Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
ugovor na neodredjeno, na koje povrede radne obaveze moze vlasnik da mi da otkaz, npr ako se svadjam sa njim, odbijam radne zadatke, neljubazan sam da li mogu da dobijem otkaz
Zakonom o radu propisano je da poslodavac može zaposlenom da da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo ponašanje i potrebe poslodavca, i to: ako zaposelni svojom krivicom učini povredu radne obaveze utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu i ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca,…
moje pitanje glasi.Zaposlena sam u jednoj kompaniji gde je vecinski vlasnik strana kompanija a fima je registrovana u srbiji i vodi se kao domaca. Nismo dobili 4 plate pa me interesuje u slucaju da firma udje u stecaj da li je u obavezi fima da nam isplati zaostale plate
Ukoliko mislite na osnivača - stranu firmu, ne postoji obaveza osnivača da isplati neisplaćene zarade. Ukoliko se nad domaćom pokrene stečaj vi prijavljujete svoje potraživanje u stečajnu masu. U zavisnosti od imovine firme dobijate određeni procenat.
Postovani, Radio sam u jednoj firmi tri godine, sve do marta ove godine kada sam dobio otkaz ugovora o radu.Za sve tri gidine sam trpeo maltretiranje,mobing,sikaniranje,uskracivana su mi prava iz radnog odnosa.Zato sam pravdu potrazio pred sudom.Sud je doneo presudu u moju korist.Medjutim, sada sam zbog toga dobio otkaz ugovora o radu.Znaci sikaniranje se i dalje nastavlja,a to…
Nemate pravo na otpremninu. Otrpemnina se dobija samo u slučaju otkaza zbog tehnološkog viška. Međutim, zakonom je propisano da ako sud utvrdi da je otkaz nezakonit, a zaposleni ne zahteva da se vrati na rad, sud će na njegov zahtev obavezati poslodavca da zaposlenom isplati naknadu štete u iznosu od najviše 18 zarada koje bi zaposleni ostvario da radi. Ovaj zahtev se mora podneti…
Dva radnika su lazno svedocila pred sefom (i pismeno, ali bez onog "pod krivicnom i materijalnom odgovornoscu") da sam izvrsio dve povrede radne obaveze, koje su bile inicijalne za otkaz ugovora o radu (probni rad). S obzirom da protiv mene nije vodjen nikakav postupak u preduzecu, a ja dobio otkaz, da li bi imalo smisla tuziti ovo dvoje koji su lazno svedocili i oklevetali?…
Budući da formalno niste dobili otkaz zbog iskaza ta dva radnika postavlja se pitanje kakvu ste štetu pretrpeli. Teško biste uspeli da dokažete da je razlog za otkaz bio iskaz ta dva radnika. Takođe, na sudu biste morali da dokažete da su njihovi iskazi lažni bez obzira što protiv vas nije vođen postupak u preduzeću.
Interesuje me da li je u skladu sa zakonom da necije prijavljeno mesto boravka bude 350 km udaljeno od mesta rada, i da li je zaposleni u obavezi da promenu boravka prijavi poslodavcu?
Zakonom je propisano da ugovor o radu mora sadržati podatke o prebivalištu, odnosno boravištu zaposlenog. U zakonu nema drugih odredbi koji bi regulisali ovo pitanje. Dakle, na osnovu zakona zaposleni bi morao da da podatke o prebivalištu, odnosno boravištu. Iz vašeg pitanja nije jasno koji je problem vezan za boravište zaposlenog. Ukoliko je to pitanje naknade za troškove dolaska…
Kao portir imam resenje o preraspodeli radnog vremena pa me interesuje obracun radnog vremena za vreme praznika: konkretno za uskrs sam radio 21. od 18-06 ,23. od 18-06 i 25. od 18-06. nocni rad je u redu. Ako mozete napisite mi za prvomajske praznike : 01.05. od 18-06 , i03.05. od 18-06 Unapred vam hvala !
Vaše pitanje nije jasno. Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena kada to zahteva priroda delatnosti, organizacija rada, bolje korišćenje sredstava rada, racionalnije korišćenje radnog vremena i izvršenje određenog posla u utvrđenim rokovima. Preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme zaposlenog u periodu od šest meseci u toku kalendarske godine…
postovani, primorana sam da prihvatim sporazumni raskid radog odnosa,posle bolovanja (od 4meseca)i hiruske intervencije, Poslodavac je insistirao da potpisem tako sastavljen dokument. Da li imam pravo na neku nadoknadu sa biroa za nezaposlene gde se sada nalazim.meni je 53 godine i 29godina radnog staza. Hvala u napred. Pozdrav RadmilaL.
Nažalost u slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa nemate pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti. Ukoliko još niste potpisali sporazumni raskid radnog odnosa pokušajte sa poslodavcem da se dogovorite da vam otkaže ugovor o radu po drugom osnovu. Ako bi vam poslodavac dao otkaz kao tehnološkom višku imali biste pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti. Vi se možete odreći otpremnine.
Postovani, Prisustvovao sam proslavi nove godine koju je organizovala firma u kojoj sam radio.U to vreme sam bio na bolovanju ali sam bio na proslavi u restoranu,iz razloga da uzmem paketice za decu.Na proslavi me je direktor fotografisao i sada te slike koristi kao dokaz za otkaz koji sam dobio.Napominjem da sam direktora pre nego sto me je slikao opomenuo da "ne zelim da…
Članom 144 Krivičnog zakonika predviđeno je da će se kazniti lice koje neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna. Dakle možete pokrenuti krivični postupak zbog navedenog krivičnog dela. Za vas je veća opasnost ta…
Radila sam kao sestra u bolnici i otsla u penziju pre 7.meseci. Otpremnina mi jos nije isplacena pod izgovorom da se taj novac ne dobija iz budzeta vec se isplacuje iz sopstvenih sredstava,kojih nema.Da li je tacno da se taj novac ne dobija iz budzeta Republike i koji je zakonski rok za isplatu otpremnine? Hvala!
Zakonski rok za isplatu otpremnine je 30 dana od dana prestanka radnog odnosa. Za vas je nebitno iz kojih izvora poslodavac dobija sredstva za isplatu otrpemnine. Ako poslodavac ne ispoštuje rok od 30 dana možete podneti tužbu sudu.
Ako je iskoriscen godisnji odmor za 2010 godinu u trajanju 10 dana, a obim posla ne daje mogucnost za davanje drugih 10 dana godisnjeg do 30.06.2011 da li postoji mogucnost isplate naknade zaposlenima za neiskorisceni godisnji odmor od 10 dana
Zakonom je propisano da ako krivicom poslodavca zaposleni ne koristi godišnji odmor, ima pravo na naknadu štete u visini prosečne zarade u prethodna tri meseca, utvrđene opštim aktom i ugovorom o radu. Ako zaposleni krivicom poslodavca delimično ne iskoristi godišnji odmor ima pravo na naknadu štete srazmerno neiskorišćenim danima godišnjeg odmora. U tom slučaju ste dužni da zaposelnom…
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.