Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja

Volontiranje

postovani studiram pravni fakultet u beogradu pa me zanima da li mogu sa volontiranjem da krenem u trecoj ili 4toj god.ili je neophodno da sacekam diplomu pa tek onda da krenem ? hvala

Da biste mogli da volontirate u sudu,kod advokata ili u nekom privrednom društvu, radi sticanja uslova za polaganje pravosudnog ispita, neophodno je da imate završen pravni fakultet.

Kategorija pitanja: Pripravnici, volonteri, stipendisti | postavljeno: 24.03.2014

Isplata zarade u slučaju rada na crno

Postovani,radila sam u jednoj radnji (ne prijavljena) od 4. 02 ove godine do 18.03 kada sam i dala otkaz zbog drugog posla pa me interesuje da li imam pravo na isplatu zaradjenog s' obzirom da nisam obavestila ranije poslodavca o prestanku rada,a doticna gospodja ne zeli da me isplati?! Hvala u napred

Imate pravo na zaradu, a poslodavca možete i prijaviti inspekciji rada  zbog rada na crno. Ukoliko vam poslodavac doborovoljno ne isplati zaradu možete sudskim putem ostvariti svoje pravo. 

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 24.03.2014

Mirovanje radnog odnosa

Postovani, zanima me da li imam pravo odsustva sa posla zbog dobrovoljnog sluzenja vojnog roka, s obzirom da sada vojska nije obavezna? Zaposlen sam u privatnoj firmi na neodredjeno, pa me zanima da li imam pravo odsustva sa posla a da ne dobijem otkaz. Pozdrav i hvala.

Članom 79 Zakona o radu propisano je da zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, ako odsustvuje sa rada zbog odlaska na odsluženje vojnog roka. Imajući u vidu citirane zakonske odredbe poslodavac ne bi smeo da vam da otkaz zbog odlaska na dobrovoljno služenje vojnog roka.

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 24.03.2014

Pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti

POSTOVANI, DA LI IMAM PRAVO NA NOVCANU NADOKNADU JER SAM DOBIO OTKAZ KOD POSLODAVCA KAO TEHNOLOSKI VISAK GDE SAM PROVEO 17 MESECI RADA U FIRMI.PRETHODNO SAM RADIO U DRUGOJ FIRMI GDE SAM DOBIO OTPREMNINU I STEKAO U TOJ FIRMI 19GOD.RADNOG STAZA.POSLE TOGA SAM BIO NA BIROU 5GODINA PA SAM SE ZAPOSLIO U FIRMI KAO STO SAM NAPOMENUO NA POCETKU.DA LI MI SE RACUNA CELOKUPAN…

Imate pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti. Računa vam se celokupan staž, osim ukoliko ste ranije primali naknadu za slučaj nezaposlenosti.

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 24.03.2014

Rad na crno

bavim se javnim poslom...zbog krize u poslu, potpisao sam sporazumni otkaz i poslodavac me je odjavio (prema dogovoru na 3 meseca) ali i dalje radim...imam li pravo na nadoknadu sa biroa i koje su posledice ako nadlezni sa biroa otkriju da radim neprijavljen? I mogu li time dovesti u problem poslodavca?

U slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa nemate pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti. Ukoliko inspekcija rada utvrdi da ste radili neprijavljeni pokrenuće postupak protiv poslodavca. U tom slučaju poslodavac može očekivati kaznu.

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 24.03.2014

Rad na crno

Kakva su prava zaposlenog koji po isteku ugovora o privremeno povremenim poslovima nastavi da dolazi na posao a poslodavac mu nije ponudio nikakav ugovor?

Zaposleni koji radi bez ikakvog ugovora, radi na crno, kao lice bez zaključenog ugovora o radu. Poslodavca možete prijaviti inspekciji rada, a možete i sudskim putem tražiti da se utvrdi da ste zasnovali radni odnos na neodređeno vreme. 

Kategorija pitanja: Ugovor o radu | postavljeno: 24.03.2014

Pravo na godišnji odmor

Postovani, imam pitanje u vezi odgovora koji ste dali. Radi se o odgovoru na pitanje: "Postovani, u radnom odnosu sam od 17.06.2013. Da li imam pravo na pun godisnji odmor (20 dana) za 2013 godinu? Hvala Odgovor: Nemate pravo na ceo godišnji odmor za 2013. godinu. Članom 72 Zakona o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmeran…

U pravu ste. Greškom smo odgovorili kao da ste počeli da radite 17. jula, a ne juna. Budući da imate 6 meseci neprekidnog rada imate pravo na ceo godišnji odmor za 2013. godinu. 

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 21.03.2014

Naknada za slučaj nezaposlenosti u slučaju trudnoće

Pozdrav! Trenutno primam novcanu nadoknadu sa Biroa posto sam ostala bez posla. U medjuvremenu ostala sam u drugom stanju, te me interesuje da li mogu da otvorim trudnicko bolovanje i na koji period, s obzirom da mi tokom primanja naknade idu sva osiguranja.. ? Unapred hvala!

Porodiljsko odsustvo možete da otpočnete na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj. Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti je propisano da se isplata novčane naknade za slučaj nezaposlenosti nastavlja za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta.

Kategorija pitanja: Trudnoća, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta | postavljeno: 21.03.2014

Otkaz od strane zaposlenog

Otkazni rok u slučaju otkaza od strane zaposlenog Postovani, podnela sam zahtev za otkaz 12.marta,za 1.april.Sto se tice zakonskog roka,ispostovala sam 15 dana. Ali,nailazim na problem,gde poslodavac ovo tretira kao otkaz zaposlenog i po ugovoru taj rok je 2 meseca.Kakva su moja prava,da li moram da cekam taj rok,da li mogu da odem posle 15 dana,ja bi sto pre da predjem…

Prijavite poslodavca inspekciji rada. Ukoliko vas ni tada poslodavac ne odjavi nećete moći da se prijavite kod novog poslodavca ali ćete moći sudskim putem da potražujete naknadu štete.

Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 21.03.2014

Trajanje godišnjeg odmora

Postovani, u radnom odnosu sam od 17.06.2013. Da li imam pravo na pun godisnji odmor (20 dana) za 2013 godinu? Hvala

Nemate pravo na ceo godišnji odmor za 2013. godinu. Članom 72 Zakona o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmeran deo) za mesec dana rada u kalendarskoj godini, ako u kalendarskoj godini u kojoj je prvi put zasnovao radni odnos nema 6 meseci nepredkidnog rada. 

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 20.03.2014
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email [email protected].