Ako, iz bilo kojeg razloga, ostanete bez posla, evo koja su vaša prava

Autor - Milan Predojevic | Otkaz i promena posla

mar 19

Zakonom o radu određeno je da radni odnos prestaje: istekom roka za koji je zasnovan;kad zaposleni navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja(ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumeju); sporazumom izmeđuzaposlenog i poslodavca; otkazom ugovora o radu od strane poslodavca ilizaposlenog; na zahtev roditelja ili staratelja zaposlenog mlađeg od 18 godinaživota, smrću zaposlenog, kao i u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.

Zaposlenom prestaje radni odnos nezavisno od njegove volje i volje poslodavca: ako je na način propisan zakonom utvrđeno da je kod zaposlenog došlo do gubitka radne sposobnosti; ako mu je, po odredbama zakona,odnosno pravnosnažnoj odluci suda ili drugog organa, zabranjeno da obavlja određene poslove, a ne može da mu se obezbedi obavljanje drugih poslova; ako zbog izdržavanja kazne zatvora mora da bude odsutan sa rada u trajanju dužem odšest meseci; ako mu je izrečena mera bezbednosti, vaspitna ili zaštitna mera utrajanju dužem od šest meseci i zbog toga mora da bude odsutan sa rada i  u slučaju prestanka rada poslodavca, u skladusa zakonom.

U većini navedenih slučajeva određenih zakonom radni odnos prestaje nastupanjem određenih objektivnih činjenica, dakle nezavisno od volje zaposlenog ili poslodavca. Jedino u slučaju otkaza ugovora o radu i sporazuma između zaposlenog i poslodavca radni odnos prestaje na osnovu jasne i nedvosmisleno izražene volje za prestanak radnog odnosa i to: kod otkaza- na osnovu izjave radnika (otkaz ugovorao radu od strane zaposlenog) ili rešenja poslodavca (otkaz od strane poslodavca), a kod sporazuma između zaposlenog i poslodavca radni odnos prestaje na osnovu saglasnih izjava volja zaposlenog iposlodavca. U praksi je primetan znatan broj otkaza od strane zaposlenog i sporazuma o prestanku radnog odnosa, te je važno ukazati na posledice ovih pravnih osnova prestanka radnog odnosa po prava lica koja ostaju bez posla.

Otkaz ugovora o radu od strane zaposlenog

Otkaz ugovora o radu od strane zaposlenog zasniva se na pisano iskazanoj jasnoj volji zaposlenog da mu prestane radni odnos, koja se dostavlja poslodavcu najmanje 15 dana pre dana koji je u otkazu označen kao dan prestanka radnog odnosa. Ovo je jedno od prava zaposlenog, koji za otkaz koji daje ne mora da navodi razloge. Jedino mora da ispoštuje pisanu formu i otkazni rok, koji može da traje između 15 (minimum koji zakon propisuje) i 30 dana(maksimum ko ji poslodavac može da unese u ugovor o radu). Međutim, kako se radio prestanku radnog odnosa koji za poslodavca ne povlači gotovo nikakve obaveze,osim odjave zaposlenog sa obaveznog socijalnog osiguranja, postoji mogućnost zloupotrebe ove vrste prestanka radnog odnosa u situaciji kada poslodavac ocenida postoji višak zaposlenih ili kada nije zadovoljan radom određenih radnika .Kako otkaz ugovora o radu od strane zaposlenog za poslodavca predstavlja najsigurniji i najbrži način da izbegne zakonske obaveze koje su propisane uslučaju tehnološkog viška (donošenje programa rešavanja viška zaposlenih, isplata otpremnine), i pošto to značajno otežava eventualni sudski postupak protiv poslodavca zbog nezakonitog prestanka radnog odnosa (kada smatra dazaposleni ne obavlja svoj posao na zadovoljavajući način), u praksi se javljajupokušaji poslodavca da za svoje interese zloupotrebe otkaz od stranezaposlenog. To se čini takozvanim blanko otkazima, kada prilikom zasnivanja radnog odnosa zaposleni potpiše papir na kojem nema nikavog teksta, čime ostavljamogućnost poslodavcu da iznad potpisa zaposlenog dopiše tekst različite sadržine, pa tako i otkaz ugovora o radu (ili sporazumni prestanak radnog odnosa). Postoje i “suptilniji” načini koji se sastoje u vršenju konstantnog pritiska na zaposlenog, kada mu se “dobronamerno” sugeriše da zbog određenih razloga sam da otkaz, kako ne bi trpeo štetne posledice zbog (navodnog) nesavesnog rada. Najzad, može da se javi i klasično zlostavljanje na radu koje vremenom postane neizdrživo i natera zaposlenog da sam otkaže ugovor o radu.

Svim navedenim pokušajima poslodavca zaposleni treba da pokuša da se odupre jer institut otkaza ugovora o  radu od strane zaposlenog predstavlja pravozaposlenog, odnosno njegovu slobodu da iz ličnih razloga i bez davanja obrazloženja okonča radni odnos, a ne način da se poslodavac na najjeftinijinačin “oslobodi” viška radnika ili nepoželjnog zaposlenog. Zbog toga zaposleni prilikom zasnivanja radnog odnosa nipošto ne treba da pristanu na davanje blanko poptisa, jer se isti može zloupotrebiti na mnogo načina.

Takođe, u situaciji kada poslodavac ima višak zaposlenih ne treba pristati na pritiske da se da otkaz jer on povlači posledicu-nema isplate otpremnine koja bi pripala licu za koje je utvrđeno daje tehnološki višak, odnosno nije moguća isplata novčane naknade za nezaposlenalica od strane Nacionalne službe za zapošljavanje. Prema tome, ukoliko poslodavac želi da otpusti određeni broj radnika jer su tehniloški višak ili zato što nije zadovoljan nihovim radom, treba da donese rešenje o otkazu ugovora zaposlenom, odnosno zaposleni ne treba da pristane na to da sam da otkaz, jer će to značiti neostvarivanje prava na isplatu otpremnine, odnosno isplatu novčane naknade za vreme nezaposlenosti. Ova prava nisu predviđena za lica koja svojevoljno raskinu radni odnos davanjem otkaza.

Sporazumni prestanak radnog odnosa

Radni odnos u svakom trenutku može da prestane na osnovu saglasnih izjava volja poslodavca i zaposlenog, to jest na osnovu sporazuma o prestanku radnog odnosa.

S obzirom da i u ovom slučaju postoji volja zaposlenog da mu prestane radni odnos, i kod ovog načina prestanka radnog odnosa postoji mogućnost zloupotrebe od strane poslodavca iz istih razloga i na iste načine, kao što smo naveli u prethodnom delu teksta govoreći o otkazu ugovora od stranez aposlenog (takozvani blanko sporazumi, sporazumi potpisani nakon pritisaka od strane poslodavca).

Razlika u odnosu na otkaz ugovora o radu od strane zaposlenog sastoji se u tome što kod prestanka radnog odnosa na osnovu pisanogsporazuma poslodavca i zaposlenog Zakon o radu propisuje i  jednu obavezu za poslodavca-pre potpisivanja sporazuma, poslodavac je dužan da zaposlenog pisanim putem obavesti o posledicama do kojih dolazi u ostvarivanju prava za slučaj nezaposlenosti. Ovo praktično znači da poslodavac mora zaposlenog da upozori da u slučaju sporazumnog prestanka radnog odnosa neće imati pravo na novčanu naknadu koju ostvaruju nezaposlena lica koja se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje nakon prestanka radnog odnosa.

Kao što vidimo, kada se radi o pravima koja nezaposlena lica mogu da ostvare nakon prestanka radnog odnosna do kojeg je došlo nezavisno od volje zaposlenog, ista nije moguće ostvariti u slučaju davanja otkaza od strane zaposlenog i sklapanja sporazuma o prestanku radnog odnosa sa poslodavcem. Posledice kod oba načina prestanka radnog odnosa su iste u pogledu navedenih prava , ali Zakon o radu samo kod sporazumnog prestanka radnog odnosa predviđa obavezu poslodavca da upozori zaposlenog na nemogućnost ostvarivanja prava za nezaposlena lica, ako se sporazum potpiše. Bilo bi poželjno da se zaposleni o istim ovim posledicama obavesti i u slučaju kada sam otkazuje ugovor o radu, ali zakon takvu obavezu poslodavca ne predviđa.

Posledice voljnog prestanka radnog odnosa po prava nezaposlenih  lica

Iz prethodnog dela teksta može se nedvosmisleno zaključiti da oba opisana zakonska osnova za prestanak radnog odnosa, koja se zasnivaju na preciznoj i pisano iskazanoj volji zaposlenog da mu prestane radni odnos, dovode do istih posledica kada su u pitanju prava zaposlenih kod Nacionalne službe za zapošljavanje-gubitak prava na novčanu naknadu za vreme privremene nezaposlenosti. Dakle zaposleni koji da otkaz ugovora o radu i zaposleni koji potpiše sporazm o prestanku radnog odnosa sa poslodavcem, ne mogu nakon prestanka radnog odnosa da ostvare pravo na novčanu naknadu za nezaposlena lica, koju isplaćuje Nacionalna služba za zapošljavanje. Imajući u vidu navedeno, ukoliko zaposleni nema u izgledu novo zasnivanje radnog odnosa, pokretanje sopstvenog posla, odlazak na rad u inostranstvo ili neki drugi sličan vid obezbeđivanja prihoda po prestanku radnog odnosa, ne bi trebalo olako da daje otkaz, niti da potpisuje sporazum o prestanku radnog odnosa. Ukoliko se jave pritisci poslodavca treba se odupreti, samostalno ili uz pomoć sindikata, pa i Inspekcije za rad Ministarstva rada.

Novčana naknada za lica koja ostanu bez posla mimo svoje volje

Pravo na novčanu naknadu kod Nacionalne službe za zapošljavanje ostvaruje se pod uslovima i na način propisan Zakonom o zapošljavanju iosiguranju za slučaj  nezaposlenosti. Već smo naveli da nezaposleni kome je radni odnos prestao njegovom voljom ne možeda ostvari pravo na novčanu naknadu. Po Zakonu nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa po osnovu:

prestanka radnog odnosa na određeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;

prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca,u skladu sa propisima o radu, i to

  1. ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla, u skladu sa zakonom, osim lica koja su se, u skladu sa odlukom Vlade o utvrđivanju programa rešavanja viška zaposlenih, svojevoljno opredelila za novčanu naknadu ili posebnu novčanu naknadu – u iznosu većem od otpremnine utvrđene zakonom
  2. ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.

Prema svemu navedenom, ukoliko zaposleni spada u neku od kategorija koja ispunjava zakonske uslove za  isplatu novčane naknade kod Nacionalne službe za zapošljavanje, ne treba da daje otkaz, niti da potpisuje sporazum o prestanku radnog  odnosa. Neophodno je jasno staviti do znanja poslodavcu da treba da postupi po zakonu, donese akt o prestanku radnog odnosa koji odgovara realnom stanju stvari i važećim propisima, ma koliko to bilo komplikovanije za njega. Gubitak prava na novčanu naknadu, koji nastupa ukoliko se da otkaz ili potpiše sporazumni prestanak radnog odnosa, gura zaposlenog koji ostaje bez posla u još veće socijalno-ekonomske probleme.

(NAREDNOG UTORKA, 26. MARTA, OBJAVLJUJEMO NASTAVAK OVOG BLOG POSTA)

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(75) komentari

Korisnik 815418df10 14. 03. 2024.

Postovani Milane!
Radim u firmi 4,5 godine, na neodredjeno vreme. Prosle godine 2023. u junu sam bila na godisnjem odmoru(iskoristila sam odmor iz 2022.)Od tada nisam bila na godisnjem odmoru a imam jos 18 dana neiskoriscenih iz 2023(tri dana sam iskoristila za neke svoje privatne obaveze)i poslodavac mi ne dozvoljava da iskoristim jedan deo spojen od 10 dana. Zanima me koja su moja prava?!
Hvala

    Milan Predojevic 14. 03. 2024.

    Poštovana
    Poslodavca je još tokom 2023. godine imao obavezu da Vam obezbedi da iskoristite barem deset radnih dana odmora za 2023. godinu, to jest prvi deo odmora. Preostali deo mora da Vam obezbedi da iskoristite do 30. juna ove godine. Ukoliko poslodavac ne poštuje ove zakonske odredbe o godišnjem odmoru, čini prekršaj za koji se novčano kažnjava.
    Pozdrav

Marija Gitaric 08. 03. 2024.

Poštovani,
Imam jednu dilemu prošle godine sam iskoritila pomoc od drzave u trajanju od 3 meseca, kad je to isteklo našla sam drugi posao tu sam radila 4 meseca i sada sam dobila otkaz jer sam teh visak, da li ja imam prava opet da primam pomoc od drzave i kako se sada obračunava isplata jer nemam vezanih 6 meseci isplate.
Unapred hvala

    Milan Predojevic 11. 03. 2024.

    Poštovana Marija
    Mišljenja sam da nemate pravo na novčanu naknadu od NSZ jer nemate ponovo 12 meseci staža od kako ste primali prethodnu naknadu.
    Pozdrav

Isidora . 18. 02. 2024.

Poštovani, dobila sam otkaz 19og decembra nakon povratka sa bolovanja koje je trajalo 2 nedelje. Poslodavac i dalje nije uplatio decembarsku platu, pa me zanima koje su sad moje opcije i kako da nateram poslodavca da mi je isplati. Hvala unapred

    Milan Predojevic 20. 02. 2024.

    Poštovana Isidora
    Poslodavac je obavezan da u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa isplati sve neisplaćene zarade i ostala primanja iz radnog odnosa.
    Ukoliko to nije učinio, zapretite mu tužbom i izvesno će isplatiti sve što duguje jer mu se apsolutno ne isplati da ide na sud u takvom slučaju.
    Takođe, možete staviti u izvesnost i prijavu Inspekciji za rad, ako n bude poštovao zakon u tom pogledu.
    Pozdrav

Mila B. 14. 02. 2024.

Postovani Milane,
Dana 15.11.2023.g. na licni zahtev raskidam ugovor kod poslodavca kod kog sam bila prijavljena sesnaest meseci od toga poslednja cetiri meseca na neodredjeno.Prelazim 16.11.2023.g kod drugog poslodavca na Ugovor na odredjeno u trajanju od mesec dana do 16.12.2023.g. nakon cega nismo obnovili ugovor.Da li imam pravo na novcanu nadoknadu od strane NSZ.
Hvala

    Milan Predojevic 15. 02. 2024.

    Poštovana Mileva
    Ukoliko Vam je kod prethodnog poslodavca radni odnos prestao Vašom voljom, mišljenja sam da Vam se taj staž ne računa kod NSZ, te da nemate uslov za novčanu naknadu kod NSZ.
    Pozdrav

Biljana Belčević 13. 02. 2024.

Poštovanje,

Igrom slučaja, potpisala sam izjavu da želim sporazumni raskid ugovora.
Koja su dalja moja prava i šta sam izgubila potpisavši ovu izjavu.
Ostalu dokumentaciju čekam da je oforme da potpišem, pa ne znam da li da potpisujemo i šta?
Inače u radnom odnosu sam 7 godina.

    Milan Predojevic 20. 02. 2024.

    Poštovana
    Ukoliko ste potpisali sporazuni prestanak radnog odnosa pravna posledica je upravo to-prestanak radnog odnosa na osnovu sporazuma. Poslodavac je u tom slučaju obavezan da Vas u pisanoj formi obavesti o posledicama koje to ima u smilsu stvarivanja prava na novčanu nakandu kod Nacionalne službe za zapošljavanje, to jest da u slučaju sporazumnog prestanka radnog odnosa nemate pravo na tu novčanu naknadu.
    Jedino ako je poslodavac propustio ovo pisano obaveštenje ili ako se radi o blanko sporazumu koji ste potpisali još prilikom zapošljavanja, mogli biste eventualno u sudskom postupku osporavati zakonitost prestanka radnog odnosa.
    Us vakom slučaju, ako je sporazum validan, to jest postoji pisano obaveštenje i Vi ste svojom voljom pristali da potpišete sam sporazum-rani odnos Vam prestaje i nemate pravo na novčanu naknadu kod NSZ kao nezaposleno lice.
    Pozdrav

Biljana Belčević 13. 02. 2024.

Poštovanje,

Igrom slučaja, potpisala sam izjavu da želim sporazumni raskid ugovora.
Koja su dalja moja prava i šta sam izgubila potpisavši ovu izjavu.
Ostalu dokumentaciju čekam da je oforme da potpišem, pa ne znam da li da potpisujemo i šta?

    Milan Predojevic 15. 02. 2024.

    Poštovana
    Ukoliko ste potpisali sporazumni prestanak radnog odnosa, to znači da ste se sa poslodavcem sporazumeli da Vam radni odnos prestaje na određeni datum. U ovom slučaju radni odnos prestaje uz saglasnost Vaše volje, te nemate prava na novčanu naknadu kod NSZ.
    Pozdrav

Ivana Aleksic 04. 02. 2024.

Poštovani Milane,
Meni je istekao ugovor kod predhodnog poslodavca i isti mi nije produžen.
Pravo na novcanu nadoknadu od strane NSZ stekla sam i trajanju od 3 meseca. U medjuvremenu otisla sam kod novog poslodavca na razgovor koji me je nakon razgovora i 8h rada prijavio. Ja nisam znala niti mi je receno da sam prijavljena niti sam kakav ugovor potpisala. Posao nije bio kao sto smo se dogovorili i ja sam javila sutra dan da vise necu dolaziti da radim. On je mene odjavio uz obrazlozenje da sam ja dala otkaz. Ovo sam sve saznala kada sam otisla da se redovno javim u NSZ i dozivela šok. Prijavljena i odjavljena za nepunih 24h a ja niti sta potpisala niti mi sta receno.
Da li ja imam prava na ona 3 meseca novcane nadoknade od predhodnog poslodavca i koja su moja prava jer sam i dalje bez posla.
Ivana

    Milan Predojevic 05. 02. 2024.

    Poštovana Ivana
    Po osnovu isteka ugovora na određeno vreme kod predhodnog poslodavca, a isti Vam nije produžen, imate pravo na novcanu nadoknadu od strane NSZ, što i jeste bio slučaj. U međuvremenu, ako ste otišli kod novog poslodavca na razgovor, prihvatili posao, potpisali ugovor o radu, te dogovorili dan stupanja na rad, taj novi poslodavac je popropisima i dužan da Vas prijava pre stupanja na rad, što on evidentno jeste učinio.
    Međutim, ako nikad niste stupili na rad, nisu se ni aktivirala prava i obaveze po osnovu ugovora o radu, te može da se izvrši i poništavanje prijave. Ako to tako odradite, mišljenja sam da možete nastaviti da primate novčanu naknadu od NSZ. Ukoliko pak jeste stupili na rad i aktivirali radni odnos, onda prijava ostaje i nemate pravo na nakandu od NSZ. Ipak, treba proveriti da li Vas je poslodavac odjavio po zakonu, jer morao bi imati ili Vašu izjavu o otkazu ili njegovo rešenje o prestanku radnog odnosa.
    Pozdrav

Korisnik d103fcad8b 11. 01. 2024.

Uvaženi gospodine Milane. Moja sestra je ispunila uslov za dobijanje otpremnine nezaposlenima nakon otkaza na svom poslu. 3 meseca, i rekli su joj da ima pravo na 20.000 hiljada svakog meseca, sada kada je otišla da preuzme novac, kazali su joj da je 20.000 za sva tri meseca, ja koliko sam čitao, minimalno može da bude 50% od svoje plate, ona je imala platu malo više od 50.000. Da li sam ja u pravu i ako jesam koji je postupak sada?
Pozdrab

    Milan Predojevic 11. 01. 2024.

    Poštovani
    Pravo na novčanu naknadu kod NSZ utvrđuje se rešenjem. Ukoliko smatrate da je učinjena greška prilikom obračuna, obavezno podnesite žalbu na rešenje u zakonskom roku.
    Što se tiče izračunavanje visine novčane naknade, pokušaćemo da ukažemo na pravila vezana za isto. Rešenjem o priznavanju prava utvrđuje se mesečni iznos novčane naknade za onaj broj kalendarskih dana za koji se ostvaruje pravo na novčanu naknadu u tom mesecu. Svako rešenje o priznavanju prava sadrži detaljan opis postupka koji se primenjuje prilikom utvrđivanja visine novčane naknade. Prvi korak se odnosi na izračunavanje ličnog koeficijenta koji se dobija tako što se iznos ukupne zarade lica koje je podnelo zahtev za naknadu, a koji je ostvren u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kome je prestao radni odnos, odnosno prestalo osiguranje (zbir svih iznosa), podeli sa iznosom prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike. Poslednji objavljeni podatak odnosi se na 2022. godinu. Prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Republici Srbiji za 2022. godinu iznosila je 1.239.792 dinara.
    Nakon utvrđivanja ličnog koeficijenta isti se množi sa osnovicom dnevne novčane naknade kako bi se dobio iznos dnevne novčane naknade. Poslednji usklađeni iznos, koji je u primeni od 01.02.2023. godine iznosi 1.307,62 dinara.
    Nakon što je utvrđen lični koeficijent i dnevni iznos novčane naknade, pristupa se izračunavanju mesečnog iznosa novčane naknade tako što se dnevni iznos pomnoži sa brojem kalendarskih dana u mesecu u kojem se ostvaruje pravo.
    Na ovaj način izračunava se iznos novčane naknade na osnovu zarade lica koje ostvaruje naknadu, ali važno je ukazati da Zakon poznaje najniži i najviši “bruto” iznos novčane naknade koji se usklađuju jednom godišnje. Poslednji usklađeni najniži mesečni iznos novčane naknade, za ceo kalendarski mesec, iznosi “bruto” 29.278 dinara (19.236 dinara „neto“), a najviši mesečni iznos novčane naknade iznosi „bruto“ 67.871 dinara (44.591 dinara „neto“).
    Pozdrav

Goran Nikodijevic 30. 12. 2023.

Postovani Milane dali poslodavac posle 7 god ima pravo da mi zaradu od 80000 din koju mi je isplacivao naravno i potpisali ugovor na tu sumu vrati na minimalac i da me natera da potpisem ugovor na minimalnu zaradu to jest hoce da svim radnicima uruci takav ugovor

    Milan Predojevic 01. 01. 2024.

    Poštovani Gorane
    Da bi Vam se zarada menjala, ugovor o radu mora da bude aneksiran. Bez Vaše saglasnosti nema aneksa ugovor o radu. Dakle, niko ne može da Vas primoa na aneks ugovora o radu.
    Pozdrav

Jovana Milasinovic 29. 12. 2023.

Postovani,
Po povratku sa porodiljskog odsustva istekao mi je ugovor o radu tacnije istice za 2 dana i upravo mi je javljeno da nije produzen. Da li ja imam pravo na materijalnu nadoknadu od 3 meseca na zavodu i koju dokumentaciju treba da prikupim da bih to ostvarila ako postoje uslovi? Hvala

    Milan Predojevic 01. 01. 2024.

    Poštovana Jovana
    Ukoliko Vam je istekao ugovor o radu na određeno vreme, imate pravo na naknadu od NSZ. Treba da se javite filijali NSZ sa rešenjem o prestanku radnog odnosa.
    Pozdrav

Korisnik a841770662 24. 11. 2023.

Gazda mi se teško razboleo,njegov unuk preuzeo firmu a ja ne želim da radim za njega,a on neće da mi da otkaz već da ja dam njemu..koja su moja prava.

    Milan Predojevic 25. 11. 2023.

    Poštovani
    Ukoliko želite da date otkaz, samo treba da napišete pisanu izjavu u kojoj ćete reći da dajete otkaz ugovora o radu sa datumom kada želite da radni odnos prestane. Gledajte da taj datum bude bar 15 dana od dana kada predate pisanu izjavu, kako biste ispoštovali otkazni rok. Izjavu obavezno potpišite.
    Pozdrav

Jelica Sokic 21. 11. 2023.

Zdravo Milane, e ovako radila sam u Ribljem restoranu, od jula prošle godine, prijavljena, da bih pre dve nedelje ćerka počela da stažira u domu zdravlja i rekla mi da nam knjižice nisu overene, otišla u Pio, i tamo mi je rečeno da sam odjavljen još u aprilu mesecu, bez mog potpisa, i naravno bez mog znanja. Da bih vrhunac bio prošle nedelje trebali da radimo sanitarni, rekao je vlasnik naravno da će da dodje sa uplatnicama, naravno nije se pojavio, i ja i kolega dobijamo otkaz, zato što nismo hteli da platimo sanitarni. Platu za 2 nedelje nisam dobila, dali imam prava za platu za godišnji odmor, inače nisam koristila niti 1 dan godišnjeg, neznam kome da se obratim. Izvini na dužem postu, hvala na odgovoru

    Milan Predojevic 21. 11. 2023.

    Poštovana
    Poslodavac nije imao osnov za odjaVu sa socijalnog osiguranja u aprilu mesecu jer ste evidentno radili i nakon tog meseca, a niste ni dobili akt o prestanku radnog odnosa. To bi značilo da Vas je poslodavac drŽao na „radu na crno“, što je zakonom kažnjivo. Takođe, neplaćanje sanitarnog pregleda ne može biti osnov za otkaz ugovora o radu. Imajući u vidu sve navedeno, možete prijaviti poslodavca InSpekciji za rad zog nezakonitog postupanja, a ukoliko želite da naplatite sve što Vam je pOSlodavac ostao dužan, I/ili a tražite da se utvrdi da Vam je radni odnos prestao na nezakonit način, moraćete da angažujete stručnu pomoć.
    Pozdrav

Armin Z - vić 19. 11. 2023.

Zdravo Milan. Ovako. Imao sam u jednoj firmi casino ugovor za stalno. Medjutim odjednom su mi dali otkaz na koji se naravno nisam potpisao. Koja su moja prava? Dva meseca mi na racunu lezi plata. Oko 35000 dinara. Ne cela. Zasto? Ne razumem ovo za platu. Do kad ce da mi ide?

    Milan Predojevic 19. 11. 2023.

    Poštovani Armine
    Nisam siguran da sam razumeo pitanje. Ukoliko je ugovorom o radu utvrđena zarada veća od pomenutih 35.000,00 dinara, što bi morao biti slučaj jer je minimalac veći od tog iznosa, onda ne postoji razlog da Vam se cela zarada isplati na račun. Poslodavac je dužan da Vam isplati sve zaostale zarade u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
    Pozdrav

Milica Rajkovic 02. 10. 2023.

Da li se nakon sporazumnog raskida ugovora o radu gubi pravo zdravstvenog osiguranja? Razumijem da se gubi pravo nakande od strane biroa nego me zanima samo zdravstveno osiguranje.
Hvala.

    Milan Predojevic 02. 10. 2023.

    Pštovana Milice
    Ne možete izgubiti pravo na zdravstveno osiguranje samo zato što ste sporazumno prekinuli radniodnos. Kao što ste rekli, tačno je da nemate pravo na novčanu nakandu od NSZ, ali to ne znači da nemate pravo na zdravsvemo osiguranje. Najpre, ukoliko ste u braku i suprug je radno angažovan, imaćete osiguranje preko njegove polise i za to nko ne mora da plaća dodatni doprinos-ni Vi, ni suprug, ni njegov poslodavac (ako on radi). Ukoliko pak niste u braku, onda mate pravo na besplatno zdravstvenoosiguranje, to jest osiguranje na teret budžeta. Međutim i za to mora biti ispunjen uslov u smislu da primanja u Vašem domaćinstvu moraju biti ispod cenzusa koji je propisan posebnim propisom. Ako su prihodi iznad tog cenzusa, onda morate da plaćate mesečni doprinos za zdravstevno osiguranje. U filijali RFZO u Vašem gradu reći će Vam, nakon što im dostavite dokaze o primanjima (potvrda o poslednjem primanju Vaših roditelja, ako živite sa njima na istoj adresi) da li su primanja ispod ili iznad cenzusa.
    Pozdrav

Vesna Rož 12. 07. 2023.

Poštovani Milane,
radila sam u jednoj firmi od 2.12.2021.-11.07.2023.rečeno mi je da mi zbog smanjenja obima posla neće produžiti ugovor.Potpisala sam rešenje o prestanku radnog odnosa gde su oni naveli da mi se ugovor otkazuje zbog isteka vremena na koji je zasnovan radni odnos.Poslednjih 11 radnih dana,tj.od 27.06.morala sam iskoristiti godišnji odmor za ovu godinu.Interesuje me da li imam pravo na regres na junskoj plati,koji poslodavac isplaćuje dva puta godišnje,tj.na decembarskoj i junskoj plati.Odnosno koja su moja prava u ovom slučaju?Hvala,unapred na odgovoru.

    Milan Predojevic 13. 07. 2023.

    Poštovana Vesna
    Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu troškova za regres za korišćenje godišnjeg odmora, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Zakonom je takođe propisano da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. S obzirom da Vam u ovoj godini prestaje radni odnos, imate pravo na srazmeran godišnji odmor, pa samim tim i na deo regresa za pripadajući godišnji odmor.
    Pozdrav

Dragana Aleksić 03. 04. 2023.

Pozdrav radila sam u jednoj firmi i nakon mesec dana dobila otkaz ni sama nznm zbog cega.Zanima me zasto ta firma trazi radnike ako posle mesec dana daje otkaz.Da li mogu znati koja su moja prava i da li ih uopste imam posto je kratko vreme?

    Milan Predojevic 03. 04. 2023.

    Poštovana Dragana
    Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom samo iz zakonom predviđenih razloga. Ukoliko Vam nije istekao ugovor o radu na određeno vreme, treba da dobijete rešenje o otkazu ugovora o radu u kome bi poslodavac morao da navede koji je zakonski osnov za prestanak radnog odnosa. Prema Zakonu o radu, protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog ili kad je zaposleni saznao za povredu prava, zaposleni može da pokrene spor pred nadležnim sudom.
    Rok za pokretanje spora jeste 60 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno saznanja za povredu prava.
    Shodno navedenim zakonskim odredbama, na to rešenje o otkazu imate pravo tužbe sudu u roku od 60 dana od dana prijema rešenja. Ako poslodavca odbije da Vam uruči rešenje o otkazu i samo Vam usmeno poruči da ste otpušteni, podnesite prijavu inspekciji za rad. Takođe, tužbu u svakom slučaju možete podići i za slučaj da ne dobijete rešenje, jer zakon kaže da se tužba može podići i „kad je zaposleni saznao za povredu prava“.
    Pozdrav

Zoran Puniša Radivojević 06. 02. 2023.

Postovani Milane,

Kod sadasnjeg poslodavca sam 10 godina, prijavljen na neodredjeno..
Zbog ne ostvarivanja rezultata rada u proteklih par meseci ocekujem da
dobijem otkaz.
Koja su moja prava kod NSZ a i inace.
Hvala unapred.

    Milan Predojevic 06. 02. 2023.

    Poštovani Zorane
    Najpre, što se tiče samog otkaza, on morada bude u skladu sa zakonskom procedurom. Tačno je da poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog i njegovo ponašanje, između ostalog i ako ne ostvaruje rezultate rada ili nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi. Poslodavac može zaposlenom iz navedenog razloga da otkaže ugovor o radu samo ako mu je prethodno dao pisano obaveštenje u vezi sa nedostacima u njegovom radu, uputstvima i primerenim rokom za poboljšanje rada, a zaposleni ne poboljša rad u ostavljenom roku. dakle, morate da dobijete šansu da poboljšate svoj rad pre nego dobijete otkaz. Ak postupak nije ispoštovan, otkaz je nezakonit.
    Što se tiče porava kod NSZ, nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, do kojeg je došlo jer zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.
    Pozdrav

Dijana Čokić 27. 11. 2022.

Postovani,radim u firmi,odnosno SZR..prijavljuju nas na po 2-3 meseca.Kada prodju dve godine,oni nas jedan mesec prijave na DOO i posle opet na SZR…DOO nije u nasem gradu.Da li imaju prava na to i koja su nasa prava???
Unapred zahvalna…

    Milan Predojevic 27. 11. 2022.

    PoštoVana Dijana
    Zakonom o radu propisano je da ugovor o radu može da se zaključi na određeno vreme, za zasnivanje radnog odnosa čije je trajanje unapred određeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom ili izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja, za vreme trajanja tih potreba.
    Poslodavac može zaključiti jedan ili više takvih ugovora o radu na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca.
    Prema tome, mišljenja sam da je zabluda određenih poslodavaca da jednomesečni prekid u radu na određeno vreme sa jednim zaposlenim znači da se sa istim tim zaposlenim može zaključiti novi ugovor na određeno, nakon tog prekida. Mišljenja sam da ne može jer zakon to zabranjuje. Zakon kaže da sa jednim zaposlenim ugovor na određeno vreme ne može da traje duže od 24 meseca „sa prekidima ili bez prekida“. Dakle, zakon kaže da i sa prekidom ne može duže od 24 meseca na određeno vreme.
    Shodno navedenom, mišljenja sam da je u opisanom slučaju došlo do prerastanja rada na određeno u rad na neodređeno vreme kod SZR, od momenta kada je potpisan novi ugovor na određeno vreme posle jednomesečnog prekida..
    Pozdrav

Milena Mijailović 07. 07. 2022.

Postovani Milane, bila sam na porodiljskom bolovanju do 17. juna, nakon cega sam potpisala otkazno resenje kao neostvarivanje rezultata rada. Da li sam imala pravo na novcanu nadoknadu sa biroa, jer su mi na birou rekli da nemam pravo na nadoknadu jer posle porodiljskog kao nisu smeli taj razlog da navedu u otkaznom resenju, tako da sam ja morala da se odreknem nadoknade sa biroa…. Hvala

    Milan Predojevic 09. 07. 2022.

    Poštovana Milena
    Mišljenja sam da kolege u NSZ nisu primenili odredbu zakona koja kaže da Vam pripada novčana nakanda kod prestanka radnog odnosa „ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi“. To da li je otkaz nezakonit, nije njihova nadležnost da utvrđuju. To može da utvrdi samo sud, po tužbi. Ukoliko ste vi priložili rešenje o otkazu sa navedenim otkaznim razlogom, veoma je verovatno da je otkaz problematičan jer tako nešto poslodavac nije mogao da utvrdi, ako niste radili. Međutim, smatram da jednostavno nije u nadležnosti NSZ da „presudi“ da je takvo rešenje nezakonito. Dok god sud ne oglasi ništavim takvo rešenje, u NSZ ga ne mogu kao takvo tretirati.
    Pozdrav

Saša Zlatkov 30. 05. 2022.

Postovani Milane radim kod poslodavca 7 meseci i imam ugovor na neodredjeno. Poslodavac je zakljucio da nema vise potrebe za kadrom tj poziciju na kojoj sam radio i ponudio mi sporazumni raskid ugovora.
Koja su moja prava da se prijavim na biro i primam sredstva id biroa?
I kolika su ta sredstva mesecno, tj od cega zavise ?
Hvala unapred

    Milan Predojevic 01. 06. 2022.

    Poštovani Saša
    Ukoliko se radi o tome da je poslodavac zaključio da više ne postoji potreba za Vašim radom, onda ste Vi tehnološki višak i poslodavac mora da poštuje proceduru za taj otkazni razlog. Za Vas je povoljnije da Vam radni odnos prestane po sonovu otkaza zbog tehnološkog višla, nego po osnovu sporazuma. Otkaz zbog tehnološkog viška znači isplatu otpremnine i novčanu naknadu kod NSZ, a sporazum ne. Međutim, u Vašem konkretnom slučaju postoje dva problema. Prvo, istina je da postoji obaveza poslodavca da isplati otpremninu, ali je problem u tome što se otpremnina plaća spram dužine staža kod poslodavca, odnosno najmanje trećina Vaše zarade za svaku navršenu godinu rada kod ovog poslodavca. To praktično znači da Vam poslodavac ne bi bio dužan da plati otpremninu. Takođe, kod NSZ imate kao tehnološki višak pravo na novčanu naknadu, ali samo ako ste bili osigurani najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Pošto nećete imati 12 meseci neprekidno, eventualnih 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci bi Vam dalo pravo na novčanu naknadu.
    Pozdrav

Korisnik fc802be70f 15. 12. 2021.

Poštovani,
Prvo pitanje je da li u slučaju da odbijem drugi posao koji mi poslodavac ponudi(ako mi ponude jer imam diskosherniju i ne mogu da radim trenutni posao) mogu da očekujem otpremninu, sobzirom da radim skoro 14 godina kod istog poslodavca?
Drugo pitanje je da li imam pravo i na 6 meseci pomoći sa biroa i na otpremninu od mog poslodavca?

    Milan Predojevic 15. 12. 2021.

    Poštovani
    Ukoliko Vam poslodavac ponudi aneks ugovora o radu kojim biste bili premešteni na drugi, odgovarajući posao, a Vi taj aneks ugovora odbijete, poslodavac može da Vam otkaže ugovor o radu. Odgovarajućim poslom smatra se posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu. U tom slučaju, ako odbijete aneks, nemate pravo ni na otpremninu, ni na novčanu naknadu kod NSZ. Ponavljam-kada je reč o ponuđenom poslu na koji biste bili premešteni, mora se raditi o poslu za koji se zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme kao za posao koji trenutno obavljate po važećem ugovoru o radu. Inače, lica koja ispunjavau zakonske uslove za novčanu naknadu kod NSZ ostvariće pravo na tu naknadu i ako im je poslodavac isplatio otprmninu u skladu sa zakonom.
    Pozdrav

Milena Jefic 17. 05. 2021.

Ja sam dobila otkaz zbog bolovanja. Bila sam zaposlena za stalno. Znaci ugovor na neodređeno vreme u Skroz dobroj pekari. TRGOCENTAR D.O.O. U BEOGRADU.. Nisu mi nigde naveli bolovanje niti ga obracunali. Odjavili su me sa poslednjim danom kada sam radila a doznake nisu nigde prikazali niti naveli da sam na bolovanju bila.. U ugovoru o raskidu su napisali da je otkaz zbog ne discipline na radu.. Cak imam i snimljen razgovor sa direktorom i u tom razgovoru tek navodi i spominje bolovanje.. Na bolovanju sam bila 14 dana.. I sve vreme sam zvala da proverim da me nisu Odjavili i bila sam prijavljena. Zvala sam moj Biro u Grockoj i oni su mi to proveravati.. Kako je moguce da me kasnije odjave sa ranijim datumom tj. Bila sam prijavljena ovih 14 dana na bolovanju dok sam bila a kada sam im doznake u firmu odnela tek tada mi je saopšteno da sam otkaz dobila.. Nisu ispodtovali ni otkazni rok nista.. Obratila sam se Ministarstvu i oni su dobili odgovor od njih da je otkaz zbog ne discipline.. Kome da se ja obratim i kakva su moja prava.. Radila sam kod njih 6 meseci..
Cak sam radila kao kuvar a oni su u ugovoru napisali pomoci kuvar i davali mi manju platu a ja celu smenu nosila i bila kuvar.. Molim vas za mišljenje i savet..
Milena Jefic
mjefic1@gmail.com

    Milan Predojevic 18. 05. 2021.

    Poštovana Milena
    Zakonom o radu propisano je da je poslodavac dužan da pre otkaza ugovora o radu, koji uručuje zaposlenom za koga smatra da je svojom krivicom učinio povredu radne obaveze ili da nije poštovao radnu disciplinu, zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje osam dana od dana dostavljanja upozorenja da se izjasni na navode iz upozorenja. U upozorenju poslodavac je dužan da navede osnov za davanje otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi za otkaz i rok za davanje odgovora na upozorenje. Upozorenje mora da se dostavi zaposlenom lično, u prostorijama poslodavca, odnosno na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog. Shodno navedenom, nije moguće dati otkaz zaposlenom zbog radne nediscipline na način kako ste Vi opisali da se desilo u konkretnom slučaju. Poslodavac mora da ispoštuje opisanu proceduru-da tačno ustanovi o kojoj povredi discipline se radi, da šansu zaposlenom da se izjasni na navode, a sve to nije ispoštovano. Ukoliko bi se sve to utvrdilo u eventualnom sudskom postupku, to jest ako sud u toku postupka utvrdi da je zaposlenom prestao radni odnos bez pravnog osnova, na zahtev zaposlenog, odlučiće da se zaposleni vrati na rad, da mu se isplati naknada štete i uplate pripadajući doprinosi za obavezno socijalno osiguranje za period u kome zaposleni nije radio. Umesto da se zahteva povratak na rad, može se zahtevati naknada štete. U svakom slučaju, preporučujem da potražite stručnu pravnu pomoć sa dokumentacijom o radnom odnosu i otkazu.
    Pozdrav

Darko Keleč 21. 03. 2021.

Dobar dan!Otvorio sam bolovanje ali je vrsen pritisak da ću morati da idem na komisiju i da će doktor isto biti poslat na komisiju!Rekli su da prekinem bolovanje i da će oni prekinuti ugovor o radu.Medjutim naveli su da je sporazumni raskid o radu i sad nemem pravo na naknadu sa biroa.Nisam nikakav ugovor potpisao.Molim za pomoć!

    Milan Predojevic 21. 03. 2021.

    Poštovani Darko
    Poslodavac može po zakonu da traži proveru bolovanja koje je otvorio lekar od filijale RFZO, ali to ne znači da bi lekarska komisija RFZO utvrdila da nema osnova za bolovanje. Dakle, ako je lekar poštovao pravila medicinske struke i otvorio bolovanje jer objektivno stanje ukazuje na to da ste sprečeni za rad zbog bolesti, lekarska komisija bi takvo bolovanje ocenila opravdanim. Doktor ne ide na komisiju, već komisija ceni medicinsku dokumentaciju, odnosno izvod iz elektronskog zdravstvenog kartona i sve ostalo što priložite. Prema tome, niti zahtev za proveru bolovanja automatski značii da je isto neopravdano, niti se doktor ispituje pred komisijom, a još manje poslodavac može da zahteva od Vas da prekinete bolovanje. Poslodavac je dužan da poštuje važeću ocenu stručno-medicinskog organa i dok god lekarska komisija RFZO ne donese ocenu koja je suprotna oceni lekara nema osnova da se od Vas zahteva da se vratite na posao. Što se tiče prestanka radnog odnosa, Zakon o radu izričito navodi da se opravdanim razlogom za otkaz ugovora o radu ne smatra privremena sprečenost za rad usled bolesti. Otkaz zbog takvog razloga bio bi ocenjen kao nezakonit. Naravno, ne može biti govora o sporazumnom prestanku radnog odnosa jer nije postojala saglasnost volja poslodavca i zaposlenog o tome. Nije moguće da Vas odjavi sa socijalnog osiguranja bez validnog sporazuma o prestanku radnog odnosa. Ukoliko poslodavac ipak istraje sa navedenim, potrebno je da potražite stručnu pravnu pomoć.
    Pozdrav

      Darko Keleč 21. 03. 2021.

      Hvala vam puno!

NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ 03. 03. 2021.

Ta novcana naknada je stvarno mizerna jer vecina prima minimalac na racun a ostatak mozda na ruke, pa kad dodje na obracun naknada bude oko 15000 dinara, stvarno jadno i porazavajuce, i onda iz te situacije kad nadjes posao opet za minimalac budes kao srecan, i tim stvarima nema kraja. Tuzan polozaj srpskog radnika.

Darko Nikolic 05. 12. 2020.

Postovani,

Ako radnik dobije otkaz na osnovu povrede radne obaveze, da li ima pravo na novcanu nadoknadu od biroa ?
Hvala.

    Milan Predojevic 07. 12. 2020.

    Poštovani
    Ako radnik dobije otkaz na osnovu povrede radne obaveze, nema pravo na novčanu nadoknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje.
    Pozdrav

Filip Radlinski 31. 07. 2020.

Postovani,

Ako radnik dobije otkaz na osnovu krsenja discipline, da li ima pravo na novcanu nadoknadu od biroa ?
Hvala

    Milan Predojevic 04. 08. 2020.

    Poštovani Filipe
    U slučaju otkaza ugovora o radu na osnovu kršenja discipline, nemate pravo na novčanu nadoknadu od NSZ.
    Pozdrav

Stefan Danicic 29. 04. 2020.

Postovani,
ukoliko dobijem resenje o raskidu Ugovora o radu zbog neostvarivanja rezultata rada, da li imam pravo na otpremninu i naknadu sa biroa?
Hvala.

    Milan Predojevic 29. 04. 2020.

    Poštovani Stefane
    Zakonom je propisano da nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu i u slučaju prestanka radnog odnosa po osnovu otkaza od strane poslodavca do koga je došlo jer zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi. Prema tome, ako imate pre prestanka rada najmanje 12 meseci staža neprekidno, ili 12 meseci staža sa prekidima u poslednjih 18 meseci, imaćete pravo na naknadu od NSZ.
    Pozdrav

Kristina Suknovic 13. 04. 2020.

Postovani, usled novonastale situacije i smanjenog obima posla dobila sam otkaz u firmi gde sam bila zaposlena 11 meseci na odredjeno. Pre toga sam bila zaposlena 2,5 godine u drugoj firmi gde sam potpisala sporazumni otkaz. Prekid rada izmedju te dve firme je bio 5 dana. Da li sada imam pravo na naknadu sa biroa za zaposljavanje? Tj ,konkretno me zanima ,da li na to pravo utice sto u poslednjih godinu dana ulazi i taj sporazumni otkaz iz prethodne firme, ili se gleda samo ovaj poslednji otkaz koji sam dobila?

    Milan Predojevic 13. 04. 2020.

    Poštovana Kristina
    Nažalost nemate pravo na novčanu naknadu kod NSZ. Radi se o tome da se dve i po godine kod prethodnog poslodavca ne računaju jer ste taj radni odnos prekinuli sporazumno, a nakon toga nemate 12 meseci staža osiguranja koji bi bio prekinut bez Vaše krivice.
    Pozdrav

Slobodan Stanojevic 04. 04. 2020.

Ostao sam bez posla usled ove vanredne situacije pandemije covid19.
Treba mi pomoc oko biroa na koji nacin bih mogao da se prijavim i ostvarim pravo na novcanu nadohnadu

    Milan Predojevic 05. 04. 2020.

    Poštovani Slobodane
    Prema zvanično objavljenim informacijama, za vreme trajanja vanrednog stanja Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) omogućila je prijavu na evidenciju nezaposlenih i podnošenje zahteva za novčanu naknadu, kao i drugih zahteva, putem elektronske pošte na mejl adrese filijala Nacionalne službe za zapošljavanje. Detaljna informacija sa adresama filijala objavljena je na Internet stranici NSZ u delu INFO.
    Pozdrav

Nenad Kocic 03. 04. 2019.

Izbačen sam iz S:F:S. Paraćin pod lažnim stečajem. Apelacioni sud u Beogradu je poništio stečaj, praktično stečaja nije ni bilo. Nisam vraćen na svoje radno mesto ja kao ni još 230 radnika koji su zajedno sa mnom izbačeni.Pošto sam ušao u šezdesetu godinu sa 36 godina radnog staža nemoguće je da nađem posao. Gde god sam konkurisao traže se radnici dvadesetih i tridesetih godina. Praktično sam postao socijalni slučaj ove države.