(203) komentari
Poštovani,
Zaposleni je radio na određeno 3 meseca u 2010-oj godini a zatim dobio ugovor na neodređeno. Ukupno je neprekidno radio više od 24 meseca i napustio je firmu. Danas ponovo počinje da radi. Da li može da mu se ponudi ugovor na određeno ili mora na neodređeno?
Hvala unapred i veliki pozdrav.
Poštovani Darko
Praksa je zauzela stav da se ti rokovi odnose samo na ugovore o radu koji su potpisani nakon stupanja na snagu izmena Zakona o radu, a kojima se poslodavac obavezuje na maksimalno ukupno trajanje uzastopnih ugovora o radu na određeno vreme sa istim zaposlenim. Ugovori iz perioda pre zakonskih izmena, kakvi su i ugovori koje je zaposleni iz Vašeg pitanja imao u 2010-oj godini, mogli su da traju maksimalno 12 meseci, ali za obavljanje određenih poslova. Izmena opisa posla dopuštala je mogućnost novog ugovora sa istim zaposlenim na 12 mseci i tako unedogled. S obzirom da je maksimum od 24 meseca sa istim zaposlenim bez obzira na opis posla koji obavlja (odnosno 36 sati za rad na poslovima kod novoosnovanog poslodavca čiji upis u registar kod nadležnog organa u momentu zaključivanja ugovora o radu nije stariji od jedne godine) uveden 2014. godine, samo ugovori o radu potpisani nakon tog datuma moraju da se sklapaju u skladu sa novim zakonskim odredbama. Prema tome, mišljenja sam da može da mu se ponudi jedan ili više ugovora o radu na određeno vreme, s tim da ukupno traju maksimalno 24 meseca i to za zasnivanje radnog odnosa čije je trajanje unapred utvrđeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom ili izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja, za vreme trajanja tih potreba.
Pozdrav
Postovani,
Da li poslodavac moze zakljuciti ugovor o radu na neodredjeno vreme sa licem koje je prethodno angazovao po osnovu Ugovora o delu i da za njega koristi poreske olaksice za novozaposlene? Ne mislim na poreske olaksice za kvalifikovana novozaposlena lica,vec na stare poreske olaksice kod kojih se vrsi povracaj dela poreza i doprinosa.
Srdacan pozdrav.
Poštovana Milena
Nema zakonskih prepreka da poslodavac zaključi ugovor o radu na neodređeno vreme sa licem sa kojim je prethodno imao potpisan ugovor o delu. Međutim, važno je naglasiti da se ti ugovori ne mogu odnositi na iste poslove. Radi se o tome da se ugovor o radu potpisuje radi obavljanja poslova koji predstavljaju osnovnu delatnost poslodavca ili sa njima neposredno povezanih pratećih poslova. To su poslovi sistematizovani opštim aktom poslodavca. S druge strane, poslodavac može sa određenim licem da zaključi ugovor o delu, radi obavljanja poslova koji su van delatnosti poslodavca, a koji imaju za predmet samostalnu izradu ili opravku određene stvari, samostalno izvršenje određenog fizičkog ili intelektualnog posla. Dakle Zakon o radu jasno pravi razliku između poslova koji se obavljaju po ugovoru, a koji se mogu smatrati redovnim poslovima kod poslodavca (imajući u vidu delatnost radi koje je osnovan) i poslova koji ne spadaju u osnovnu delatnost poslodavca-radi čijeg obavljanja se potpisuje ugovor o delu. Što se tiče poreskih olakšica koje se dobijaju za novozaposlene, i lice koje je nakon angažovanja po ugovoru o delu potpisalo ugovor o radu svrstava se u novozaposlenog i mogu se po tom osnovu dobiti poreske olakšice.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Radim u privatnoj firmi d.o.o. već punih 29 meseci bez dana prekida. Prvih godinu dana sam radio na odredjeno 2×3 meseca i 1×6 meseci zatim sam dobio ugovor na neodređeno da bih dobio kredit i posle 6 meseci mi je navodno napisan ponovo ugovor na odredjeno koji mi nije dat na potpis a sada krajem Juna mi valjda taj ugovor istice i knjigovodja mi je rekao da cu dobiti novi ugovor na odredjeno u trajanju 3 meseca.? Pošto sam od prvog dana po Ugovoru o radu Vozac, interesuje me sledece: ako sada u Junu potpišem ugovor na odredjeno i ako mi se desi saobraćajni udes ili bolest zbog čega bih morao otići na bolovanje koje bi bilo vremenski duže od trajanja ovog zadnjeg ugovora, da li bih imao pravo na platu po osnovu bolovanja ako mi poslodavac ne produži radni odnos u Septembru i ko me plaća i dali je neko dužan (država) da me plaća i koliko za vreme celog trajanja bolovanja i dali me poslodavac mora primiti na posao posle oporavka? Hvala unapred
Poštovani Zdravko
Najpre moram da istaknem da ugovor o radu na određeno vreme sa istim zaposlenim ne može da traje duže od 24 meseca, osim nekih izuzetaka (menjanje odsutnog zaposlenog, rad na završetku nekog projekta..). Prema tome, ukoliko ste 24 meseca bez prekida na radu kod istog poslodavca, i uvek ste zbog povećanog obima posla angažovani, mišljenja sam da ste Vi fakfički u radnom odnosu na neodređeno vreme. Možda to nije tako na papiru, odnosno po ugovoru, ali vrlo je moguće da ispunjavate uslove za prerastanje u radni odnos na neodređeno vreme. Što se tiče prava na isplatu bolovanja, odnosno naknade zarade za vreme privremene sprečenosti za rad, ono Vam pripada samo za vreme trajanja radnog odnosa. Dakle istekom ugovora o radu na određeno vreme prestaje i isplata bolovanja, bez obzira što ste po oceni lekara ili lekarske komisije RFZO i dalje sprečeni za rad. Zakon propisuje izuzetak jedino kod bolovanja koje je nastalo kao posledica povrede na radu ili profesionalne bolesti-u tom slučaju isplatu bolovanja nastavlja RFZO čak i nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme, i to sve dok traje sprečenost za rad kao posledica povrede na radu, a po oceni lekara ili lekarske komisije RFZO.
Pozdrav
Hvala Milane,
Samo da dodam,
Nisam zaposlen kao zamena za drugog radnika, a moje radno mesto vozača postoji već 15 god. u ovoj firmi.
Znači ako sam dobro shvatio, npr. ako bih doživeo saobraćajni udes u vozilu firme imao bih isplate bolovanja i nakon isteka ugovora, ali ako bih udes doziveo u privatnom mom vozilu izvan radnog vremena firme, na putu kuci ili da putujem kod rodjaka na slavu, onda nebih imao pravo isplate bolovanja nakon isteka ugovora??
Kažite mi samo još konkretno, šta se podrazumeva pod profesionalnu bolest?
Unapred veoma zahvalan,
Zdravko
Poštovani Zdravko
Dobro ste razumeli. Ukoliko biste doživeli saobraćajni udes u vozilu firme obavljajući svoj posao vozača, radilo bi se o povredi na radu. U slučaju bolovanja zbog takve povrede, isplata naknade zarade se nastavlja i nakon prestanka radnog odnosa (do koga bi u Vašem slučaju došlo istekom ugovora o radu na određeno vreme) sve dok traje sprečenost za rad zbog povrede na radu. Ukoliko biste pak bili na bolovanju zbog bolesti ili povrede van rada, pravo na naknadu zarade prestaje sa završetkom radnog odnosa.Pod profesionalnim oboljenjem u smislu Zakona o zdravstvenom osiguranju podrazumeva se oboljenje nastalo usled duže izloženosti štetnostima nastalim na radnom mestu.Izveštaj o povredi na radu i profesionalnom oboljenju koji se dogode na radnom mestu, poslodavac je dužan da dostavi zaposlenom koji je pretrpeo povredu, odnosno kod koga je utvrđeno profesionalno oboljenje i organizacijama nadležnim za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje. Sadržaj i način izdavanja obrasca takvog izveštaja propisuje ministar nadležan za rad.
Pozdrav
Molim vas ugovor mi je do preuzimanja zaposlenog odnosno do konačnosti po konkursu imam li ja tu neka prava a radim 11godina na istom radnom mestu kod istog poslodavca u pitanju prosveta sada se vodi u sistematizaciji jedan radnik za stalno na radnom mestu higijenicar a nas dve da li treba da nas sistematizuju pa konkurs i kakva su prava sobzirom na duzinu staza.Unapred hvala.
Poštovana
Nisam siguran da sam razumeo pitanje, ali pokušaću da odgovorim u skladu sa tim kako sam shvatio šta Vas zanima. Ukoliko ste angažovani po ugovoru o radu na određeno vreme do povratka na rad drugog zaposlenog, kada se taj zaposleni vrati na posao Vaš radni odnos prestaje. Nije važno što to traje već 11 godina, jer ograničenje od maksimalne dve godine rada na određeno vreme ne primenjuje se na ugovore o zameni odsutnog zaposlenog. Takav ugovor traje dok se taj zaposleni ne vrati na posao-znači može i duže od dve godine.S druge strane, ne verujem da ste 11 godina angažovani kao zamena, ali nije nemoguće, naročito ako ste menjali više odsutnih radnika uzastopce. Ukoliko sistematizacija predviđa jednog izvršioca, samo jedan može biti u stalnom radnom odnosu, dok drugi zbog povećanog obima posla može da ima ugovor maksimalno na dve godine. Da biste obe bile na neodređeno, sistematizacija treba da predviđa dva izvršioca za te poslove.
Pozdrav
Postovani Milane,imam jednu nedoumicu u vezi bolovanja.Naime,imam dete od 16 meseci,vise oboljenja,redak sindrom koji utice na spor intelektualni i govorni razvoj,jos uvek ne hoda,ima duktus na srcu(na listi cekanja smo za intervenciju),dete je pod terapijom.Vec smo bili u sokobanjskoj i dobili potvrdu da je potrebna posebna nega deteta,tj sprecenos majke za posao.Ali ja sam dobila nov posao i nisam otisla na komisiju.Interesuje me ako otvorim sada bolovanje kod lek.opst.prakse do 60 dana,pa nakon toga na posebnu negu deteta(jer moram da prodjem Sokobanjsku,komisiju),pa rekoh da kupim vreme.Da li mi poslodavac moze otkazati ugovor o radu ako prekinem svoje bolovanje negde na pola,a otvorim na dete radi poseb.neg.deteta.Veliki pozdrav,hvala unapred.
Poštovana Ljiljana
Poslodavac ne može da Vam otkaže ugovor o radu zato što ste na bolovanju, to je posebno naglašeno u zakonu. Dakle, dok god Vas lekar ili lekarska komisija drže na bolovanju, bilo zbog bolesti, bilo zbog nege deteta, Vi imare opravdan razlog za privremenu sprečenost za rad i ta činjenica ne može da prouzrokuje otkaz.
Pozdrav
Hvala na odgovoru.Samo mi pojasnite jos jednu stvar,da li izmedju bolovanja mora da prodje nekoliko dana ili samo na dan isteka prvog otvaram drugo bolovanje?Hvala
Poštovana Ljiljana
Sve je stvar procene lekara i lekarskih komisija. Ako nadležan stručno-medicinski organ oceni da odmah nakon privremene sprečenosti za rad zbog bolesti dolazi bolovanje zbog nege deteta, nije neophodno da prođe niti jedan dan između te dve sprečenosti za rad. Već narednog dana može da se otvori bolovanje po drugom zakosnkom osnovu.
Pozdrav
Poštovani gospodine Predojeviću,
Imenovan sam na mesto v.d. direktora jedne ustanove kojoj je osnivač jedinica lokalne samouprave, odnosno Grad. Ugovor je bio u trajanju od godinu dana. Nakon isteka ugovora, Osnivač ni Upravnom odboru, a ni meni nije dozvolio raspisivanje konkursa za direktora, a meni je usmeno naloženo da ostanem na mestu v.d. direktora sve dok me skupština grada, tj. Osnivača ne smeni. Nakon toga dolazio sam na posao još godinu i po dana i obavljao poslove v.d. direktora. Zatim sam ponovo od Osnivača dobio ugovor na još godinu dana, na istom mestu v.d. direktora. Taj ugovor još uvek važi.
Imam li osnov za zasnivanje stalnog radnog odnosa u toj ustanovi?
Napominjem da moja stručna sprema odgovara profilu koji je potreban ustanovi u kojoj sam v.d. direktor.
Unapred hvala na odgovoru
Poštovani Miroslave
Zakon o radu sadrži posebne odredbe o ugovoru o pravima i obavezama direktora. Direktor, odnosno drugi zakonski zastupnik poslodavca (u Vašem slučaju v.d.direktora) može da zasnuje radni odnos na neodređeno ili određeno vreme. Radni odnos zasniva se ugovorom o radu. Radni odnos na određeno vreme može da traje do isteka roka na koji je izabran direktor, odnosno do njegovog razrešenja, kao što je kod Vas situacija. Dakle sve dok Vas ne razreši organ koji Vas je i postavio, traje i radni odnos. U slučaju da se potpiše ugovor koji traje do razrešenja sa mesta v.d.direktora od strane organa koji je za to nadležan, ili da se potpiše više ugovora na određeno vreme sve do razrešenja, mišljenja sam da nema osnova za prerastanje u radni odnos na neodređeno vreme. Međutim, ako je tačno da ste godinu i po dana dolazili na posao, a da niste imali važeći ugovor, moglo bi dokazivanjem te činjenice na sudu da dođe do utvrđenja da je radni odnos prerastao u radni odnos na neodređeno vreme. Na ovo upućuje odredba Zakona o radu po kojoj se smatra da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje 5 radnih dana po isteku vremena na koji je ugovor zaključen.
Pozdrav
Postovani,
radim vec 9,5 godina na ugovor u JP kao referent u kadrovskoj sluzbi bez dana prekida ugovora ali angazovana sam preko kcerke firme koja je DOO i nije registrovana kao agencija za zaposljavanje. Za platu koja je 30%manja nego plata stalnih radnika ili ugovoraca JP a zapravo isti su nam poslovi. U ugovorima je poslodavac dakle kcerka firma ali se pominje i JP i njihova sluzba i angazovanje. Od 01.03. od kako stupa na snagu zakon o agencijskom zaposljavanju pomenuto JP menja ugovor sa kcerkom firmom gde se ne pominje vise angazovanje radnika vec pruzanje usluga. I dalje radim iste poslove u istoj kancelariji sa istom platom osim sto sada nista ne smem da potpisujem niti se smeju videti moji inicijali. Molim Vas za pomoc sta konkretno mogu da uradim? Napominjem da mi je cilj radni odnos kod Poslodavaca korisnika (JP) a ne u kcerki firmi.
Poštovana Natalija
Mišljenja sam da u ovom slučaju nije zahvalno davati pravne savete na ovakav način, s obzirom da je Vaša radnopravna situacija složena i da obuhvata dug vremenski period. Načelno mogu da kažem da može biti osnova za podnošenje tužbe kojom bi se utvrdilo da je zasnovan radni odnos kod poslodavca JP, ukoliko ste u mogućnosti da u sudskom postupku da dokažete da ste obavljali potpuno iste poslove i na istim radnim mestima kao i lica u radnom odnosu kod JP, čime ste faktički zasnovali radni odnos sa tim poslodavcem. Preporuka je da se sa kompletnom dokumentacijom (ugovori i sve što ste sa poslodavcem/poslodavcima potpisali) javite kod advokata radi procene situacije na osnovu priloženih dokaza.
Pozdrav
Postovani Milane
Ja sam u trenutku isteka ugovora, na odredjeno, bila na bolovanju, koje mi je otvorio lekar medicine rada. Imam malo dete koje je u fazi lecenja, pa me zanima da li sam mogla da otvorim bolovanje na osnovu nege deteta i sa tom potvrdom odem kod poslodavca, radi ponistavanja zakljucenog ugovora, ili tu opciju imaju samo trudnice koje potvrdu o nastaloj trudnoci dostave u roku od trideset dana? Ako imam pravo, sa kojim datumom bi trebalo da je zakljuceno moje bolovanje i od kog datuma bi trebalo da bude otvoreno bolovanje na osnovu nege deteta, da bih to pravo i ostvarila?
Unapred hvala.
Poštovana Jelena
Zakon na sledeći način definiše posebnu zašitu od otkaza ugovora o radu:Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom u ovom slučaju, rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo. Dakle samo ove zakon pobrojane kategorije zaposlenih zaštićene su od prestanka radnog odnosa zbog isteka ugovora o radu na određeno vreme. Otvaranje bolovanja na osnovu nege deteta neće obavezati poslodavca na zaključenje novog ugovora, odnosno ovu opciju imaju samo porodilje i trudnice koje potvrdu o nastaloj trudnoći dostave u roku od trideset dana.
Pozdrav
Poštovani, Potpisaću ugovor na godinu dana, dakle na određeno vreme počev od marta. Ono što me zanima jeste koliko dana odmora meni pripada i da li uopšte imam odmor ili tek nakon nekog vremenskog perioda imam odrešen odmor? U pitanju je državna ustanova. HVala unapred na odgovoru
Poštovana Milena
Prema Zakonu o radu u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana, s tim da u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora za svaki mesec dana rada. Konkretno, ako počinjete prvog marta imate pravo na deset dvanaestina godišnjeg odmora za 2020. godinu. Primera radi, ako po ugovoru o radu imate minimum od 20 radnih dana, deset dvanaestina bi bilo 17 radnih dana u ovoj godini.Zaposleni stiče pravo na korišćenje godišnjeg odmora u kalendarskoj godini posle mesec dana neprekidnog rada od dana zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca. To znači da ne možete da koristite godišnji odmor pre 01. aprila.
Pozdrav
Postovani,molim Vas da mi odgovorite na par pitanja.
1.Da li je moguce da poslodavac promemni ugovor i prijavu na birou iz odredjenog u neodredjeno bez potpisa i obavestenja zaposlenog pre svega?
2.Da li je zakon prekrsen ako poslodavac mesec dana ne dostavi zaposlenom primerak potpisanog ugovora o radu i kada zaposleni zatrazi ugovor on dobije da potpise nov ugovor i promenu statusa iz neodredjenog u odredjeno uz izgovor da je doslo do „tehnicke greske“ i zahteva od zaposlenog da uz to potpise i papir da je saglasan da mu prijava bude ponistena za taj mesec zbog greske.Nakon toga zaposleni je na ugovoru na odredjeno prolazi mesec dana opet ne dobije primerak ugovora o radu i kada ponovo zatrazi ugovor na kraju se opet e dobije primerak ugovora uz izgovor da se menja ugovor( bez potpisa zaposlenog) i prijavi ga na neodredjeno.Uz sve to ne dobije platu za taj mesec uz izgovor da je za prvi mesec dobio platu iako nije trebalo jer je prijava ponistena(do svih promena dolazi u perodu od dva meseca)…Poslodavac zaposlenog prebacuje da se informise na birou o novom ugovoru,a biro odgovara da oni nemaju nista sa tim i da je to dogovor izmedju poslodavca i zaposlenog(dogovora koji ocigledno ne postoji).
3.U slucaju da je prekrsen zakon iz predhodnog pitanja ko snosi odgovornost u slucaju tzv. „tehnicke greske“ i to sto je zaposleni prakticno tog meseca (prvog od ukupno dva)radio na „crno“?
Unapred zahvalna na odgovoru.
Poštovana Katarina
Odgovori na Vaša pitanja su sledeći:
1.Poslodavac ne može da promeni samostalno ugovor o radu, bez Vaše saglasnosti, jer ugovor nije jednostrana izjava volje, već predstavlja saglasnost volja dve strane-u ovom slučaju poslodavca i zaposlenog. Kao što ugovor o radu mora da sadrži potpis obe ugovorne strane kao odraz saglasnosti volja, tako i promena ugovora (aneks) mora da sadrži potpis poslodavca, ali i Vaš potpis (jer je i kod promene ugovora potrebna saglasnost obe strane).
2.Po zakonu radni odnos zasniva se ugovorom o radu, koji zaključuju zaposleni i poslodavac. Ugovor o radu smatra se zaključenim kad ga potpišu zaposleni i poslodavac i zaključuje se pre stupanja zaposlenog na rad, u pisanom obliku. Imajući u vidu navedeno, ne može se smatrati zakonitim opisano postupanje poslodavca jer ste stupili na rad bez prethodno potpisanog ugovora. Takođe, ne radi se o „tehničkoj grešci“ jer ste Vi dolazili na posao i obavljali svoje radne zadatke, što znači da iako ugovor nije potpisan, radni odnos je zasnovan faktičkim radnjama. Naime, zakonom je određeno da ako poslodavac sa zaposlenim ne zaključi ugovor o radu, smatra se da je zaposleni zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad. Podnošenjem prijave Inspekciji za rad oomogućili biste inspektoru za rad da utvrdi činjenično stanje i u skladu sa tim reaguje prema poslodavcu i obaveže ga na potpisivanje ugovora o radu.
3.Odgovornost za to što ste u prvih mesec dana radili „na crno“ je na poslodavcu. Vi ste insistirali na potpisivanju ugovora, a on je iz nekog razloga izbegavao ovu zakonsku obavezu.
Pozdrav
Postovani, radim preko agencije za jednu firmu, malo vise od godinu dana. Ugovor sam dobijala uglavnom na tri meseca. Poslednji ugovor je bio od 01.09. do 31.12.2019. Novi ugovor na potpis sam dobila 14.01. u kom stoji da vazi od 03.01.do 31.01.2020. Napravljen mi je prekid u radnom stazu. Sto znaci da gubim prava na novcanu naknadu sa biroa ako ostanem bez posla u narednih godinu dana. Iz agencije su mi rekli da im sistem nije dozvolio da me prijave od prvog nego od treceg. Ja sam im rekla da mogu da me prijave preko pio fonda i zdravstvenog osiguranja i videla da oni to nece. Sta mogu da uradim kako bi ih naterala da me prijave od 01.01.2020. kako ne bih imala prekid u radnom stazu? Para za advokata nemam. Hvala na odgovoru!
Poštovana Milice
Neka Vas poslodavac prijavi preko RFPiO ili RFZO sa tačnim datumom početka angažovanja, nema druge solucije. Predočite im da je neophodno da prijavu na socijalno osiguranje urade u skladu sa ugovorom koji ste potpitsali (ponudite ako treba da i Vas ovlaste da u ime poslodavca predate zahtev službi RFZO ili RFPiO). Potrebno je samo da filijali RFZO ili RFPiO podnesu molbu za prijavu sa datumom 01.01.2020. godine, da prilože dokaz u vidu ugovora i daju objašnjenje, to jest pojasne da nisu mogli da sprovedu prijavu putem Portala CR sa tačnim datumom i navedu koji su razlozi za to. Ukoliko ne možete da se dogovorite sa poslodavcem oko navedenog, moraćete ih prijaviti Inspekciji za rad uz prilaganje dokaza u vidu ugovora koji za datum početka ima 01.01.2020. godine.
Pozdrav
Ugovor koji su mi poslali je od 03.01.2020. i ja ga nisam potpisala. Da li mogu sa tim ugovorom otici u inspekciju rada da ih prijavim?
Poštovana Milice
Ako je Vaše angažovanje započeto dana 01.01.2020. godine, ne mogu da Vam daju ugovor po kojem počinjete da radite dva dana kasnije. Dakle samo ukoliko je po sporazumu došlo do zasnivanja radnog odnosa počev od 01.01.2020. godine, ili je potpisan aneks koji važi od 01.01.2020. godine, a kojim je produženo važenje prethodnog ugovora, moguće je zahtevati prijavu od 01.01., pa samim tim i prijaviti inspekciji nepropisnu prijavu (ako je ista odrađena sa 03.01.2020. godine).
Pozdrav
Hvala puno na odgovoru!
Postovanje.Zaposlena sam u drzavnom organu deset godina na odredjeno.Trenutno sam na porodiljskom tj.nezi deteta dve godine za trece dete.U medjuvremenu je raspisan konkurs kod mog poslodavca gde sam za isti konkurisala.Zanima me da li mogu dobiti resenje za stalno?I da li u tom slucaju moram odmah da pocnem da radim,tj.da prekinem porodiljsko?
Poštovana
Možete (i trebalo bi) da dobijete ugovor o radu na neodređeno vreme nakon toliko godina rada na određeno, jer realno se pokazalo da za Vašim radom postoji konstantna potreba, koja nije privremena. Nije neophodno da prekinete porodiljsko odsustvo da biste bili primljeni u radni odnos na neodređeno vreme.
Pozdrav
Postovani ,
U firmi s zaposlena od 03.07.2017 godine po ugovoru na odredjeno vreme. Ugovori su produzavani ( bez ikakvih prekida) ,po mesec ,dva ili tri meseca … Dakle prekida ugovora nije bilo ni u jednom trenutku. 25.09.2019 otvaram trudnicko bolovanje. Nazalost ,13.12.2019 otvaram bolovanje za oporavak od spontanog pobacaja( zdravstveni problemi u visokorizicnoj trudnoci) . Imala sam ugovor do 31.12.2019 godine na odredjeno vreme. Sledeci ugovor dobijam do 29.02.2020 godine. Zanima me ,da li poslodavac ima pravo da prekine radni odnos nakon isteka ugovora na odredjeno vreme i koja su moja prava u tom slucaju ,s obzirom ,da nisam pravila nikakav problem sto nakon dve godine vezanog staza i ugovora na odredjeno vreme nisu dali ugovpr na neodredjeno ,sto mi zakonski i sleduje?
Poštovana Marina
Poslodavac bi trebalo da sa Vama potpiše ugovor o radu na neodređeno vreme, s obzirom da Vas je angažovao na određeno vreme duže od dve godine, što nije u skladu sa Zaknom o radu. Ukoliko Vam prestane radni odnos, jedino Vam preostaje da tužbom nadležnom sudu zahtevate da se utvrdi da Vam je radni odnos na određeno vreme, istekom više od dve godine ukupnog angažovanja, prerastao u radni odnos na neodređeno vreme.
Pozdrav
Postovani, u Vojnoj ustanovi sam radio kao mesar na odredjeno vreme, po ugovoru 12 meseci. 23-dana pre isteka ugovora, sam raskinuo ugovor. Imao sam visak naradjenih sati 365, samim tim sam smatrao da ce mi to biti isplaceno. Medjutim direktor me je ucenio da potpisem i dam izjavu da se odricem naradjenih sati(u te naradjene sate spada i odmor koji nisam koristio, dato mi je resenje ali zbog posla sam sve dane odmora radio). Direktor me je ucenio da ukoliko se ne odreknem sati da ce pokrenuti disciplinski posao, jer taj dan nisam radio dosao sam u firmu da raskinem ugovor. U strahu sam potpisao. Šta mogu sada da uradim, da li postoji mogucnost sa tuzim firmu, da mi isplate?
Poštovani
Prilikom prestanka radnog odnosa poslodavac je dužan da isplati sve odrađene sate (prema onom što navodite radi se o prekovremenom radu), kao i da isplati naknadu štete za sve dane neiskorišćenog godišnjeg odmora. Niste precizno naveli šta ste potpisali, ali u svakom slučaju, ako je to bilo pod pretnjom ili ucenom, radi se o manjkavom potpisu jer nije bilo stvarne volje za to. Ukoliko bi se u sudskom postupku utvrdilo da niste koristili godišnji odmor iako je rešenje doneto, kao i da ste radili sve te sate koji Vam nisu plaćeni, dobili biste naknadu štete bez obzira na potpis dat pod manom volje.
Pozdrav
Moj poslodavac želi da mi promeni ugovor i da sa neodredjenog predjem u odredjeno radno vreme. Ja sam to odbila dokumentujući mu onako kako me je podučio advokat na šta je on sproveo meru smanjenja plate i poseban režim rada.Šta ja tu mogu da preduzmem a da ne dobijem otkaz?
Poštovana Vesna
Nije moguće izmeniti ugovor o radu na neodređeno vreme u ugovor o radu na određeno. Postoje zakonom određeni uslovi za zasnivanje radnog odnosa na određeno vreme prema kojima se radi se o zasnivanju radnog odnosa čije je trajanje unapred određeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom ili izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja, za vreme trajanja tih potreba. U Vašem slučaju nikako ne mogu biti ispunjeni citirani uslovi za ugovor o radu na određeno vreme jer ste Vi već raspoređeni na poslovima za kojima postoji stalna potreba, koji su sistematizovani. Ukoliko Vaš poslodavca smatra da za tim poslovima ne postoji potreba mora da uđe u postupak rešavanja tehnološkog vška, a ne da Vam nudi prelazak u rad na određeno vreme. Šta možete da preduzmete? Trebalo bi da ukažete poslodavcu na to da se radi o ponudi za aneks koja je u suprotnosti sa zakonom i da je kao takvu ne možete prihvatiti. Ukoliko ne rešite problem, možete se obratiti i inspektoru za rad koji ima ovlašćenje da izvrši uvid u navdenu dokumentaciju kod poslodavca i naloži mu otklanjanje nezakonitog postupanja. Čak i da potpišete takav aneks da ne biste izgubili posao, možete ga na sudu tužbom osporavati kao nezakonit.
Pozdrav
Pozdrav
Poštovani,
Moje pitanje je, da li po isteku Ugovora o radu na određeno (6. meseci)… radnik nastavi da radi 3 (tri) dana nakon isteka, jer mu papirološki poslodavac nije uručio nijedan papir (Rešenje o otkazu usled isteka Ug.na određ.vreme ili bilo koji proceduralni papir po Zakonu), a radnik četvrti dan otvori bolovanje zbog stresa ili iz bilo kog razloga sa osnovom, da li se i taj period bolovanja računa u staž tj. u tih pet dana rada nakon kojih je poslodavac dužan da ga prijavi na neodređeno? Da napomenem, da radnik ima već dva Ugovora na 6 meseci. Znači, zamolila bih Vas za odgovor konkretno za bolovanje i da li se o ti dani računaju? Hvala unapred
Poštovana Snežana
Prema Zakonu o radu, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen. U konkretnom slučaju, ukoliko poslodavac istekom petog radnog dana nakon prestanka važenja ugovora o radu na određeno vreme nije doneo akt o prestanku radnog odnosa, mišljenja sam da je ispunjen uslov za prerastanje u radni odnos na neodređeno vreme, iako zaposleni nije ostao da radi 5 radnih dana, već tri. Ono što me navodi na takav zaključak je inertnost poslodavca koja dovodi do zabune oko radnopravnog statusa-dopustio je da zaposleni i nakon isteka radnog odnosa nastavi da radi, dakle nije mu jasno stavio do znanja da je radni odnos prestao istekom ugovora o radu na određeno vreme. Potom je primio k znanju da je isti zaposleni otvorio bolovanje i opet nije preduzeo ništa kako bi bez sumnje bilo izvesno da nema nameru da zadrži u radnom odnosu zaposlenog. Prema tome (ponavljam da je ovo samo moje mišljenje na osnovu činjenica koje ste Vi izneli u pitanju), ako poslodavac nije doneo akt o prestanku radnog odnosa nakon što je zaposleni nastavio da radi posle isteka ugovora o radu i otvorio bolovanje, smatram da ima osnova za stav da je radni odnos prerastao u rani odnos na neodređeno vreme. Naravno, ukoliko je u međuvremenu doneto rešenje o prestanku radnog odnosa pre isteka 5 radnih dana, nema osnova za prerastanje radnog odnosa u rad na neodređeno vreme jer činjenica bolovanja ne može da utiče na to. Bolovanje je pravo iz radnog odnosa i ako je ugovor istekao i poslodavca to konstatovao svojim aktom o prestanku radnog odnosa, što smatram de je u ovom slučaju neophodno, poslodavac je dužan da isplati rad koji je obavljen nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme, ali nema prerastanja u radni odnos na neodređeno.
Pozdrav
Ukoliko je zaposlena radila na odredjeno vreme 8 meseci i otvorila trudnicko bolovanje pa zatim porodiljsko i to sve ukupno traje vise od 24 meseca na odredjeno vreme (tacnije 30 meseci) da li je poslodavac duzan da zaposlenoj u toku porodiljskog odsustva da ugovor na neodredjeno vreme???
Poštovana
Nije dužan. Na potpisivanje ugovora do isteka porodiljskog odsustva ga obavezuje zakon po drugom osnovu-činjenici trudnoće i porođaja i u toj situaciji ugovor traje dok traju te okolnosti. Ovaj period se ne može uračunati tako da se konstatuje da je ugovor na određeno vreme trajao duže od dozvoljena 24 meseca, jer se radi o izuzetku od pravila o dužini trajanja ugovora o radu, kada je dopušteno (odnosno obavezno) da ugovor traje dok traju okolnosti trudničkog i porodiljskog odsustva.
Pozdrav
Poštovani,
da li postoji po zakonu neka vrsta zastite porodilja od otkaza kada se nakon porodiljskog vrate na posao?
U praksi se pokazalo da skoro svaku porodilju koja je prijavljena na odredjeno vreme ne ceka radno mesto nakon porodiljskog.
Ukoliko po zakonu nisu zasticene u ovom trenutku da li se moze u narednom periodu ocekivati neka promena u zakonu koja ce ih zaastititi???
Hvala.
Poštovana Marija
Nakon isteka porodiljskog odsustva poslodavac više nije u obavezi da zadrži porodilju u radnom odnosu po tom osnovu. Naravno, ni radni odnos ne može da prestane mimo zakonskih razloga, ali ako je reč o radu na određeno vreme do završetka porodiljskog, istekom odsustva prestaje radni odnos. Nema najava da će se zakon menjati u tom smislu.
Pozdrav
Да ли стаж код претходног послодавца – повезаног правног лица урачунава у максимум од 24 месеца за р.о. на одређено време?
Poštovani Marko
Zakon o radu ne sadrži posebne odredbe o ovom pitanju, kojim bi se ovakav slučaj tretirao kao izuzetak. Imajući u vidu navedeno, kao i činjenicu da se ipak radi o dva odvojena pravna lica, mišljenja sam da se staž kod prethodnog poslodavca koji je povezano lice ne računa u maksimum od 24 meseca. Jedino u slučaju statusne promene, odnosno promene poslodavca, u skladu sa zakonom, poslodavac sledbenik preuzima od poslodavca prethodnika opšti akt i sve ugovore o radu koji važe na dan promene poslodavca. U takvoj situaciji se staž kod poslodavca pravnog prethodnika računa.
Pozdrav.
Postovani!U srednjoj skoli sam primljena na odredjeno vreme-60dana.Imam normu od tri casa 18.75%.Da li ja imam pravo da prihvatim neki drugi posao u nekoj firmi-radno vreme 40h nedeljno?
Poštovana Slavice
Prema Zakonu o radu zaposleni koji radi sa nepunim radnim vremenom kod jednog poslodavca može za ostatak radnog vremena da zasnuje radni odnos kod drugog poslodavca i da na taj način ostvari puno radno vreme. Shodno navedenom u drugoj firmi možete da prihvtaite radni odnos, ali samo toliko radnih sati da zajedno sa trenutnim angažovanjem u školi imate 40 časova rada nedeljno. Ako postignete puno radno vreme (kod jednog ili više poslodavaca), više od toga možete da radite samo kroz dopunski rad, i to do trećine punog radnog vremena.
Pozdrav
Poštovani Milane,
Istekao mi je ugovor na određeno na šest meseci i radim i primam platu i doprinosi mi se uplaćuju već dva meseca, sve redovno ali nisam potpisao novi ugovor.
To znači da sam sada za stalno zaposlen i da mi sleduju isti uslovi (plata itd) koje sam imao i prvim ugovorom ?
Ispada da ako poslodavac hoće za stalno nekog da zaposli ne mora ni da potpiše novi ugovor (aneks). Šta da radim ?
Poštovani Filipe
Najbolje bi bilo da se dogovorite sa poslodavcem o tome da se kroz ugovor konkretizuje ono što postoji u praksi, a to je zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme. Ukoliko do toga ne dođete, u sudskom postupku možete tužbom zahtevati da se na osnovu navedenih činjenica utvrdi da je došlo do prerastanja radnog odnosa na određeno vreme u radni odnos na neodređeno vreme.
Pozdrav
Poštovani radim u državnoj instituciji (po Zakonu o drž.službenicima) već 6 meseci radi zamene zaposlenog koji je na zavodu zbog teže bolesti. On je odlučio da prekine bolovanje i iskoristi sav odmor od 30 dana i time dobije celu platu. Meni nije prekinut radni odnos iako se on vratio sa zavoda i dobio sam isplatu plate za to isto radno mesto. Da li je u ovom slučaju prekršen neki zakon i da li imam prava da tražim primanje u stalni radni odnos?
Poštovani
Član 63. stav 1. Zakona o državnim službenicima i nameštenicima glasi:
„Radni odnos na određeno vreme može da se zasnuje:
1) radi zamene odsutnog državnog službenika, do njegovog povratka;
2) zbog privremeno povećanog obima posla koji postojeći broj državnih službenika ne može da izvrši, najduže na šest meseci;
3) na radnim mestima u kabinetu, dok traje dužnost funkcionera;
4) radi obuke pripravnika, dok traje pripravnički staž;
5) radi zamene državnog službenika koji je postavljen za vršioca dužnosti, dok traje njegova dužnost;
6) radi zamene državnog službenika kome miruje radni odnos zbog obavljanja pripravničkog staža.“
Shodno navedenom propisu, nakon povratka na rad kolege kojeg ste menjali, možete biti angažovani jedino po nekom drugom navedenom osnovu, a ne po osnovu zamene odsutnog službenika.
Pozdrav
Postovani, interesuje me da li je poslodavac duzan da obavesti radnika da ne zeli da mu produzi ugovor, ako je prvi ugovor bio na odredjeno vreme npr 6 meseci? Hvala
Poštovani Dalibore
Samom činjenicom da je ugovor potpisan na određeni vremenski period, a ne na neodređeno vreme, zaposleni ima saznanje o tome na koji datum će mu ugovor isteći. S obzirom na to, poslodavac nije dužan da daje posebna obaveštenja o tome da ugovor ističe. Nema obavezu ni da obavesti zaposlenog da sa njim neće potpisati novi ugovor, ali svakako da bi to bila poželjna praksa.
Pozdrav
Interesuje me koliko moze dugo trajati rad na odredjeno zbog zamene odsutnog koji je na bolovanju ali ne na porodiljskom sad ce treca godina i da li na to mesto mogu zaposliti nekog drugog ako je svo vreme menja jedna osoba
Poštovana Snežana
Zakonom o radu je propisano da se ugovor o radu na određeno vreme može između ostalog potpisati i ako je to potrebno zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog, do njegovog povratka. S obzirom na navedenu zakonsku odredbu, rad na određeno vreme zbog zamene odsutnog zaposlenog može da traje upravo toliko-do povratka na rad privremeno odsutnog zaposlenog. Pošto je u takvom ugovoru o radu navedeno da se zasniva do povratka na rad odsustnog zaposlenog, ugovor se ne može otkazati, pa potpisati isti takav sa drugim zaposlenim. Moguće je da dođe do otkaza ugovora o radu zaposlenom koji je na zameni iz nekog od zakonskih razloga (npr ako učini povredu radne obaveze), ali ne može se prekinuti mimo zakonskih razloga samo da bi se angažovalo drugo lice.
Pozdrav
Pštovani,
Ugovor o radu na određeno do povratka porodilje sa porodiljskog odsustva, 31.07.2019. Takav predlog Ugovora o radu je poslodavac napravio. Obostrano smo potpisali sa otkaznim rokom od mesec dana. Dana 16.05.2019. mi je saopšteno da radim do 31.05.2019.
Moje pitanje je: Da li je ispoštovan potpisan Ugovor i ZOR?
Hvala!
Poštovana Zorice
Ukoliko Vam se porodiljsko odsustvo završava dana 31.07.2019. godine tog dana Vam prestaje i radni odnos. Nije u skladu sa Zakonom o radu da Vam poslodavac da otkaz pre tog datuma, pozivajući se na otkazni rok. Otkaznog roka ovde nema, jer se zna da će Vam radni odnos prestati onog dana kada prestane i porodiljsko odsustvo.
Pozdrav
Radim u Banji Rusandi od 2013 god.na odredjeno vreme. Moj radni odnos izgleda ovako:
od 18.03.3013-17.10.3013.
Od 20.03.2014.-17.06.2014.
Od 11.07.2014.-09.03.2016. zamena porodilje
Od 01.06.2016.-31.08.2016.
Od 25.05.2017.-31.07.2017.
Od 28.08.2017.-31.10.2017.
Od 26.01.2018.-25.01.2019.
Od 01.04.2019.-30.06.2019.
Pitanje je sledece: da li imam uslov za zasnivanje stalnog radnog odnosa ili ne?
Poštovana Borislava
Nezahvalno je davati pravne savete na ovakav način, bez detaljnog uvida u dokumentaciju i činjenično stanje, te je najbolje da se neposredno obratite licu koje je stručno za oblast radnog prava. Ipak, pokušaću da Vam odgovorim na osnovu podataka koje ste dali. Prema odredbama Zakona o radu, koje su stupile na snagu dana 29.07.2014. godine, poslodavac može da zaključi jedan ili više ugovora o radu na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca. Prema podacima koje ste naveli u svom pitanju, činjenica je da ste nakon stupanja na snagu citiranih zakonskih odredbi bili u radnom odnosu koji je ukupno (sa prekidima) trajao manje od 24 meseca. Imajući u vidu navedeno, mišljenja sam da nema uslova za zasnivanje stalnog radnog odnosa. Međutim, još jednom naglašavam da je preporučljivo javiti se sa kompletnom dokumentacijom pravniku.
Pozdrav
Hvala.
Poštovanje. Da li, ukoliko nemate odgovarajuće zvanje, možete biti primljeni na određeno više od 2 godine?
Poštovana Bojana
Radni odnos na određeno vreme ne može da traje duže od dve godine (osim u slučaju koji je određen zakonom, kao npr kod zamene privremeno odsutnog radnika, kada traje do povratka privremeno odsutnog zaposlenog na posao) i to ne zavisi od zvanja.
Pozdrav
u ugovrumi pise da mi je placen put , hrana i regres ato mi gazda nikad nije platio osim platu . dali je to ok
Poštovani Miloše
Ugovorom o radu utvrđuju se prava i obaveze između zaposlenog i poslodavca, s tim da prava zaposlenog po obimu i sadržaju ne mogu da budu manja od prava garantovanih zakonom. Imajući to u vidu, a kako se poslodavac ugovorom obavezao na isplatu putnog troška, toplog obroka i regresa, te shodno odredbama Zakona o radu, poslodavac je u obavezi da Vam isplati navedene naknade.
Pozdrav.
Поштовање, текстови на блогу су веома актуелни и садржајни, радо их читам. Предлажем да у наредном периоду осветлите Члан 32 закона о раду који се директно бави темом коју многи послодавци злоупотребљавају. Наиме приме људе који су им потребни за обављање неких послова, а затим не спомињу уговор о раду. Запослени би требало да знају да у истом члану закона у ставу два постоји интересантно решење за њих. До читања, поздрав.
Poštovani Slobodane
Hvala na lepim rečima. Gledaću da seu narednom periodu pozabavim i navedenim pitanjem.
Pozdrav!
Molim Vas za odgovor kakva su prava zaposlenih u prosveti koji rade na određeno vreme , preko 10 godina ?
Ugovor mi se produžava svake školske godine od 1.septembra sa obrazloženjem da je Zakon o vaspitanju i obrazovanju „stariji“ od Zakona o radu i da je zabrana zapošljavanja .Dve godine su odavno prošle kao minimum za radni odnos na neodređeno.
Koja su moja prava i mnogih mojih kolega koji rade ali kao da ne rade .Hvala !
Poštovana
Zabrana zapošljavanja produžava se svake godine Zakonom o budžetu.I pored toga, mišljenja sam da sa istim zaposlenim, nakon proteka roka od dve godine angažovanja na određeno vreme, nije moguće zaključiti novi ugovor o radu na određeno vreme zbog povećanog obima posla, bez obzira što se menja opis poslova. Novi ugovor bi morao da bude na neodređeno. Ukoliko se angažujete radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog, onda je moguće potpisivati novi ugovor dok god je neko od stalno zaposlenih odsutan, odnosno tu se ne primenjuje maksimalni rok od dve godine.
Pozdrav.
Da li poslodavac može da sklopi ugovor sa penzionerom koji je 70% invalid i da li takav penzioner može biti referebt prodaje?
Poštovana Danice
Ugovor o radu može biti sklopljen sa penzionerom ako nije u pitanju invalidski penzioner.
Pozdrav!
Šta je sa zaposlenima u javnim ustanovama koji više od dve godine rade na određeno vreme, zato što država ne dozvoljava primanje novih radnika na neodređeno vreme? A interesantno je i to što su to novoformirana radna mesta koja nisu ni postojala pre odluke države da zabrani zapošljavanje na neodređeno vreme.
Poštovani Nenade
Nakon izmena Zakona o radu koje su na snagu stupile 29.07.2014. godine ukupno trajanje ugovora o radu na određeno vreme (sem izuzetaka koji su u tekstu opisani-zamena odsutnog zaposlenog i ostalo navedeno) sa jednim zaposlenim može da bude najviše dve godine. Promena opisa posla ne utiče na ovo.Nakon proteka roka od dve godine moguć je samo prijem u radni odnos na neodređeno vreme.
Pozdrav