Sve što ste želeli da znate o godišnjem odmoru, a niste imali koga da pitate

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

jul 15
Godišnji odmor-sve što ste želeli da znate

Zakon o radu sadrži posebno poglavlje kojim se uređuju odmori i odsustva, kao važna skupina prava radnika iz radnog odnosa.

Poslodavci su navedenim zakonskim odredbama obavezani da svojim zaposlenima obezbede odmor u toku dnevnog rada, odmor između dva radna dana, nedeljni odmor i godišnji odmor. Zakon propisuje minimum za svaku od ovih vrsta odmora, koji se mora obezbediti, a poslodavac svojim opštim aktima može da pruži i veći obim prava svojim zaposlenima.

U ovom tekstu posebno ćemo se baviti pravom na godišnji odmor i dužinom njegovog trajanja.

Pojam godišnjeg odmora i Ustavne garancije prava

U najširem smislu, pod godišnjim odmorom smatra se period godine u kojem zaposleni prestaje sa svojim radnim aktivnostima kod poslodavca kako bi se odmorio i rekreirao, a poslodavac je dužan da mu za isti period obezbedi naknadu zarade. Oslobođenost od obaveze izvršavanja radnih zadataka u određenom broju dana u godini štiti zdravlje zaposlenog, smanjuje mogućnost povreda i omogućava psihičku i fizičku relaksaciju, što pravo na godišnji odmor čini veoma važnim pravom iz radnog odnosa za svakog zaposlenog. Značaj ovog prava naglašava i činjenica da Ustav Republike Srbije, u delu koji se odnosi na ljudska prava i slobode, garantujući pravo na rad, jemči i pravo na plaćeni godišnji odmor. Posebno treba istaći  da se ovog prava niko ne može odreći, odnosno da pravo na plaćeni godišnji odmor spada u neotuđivo ustavno pravo zaposlenih u Republici Srbiji.

Sticanje prava na godišnji odmor

Zakon o radu propisuje da zaposleni stiče pravo na korišćenje godišnjeg odmora u kalendarskoj godini posle mesec dana neprekidnog rada od dana zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca. Pod neprekidnim radom smatra se i vreme privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju (bolovanje) i odsustva sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo).

Citirane zakonske odredbe znače da novozaposleni radnici mogu da koriste pravo na godišnji odmor kada protekne mesec dana od dana zasnivanja radnog odnosa, čak i ako su u okviru tih mesec dana bili neko vreme na bolovanju ili na plaćenom odsustvu. Pri računanju mesec dana radnog odnosa kao uslova za sticanje prava na korišćenje godišnjeg odmora ne uzimaju se u obzir dani neplaćenog odsustva i mirovanje radnog odnosa, odnosno, za te periode, zaposlenom ne pripada pravo na godišnji odmor.

Protekom mesec dana od dana zasnivanja radnog odnosa zaposleni može da podnese zahtev za korišćenje godišnjeg odmora, ali to ne znači da će ga tada i koristiti, jer poslodavac nije obavezan da zahtev prihvati. Ovo stoga što po zakonu, o vremenu korišćenja godišnjeg odmora odlučuje poslodavac, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog. Poslodavac je dužan da u kalendarskoj godini, nakon proteka prvih mesec dana radnog odnosa, pa do isteka kalendarske godine, obezbedi zaposlenom korišćenje (minimum prvog dela) prava na godišnji odmor za tu godinu. Odluku donosi uzimajući u obzir zahtev zaposlenog, ali pre svega potrebe organizacije posla. Prema tome, u prvih mesec dana rada nakon zaposlenja radnik ne može da ode na  godišnji odmor jer još nije stekao navedeno pravo, a nakon proteka mesec dana provednih u radu o vremenu korišćenja godišnjeg odmora odlučiće poslodavac rešenjem, a po podnetom zahtevu zaposlenog.

Zakon o radu ponavlja ustavnu odredbu o tome da zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor, niti mu se to pravo može uskratiti ili zameniti novčanom naknadom, osim u slučaju prestanka radnog odnosa u skladu sa ovim zakonom.

Dužina godišnjeg odmora

Po našem Zakonu o radu, u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana. Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu.

Zakon je odredio koji je minimum trajanja godišnjeg odmora, a poslodavac svojim opštim aktima i ugovorom o radu može da utvrdi samo veći broj od 20 radnih dana, ne i manji. Zakon daje smernice poslodavcima o tome na koji način mogu utvrdiiti kriterijume za uvećanje broja dana godišnjeg odmora, ali je odluka o broju dana preko zakonskog minimuma na strani poslodavca. U opštim aktima poslodavaca i kolektivnim ugovorima o radu mogu se naći odredbe da se dužina godišnjeg odmora utvrđuje tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu:

  • radnog  iskustva (primera radi za 5 godina radnog iskustva dodaju se 3 radna dana na zakonski minimum, za 10 godina iskustva-4 radna dana, itd);
  • složenosti poslova (recimo, za poslove za koje se zahteva srednja stručna sprema dodaju se 2 radna dana, a za poslove koji traže visoku stručnu spremu-4 radna dana);
  • doprinosa na radu (najčešće se daje ovlašćenje neposrednom rukovodiocu da proceni da li zaposlenom pripada ovaj dodatak i koliki on maksimalno može da bude);
  • uslova rada (npr rad na terenu, rad sa strankama mogu da dodaju nekoliko radnih dana godišnjeg odmora na zakonski minimum);
  • brige o maloletnom detetu ili starijem članu porodice i slično.

U svakom slučaju, Zakono radu ne propisuje maksimalno trajanje godišnjeg odmora, samo minimalno trajanje, ali poslodavci mogu opštim aktom ili ugovorom o radu propisati maksimalan broj dana koliko može iznositi godišnji odmor, što oni najčešće i čine. Poslodavci u svojim opštim akitma uglavnom određuju da godišnji odmor sa uvećanjima ne može da traje duže od određenog broja radnih dana. Država je isto učinila kao poslodavac, odnosno kada je reč o zaposlenima u državnim organima, odnosno državnim službenicima i nameštenicima. Kolektivnim ugovorom koji je potpisan između reprezentativnog sindikata zaposlenih u državnim organima i države kao poslodavca, određeno je da je maksimalno trajanje godišnjeg odmora 30 radnih dana. Takođe, precizirana su i merila za utvrđivanje godišnjeg odmora, odnosno određeno je da se dužina godišnjeg odmora utvrđuje tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava prema sledećim kriterijumima:

  • po osnovu doprinosa na radu (zavisi od ocene rada koju daje neposredni rukovodilac-najviše 5 radnih dana);
  • po osnovu stručne spreme (zaposlenom sa visokim obrazovanjem – za 5 radnih dana,  zaposlenom sa srednjom školskom spremom – za 3 radna dana, zaposlenom sa ostalim stepenima školske spreme – za 1 radni dan);
  • po osnovu godina rada provedenih u radnom odnosu (zaposlenom preko 30 godina rada provedenih u radnom odnosu – za 5 radnih dana, zaposlenom od 25 do 30 godina rada – za 4 radna dana, zaposlenom od 15 do 25 godina radas – za 3 radna dana,  zaposlenom od 5 do 15 godina rada – za 2 radna dana, zaposlenom do 5 godina rada  – za 1 radni dan);
  • po osnovu uslova rada (za rad na radnim mestima sa povećanim rizikom – za 3 radna dana, za rad na radnom mestu na kojima je uvedeno skraćeno radno vreme – za 10 radnih dana, za noćni rad – za 2 radna dana); zaposlenoj osobi sa invaliditetom – za 5 radnih dana;
  • po osnovu brige o deci i članovima uže porodice: – za najviše 5 radnih dana.

Godišnji odmor, koji se utvrdi nakon primene svih kriterijuma, u svakom slučaju ne može se koristiti u trajanju dužem od 30 radnih dana, bez obzira i ako se ispune uslovi po više osnova za duži odmor. Prema tome, zaposleni u državnim organima ne mogu da koriste godišnji odmor u trajanju dužem od 30 radnih dana, bez obzira na eventualno ispunjavanje uslova iz citiranih kriterijuma za godišnji odmor koji bi trajao duže od navedenog maksimuma.

Na sličan način poslodavci iz privatnog sektora utvrđuju dužinu trajanja godišnjeg odmora-zakonski minimum od 20 radnih dana se uvećava prema definisanim kriterijumima, ali se u svakom slučaju ne može koristiti u trajanju dužem od određenog broja dana, odnosno određuje se maksimalno trajanje.

Pri utvrđivanju dužine godišnjeg odmora radna nedelja računa se kao pet radnih dana. Ovo prakično znači da godišnji odmor traje najmanje 4 nedelje, to jest 4 kalendarske sedmice (28 dana), bez obzira na raspored radnog vremena kod poslodavca. Primera radi, i ako su smene kod poslodavca organizovane tako da se radi po 6 dana u nedelji, prilikom izračunavanja dužine godišnjeg odmora radna nedelja će se svakako računati sa 5 radnih dana, bez obzira što u konkretnom slučaju ona traje jedan dan duže.

Praznici, koji su neradni dani u skladu sa zakonom, odsustvo sa rada uz naknadu zarade i privremena sprečenost za rad u skladu sa propisima o zdravstvenom osiguranju ne uračunavaju se u dane godišnjeg odmora. Prema tome, državni praznici, plaćeno odsustvo i bolovanje ne računaju se u dane godišnjeg odmora.

Ako je zaposleni za vreme korišćenja godišnjeg odmora privremeno sprečen za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju – ima pravo da po isteku te sprečenosti za rad nastavi korišćenje godišnjeg odmora. Konkretno, ukoliko se zaposleni tokom korišćenja godišnjeg odmora razboli i lekar mu otvori bolovanje, ima pravo da prekine korišćenje godišnjeg odmora i započne bolovanje. Potrebno je da odnese potvrdu lekara kod poslodavca i time ga obavesti da je prekinuo godišnji odmor i otvorio bolovanje. Po zaključenju bolovanja zaposleni ima pravo da nastavi korišćenje godišnjeg odmora, to jest da iskoristi dane godišnjeg odmora koji su mu utvrđeni rešenjem, a koje zbog bolovanja nije iskoristio.

Srazmerni deo godišnjeg odmora

U prethodnom delu teksta razmatrano je pitanje dužine godišnjeg odmora za jednu kalendarsku godinu. Definisali smo da za svaku godinu rada zaposlenom pripada onoliko dana godišnjeg odmora koliko je utvrđeno opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu, s tim da taj broj ne može da bude manji od zakonom propisanog minimuma od 20 radnih dana, odnosno 4 kalendarske nedelje.

Izuzetno od navedenog, zaposlenom pripada pravo na srazmeran deo godišnjeg odmora u godini u kojoj je zasnovao radni odnos i u godini u kojoj mu prestaje radni odnos, odnosno u onim godinama u kojima nema punih 12 meseci rada.

Shodno Zakonu o radu zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos.

Ova zakonska odredba kod novozaposlenja znači da od momenta zasnivanja radnog odnosa pa do kraja kalendarske godine zaposleni ima pravo na dvanaesti deo godišnjeg odmora za svaki pun mesec u kojem će biti u radnom odnosu. Primera radi: ukoliko je radni odnos zasnovan 15. aprila na neodređeno vreme, a po opštem aktu poslodavca zaposleni ima pravo na 25 dana godišnjeg odmora po kalendarskoj godini, to će značiti da zaposleni ima pravo na 8 dvanaestina od punog godišnjeg odmora jer u toj kalendarskoj godini ima 8 meseci rada. Petnaest dana u aprilu se ne uzima u obzir jer Zakon određuje da se srazmeran deo godišnjeg odmora računa prema mesecu rada, dok dane i sate rada ne pominje. Kako smo u primeru odredili da zaposlenom za celu godinu pripada 25 dana, dvanaestina od tog broja bi bila 2.083 dana. Kada se taj broj pomnoži sa 8 dobija se 16,66, odnosno 17 radnih dana godišnjeg odmora za godinu u kojoj je zasnovan radni odnos. Po istom principu se izračunava broj dana godišnjeg odmora i za kalendarsku godinu u kojoj zaposlenom prestaje radni odnos.

Zanimljivo je, kod donošenja rešenja o srazmernom delu godišnjeg odmora, da je situacija popuno jasna kod prestanka radnog odnosa, dok kod novozaposlenih može da se postave određena pitanja. Primera radi, ako radni odnos prestaje 31. jula, pre donošenja rešenja o prestanku radnog odnosa (ili istovremeno sa donošenjem navedenog rešenja) donosi se rešenje o godišnjem odmoru u kojem je sasvim jasno da će ono glasiti na 7 dvanaestina punog godišnjeg odmora za sedam  meseci rada (period januar-jul). U gornjem primeru, kada je 25 radnih dana pun godišnji odmor, množili bismo 7 sa 2,083 i dobili bismo 14,581, odnosno 15 radnih dana godišnjeg odmora. Kod novozaposlenog međutim, ukoliko odmah posle mesec dana rada podnese zahtev za godišnji odmor, a videli smo da to zakon dopušta, poslodavac može da mu donese rešenje kojim će obuhvatiti celokupan srazmerni deo godišnjeg dmora, iako svi meseci rada još nisu odrađeni. Ako upotrebimo već navedeni primer o zasnivanju radnog odnosa na neodređeno vreme od 15. aprila, već 15. maja zaposleni može podneti zahtev za godišnji odmor. Pošto mu za tu godinu pripada 17 radnih dana godišnjeg odmora, praktično bi mu se odobravanjem zahteva obezbedilo korišćenje godišnjeg odmora za celu godinu, iako je odrađeno svega mesc dana. Zbog navedenog, poslodavci obično izbegavaju da rešenjem odobre ovakav način korišćenja godišnjeg odnora i čekaju da zaposleni odradi značajan deo ugovora o radu za kalendarsku godinu.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(420) komentari

Milica Stajić 27. 04. 2022.

Postovani,
Dala bih otkaz posle 6 meseci rada (ugovor na neodredjeno) radi prelaska u drugu firmu. Otkazni rok je mesec dana. Da li imam prava da prenesem godisnji odmor u novu firmu (drzavna, ugovor na 6meseci). Ukoliko nemam, koliko dana odmora bih okvirno mogla da koristim na leto u novoj firmi (recimo posle dva meseca). Ocekujem da pored osnovih 20 dana imam i na dvoje dece dodatne dane. Molim Vas za neki, makar okvirni broj dana?

    Milan Predojevic 30. 04. 2022.

    Poštovana Milice
    Ne možete kod novog poslodavca preneti godišnji odmor koji Vam je ostao neiskorišćen kod prethodnog poslodavca. Radi se o pravu koje je stečeno radom kod starog poslodavca i nije osnovano očekivati da godišnji odmor iskoristite kod novog poslodavca. Zakonsko pravilo je da je prethodni poslodavac dužan da Vam plati naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor u visini prosečne zarade koju ste kod njega ostvatli po radnom času u prethodnih 12 meseci.
    U novoj firmi ćete posle mesec dana rada moći da tražite da koristite godišnji odmor. Da li će poslodavac odobriti taj Vaš zahtev-odluka je na njemu. Ugovorom o radu ili opštim aktom poslodavca biće utvrđeni kriterijumi za uvećanje zakosnkih minimalnih 20 dana godišnjeg odmroa. Da li ti kriterijumi uključuju i broj dece koje imate-o tome odlučuje poslodavac, a zakon ga ne obavezuje na bilo koji kriterijum. Slobodan je da ih sam utvrdi, ali i da ih potom dosledno primenjuje na sve zaposlene.
    Pozdrav

Vladimir Mitrovic 25. 04. 2022.

Poštovani, iz teksta vidim da imam pravo na godišnji odmor. Radim 3 meseca, odnosno sada mi ističe ugovor i nadam se produženju odnosno novom ugovoru. Za ova tri meseca koliko dana godišnjeg odmora imam
? I šta u slučaju da mi se ne produži ugovor, da li imam pravo na isplatu od strane poslodavca za te dane neiskorišćenog odmora ?

    Milan Predojevic 26. 04. 2022.

    Poštovani Vladimire
    Pošto prema Zakonu o radu imate pravo na srazmeran godišnji odmor u godini zasnivanja radnog odnosa, i to u visini jedne dvanaestine godišnjeg odmora za svakih mesec dana rada, za tri meseca rada imate pravo na 3 dvanaestine godišnjeg odmora. Primera radi, ako Vam prema ugovoru o radu pripada 24 dana godišnjeg odmora, jedna dvanestina punog odmora bi bila dva radna dana. Shodno navedenom, Vi biste za tri meseca rada ostvarili pravo na 6 dana godišnjeg odmora. Ukoliko se radni odnos produži, možete se dogovoriti sa poslodavcem da to stečeno pravo prenesete, pa da 6 dana iskoristite zajedno sa odmorom na koji ćete steći pravo po novom ugovoru. U svakom slučaju, ako u momentu prestanka radnog odnosa ostane jedan broj dana godišnjeg odmora neiskorišćeno, imate pravo da zahtevate od poslodavca da ispoštuje obavezu isplate naknade za neiskorišćeni godišnji odmor.
    Pozdrav

Andjelka Radosavljevic 20. 04. 2022.

10.07.2022.sticem pravo na penziju. U sadašnjoj firmi radim od 13.05.2021.
Zanima me da li imam pravo na ceo godišnji odmor ili srazmerni deo.

    Milan Predojevic 22. 04. 2022.

    Poštovani
    Kao što sam naveo u prethodnom odgovoru, imate pravo na srazmerni deo godišnjeg odmora za 2021. godinu, kao godinu zasnivanja radnog odnosa, a isto tako i za 20222. godinu, kao godinu prestanka radnog odnosa.
    Pozdrav

Andjelka Radosavljevic 18. 04. 2022.

10.07.2022.sticem pravo za odlazak u penziju koliko dana godišnjeg odmora mi pripada obzirom da sam u sadašnjoj firmi zaposlena od 13.05.2021.

    Milan Predojevic 21. 04. 2022.

    Poštovana
    U prethodnoj godini, kao godini zasnivanja radnog odnosa, i ovoj godini kao godini prestanka radnog odnosa, prema Zakonu o radu ostvarujete pravo na srazmeran deo godišnjeg odmora. To znači da imate pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora za svaki pun mesec rada. Praktično, to znači da za 2021. godinu imate pravo na 7 dvanaestina punog godišnjeg odmora (za jun, jul, avgust, septembar, oktobar, novembar i decembar), odnosno 7 dvanaestine onog odmora koji Vam pripada za celu godinu. Primera radi, ako Vam je ugovorom o radu određeno da imate pravo na 24 dana godišnjeg odmora, onda dva radna dana predstavljaju jednu dvanestinu punog odmora, te biste za prošlu godinu imali 7×2, odnosno 14 dana odmora. Za 2022. godinu biste u opisanom primeru ostvarili pravo na 6×2 dana odmora, odnosno ukupno 12 radnih dana. U navedenom primeru sa 24 dana punog godišnjeg odmora to bi sve skupa bilo 14+12, odnosno 26 radnih dana odmora pre odlaska u penziju dana 10.07.2022. godine.
    Pozdrav

Ana Stambolić 18. 04. 2022.

Poštovani, čitajući Vaše komentare shvatila sam da imam 5 dana godišnjeg za prethodnu godinu i trebam ih iskoristiti do kraja juna, a da za ovu tekuću kalendarsku godinu godišnji može da se koristi od prvog jula na način koji utvrđuje poslodavac.

    Milan Predojevic 21. 04. 2022.

    Poštovana Ana
    Ukoliko za celu godinu imate pravo na minimalnih 20 dana odmora, onda je Vaša računica tačna-tada za prošlu godinu imate pravo na 5 radnih dana odora, odnosno na jednu celu nedelju (pošto se vikendi ne računaju u godišnji odmor). Tačno je da ovaj odmor morate iskoristiti do 30. juna tekuće godine, a nakon toga možete koristiti odmor za 2022. godinu.
    Pozdrav

Ana Stambolić 18. 04. 2022.

Poštovani, radni odnos sam zasnovala 7.09.2021. Kako da izračunam koliko dana godisnjeg odmora imam ako je receno da isti moram iskoristiti do kraja juna?

    Milan Predojevic 21. 04. 2022.

    Poštovana Ana
    U prethodnoj godini, kao godini zasnivanja radnog odnosa, prema Zakonu o radu ostvarili ste pravo na srazmeran deo godišnjeg odmora. To znači da imate pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora za svaki pun mesec rada. Praktično, to znači da za 2021. godinu imate pravo na 3 dvanaestine punog godišnjeg odmora (za oktobar, novembar i decembar), odnosno 3 dvanaestine onog odmora koji Vam pripada za celu godinu. Primera radi, ako Vam je ugovorom o radu određeno da imate pravo na 24 dana godišnjeg odmora, onda dva radna dana predstavljaju jednu dvanestinu punog odmora, te za prošlu godinu imate 3×2, odnosno 6 dana odmora koje morate iskoristiti do 30. juna ove godine.
    Pozdrav

Sanja Mitrovic 15. 04. 2022.

Ko direktoru DOO, potpisuje, odnosno izdaje resenje o odmoru?

    Milan Predojevic 15. 04. 2022.

    Poštovana Sanja
    Zakonom o radu propisano je da o pravima, obavezama i odgovornostima iz radnog odnosa u pravnom licu odlučuje nadležni organ kod poslodavca, odnosno lice utvrđeno zakonom ili opštim aktom poslodavca ili lice koje oni ovlaste. Prema tome, trebalo bi da je opštim aktom poslodavca uređeno ovo pitanje.
    Pozdrav

Sinisa Stojkovic 13. 04. 2022.

Poštovani,
Imam osam dana godišnjeg odmora koji nisam koristio i poslodavac treba da mi isplati. Koliko novčano treba da dobijem za to. Tj kako se tačno računa
Hvala

    Milan Predojevic 13. 04. 2022.

    Poštovani
    Zakonom je propisano da je poslodavac dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora. Prema tome, izračunajte kolika Vam je prosečna arada u poslednjih 12 meseci po radnom satu, a potom pomnožite taj iznos sa osam.
    Pozdrav

Milos Blagojevic 06. 04. 2022.

Pozdrav
Zanima me posto cu sutra iskoristiti svoja dva dana godisnjeg odmora koji je ostao iz 2021 godine koji je u trajanju u 2 dana. Znaci 7.4 i 8.4 (cetvrtak i petak) zanima me da li u slucaju da poslodavac zahteva da idem na posao u toku vikenda subotu ili nedelju da li moram da odem na posao ili? Ili da mi radna nedelja krene 10.4 (nedelja), zanima me jer mi je receno da navodno moram da odem na posao iako u „resenju o godisnjem odmoru“ pise ovako

>Odobrava se koriscenje godisnjeg odmora u trajanju od 2 radna dana.
Zaposleni ce koristiti godisnji odmor u periodu od 7.4.2022 do 8.4.2022
Prvi radni dan nakon odmora jeste 11.03.2022<

Hvala unapred

    Milan Predojevic 07. 04. 2022.

    Poštovani
    U opisanom slučaju mišljenja sam da u toku vikenda niste u obavezi da idete na posao, s obzirom da ste po rešenju dužni da se vratite na rad u ponedeljak.
    Pozdrav

Nadica Savic 01. 04. 2022.

Postovani, da li u radnoj nedelji, gde mi je ponedeljak dan godisnjeg odmora imam pravo na slobodan dan (nedeljni odmor) do kraja nedelje? Od utorka pocinjem da radim. Inace, radim sest dana u nedelji po 6.5 sati.
Hvala unapred. Srdacan pozdrav

    Milan Predojevic 04. 04. 2022.

    Poštovana
    U navedenom slučaju mišljenja sam da imate pravo na još jedan dan odmora u radnoj sedmici u kojoj je ponedeljak uračunat u godišnji odmor. Ponedeljak ne može istovremeno da se računa i kao dan nedeljnog i kao dan godišnjeg odmora.
    Pozdrav

Nikola Živanović 27. 03. 2022.

Poštovani,

Od 1. marta sam zaposlen na odredjeno, na 3 meseca. Kako u tom slucaju racunam dane godisnjeg odmora pod pretpostavkom da ce mi poslodavac nakon isteka ovog ugovora, produziti ugovor o radu na bar jos 3 meseca? I na koji nacin i do kada mogu da iskoristim te dane godisnjeg odmora?

Srdacan pozdrav

    Milan Predojevic 28. 03. 2022.

    Poštovani Nikola
    Za tri meseca rada u godini zasnivanja radnog odnosa pripadaju Vam tri dvanaestine (3/12) punog godišnjeg odmora. Primera radi, ako prema opštoma ktima poslodavca i ugovoru o radu imate pravo na 24 dana godišnjeg odmora za celu kalendarsku godinu, za ova tri meseca Vam pripada 6 dana. Morate ih iskoristiti pre prestanka radnog odnosa. Ukoliko ih ne iskoristite u tom roku, poslodavac je dužan da Vam isplati naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor.
    Pozdrav

Gorana Matijević 23. 03. 2022.

Poštovani, ako može pomoć. Zaposleni je radio od 4.11.2019. do 4.11.2021. pod ugovor na odredjeno vreme. Nakon toga je nastavio sa radom, pod ugovorom na neodredjeno vreme. Koliko je to ukupno dana godišnjeg do sad, ako računamo da poslodavac „daje“ 20 dana godišnjeg?
Uspela sam da izračunam da zaposleni ima do kraja 2022 god plus ovo prethodno = 60 dana godišnjeg. Da li je to u redu?

    Milan Predojevic 24. 03. 2022.

    Poštovana
    Zakonom o radu propisano je da se godišnji odmor koristi jednokratno ili u dva ili više delova. Ako zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo koristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine, a ostatak najkasnije do 30. juna naredne godine. Zaposleni koji nije u celini ili delimično iskoristio godišnji odmor u kalendarskoj godini zbog odsutnosti sa rada radi korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta – ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine. Prema tome, godišnji odmor za 2019. godinu više ne može da se koristi. Kada je reč o odmoru za 2020. godinu, možete koristiti samo drugi deo u ovoj godini do 30.juna, i to isključivo ako je prvi deo iskorišten u prethodnoj godini. Poslodavac je morao da donsoi rešenja o korišćenju godišnjeg odmora, pa ukoliko to nije radio u ovim zakonskim terminima, učinio je prekršaj zakonskih odredbi o godišnjem odmoru za koji se novčano kažnjava. Takođe, može se govoriti i o obavezi poslodavca za naknadu štete po opštim pravilima o odgovornosti za štetu, ako Vam poslodavac za 2 godine nije obezbedio ni dan godišnjeg odmora.
    Pozdrav

Zorica Popovic 14. 03. 2022.

Pocela sam da radim 01.03.2021 a sada posle godinu dana radnog odnosa nisam koristila godisnji odmor u slucaju mog raskida ugovora koliko imam prava na odmor i da li mogu da ga koristim u slucaju otkaza?

    Milan Predojevic 14. 03. 2022.

    Poštovana
    Kao što sam rekao u odgovoru na Vaše prethodno pitanje, po Zakonu o radu zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. Shodno navedenom, ukoliko ste počeli da radite 01.03.2021. godine, pa sada eventualno raskinete ugovor, i za 2021. i za 2022. godinu (godina zasnivanja i godina prestanka radnog odnosa) po zakonu imate pravo na srazmeran godišnji odmor. Imate za prošlu godinu 9 dvanaestina od punog odmora, a za tekuću godinu dve dvanaestine, ako Vam radni odnos prestane pre 31.03., a ako radni donos raskinete u aprilu onda za 2022. godinu imate tri dvanestine. Godišnji odmor može se koristiti i tokom trajanja otkaznog roka, a ako ga ne iskoristite u celosti, poslodavac je dužan da Vam isplati odgovarajuću novčanu naknadu, koja ima karakter naknade štete.
    Pozdrav

Zorica Popovic 14. 03. 2022.

Zapocela sam radni odnos u martu 2021,godinu dana vec radim pa me zanima koliko imam prava na godisnji odmor,nisam koristila ga do sada?

    Milan Predojevic 14. 03. 2022.

    Poštovana Zorice
    Za 2021. godinu, kao godinu zasnivanja radnog odnosa, po zakonu imate pravo na srazmeran godišnji u trajanju od 9 dvanaestina punog godišnjeg odmora. Dakle, ako za celu godinu imate npr 24 radna dana, onda za 9 meseci imate ukupno 18 dana (jedna dvanestina za mesec dana rada u tom primeru iznosi dva dana godišnjeg odmora, a Vi imate devet dvanestina). Međutim, poslodavac je propustio svoju obavezu da Vam obezbedi prvi deo godišnjeg odmora za 2021. godinu. Taj prvi deo u trajanju od najmanje dve nedelje (deset radnih dana) trebao je da Vam omogući da koristite do 31.decembra 2021. godine, a ostatak mora do 30.juna ove godine. Za tekuću godinu imate pravo na pun godišnji odmor, sem ukoliko ne date otkaz pre 31.12.2022. godine. Tad biste imali takođe jednu dvanaestinu za svakih mesec dana rada.
    Pozdrav

Nikola Ilić 09. 03. 2022.

Poštovanje, u firmi su nam naložili da prvi deo odmora za 2022.god od 10 radnih dana tj. 2 nedelje moramo iskoristiti do 19. juna 2022.god, rečeno nam je od strane direktora da je to po zakonu, nekoj novoj odredbi ili već nečemu. Da li je to tako? A drugi deo odmora bi koristili kasnije tokom godine. Zanima me, da li je zaista zakonski odredjeno da prvi deo odmora za 2022.god. se mora iskoristiti do 19.juna 2022.god. Hvalaa

    Milan Predojevic 10. 03. 2022.

    Poštovana
    Kada je reč o vremenu kada se mora iskoristiti odmor, Zakonom o radu propisano je da se godišnji odmor koristi jednokratno ili u dva ili više delova, u skladu sa ovim zakonom. Ako zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo se koristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine, a ostatak najkasnije do 30. juna naredne godine.
    Što se tiče rasporeda korišćenja, određeno je da u zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog. Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora. Dalje je propisano da u slučaju korišćenja kolektivnog godišnjeg odmora kod poslodavca ili u organizacionom delu poslodavca, poslodavac može da donese rešenje o godišnjem odmoru u kome navodi zaposlene i organizacione delove u kojima rade i da isto istakne na oglasnoj tabli, najmanje 15 dana pre dana određenog za korišćenje godišnjeg odmora, čime se smatra da je rešenje uručeno zaposlenima.Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti zaposlenom u elektronskoj formi, a na zahtev zaposlenog poslodavac je dužan da to rešenje dostavi i u pisanoj formi.
    Shodno navedenom, nije zakonski određeno da se prvi deo odmora za tekuću godinu mora iskoristiti na način kako je to odlučio Vaš poslodavac. S druge strane, ako je poslodavac doneo rešenje i istakao ga na oglasnoj tabli ili svakom pojedinačno dostavio, to je u skladu sa zakonom. On može da odluči da se prvi deo odmora iskoristi do 19. juna i to nije protivzakonito, ali nema osnova za stav da tako mora biti po zakonu ili podzakonskom aktu.
    Pozdrav

      Nikola Ilić 12. 03. 2022.

      Hvala na iscrpnom odgovoru, zaista sve pohvale

Gordana Ristovic 07. 03. 2022.

Dobar dan.
Interesuje me da li se godisnji odmor placa 100% ili poslodavac ima pravo da umanji mesecno primanje radnika (zbog koriscenja godisnjeg odmora)? Obrazlozenje je sledece… umanjuje mu se isplata jer nije radio pa nema pravo na 100% novcanu naknadu za prevoz, topli obrok i sl?

    Milan Predojevic 08. 03. 2022.

    Poštovana Gordana
    Zakonom o radu je propisano da zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada na dan godišnjeg odmora. Prema tome, za vreme godišnjeg odmora plaća se 100% od prosečne zarade iz proteklih 12 meseci. Tako obračunata naknada se ne može umanjivati.Kada je reč o tome šta se podrazumeva pod prosečnom zaradom, treba reći da zakon definiše da se radi o svim primanjima iz radnog odnosa, osim onih koje je zakon izuzeo. Ne nabrajam ovde sva primanja koja su izuzeta iz pojma zarade, ali ako se osvrnemo na primanja koje ste Vi pomenuli u pitanju, pod zaradom u tom smislu ne podrazumeva se naknada troškova prevoza, ali u pojam zarade ulazi topli obrok.
    Pozdrav

Sofija Mićović 07. 03. 2022.

Pozdrav,

ako je osoba stalno zaposlena, a zeli da da otkaz, koliko odmora moze da iskoristi u sklopu otkaznog roka? Proslogodisnji odmor iskoriscen, ostao je samo za ovu godinu. Hvala unapred

    Milan Predojevic 08. 03. 2022.

    Poštovana
    Može da iskoristi ceo preostali odmor, a može i da se dogovori sa poslodavcem da odradi ceo otkazni rok, u kom slučaju bi poslodavac bio dužan da plati naknadu štete za neiskorišćeni godišnji odmor.
    Pozdrav

Nenad Simić 01. 03. 2022.

Poštovani
Interesuje me da li je tačno da zakonski firma upravlja celokupnim godišnjim odmorom zaposlenog? Koliko sam ja upućen jednim delom ili polovinom raspolaze firma a drugom polovinom raspolaze zaposleni? Hvala

    Milan Predojevic 02. 03. 2022.

    Poštovani Nenade
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa ovim zakonom. Prema istom zakonu zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor, niti mu se to pravo može uskratiti ili zameniti novčanom naknadom, osim u slučaju prestanka radnog odnosa u skladu sa ovim zakonom. Dakle, radi se o neotuđivom pravu zaposlenog, te njime ne može da raspolaže poslodavac. Tačno je da zakon kaže da u zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog. Međutim, ovde se radi samo o ovlašćenju poslodavca da odredi termin godišnjeg odmora svojim rešenjem, a nikako o tome da poslodavac može da „raspolaže“ godišnjim odmorom zaposlenog. Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora. Izuzetno, ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora.
    Pozdrav

Korisnik 15731519c2 06. 02. 2022.

Postovani,
Zanima me da li ja kao zaposlena majka troje dece imam prava na dodatne dane godisnjeg odmora?
Takodje ako biste mogli da mi odgovorite da li imam prava na rad samo u prvoj smeni kao majka deteta mladjeg od 3 godine ili moram da radim i drugu smenu?
Unapred hvala na odgovoru…

    Milan Predojevic 07. 02. 2022.

    Poštovana
    Zakonom o radu propisano je da u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a
    najmanje 20 radnih dana. Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu. Dakle opštim aktom kod poslodavca ili ugovorom o radu utvrđuju se kriterijumi za uvećanje broja dana godišnjeg odmora. Ukoliko je tim kriterijumima predviđeno uvećanje broja dana godišnjeg odmora po osnovu rođenja deteta, onda imate to pravo. Ako to nije slučaj, nemate to pravo jer nije predviđeno Zakonom o radu.
    Nemate po zakonu pravo da zahtevate rad isključivo u prvoj smeni kao majka deteta mlađeg od 3 godine. Noćni rad (dakle treća smena) moguć je samo uz Vašu pisanu saglasnost, ali možete biti raspoređeni na rad u drugoj, poslepodnevnoj smeni.
    Pozdrav

      Korisnik 15731519c2 09. 02. 2022.

      Hvala puno na odgovoru

Nevena Radovanovic 26. 01. 2022.

Poštovani, radim u firmi gde je 6 dana radnih po 7 sati. Ali nam u godišnji odmor ulazi subota. Kažu zbog raspodele radnog vremena subota se računa u godišnji odmor. Da li to moze po zakonu ili ne?
Pozdrav

    Milan Predojevic 26. 01. 2022.

    Poštovana
    Bez obzira na raspored radnog vremena kod poslodavca, to jest i pored činjenice da se radi i subotom, subota se ne može računati u godišnji odmor. Zakonom o radu propisano je da u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a
    najmanje 20 radnih dana, dok se pri utvrđivanju dužine godišnjeg odmora radna nedelja računa kao pet radnih dana. To praktično znači da imate pravo na minimalno 4 sedmice (nedelje) godišnjeg odmora.
    Pozdrav

      Nevena Radovanovic 28. 01. 2022.

      Hvala na odgovoru.

Vanda Krstin 23. 01. 2022.

Poštovani
Zaposlena sam u jednoj firmi 4 godine (imam 30 god radnog staža)
kao osoba sa invaliditetom. Svi u firmi imamo po 20 dana GO i oni sa 2-3 godine staža i mi stariji. Da li je to u redu?

    Milan Predojevic 23. 01. 2022.

    Poštovana
    Zakonom o radu propisano je da u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a
    najmanje 20 radnih dana. Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na
    radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu.
    U skladu sa navedenim, mišljenja sam da poslodavac opštim aktom ili u ugovoru o radu mora da utvrdi kriterijume za uvećanje godišnjeg odmora. Pored kriterijuma koji su navedeni u citiranim zakonskim odredbama, moguće je da poslodavac utvrdi i neke drue kriterijume za uvećanje. U svakom slučaju, neophodno je da su kriterijumi utvrđeni i da ih se poslodavac pridržava. Po toj logici, ne bi trebalo da svi zaposleni imaju isti broj dana godišnjeg odmora.
    Treba reći i da je Zakonom o radu propisana novčana kazna od 400.000 do 1.000.000 dinara kojom će se kazniti za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica ako postupi suprotno odredbama ovog zakona koje uređuju godišnji odmor.
    Pozdrav

Katarina Živić 23. 01. 2022.

Postovani,
imam odmor iz prosle godine. Poslovodja me tera da ga iskoristim sto pre iako imam prava do kraja juna. U pitanju je licni interes, a ne potreba firme ili bilo sta drugo. Interesuje me koja su moja prava? Da li me moze naterati ako ja to ne zelim?

    Milan Predojevic 23. 01. 2022.

    Poštovana
    Zakonom o radu propisano je da u zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju
    zaposlenog. Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora.
    Shodno navedenom, ukoliko poslodavac donese rešenje o korišćenju godišnjeg odmora i dostavi Vam isto najkasnije 15 dana pre datuma koji je u rešenju označen kao prvi dan korišćenja odmora, obavezni ste da poštujete navedeno rešenje.
    Pozdrav

Saša Jelenković 13. 01. 2022.

Poštovani Milane,

Zaposlen sam ugovorom na određeno radno vreme od 1.08-31.12.2021,s tim da mi je produženo angažovanje u istoj firmi novim ugovorom od 1.01-31.01.2022 god.
Na koliko dana godišnjeg odmora imam prava od ovog poslodavca.
Hvala unapred

    Milan Predojevic 13. 01. 2022.

    Poštovani
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. S obzirom na navedeno, za 2021. godinu imate pravo na 5 dvanaestina od punog godišnjeg odmora koji Vam pripada kod poslodavca. Primera radi, ako imate pravo na zakonski minimalnih 20 radnih dana odmora za celu godinu, onda za prethodnu godinu imate pravo na 8 dana godišnjeg odmora.
    Pozdrav

    Saša Jelenković 13. 01. 2022.

    Hvala

P R 08. 01. 2022.

Postovani,
interesuje me da li je i za koliko dana poslodavac obavezan da uveca broj dana godisnjeg odmora sa trenutnih minimalnih 20 dana ukoliko imam napunjenih 5 godina radnog iskustva?

Tih 5 godina nisu ostvarene samo u toj firmi, ukoliko to ima nekog uticaja.

Hvala

    Milan Predojevic 08. 01. 2022.

    Poštovani
    Prema Zakonu o radu, u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a
    najmanje 20 radnih dana. Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu.
    Imajući u vidu navedeno, samo ako je opštim aktom poslodavca ili ugovorom o radu određeno da se zakonski minimum od 20 radnih dana godišnjeg odmora uvećava po osnovu radnog iskustva (gde bi bilo propisano za koliko dana se uvećava i za koju dužinu rada), imate pravo na takvo uvećanje.
    Pozdrav

Zoran Lazarevic 30. 12. 2021.

Postovani, zanima me na pravo na godisnji odmor za 2021. Obzirom da sam do 26.04. radio u jednoj firmi, a od 10.08. u drugoj. Na koliko dana odmora imam pravo? Napominjem da nisam koristio nijedan dan.

    Milan Predojevic 31. 12. 2021.

    Poštovani
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos.
    Prema tome, kod poslodavca kod koga Vam je prestao radni odno ste imali pravo na 3 dvanaestine punog godišnjeg odmora (imali ste tri cela meseca rada-januar, februar i mart). Ukoliko Vam to nije obezbeđeno, bivši poslodavac ima obavezu da Vam plati nakandu štete za neiskorišćeni godišnji odmor.
    Kada je reč o odmoru kod novog poslodavca, imate pravo na četiri dvanaestine od punog godišnjeg odmora (za 4 meseca rada: septembar-decembar).
    Pozdrav

Mirjana Alimovic 29. 12. 2021.

Postovani, bila sam na godisnjem odmoru do 6.12.21. Medjutim 4.12.(subota) sam saznala da sam pozitivna na kovid i prekidam godisnji,otvaram bolovanje. Kada sam se vratila na posao i pitala za ta dva dana godisnjeg koja nisam iskoristila(4 i 5.12) dobila sam odgovor da nemam prava na te dane jer je to bio vikend. Da li sam ja ostecena za ta dva dana?

    Milan Predojevic 29. 12. 2021.

    Poštovana
    Vaš poslodavac je u pravu. Zakonom o radu propisano je da se pri utvrđivanju dužine godišnjeg odmora radna nedelja računa se kao pet radnih dana. U skladu sa navedenim, prilikom donošenja rešenja o godišnjem odmoru, ukoliko isto glasni npr na 10 dana, ono podrazumeva da se radi o dve sedmice i period ponedeljak-petak. Kod računanja godišnjeg odmora samo radni dani se broje. Prema tome, Vama je zapravo poslednji dan godišnjeg odmora bio petak, 03.decembra, a prvi dan an poslu je trebao da bude ponedeljak, 06.decembar. Dani vikenda se ne računaju u dane godišnjeg odmora.
    Pozdrav

d7e46e803f0d2eb56bec81545ca5a752 21. 12. 2021.

Postovani,

Da li imam pravo na godisnji odmor ukoliko sam cele kalendarske 2021. godine bila na bolovanju, a zaposlena sam po ugovoru o radu?

Hvala unapred na odgovoru.

    Milan Predojevic 21. 12. 2021.

    Poštovana
    Mišljenja sam da imate pravo na godišnji odmor za 2021. godinu, bez obzira na to što ste cele godine bili na bolovanju, ali Vam propada prvi deo godišnjeg odmora u trajanju od deset radnih dana. Naime, prvi deo odmora mora da se iskoristi do kraja tekuće godine, a to kod Vas neće biti slučaj. Pri tom, nema odgovornosti poslodavca jer on nije mogao doneti rešenje o prvom delu godišnjeg odmora u trajanju od najmanje deset radnih dana zbog objektivnih okolnosti-zbog Vašeg bolovanja. Shodno navedenom, mišljenja sam da do 30.juna naredne godine možete iskoristiti samo drugi deo odmora za 2021. godinu.
    Izuzetak od navedenog je slučaj porodilje. Naime, Zakonom je propisano da zaposleni koji nije u celini ili delimično iskoristio godišnji odmor u kalendarskoj godini zbog odsutnosti sa rada radi korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta – ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine. Prema tome, ako zbog porodiljskog odsustva niste iskoristili godišnji odmor, onda imate pravo da ga iskoristite u celosti sve do 30.juna naredne godine.
    Pozdrav

Dragica Šebul 09. 12. 2021.

Postovani, hocu da trazim prekid ugovora sa poslodavcem nakon dve i po godine i ostalo mi je 8 dana odmora nakon otkaznog roka. Poslodavac tvrdi da imam pravo samo na 6 dana jer sam u ovom mesecu dala otkaz. Otkazni rok je u ovom mesecu i dani odmora takodje. Da li imam pravo na svih 8 dana? Koliko sam obavestena, dovoljno je da udjem kao zaposleni u ovaj mesec i sticem pravo na odmor za taj tekuci period.

    Milan Predojevic 10. 12. 2021.

    Poštovana
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada
    u kalendarskoj godini u kojoj mu prestaje radni odnos. Shodno navedenom, mišljenja sam da Vam ne pripada srazmerni deo odmora za mesec decembar, jer mesec dana rada podrazumeva ceo mesec.
    Srdačan pozdrav

Andrijana Đorđević 09. 12. 2021.

Poštovani,
Ako se pođe od Zakona o radu, gde piše da zaposleni, ako koristi god.odmor u delovima, prvi deo mora da iskoristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno, šta ako je, recimo zaposleni iskoristio ceo godišnji odmor za prethodnu godinu pre 30.juna naredne godine, i recimo od februara želi da koristi god.odmor za novu godinu, a ne želi 10 radnih dana, već recimo pet, na koji način bi tada trebalo postupiti?

    Milan Predojevic 09. 12. 2021.

    Poštovana
    Mišljenja sam da nije moguće doneti rešenje o prvom delu godišnjeg odmora koje bi glasilo na 5 radnih dana. Zakonski minimum je 10 radnih dana za prvi deo godišnjeg odmora.
    Pozdrav

Korisnik aa6eeef58e 01. 12. 2021.

Poštovani
Da li je zakonom o radu ili bilo kojim pravnim aktom zabranjeno da se godišnji odmor spaja sa danima praznika,bilo državnih ili verskih.
Naš v.d.direktor je to zabranio (spajanje dane praznika sa godišnjim odmorom). Napominjem da organizacijom rada rad službi nije ugrožen,to potvrđuje i neposredni rukovodioc,ali on nesme da potpiše,parafira ovakav zahtev za godišnji odmor.Da li su naša radnička prava ugrožena ovakvom odlukom v.d.direktora.
Spoštovanjem
DrDragan Krstić

    Milan Predojevic 02. 12. 2021.

    Poštovani
    Zakonom o radu nije zabranjeno da se godišnji odmor spaja sa danima praznika. S obziro na to, ni nekim nižim pravnim aktom to nije moguće učiniti jer se aktima niže pravne snage od zakona mogu samo dati veća prava, a ne mogu se umanjiti prava garantovana zakonom. Međutim, Zakonom o radu je propisano da u zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog. Dakle, poslodavac mođe da odluči da nikog ne pusti na godišnji odmor u periodu državnih praznika, ako smatra da to nalažu potrebe posla.
    Pozdrav

      Biserka Ludoski 02. 02. 2022.

      Postovani,

      Pocela sam 01.08.2021. da radim, i 27.01.2022. dala otkaz. Otkazni rok je 30 dana. Nisam iskoristila nijedan slobodan dán, zanima me ukoliko bih zelela da mi slobodni dani udju u otkazni rok, koji datum bi bio moj poslednji dan da sam fizicki prisutna u kancelariji? Da li se Januar racuna kao mesec u kom ostvarujem pravo na taj slobodan dan?

      Hvala unapred

        Milan Predojevic 02. 02. 2022.

        Poštovana
        Ukoliko ste izjavu o otkazu ugovora o radu predali poslodavcu dana 27.01.2022. godine, a otkazni rok je 30 dana, onda bi u Vašoj izjavi kao poslednji dan radnog odnosa trebalo da bude označen 26.02.2022. godine. Tokom trajanja otkaznog roka mogu da se koriste i slobodni dani, to jest dani godišnjeg odmora mogu da uđu u otkazni rok.
        Pozdrav

          Biserka Ludoski 02. 02. 2022.

          Postovani, hvala na odgovoru. Koliko bih ja imala slobodnih dana za koriscenje? Po mojoj racunici to bi bilo 10 radnih dana.

          Save najbolje

          Milan Predojevic 02. 02. 2022.

          Poštovana
          To zavisi od toga koliko iznosi pun godišnji odmor. Ako ste počeli da radite 01.08.2021. godine, onda za prošlu godinu imate 5 dvanaestina punog godišnjeg odmora, a za 2022. godinu jednu dvanestinu.
          Pozdrav

          Biserka Ludoski 02. 02. 2022.

          Postovani, opet hvala puno. Pun godisnji je 20 dana. Mene zanima da li ja mogu da iskoristim tih 5 dana od prosle godine u ovoj godini, a u sklopu otkaznog roka?

          Sve najbolje

          Milan Predojevic 04. 02. 2022.

          Poštovana
          Da, možete iskoristiti tih 5 dana od prosle godine u ovoj godini, a u sklopu otkaznog roka.
          Pozdrav