Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja


Porodiljsko odsustvo


Postovanje, Ja sam u radnom odnosu na neodredjeno,s tim sto sam trenutno na porodiljkom bolovanju,i trudna sam drugi put(sada sam 5ti mesec),sada bih trebala ponovo da se vratim na trudnicko.Zamima me,da li poslodavac ima pravo da mi da otkaz i vrati me na Zavod ili je u obavezi da mi produzi bolovanje ?Hvala unapred

Odgovor


Poštovani, 

Zaštićeni ste od otkaza ugovora o radu u skladu sa odredbom čl. 187 Zakona o radu. Poslodavac je dužan da Vam ponovo produži radni odnos do isteka prava na porodiljsko odsustvo. 

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 08.06.2021

Otkaz od strane poslodavca


Poštovani, poslodavac mi je otkazao Ugovor jer nisam došao na posao 2 dana. Pozvao se na Zakon o radu član 179. stav 2 tačka 5.(druge povrede radnih obaveza predviđenih ugovorom), i ugovor o radu koji predviđa da ukoliko izostanem sa rada dva dana uzastopno odnosno tri dana u toku jednog meseca ugovor može otkazati. Moje pitanje je da li je poslodavac ovde pogrešio s obzirom da bio ovo trebalo…

Odgovor


Poštovani, 

Zaposlenom, koji neopravdano izostane sa posla, poslodavac može otkazati ugovor o radu zbog nepoštovanja radne discipline, i to: 1) u skladu sa odredbom člana 179. stav 3. tačka 2) Zakona o radu, ako ne dostavi potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad u smislu člana 103. Zakona kojom je propisano da je zaposleni…

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 08.06.2021

Rad van radnog odnosa


Postovani, da li jedan preduzetnik moze angazovati drugog preduzetnika po nekom drugom ugovoru osim po ugovoru o radu? Kontkretno da li mogu da zakljuce ugovor o delu, o privremenim i povremenim poslovima, ili recimo ugovor o dopunskom radu? Unapred hvala, Srdacan pozrav,

Odgovor


Poštovani, 

Nema smetnje  da dva preduzetnika zaključe jedan od ugovora van radnog odnosa, odnosno od ugovora koje ste naveli u pitanju.

Kategorija pitanja: Ugovori o delu, dopunskom radu, privremenim i povremenim poslovima | postavljeno: 08.06.2021

Izmena ugovora o radu


Poštovani, u firmi u kojoj radim raspoređena sam u tim radnika koji menjaju odsutne, pružaju pomoć u radu na pozicijama radnicima koji ne uspevaju da postignu tražene rezultate, odnosno, nemam svoje određeno radno mesto, već predstavljam ispomoć drugim radnicima. U pitanju je interna podela poslova unutar firme od strane nadređenih, ali mi nigde u ugovoru o radu nije navedeno da ću na taj način…

Odgovor


Poštovani, 

Zaposleni je dužan da obavlja one poslove za koje je zaključio ugovor o radu i koju su u skladu sa njegovom stručnom spremom i radnim sposobnostima. Poslodavac bi trebalo da Vam ponudi aneks ugovora o radu ukoliko Vas premešta na drugo radno mesto u skladu sa odredbom čl. 171 Zakona o radu. 

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 08.06.2021

Godišnji odmor


Godisnji odmor Postovani, U zakonu o radu pise da imamo pravo na srazmerni deo godisnjeg odmora posle mesec dana rada, a isto tako pise i da prvi deo godisnjeg odmora moramo da iskoristimo 2 nedelje u celosti Ako ja imam 24 dana odmora , 2 dana za svaki mesec , da li : 1. Ja mogu u februaru da uzmem 2 dana odmora koja sam "zaradila" u januaru 2. Ako hocu u februaru da uzmem odmor moram da uzmem…

Odgovor


Poštovani, 

Zaposleni stiče pravo na korišćenje godišnjeg odmora u kalendarskoj godini posle mesec dana neprekidnog rada od dana zas nivanja radnog odnosa kod poslodavca. Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. To znači…

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 08.06.2021

Godišnji odmor


Poštovani, Imam 7 stepen stručne spreme, a u firmi sam prijavljen i radim na mestu za koje je predviđena stručna srema sa 4 stepenom. Za godišnji odmor mi se računa broj dana koji je predviđen za 4 a ne za 7 stepen koji imam. U posebnom kolektivnom ugovoru za javna preduzeća stoji na osnovu stručne spreme a u našoj firmi su izmenili kolektivni ugovor i promenili da glasi na osnovu mesta na kome…

Odgovor


Poštovani, 

Kolektivni ugovor kod poslodavca mora biti u skladu sa opštim i posebnim kolektivnim ugovorom. To znači da  poslodavac ne može izmenom kolektivnog ugovora da utvrdi manja prava nego što je to predviđeno opštim i posebnim kolektivnim ugovorom. 

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 08.06.2021

Zarada


Dobar dan Poštovani. Treba mi jedna informacija i pomoć. Zaposlen sam u jednoj firmi preko 15god i imali smo savršen poslovni odnos do pre nekih dva meseca kada mi je zaprećeno od strane šefa sektora, dok sam bio na bolovanju i lečenju od korona virusa da ću uskoro dobiti otkaz i da počnem polako da tražim drugi posao. Nemam dokaz , tj nemam snimljeno to što mi je rekao šef već samo moja reč. Kada…

Odgovor


Poštovani, 

Niste u obavezi da obavljate poslove koji nisu u opisu Vašeg radnog mesta i u skladu sa Vašom stručnom spremom. Poslodavac ne može da Vam umanji zaradu bez razloga i bez prethodne odluke ili obrazloženja. Takođe, poslodavac ne može da Vam otkaže ugovor o radu zbog toga što ste koristili pravo na bolovanje. U svakom slučaju, poslodavac može da Vam…

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 08.06.2021

Ostalo


Poštovani, Radio sam u jednoj komunalnoj firmi kao zamena odsutnom radniku, sa rešenjem knjigovođe. Nakon godinu dana sam dobio rešenje za stalno kao knjigovođa/sistem administrator. Poslodavac je sistematizacijom spojio 2 radna mesta koja moram da pokrivama a koeficijent je ostavio kao za knjigovođu. Da li ja mogu da tužim poslodavca zato što mi je nametnuo da popunjavam 2 radna mesta po ceni…

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac ima pravo da izmeni Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova. Ukoliko je poslodavac ocenio da se dva radna mesta trebaju spojiti u jedno, onda je postupio u skladu sa zakonom. Dakle,  ako je novo radno mesto u skladu sa Pravilnikom onda, po našem mišljenju, nemate pravni osnov za podnošenje tužbe. 

Kategorija pitanja: Sistematizacija radnih mesta | postavljeno: 08.06.2021

radni odnos na određeno vreme


Poštovani, Da li poslodavac ima pravo da novo zaposlenom radniku izda rešenje na neodredjeno sa probnim periodom od 3 ili 6 meseci,i po isteku probnog perioda radnika vrati na ugovor na odredjeno? Hvala na odgovoru.

Odgovor


Poštovani, 

Ukoliko zaposleni zadovolji na probnom radu nastavlja da radi na neodređeno vreme. Ukoliko  ne zadovolji na probnom radu onda mu prestaje radni odnos. Dakle, poslodavac ne može da menja način zasnivanja radnog odnosa (sa neodređenog na određeno vreme). 

Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 08.06.2021

Radno vreme


Da li je poslodavac dužan da na za to predviđenom mestu postavi raspored rada za rad u turnusu 12/24/12/48 za ceo mesec ili za samo deo meseca gde bi kasnije upisivao smene?Hvala!

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac nije u obavezi da napravi raspored rada za ceo mesec unapred. Poslodavac je dužan da obavesti zaposlene o rasporedu i promeni rasporeda radnog vremena najmanje pet dana unapred, osim u slučaju uvođenja prekovremenog rada.  Izuzetno poslodavac može da obavesti zaposlene o rasporedu i promeni rasporeda radnog vremena u kraćem…

Kategorija pitanja: Radno vreme i prekovremeni rad | postavljeno: 08.06.2021
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.