Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja


Prestanak radnog odnosa


Postovani, zanima me da li poslodavac moze da odbije sporazumni raskid ugovora, ukoliko zaposleni ne zeli samoinicijativno da da otkaz?

Odgovor


Poštovani, 

Sporazumni raskid radnog odnosa podrazumeva saglasnost volja obe ugovorne strane,  zaposlenog i poslodavca. Ukoliko jedna strana nije saglasna sa raskidom radnog odnosa na ovaj način onda radni odnos neće prestati sporazumom već jednostranom izjavom volje zaposlenog ili otkazom ugovora o radu od strane poslodavca u skladu sa odredbom čl. 179 Zakona…

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 15.06.2021

Godišnji odmor


Poštovani, ćerka mi se zaposlila krajem januara 2020 i koristila 15 dana godišnjeg odmora 2020. Preostala 3 dana koristila je u aprilu 2021. Ima li prava na slobodan dan u nedelji u kojoj je koristila godišnji odmor?

Odgovor


Poštovani, 

Zakon o radu ne poznaje pojam slobodnih dana. Zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo u slučajevima utvrđenim zakonom i opštim aktom poslodavca kao  i pravo na godišnji odmor. Vaša ćerka može da ima "slobodan dan" samo po navedenim osnovama. 

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 15.06.2021

Porodiljsko odsustvo


Da li korisnica naknade sa biroa moze da produzi to primanje za vreme trudnoće i posle porođaja? Porodiljsko treba da otvori par dana po isteku 6 meseci na koje ima pravo da prima nadoknadu sa biroa. Znam da moze da produži jos jedan mesec na osnovu bolovanja ali da li posle ima pravo na porodiljsko i u kom trajanju? Hvala

Odgovor


Poštovani, 

Isplata novčane naknade se nastavlja za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta prema propisima iz oblasti rada tj. do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva. 

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 14.06.2021

Porodiljsko odsustvo


Postovani, moja supruga koristi porodiljsko bolovanje po ostalim naknadama,ona je privatnica, da li mogu da preuzmem od nje i da koristim naknadu zarade radi nege deteta?Zaposlen sam u opštini.

Odgovor


Poštovani, 

S obzirom da otac deteta može da koristi pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta smatramo da imate pravo na odsustvo. 

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 14.06.2021

Trudničko bolovanje


Porodiljsko mi je trajalo do 23.4.ove godine a 24 .4.2021 otvoreno mi je novo trudnicko radi odrzavanja trudnoce.Zanima me dali moj poslodavac ima obavezu da mi za prvih 30 dana koji idu na teret firme uplati platu ili nije u obavezi jer imam problem .

Odgovor


Poštovani, 

Za prvih 30 dana trudničkog bolovanja naknadu zarade isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava. 

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 14.06.2021

Trudničko bolovanje


Postovani Zanima me kako se na porodiljsko bolovanje nadovezuje novo trudnicko? Uskoro mi istice porodiljsko, a otkrila sam da sam trudna, i zbog prethodne rizicne trudnoce morala bih nastaviti bolovanje I da li u tom slučaju prvi mesec trudnickog bolovanja padam na teret poslodavca ili gradske upraveobzirom da bih sa jednog presla na drugo bolovanje?

Odgovor


Poštovani, 

Po isteku porodiljskog bolovanja možete da otpočnete trudničko bolovanje. Za prvih 30 dana bolovanja koje isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade. Osnovicu čini prosečna zarada ostvarena u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za…

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 14.06.2021

Ostalo


Postovani Radim u stranoj kompaniji na poziciji saradnik za pravne poslove,imam pravosudni ispit. Kompanija ima sistematizaciju radnih mesta,konkretno i za pravnika ,gde su uslovi VII stepen. Poslodavac zeli da se promeni sistematizacija,ukinu odredjena radna mesta a istovremeno dobiju drugi naziv i to sa nizim stepenim,tako da sva radna mesta,pa cak i gde rade pravnici budu sa III ili IV stepenom..…

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac ima pravo da menja pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova. Međutim  promena na način koji ste Vi naveli nije u skladu sa zakonom. Svako radno mesto treba da ima svoj naziv, detaljan opis poslova, uslovi koji se zahtevaju za obavljanje poslova, na tom radnom mestu u pogledu stepena i vrste strune spreme, radno iskustvo, znanja,…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 14.06.2021

Radno vreme


Dali je dozvoljen ubrzan turnus 12 rad 24 odmor, 12rad 24 odmor? I ako je dozvoljen koji vremenski period?

Odgovor


Poštovani, 

Radno vreme u turnusima podrazumeva da zaposleni, zbog prirode posla radi duže od uobičajenog dnevnog radnog vremena da bi posao obavio u celini.  Međutim, nedeljno radno vreme ne bi trebalo prekoračiti trajanje punog radnog vremena – 40 časova. Ukoliko zaposleni radi više od 40 časova u pitanju je prekovremeni rad ili preraspodela radnog vremena. Na…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 14.06.2021

Zarada


Imam problem sa poslodavcem. Radio sam 2,5 meseca kod poslodavca ali mi nikada nije dao ugovor, svaki put kad sam pitao za ugovor dobio sam odgovor da mi ugovor ne treba i da sam prijavljen, po uplatama rekao bi da sam bio prijavlken na pola radnog vremena ako sam uopste bio prijavljen, imao sam i dosta prekovremenih sati, a sada nece da me isplati. Sta mogu da uradim i kako mogu da naplatim svoju…

Odgovor


Poštovani, 

Savetujemo Vam da se obratite Inspekciji rada i da istovremeno podnesete tužbu nadležnom sudu. Poslodavac je u obavezi da zaključi ugovor o radu, da izvrši prijavu radnika na obavezno socijalno osiguranje, i da Vam isplati prekovremene časove rada i sve  što Vam duguje (zaradu, naknade zarade i dr.) u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.…

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 13.06.2021

Naknada zarade


Poštovani, kako se obracunava bolovanje radniku koji je prijavljen na minimalac?

Odgovor


Poštovani, 

Bolovanje se, u navedenom slučaju, obračunava na isti način kao i radniku koju nije prijavljen na minimalac. To znači da zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vreme odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti za rad do 30 dana, i to: najmanje u visini 65% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost…

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 13.06.2021
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.