu naknadu koliko sana se ceka da dobijem odgovor od njih na koliko primam novcanu naknadu da znam da budem u kuci jel oni to postom salju pa moram licno ja da to primim sve sam im vec predala 24.9. 2021
Poštovana Nataša
NSZ je dužna da donese rešenje povodom Vašeg zahteva u roku od 30 dana od dana predaje kompletnog zahteva.
Pozdrav
Postovani,ja bih da bas pitam za overu zdravstvene knjizice da li mi opet treba potvrda od poslodavca ili neki obrazac ako nemam prava na novcanu naknadu sa biro kako da overim zdravstvenu knjizicu Natasa Bigovic
Poštovan
Ukoliko ste u braku, poslodavac Vašeg supružnika može da Vas prijavi na zdravstveno osiguranje kao člana porodice. Ako to nije slučaj, onda se sa ličnom kartom javljate filijali RFZO u Vašem gradu (opštini) i tamo ćete popuniti izjavu da ste nezaposleno lice i overićete karticu zdravstvenog osiguranja. Tom prilikom će Vam tražiti i dokaze o primanjima članova poroidčnog domaćinstva sa kojima živite na istoj adresi (npr od roditelja ček od penzije ili potvrda o poslednjoj zaradi).
Pozdrav
Zovem se Natasa Bigovic radila sam u firmi Strabag kao higijenicarka u robnoj kuci Ikea ugovor mi je istekao 31.08.2021.godine radila sam 2 godine za strabag a pre toga godinu dana za Firmu Mopex oni su izgubili na tenderi pa ke onda preuzeo strabag da li ja moram od njih napisemno da dobijem i potpis otkaz ili ne moram i za biro lakva mi dokumenta trebaju posto ima sad elektronske radne knjizice kako da im doatavim ista na birou
Poštovana
Potrebno je da u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, dakle do 30.09.2021. godine, predate filijali NSZ akt o prestanku radnog odnosa, uz ostalu prateću dokumentaciju (lična karta, diploma o završenom najvišem stepenu školovanja, potvrda o zaradama od poslodavca iz poslednjih 12 meseci rada). Prema tome, dovoljno je rešenje o otkazu zbog isteka poslednjeg ugovora o radu na određeno vreme. Ukoliko Vam nisu dali rešenje, tražite da Vam izdaju. Ako pak ne donesu rešenje uopšte jer smatraju da istekom roka od dve godine automatski prestaje radni odnos jer više ne radite, a novi ugovor nije potpisan (što ima pravnog osnova) onda tražite od poslodavca MA obrazac kao dokaz o odjavi sa socijalnog osiguranja, gde piše da je osnov prestanka rada istek ugovora o radu na određeno vreme. Možete onda taj akt predati filijali NSZ.
Pozdrav
Poštovani gospodine Predojeviću,
Najljubaznije Vas molim da me posavetujete o mojim pravima u slučaju prekida ugovora (za stalno) iz zdravstvenih razloga. Da li imam pravo na naknadu i pod kojim uslovima
Srdačan pozdrav
Poštovani Srđane
Kao što sam napisao u odgovoru na Vaše prvo pitanje, ukoliko u aktu o prestanku radnog odnosa stoji da radni odnos prestaje na osnovu sporazuma zaposlenog i poslodavca o prestanku radnog odnosa, nema osnova da primate novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, jer je radni odnos prestao Vašom voljom. Bez obzira što ste na taj potez bili motivisani privatnim zdravstvenim razlozima, što ste možda na to bili prinuđeni zdravstvenim stanjem, ipak se posmatra formalni razlog prestanka radnog odnosa, a to je u Vašem slučaju sporazum sa poslodavcem. Ipak, za svaki slučaj, savetujem Vam da se u roku od 30 daan od dana prestanka radnog odnosa javite filijali NSZ, gde ćete nakon njihovog uvida u akt o prestanku radnog odnosa dobiti sigurnu informaciju.
Pozdrav
Poštovani gospodine Predojeviću,
Zahvaljujem Vam na iscrpnom odgovoru i izvinjavam se zbog dupliranog komentara iz razloga što je stajao jedan ceo dan da se komentar obrađuje i čeka potvrdu pa sam pomislio da je došlo do greške u sistemu.
Srdačan pozdrav i sve najbolje.
Poštovani gospodine Predojeviću,
Najljubaznije Vas molim da me posavetujete o mojim pravima u slučaju prekida ugovora (za stalno) iz zdravstvenih razloga. Konkretno, da li imam pravo na naknadu? Znam da u slučaju sporazumnog raskida ugovora ne ostvarujem to pravo ali ne znam da li imam pravo na naknadu iz zdravstvenih razloga.
Srdačan pozdrav
Poštovani
Da li imate pravo ili ne na novčanu naknadu zavisi isključivo od zakonskog razloga prestanka radnog odnosa. U Vašem pitanju ističete da se radi o zdravstvenim razlozima. Zakon o radu ne poznaje drugi razlog vezan za zdravstveno stanje sem onog da zaposlenom, nezavisno od njegove volje, prestaje radni odnos u slučaju gubitka radne sposobnosti, a ipak procenjujem da ne govorite o tome. Jer u tom slučaju zaposleni odlazi u invalidsku penziju, a ne ostvaruje novčanu nakandu od NSZ. Ako to nije slučaj, što pretpostavljam, potrebno je da se javite filijali NSZ sa rešenjem o prestanku radnog odnosa i tamo ćete dobiti najrelevantniju informaciju. Iz ovoga što ste napisali zaključujem, mada nisam siguran, da ste se sporazumeli sa poslodavcem o prestanku radnog odnosa, a da ste na taj potez motivisani Vašim zdravstvenim stanjem. U tom slučaju izvesno nemate pavo na naknadu jer kod sporazumnog prestanka radnog odnosa ne pripada pravo na nakandu od NSZ. Nisu važni motivi koji su Vas naveli da potpišete sporazum, bitan je sam zakonski razlog prestanka radnog odnosa: ako je to sporazum-naknade nema.
Pozdrav
Dobila sam otkaz kao teh višak iz firme decembra2018.
Naredna 3 mes sam imala naknadu sa biroa.
Odmah posle isteka te naknade sam se zaposlila, i to traje do 8 mog avgusta 2021. Sada kada dobijem otkaz da li cu opet imati prava na naknadu sa biroa.? Inače neprekidno radnog staža imam skoro 6 god.
Poštovana Sanja
Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti propisano je da nezaposleni kome je prestalo pravo na novčanu naknadu može da ostvari ovo pravo ako ponovo ispuni uslove za sticanje prava na novčanu naknadu, s tim što mu se u staž osiguranja ne uračunava staž za koji je već ostvario novčanu naknadu. Uslov za sticanje prava na novčanu naknadu (koji se nakon prestanka prava mora ponovo ispuniti), definisan je na sledeći način: obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Shodno navedenom, a s obzirom da ste nakon prestanka prava na novčanu naknadu imali više od 12 meseci neprekidnog osiguranja (april 2019-avgust 2021), mišljenja sam da kada dobijete otkaz ponovo ispunjavate uslove za sticanje prava na novčanu naknadu od NSZ. Imali biste pravo u trajanju od 3 meseca, jer za staž od 1 do 5 godina pripada tri meseca novčane naknade (staž do decembra 2018. godine se ne računa).
Pozdrav
Postovani,
Moj slucaj je sledeci
Ja sam sa 28.06.2021 zakljucila ugovor o tehnosloskom visku koji je zapocet 23.01.2021.
Prethodni poslodavac je predao novom poslodavcu lokal i celokupan posao zbog okolnosti koje nas je korona navela na put da se razidjemo. Ne razmisljajuci da ce doci do komplikacija raskinuli smo sporazum o prestanku radnog odnosa koji je trajao od 16.05.2019. godine na neodređeno sve do 22.01.2021.
Problem nastaje mojom prijavom na Nacijonalnu sluzbu za nezaposlene sa izgovorom da ja nemam prava na novcanu nadoknadu jer sa prethodnim poslodavcem nisam raskinula ugovor o tehnoloskom visku ili nekom drugom obliku koji bi opravdao moje pravo na tu pomoc koja drzava daje svakom nezaposlenom licu ako ga zadesi ovakva situacija kao i mene da ostanem bez posla i prava na novcanu pomoc.
Moje pitanje glasi da li ja imam pravo na novcanu pomoc i na osnovu cega mogu to da zahtevam i da potrazujem svoja prava?
PS Imam jos vezano 6 meseci sa jos jednog poisla koji sam radila do novembra 2018-aprila 2019 i april i maj na određeno kod prethodnog poslodavca, dok nisam dobila ugovor na neodređeno…
Koja su moja prava i kako je moguce da me biro usmeno odbija a nisam jos ni predala zahtev? Nekako mi je to sumljivo i da li je to realno sto oni pricaju?
Po kom to zakonu i po kom osnovu iz koje godine je taj clan zakona o radu….
U napred zahvalna,
Elena Jelicic
Poštovana Elena
Ukoliko ste radni odnos okončali sporazumom sa poslodavcem, a ne rešenjem o otkazu ugovora o radu po osnovu tehnološkog viška, nemate pravo na novčanu naknadu od NSZ. Prema članu 67. Zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, sporazumni prestanak radnog odnosa nije jedan od načina prestanka radnog odnosa koji daje pravo na novčanu naknadu.
Pozdrav
Postovani,
Trenutni raskid ugovora je o tehnoloskom visku koji je prestao sa datumom 28.06.2021.
Navodno je sporan raskid sa prethodnim poslodavcem koji je bio u Januaru!?
Nadam se da me razmete…
Veliki pozdrav,
Elena
Poštovana
Ukoliko je prethodni radni odnos prestao Vašom voljom, onda se taj period ne računa u minimalnih 12 meseci staža koje morate da imate da biste ostvarili pravo na novčanu naknadu od NSZ.
Pozdrav
Da li sam dobro razumela, ja navodno nemam prava na novcanu nadoknadu i ako sam radila 2,5 godine sa ukupnim neprekidnim radnim stazom?
Od koje godine vazi ovaj zakon?
Hvala, Elena
Poslednji ugovor o radu od 23.01.2021-28.06.2021 raskid ugovora kao tehnoloski visak.
Prethodni ugovor od 15.04.2019-22.01.2021 raskid ugovora sporazumno
Pre toga ugovor o radu od 15.09.2018.-14.04.2018 sporazumni raskid ugovora
Ovo postavljam kao pitanje jer ne predajem prvi put za novcanu nadoknadu i ranije nije bio problem ako je u istoriji rada prekinut sporazumni raskid ugovora o radu, bilo je bitno da je kod poslednjeg poslodavca raskinut ugovor o radu kao tenoloski visak i da imamo vezano 12 meseci ili sa prekidom 18 meseci..
To me buni kao je nekada moglo a sada u doba pandemije kada su ljudi masovno ostajali bez posla vise ne vazi taj zakon, vec je donet nov i nema olaksica.
Bitno da su nam placene sve palte i doprinosi, penziono i zdravstveno osiguranje kako smo punili budžet ovoj drzavi i sada smo ostavljeni na vetrometini na milost i ne milost nase savesne drzave koja ne vodi racuna o svojim građanima.
Samo cu reći jos ovo da sam ogorčena i razočarana u naš pravni i zakonodavni sistem ove države.
Mi smo savremeni robovi u rođenoj zemlji.
Veliki pozdrav,
Elena
Poštovana Elena
Ne radi se o novom zakonu. Njegove odredbe bile su iste i pre pandemije. Član 66. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti propisuje da obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Član 67. stav 2. istog Zakona između ostalog kaže da nezaposleni kome je radni odnos, odnosno osiguranje prestalo njegovom voljom ili krivicom, odnosno ako je radni odnos prestao svojevoljnim opredeljivanjem za otpremninu, može ostvariti pravo na novčanu naknadu samo ako ponovo ispuni uslove iz člana 66. ovog zakona. To praktično znači da pošto je Vama prethodni ugovor od 15.04.2019-22.01.2021 raskinut sporazumno, nakon toga morate ponovo da imate ispunjen uslov iz člana 66. Zakona, odnosno 12 meseci staža. S obzirom da po poslednjem ugovoru o radu od 23.01.2021-28.06.2021.godine, koji je prestao zbog tehnološkog viška, nemate 12 meseci staža, nisu ispunjeni uslovi za novčanu naknadu.
Pozdrav.
Poštovanje, treba da potpisem raskid Ugovora sa poslodavcem kao tehnoloski visak, ali je u tom Ugovoru navedeno da se odricem otpremnine. Mene otpremnina ne zanima jer poslovac nema da plati, nego me zanima da li je Ugovor kao takav validan da bi mogla da se prijavim na biro. U toj firmi sam prijavljena od 26.05.2020 dok mi je trajalo porodiljsko, a porodiljsko je prestalo 13.12.2020, posle toga nisu bile redovne plate. Hvala.
Poštovana Jelena
Mišljenja sam da NSZ neće zbog navedene protivzakonite odredbe rešenja o otkazu o odricanju od otpremnine odbiti da Vas prijavi na evidenciju. On nisu nadležni da utvrđuju ništavost rešenja o otkazu, već to može da učini jedino sud. S obzirom na navedeno, ne biste trebali da imate problem.O nečem drugom morate da vodite računa a to je da pravo na novčanu naknadu kod NSZ nećete ostvariti ako budete sporazumno raskinuli radni odnos. U konkretnom slučaju, to mora da bude rešenje o tehnološkom višku, a nikako sporazum o prestanku radnog odnosa.
Pozdrav
Postovani,1.11.2020 godine.poslodavac me je odjavio a nije me obavestio o tome,saznala sam da sam odjavljena tek 27.04 2021 godine. Da li imam pravo na 60 evra drzavne pomoci za nezaposljene? Hvala vam unapred na odgovoru. Pozdrav
Poštovana
Poslodavac ne može da Vas odjavi, ako ste dolazili na posao i radili. Nejasno je kako je moguće da o odjavi saznate 6 meseci nakon što je sprovedena? Ako ste prestali da radite, normalno je da se sprovede odjava. Ako pak radite, onda odjava nije bila moguća. U svakom slučaju,prema informacijama iz NSZ, samo oni koji su bili prijavljeni kod NSZ na dan 15. april 2021. godine dobijaju uvećani iznos pomoći kao nezaposlena lica. Prema tome, ako niste bili prijavljeni, nećete dobiti pomoć
Pozdrav
Postovani
U izvesnom restoranu sam bila ugostitelj odnosno konobar. Iz ofredjenih razloga sam dala otkaz. U resenju pise da sam bila kuvar sto nije tacno. Koje su pravne posledice ukoliko ih ima? Ne zelim da potpisem ugovor o presyanku radnog odnosa jer nisam bila kuvar.
Pozdrav
Sladjana
Poštovana Slađana
Nema pravnih posledica. Verovatno je reč o tehničkoj grešci u rešenju i tražite da se ista ispravi. Nakon toga svojim potpisom potrđujete prijem rešenja. Čak i ukoliko stavite potpis kao potvrdu da ste primili rešenje to ne znači da ste saglasni sa sadržinom istog već samo potvrđujete da ste primili akt o prestanku radnog odnosa na koji možete staviti primedbe. Inače je konkretno rešenje deklaratornog karaktera, odnosno ne proizvodi neposredno pravnu posledicu prestanka radnog odnosa jer je ta posledica nastupila na osnovu Vaše izjave o otkazu. Dakle Vaša izjava proizvodi posledicu prestanka radnog odnosa, a rešenje o prestanku radnog odnosa samo konstatuje i oglašava da je do prestabnka radnog odnosa došlo na osnovu otkaza od starne zaposlenog.
Pozdrav
Hvala Vam mnogo!
Postovani,
Molim za pomoc. Zaposlena sam 18 godina u d.o.o. ,vec 6 meseci ne primamo platu, a direktor ne objavljuje stecaj ili nesto slicno jer se ceka odluka od osnivaca koji je u drugoj drzavi. Ono sto smo se mi raspitali ukoliko tuzimo nasu firmu nemamo od cega da se naplatimo, jer firma nema imovinu…..imate li kao pravnik neki savet kako bi mogli da se naplatimo.
p.s. da li ovim razvlacenjem stecajnog postupka (davanjem nama otkaza) gubimo nesto na proseku ili duzini perioda za koji bi dobili naknadu sa biroa (posto platu ne primamo 6.mesec)?
veliko hvala
Poštovana Vesna
Ne bih se ovim putem upuštao u davanje pravnog saveta pošto isto podrazumeva uvid u kompletno činjenično stanje, a to nije moguće utvrditi samo na osnovu pitanja koja postavljate. Radi kompletne pravne pomoći morate da se obratite sa potpunom dokumentacijom nekom od kolega advokata ili pravnika, a ja mogu da dam mišljenje koje je informativnog karaktera. U tom smislu mogu da kažem što se tiče naplate prinudnim putem, da odgovarajuća isplatna lista (obračunski list) predstavlja izvršnu ispravu na osnovu koje možete pokrenuti izvršni postupak. Poslodavac je dužan do kraja meseca za prethodni mesec da izda obračunski list čak i ako nije isplatio zaradu. Firma verovatno ipak ima neku imovinu iz koje bi se moglo naplatiti ono što duguje zaposlenima, međuti čak i ako to nije dvoljno za namirenje svih dugovanja, treba da prijavite neplaćene zarade i ostala primanja u stečajnom postupku (kada bude pokrenut9 pošto je isplata neisplaćenih potraživanja kod poslodavca nad kojim je otvoren stečajni postupak moguća u skladu sa Zakonom o radu kod Fonda solidarnosti. Ovo pravo ima zaposleni kome su potraživanja utvrđena u skladu sa zakonom kojim se uređuje stečajni postupaku, a nisu isplaćena. Fond solidarnosti je osnovan od strane države radi isplate potreaživanja iz radnog odnosa koja zaposleni nije naplatio u stečajnom postupku. Dakle važno je da nakon pokretanja stečajnog postupka prijavite potraživanja, pa čak i ako ih ne naplatite u celosti iz imovine dužnika, deo ćete moći da naplatite u postupku kod Fonda solidarnosti. U tom postupku mogu se naplatiti zarade i naknade zarade za vreme bolovanja za poslednjih devet meseci pre otvaranja stečajnog postupka; naknade štete za neiskorišćeni godišnji odmor krivicom poslodavca, za kalendarsku godinu u kojoj je otvoren stečajni postupak; otpremnine zbog odlaska u penziju u kalendarskoj godini u kojoj je otvoren stečajni postupak; naknade štete na osnovu odluke suda donete u kalendarskoj godini u kojoj je otvoren stečajni postupak, zbog povrede na radu ili profesionalnog oboljenja, ako je ta odluka postala pravnosnažna pre otvaranja stečajnog postupka. Što se tiče obračuna novčane naknade kod NSZ nakon prestanka radnog odnosa, nećete trpeti posledice zbog neisplaćivanja zarade jer će se uzeti obračunata zarada. Mesečni iznos novčane naknade utvrđuje se srazmerno broju kalendarskih dana u mesecu za koji se ostvaruje pravo i vrši isplata novčane naknade, s tim da za ceo kalendarski mesec ne može biti niži od 22.390 dinara, niti viši od 51.905 dinara.
Pozdrav
Postovani Milane,
Hvala puno na Vasem odgovoru. Dali ste mi neke informacije koje nisam imala, kao sto je Fond solidarnosti- kod njega je samo pitanje da li isplacuje minimalce ili ono sto su radnici imali ugovoreno sa poslodavcem!?
Sto se naknade za nezaposlene NSZ tice kod njih sam dobila odgovor da u obracun ipak ulazi 0 za poslednjih 6 meseci, sto je opet po ledjima radnika, prosek ce znatno da padne.
Poštovana Vesna
Što se tiče visine novčane naknade, ona po zakonu zavisi od „ukupne zarade, odnosno naknade zarade, osnovice osiguranja i visine ugovorene naknade u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kome je prestao radni odnos“. Ukoliko posmatramo ovu odredbu mišljenja sam da bi se obračunata zarad morala uzeti u obzir jer je zaposleni tu svoju platu zaradio. Krivicom poslodavca ista nije isplaćena, ali zakon i ne govori o isplaćenoj zaradi, već o „zaradi u poslednjih 12 meseci“. No, često smo svedoci da držabni organi i službe sa javnopravnim ovlašćenjima restriktivno primenjuju zakon, što mislim da je nažalost i ovde slučaj.
Pozdrav
Poštovani, ostvarila sam pravo na novcanu naknadu od 3 meseca medjuti dete od 3 god se razboleo pa mi je nejasno kako mogu da iskoristim pravo na bolovanje i kako se to uracunava ako na primer pedijatar napise doznake na 5 dana da li se nakon isteka od ta 3 meseca produzava za 5 dana pravo naknade
Poštovana
Zakonom je propisano da se isplata novčane naknade nastavlja za vreme privremene sprečenosti za rad utvrđene prema propisima o zdravstvenom osiguranju, ali ne duže od 30 dana. Propisi o zdravstvenom osiguranju utvrđuju da postoji privremena sprečenost za rad i zbog nege bolesnog člana uže porodice. Za dete mlađe od sedam godina izabrani pedijatar vodi bolovanje prvih 15 dana, a ako traje duže onda ocenu donosi lekarska komisija filijale RFZO. Imajući u vidu navedeno mišljenja sam da možete da iskoristite pravo na produžetak isplate novčane naknade. Treba da se obratite filijali NSZ sa potvrdom lekara o nastupanju privremene sprečenosti za rad. U konkretnom slučaju reč je o pedijatru kod koga se leči Vaše dete, koji može da napiše uverenje o sprečenosti za rad i da napiše doznake na 5 dana, pa da se na osnovu toga produži za 5 dana pravo naknade.
Pozdrav
Poštovani, potpisala sam aneks ugovora odlaskom na trudnicko bolovanje, i traje ugovor traje naravno do isteka porodiljskog. Zanima me imam li prava na bilo kakvu naknadu, i da li trudnicko I porodiljsko ulaze u prosek uopšte? U kontinuitetu imam 5 godina staža. Hvala unapred, pozdrav!
Poštovana Aleksandra
Ugovor Vam je produžen do isteka porodiljskog odsustva. U tom periodu svakako da imate pravo na naknadu zarade tokom porodiljskog odsustva, koje se otvara najkasnije 28, a najranije 45 dana pre datuma očekivanog porođaja. Pre toga imate pravo na trduničko bolovanje, ako Vaš izabrani ginekolog ceni da se radi o rizičnoj trudnoći. Plaća se 100% od zakonske osnovice, koju kod trudničkog bolovanja čini zarada iz poslednjih 12 meseci, a kod porodiljskog prosečna zarada iz 18 meseci koji prethode mesecu prestanka rada zbog trudnoće. Ako u tih 12/18 meseci koji prethode sadašnjem prestanku rada zbog trudnoće ulazi i naknada tokom prethodnog porodiljskog, ona ulazi u osnovicu za novo trudničko i pordiljsko.
Pozdrav
Vidim da se nisam lepo izjasnila, mislila sam da je logično da samo pišem na odgovarajućoj temi. Da li imam pravo naknade sa biroa nakon potpisanog aneksa ugovora?
Poštovana Aleksandra
Nisam siguran da sam razumeo pitanje, ali pokušaću da odgovorim. Po zakonu nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa po osnovu otkaza od strane poslodavca, i to: kao tehnološki višak ili ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi. Takođe ima pravo na naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa na određeno vreme i ako mu radni odnos prestane zbog otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka, kao i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca. To su situacije propisane zakonom u kojima posle prestanka radnog odnosa pripada novčana naknada od NSZ. Naravno, potrebno je i da radni odnos pre prestanka traje bar godinu dana. Da li je bilo aneksa u međuvremenu ili ne, odnosno da li je tih godinu dana staža ostvareno potpisivanjem aneksa ugovora o radu ili bez aneksa-to nije važno.
Pozdrav
Postovani Milane. Zanima me da li suprug ima prava na biro nakon 25god.rada u javnom sektoru ,a da je pritom dobio otkaz ,tj. bio na sudu i proglasili ga krivim.Hvala
Poštovana
Zakonom je propisano da nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja i kada do prestanka radnog odnosa dođe otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:
1) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla (tehnološki višak) i
2) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.
Dakle, ključan je razlog iz kojeg je Vaš suprug dobio otkaz, što se kod filijale NSZ dokazuje rešenjem o otkazu. Naravno da je 25 godina staža dovoljno za ostvarivanje prava na novčanu naknadu, ali kod otkaza od strane poslodavca mora da bude i odgovarajući razlog.
Mora se voditi računa i o tome da postoje zakonski rokovi za ostvarivanje prava na novčanu naknadu za nezaposlena lica. Predviđeno je da novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana od dana prestanka obaveznog osiguranja, ako se prijavi i podnese zahtev Nacionalnoj službi u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja. Nezaposlenom koji podnese zahtev po isteku roka od 30 dana, novčana naknada pripada od dana podnošenja zahteva. Pravo na novčanu naknadu nema nezaposleni koji podnese zahtev po isteku vremena za koje bi mu pravo na novčanu naknadu pripadalo. Recimo, ako bi Vašem suprugu pripalo devet meseci trajanja naknade (devet meseci traje naknada ako ima staž osiguranja od 15 do 25 godina) on ne može da ostvari pravo ako je prošlo više od 9 mescei od dana prestanka radnog odnosa.
Pozdrav
Hvala Vam puno na odgovoru !
Poštovani,
Ukoliko sam u radnom odnosu sa svojim poslodavcem, a istovremeno imam otvorenu preduzetničku radnju na svoje ime (za lica koja su u radnom odnosu) koja je u sistemu samooporezivanja sa/bez isplate zarade, da li imam pravo na novčanu naknadu NSZ u slučaju prestanka radnog odnosa kod svog poslodavca? Osiguranje od nezaposlenosti, kao i troškove zdravstvenog osiguranja imam preko zarade kod svog poslodavca, a u okviru preduzetničke radnje se plaćaju samo porezi i doprinosi za penzijsko osiguranje (minimum u skladu sa zakonskim okvirom).
Poštovani Miloše
Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti propisano je da nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja. Istim zakonom definisano je da nezaposleni, u smislu ovog zakona, jeste lice od 15 godina života do ispunjavanja uslova za penziju, odnosno najkasnije do 65 godina života, sposobno i odmah spremno da radi, koje nije zasnovalo radni odnos ili na drugi način ostvarilo pravo na rad, a koje se vodi na evidenciji nezaposlenih i aktivno traži zaposlenje. Imajući u vidu navedene zakonske odredbe mišljenja sam da nemate pravo na novčanu naknadu nakon prestanka radnog odnosa, s obzirom da i nakon prestanka radnog odnosa nećete imati status nezaposlenog lica u navedenom zakonskom smislu, pošto ostvatrujete pravo na rad na drugi način, kroz vlasništvo nad preduzetničkom radnjom.
Pozdrav
Postovani,
Kao dugogodisnji hronicni bolesnik koji boluje od epilepsije, a sad i cerka koja ima 12.godina,koja je nazalost nasledila od mene, vrlo tesko pronalazim adekvatan posao i poslodavci ne zele da me zaposle sa tim problemom. Iako kao majka troje dece, smatram da sam radno sposobna, ne za sve vrste poslova koje mogu da ugroze mene i zivote drugih ljudi, ali svakako one poslove koje mogu da radim.Drzava me ne definise kao invalida, vec kao radno sposobno lice, a ja ili krijem kada se zaposlim, ili prilikom lekarskog uverenja o svom zdravstvenom stanju ne mogu da omogucim sebi zaposlenje. Svaki sledeci eventualni epilepticni napad na radnom mestu je u najavi otkaz od strane poslodavca. Ja moram da obezbedim egzistenciju svojoj porodici, jer pored devojcice koja boluje takodje od epilepsije imam jos dve cerke. Da li kao takva imam neka prava i neku zastitu.
Srdacno i spostovanjem.
Poštovana
Zakonom o radu propisano je da radni odnos može da se zasnuje sa licem koje ima najmanje 15 godina života i ispunjava druge uslove za rad na određenim poslovima, utvrđene zakonom, odnosno pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji poslova. Dalje je propisano da poslodavac ne može od kandidata da zahteva dostavljanje isprava i drugih dokaza koji nisu od neposrednog značaja za obavljanje poslova za koje zasniva radni odnos. Osoba sa invaliditetom zasniva radni odnos pod posebnim uslovima i na način utvrđen zakonom. Ukoliko je u postupcima pred nadležnim organima utvrđeno da se ne svrstavate u osobe sa invaliditetom, onda se smatra da ste zdravstveno sposobni i svrstavate se u radno aktivno stanovništvo. Prema tome, za Vas važe opšti uslovi zapošljavanja, te Vam se ne može tražiti dostavljanje dokaza o zdravstvenom stanju, ako to nema nikakve bveze sa prirodom posla koji biste obavljali. Naravno, kao što ste i sami rekli, ako bi obavljanje nekog posla s obzirom na Vaše stanje značilo ugrožavanje Vas ili nekog drugog, na takvo mesto Vas poslodavac ne može primiti. Međutim, svako drugo uslovljavanje Vašeg prijema u radni odnos dostavljanjem posebnog lekarskog uverenja može se smatrati diskriminacijom. Naime, Zakonom o radu zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija lica koja traže zaposlenje s obzirom na lično svojstvo, gde je uvršteno da je zabranjena i diskriminacija s obzirom na zdravstveno stanje, odnosno invalidnost (zakon tu nabraja i druga lična svojstva). Diskriminacija, u smislu ovog zakona, jeste svako postupanje uzrokovano nekim ličnim svojstvom (konkretno ovde govorimo o Vašem zdravstvenom stanju kao ličnom svojstvu) kojim se lice koje traži zaposlenje, kao i zaposleni, stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na druga lica u istoj ili sličnoj situaciji. Dalje je propisano da je diskriminacija zabranjena i u odnosu na uslove za zapošljavanje i izbor kandidata za obavljanje određenog posla. Naravno, kao što smo već rekli (i kao što ste konstatovali u pitanju) ne smatra se diskriminacijom pravljenje razlike, isključenje ili davanje prvenstva u odnosu na određeni posao kada je priroda posla takva ili se posao obavlja u takvim uslovima da karakteristike povezane sa nekim od ličnih svojstava predstavljaju stvarni i odlučujući uslov obavljanja posla, i da je svrha koja se time želi postići opravdana. Zakon o radu potom propisuje da u slučajevima diskriminacije u smislu odredaba ovog zakona lice koje traži zaposlenje, kao i zaposleni, može da pokrene pred nadležnim sudom postupak za naknadu štete od poslodavca, u skladu sa zakonom. Shodno svemu navedenom, ako nadležne institucije ove države smatraju da se ne svrstavate u osobe sa invaliditetom, onda su sudski organi ove države u mogućnosti da Vam pruže sudsku zaštitu u opisanom smislu i zaštite Vas od diskriminatorskog postupanja poslodavca.
Pozdrav
Poštovani Milane,
trenutno sam zaposlena na neodređeno vreme u privatnoj firmi na poslovima direktora. Vlasnik je odlučio da firmu proda i rekao mi je da na mesto direktora dolazi novi vlasnik i da meni prestaje ugovor o radu. Interesuje me pravni postupak, odnosno procedura oko davanja ugovora o prestanku rada, da li ja sama, odnosno kao direktor potpisujem sebi otkaz i šta da navedem kao osnov da bi imala pravo na materijalnu nadoknadu.
Najlepše hvala unapred
Barbara
Poštovana Barbara
Zakonom je propisano da nezaposleni (između ostalih slučajeva) ima pravo na novčanu naknadu i u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja po osnovu prenosa osnivačkih prava vlasnika, odnosno člana privrednog društva, kao i kod otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca. Prema tome, jedan od dva navedena razloga daće Vam pravo na novčanu naknadu. S obzirom da ste Vi direktor društva, kao direktor možete potpisati i rešenje o otkazu koje se odnosi na Vas.
Pozdrav
Poštovani,
da li kao tehnološki višak odbijanjem premeštaja kod drugog poslodavca gubim pravo na novčanu naknadu NSZ?
Tačnije, ukoliko je poslodavac doneo Program rešavanja viška zaposlenih kojim je omogućena opcija zapošljenja kod drugog poslodavca, da li njenim odbijanjem gubim pravo na naknadu?
Hvala unapred
Pođtovana Marina
U NSZ će od Vas tražiti da priložite akt o prestanku radnog odnosa, kako bi utvrdili šta je zakonski razlog. Ukoliko je rešenje o otkazu zbog tehnološkog viška, ostvarićete pravo na novčanu naknadu. Ako kao razlog bude navedeno da Vam se otkazuje ugovor o radu zato što ste odbili aneks ugovora o radu, onda ne biste imali pravo na novčanu naknadu. Od ključne je važnosti zakonski razlog prestanka radnog odnosa.
Pozdrav
Zdravo,
Zanima me da li imam pravo na novcanu nadoknadu? Radila sam do 31.12.2019. i dobila pravo na novcanu nadoknadu u periodu od 6 meseci ( od 01.01.2020. do 30.06.2020.) U medjuvremenu sam zasnovala radni odnos od 16.03.2020. I samim tim dobila novcanu nadoknadu za januar,februar i period do 15.03.2020. Pomenuti radni radni odnos mi traje do 31.12.2020. I od 01.01.2021. Bicu na birou pa me interesuje da li mogu opet ostvariti pravo na novcanu nadoknadu?
Unapred zahvalna,
Milica Jovanovic
Poštovana Milice
Ukoliko Vam radni odnos dana 31.12.2020. godine ponovo prestaje iz nekog od razloga na osnovu kojeg se ostvaruje pravo na novčanu naknadu (istek ugovora o radu na određeno vreme, tehnološki višak ili neostvarivanje rezultata rada) nastaviće Vam se isplata novčane naknade. Dakle radni odnos ne sme da prestane Vašom voljom, već iz nekog od navedenih razloga po osnovu kojih pripada novčana naknada. Ponovo imate obavezu da se u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa javite filijali NSZ.
Pozdrav
Poštovani,
trenutno sam korisnik novčane naknade zbog prestanka radnog odnosa. Zanima me, da li možda imam prava na još neku vrstu naknade/isplate ako sam u toku ovog perioda boravila u bolnici i bila operisana? Hvala
Poštovana Jasna
Zakon nije predvideo dodatnu isplatu/naknadu pored novčane naknade za nezaposlena lica, ako ste boravili u bolnici i bili operisani.Propisano je jedino da se splata novčane naknade nezaposlenom licu nastavlja za vreme privremene sprečenosti za rad utvrđene prema propisima o zdravstvenom osiguranju, ali ne duže od 30 dana od dana nastanka privremene sprečenosti. Dakle, ako u momentu kada Vam istekne pravo na novčano naknadu donesete uverenje izabranog lekara da ste privremeno sprečeni za rad zbog bolesti, produžiće Vam se isplata novčane naknade dok po oceni lekara traje sprečenost za rad, ali najduže 30 dana.
Pozdrav
Poštovani,imam jedno pitanje i nadam se da će te mi vi vašim odgovorom pomoći. Pre 15 meseci sam prešla iz firme u firmu ne prekidajuci radni staž. U predhodnoj firmi sam radila 17 godina.Pri prelasku u drugu firmu sam odnela zdravstvenu dokumentaciju u kojoj stoji da imam diskus hernija u lumbanom delu,suženje u srednjem i vratnom delu kičme, manjak hrskavice u kolenu i anginu pektoris.Na osnovu toga su mi oni dali sedeće radno mesto.Međutim sada mi šalju na pisao da osam sati stojim ,a ja to ne mogu zbog bolesti.Šta ja treba da uradim sada i koja su moja prava.
S poštovanjem
Violeta.
Poštovana Violeta
Prema Zakonu o radu zaposleni ima pravo na bezbednost i zaštitu života i zdravlja na radu, u skladu sa zakonom. Takođe, propisano je da je zaposleni dužan da obavesti poslodavca o svakoj vrsti potencijalne opasnosti koja bi mogla da utiče na bezbednost i zdravlje na radu. Zaposleni sa zdravstvenim smetnjama utvrđenim od strane nadležnog zdravstvenog organa u skladu sa zakonom, ne može da obavlja poslove koji bi izazvali pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja ili posledice opasne za njegovu okolinu. Iz navedenih zakonskih odredaba proizilazi da zaposleni ne može biti raspoređen niti obavljati poslove na koje je raspoređen ako ima zdravstvene smetnje koje bi mogle izazvati pogoršanje zdravstvenog stanja zaposlenog. Ukoliko je Vaš poslodavac već prilikom zasnivanja radnog odnosa bio upoznat sa Vašim zdravstvenim stanjem na osnovu priložene medicinske dokumentacije, dužan je da Vas uputi na proveru radne sposobnosti od strane nadležne zdravstvene ustanove medicine rada, ukoliko ima nameru da Vas premesti na radno mesto za koje su lekari utvrdili da predstavlja zdravstveni rizik. Po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti Zavod za medicinu rada vrši ocenu radne i opšte životne sposobnosti, procenjuje telesno oštećenje i vrši druga veštačenja u vezi sa radnom sposobnošću zaposlenih. Tek ukoliko služba medicine rada, kao organ nadležan za ocenu radne sposobnosti zaposlenih lica, utvrdi da ste zdravstveno sposobni da obavljate poslove na koje poslodavac želi da Vas premesti aneksom ugovora o radu, premeštaj bi bio u skladu sa zakonom. U suprotnom, dok god posedujete dokumentaciju po kojoj niste sposobni za posao koji podrazumeva stajanja tokom radnog vremena, poslodavac ne može da Vas premesti da obavljate takve poslove. Insistirajte kod poslodavca na tome da nadležan zdravstveni organ utvrdi Vašu sposobnost da obavljate poslove na koje poslodavac ima nameru da Vas premesti. Ukoliko to ne urodi plodom, u krajnjem slučaju, možete se ovim povodom obratiti i inspekciji za rad.
Pozdrav
Poštovani,
iako je novi poslodavac bio upoznat sa svom potrebnom dokumentacijom,on me sada premešta na radno mesto koje ne mogu da obavljam.Kaže mi da idem na bolovanje i da ja tražim proveru sposobnosti ,jer on to ne želi. Šta ja mogu da uradim u ovom slučaju?Koja su moja prava, ako ih uopšte imam.
Pozdrav.
Poštovana Violeta
Kao što sam naveo u prethodnom odgovoru, ukoliko poslodavac ne želi da postupi u skladu sa zakonom, možete se obratiti inspekciji za rad radi zaštite svojih prava iz radnog odnosa. Ukoliko ne ostvarite svoja prava ni na taj način,možete pred sudom opšte nadležnosti osporavati i taj aneks ugovora, čak i ako ga potpišete. Ukoliko ne pristanete na aneks pa Vam poslodavac da otkaz, u postupku protiv poslodavca pred sudom možete dokazivati da je aneks bio nezakonit.
Pozdrav
Zdravo, zanima me jedna informacija. U ovoj firmi sam radila 11mes i ukoliko sada dobijem otkaz posle 11mes da li imam prava na novcanu nadoknadu? Pre toga sam radila mes dana drugi posao. A pre toga god ipo isto drugi posao? Nisam imala prekid, odmah prelazila sa jednog posla na drugi. Pa da li imam prava na 3mes novc nadok?
Poštovana Milena
Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa po osnovu otkaza od strane poslodavca ako: usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla (tehnološki višak); zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi; prestane radni odnos na određeno vreme. Obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Prema navedenom, staž ostvaren kod prethodnih poslodavaca računaće se samo ako Vam je i u tim slučajevima radni odnos prestao iz gore navedenih razloga (tehnološki višak, neostavrivanje rezultata rada ili nesposobnost za rad, istek ugovora). Ako ste npr kod prethodnog poslodavca Vi dali otkaz, taj staž Vam se neće uzeti u obzir i tada ne biste imali uslov za novčanu naknadu. Ako ste pak i tamo dobili otkaz iz citiranih zakosnkih razloga, i taj staž se računa i imali biste neophodnih godinu dana staža pre prestanka radnog odnosa, odnosno dobili biste novčanu naknadu.
Pozdrav