Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Radila sam po ugovoru o sprovođenju javnih radova broj 595/1 od 22.04.2008. godine , u periodu od 01.07.2008. do 31.12.2008. godine, a zatim sam ponovo bila zaposlen u skladu sa ugovorom o sprovođenju javnih radova 2097/1 od 22.12.2008. godine u periodu od 16.01.2009. do 16.07.2009. Po isteku prvih 6 meseci rada imala sam 12 radnih dana odmora, koje sam i iskoristila a sada(za vreme rada pod drugim…
Radila sam po ugovoru o sprovođenju javnih radova broj 595/1 od 22.04.2008. godine , u periodu od 01.07.2008. do 31.12.2008. godine, a zatim sam ponovo bila zaposlen u skladu sa ugovorom o sprovođenju javnih radova 2097/1 od 22.12.2008. godine u periodu od 16.01.2009. do 16.07.2009. Po isteku prvih 6 meseci rada imala sam 12 radnih dana odmora, koje sam i iskoristila a sada(za vreme rada pod drugim ugovorom) me je poslodavac obavestio da nemam provo na godišnji odmor. Napominjem da sam na radu pod ugovorom oba puta radila u istoj firmi i koja su moja pravo u ovom slučaju.
Prema članu 68. Zakona o radu zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada. Pod neprekidnim radom…
Prema članu 68. Zakona o radu zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada. Pod neprekidnim radom smatra se i vreme privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju i odsustva sa rada uz naknadu zarade. Prema članu 69. istog zakona u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana. Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum od 20 radnih dana uvećava po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme zaposlenog i drugih kriterijuma utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu.
Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 28.06.2009
Pravo na trudničko nakon 7 meseci rada
Moje ime je Marija Kunovac i po zanimanju sam dipl. ekonomista, imam 27 godina. Već 7 meseci radim u banci koja me je angažovala preko omladinske zadruge gde mi i redovno uplaćuju doprinose. Sada sam u drugom stanju već 4 meseca. Zanima me da li bih imala nekakva prava na trudničko bolovanje ako bih posle isteka ugovora koji imam sa bankom i zadrugom do 12.08.2009. , posle toga nastavila sa radom…
Moje ime je Marija Kunovac i po zanimanju sam dipl. ekonomista, imam 27 godina. Već 7 meseci radim u banci koja me je angažovala preko omladinske zadruge gde mi i redovno uplaćuju doprinose. Sada sam u drugom stanju već 4 meseca. Zanima me da li bih imala nekakva prava na trudničko bolovanje ako bih posle isteka ugovora koji imam sa bankom i zadrugom do 12.08.2009. , posle toga nastavila sa radom u nekoj drugoj firmi? Konkretno, mislim na firmu čiji je vlasnik moj otac , koji bi nastavio da mi uplaćuje doprinose do eventualnog odlaska na bolovanje ako bih uopšte i imala pravo na bolovanje. Srdačan pozdrav!
S obzirom da je reč o ugovoru o radu koji je zasnovan na odredjeno vreme istekom radnog odnosa na vreme na koje je zasnovan Vaš poslodavac nema obavezu da uplaćuje doprinose, sem ukoliko se ne odluči da sa Vama zaključi nov ugovor o radu, Ukoliko zaključite ugovor o radu sa novim poslodavcem Ako prestanete da radite nakon zaključenja…
S obzirom da je reč o ugovoru o radu koji je zasnovan na odredjeno vreme istekom radnog odnosa na vreme na koje je zasnovan Vaš poslodavac nema obavezu da uplaćuje doprinose, sem ukoliko se ne odluči da sa Vama zaključi nov ugovor o radu, Ukoliko zaključite ugovor o radu sa novim poslodavcem Ako prestanete da radite nakon zaključenja ugovora o radu sa novim poslodavcem zarada za vreme porodiljskog bolovanja (održavanja trudnoće), biće u visini 65% prosečne zarade u prethodna tri meseca pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. shodno Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom , ukoliko u momentu otpočinjanja porodiljskog odsustva budete u radnom odnosu dužem od šest meseci, stičete pravo na naknadu zarade u visini 100% osnovne zarade koju ostvarujete. Zanivanjem radnog odnosa porodiljsko odsustvo se računa od dana kada je počelo a to je prema članu 94. Zakona o radu najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.
Interesuje me da li poslodavac ima prava po zakonu da mi ne da slobodan dan u nedelji ako se vratim, recimo drugog ili treceg dana u nedelji, sa odmora ili bolovanja?
U skladu sa članom 67. Zakona o radu zaposleni ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno. Nedeljni odmor se po pravilu koristi nedeljom. Poslodavac može da odredi drugi dan za korišćenje nedeljnog odmora ako to priroda posla i organizacija rada to zahteva. Poslodavac u tom slučaju donosi…
U skladu sa članom 67. Zakona o radu zaposleni ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno. Nedeljni odmor se po pravilu koristi nedeljom. Poslodavac može da odredi drugi dan za korišćenje nedeljnog odmora ako to priroda posla i organizacija rada to zahteva. Poslodavac u tom slučaju donosi rešenje sa obrazloženjem i dostavlja zaposlenom sa poukom o pravnom leku. Ako je neophodno da zaposleni radi na dan svog nedeljnog odmora, poslodavac je dužan da mu obezbedi odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno u toku naredne nedelje.
(
Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 28.06.2009
Maltretiranje od strane poslodavca
Da li poslodavac ima prava da maltretira radnika fizicki i psihihicki? Kome da se zalim, ministarstvu rada?
Članom 25. Ustava Republike Srbije utvrdjena je nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta. Izmedju ostalog niko ne može biti izložen mučenju, nečovečnom iliponižavajućem postupanju ili kažnjavanju. Takodje Zakon o radu zabranjuje uznemiravanje koje ima za cilj povredu dostojanstva kako lica…
Članom 25. Ustava Republike Srbije utvrdjena je nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta. Izmedju ostalog niko ne može biti izložen mučenju, nečovečnom iliponižavajućem postupanju ili kažnjavanju. Takodje Zakon o radu zabranjuje uznemiravanje koje ima za cilj povredu dostojanstva kako lica koje traži zaposlenje, tako i zaposlenog koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje. Radi zaštite svojih prava možete se obratiti Inspekciji rada kao i nadležnosm sudu radi ostvarenja prava na naknadu štete usled navedenog ponašanja poslodavca.
Kategorija pitanja: Diskriminacija pri zapošljavanju i na radnom mestu | postavljeno: 28.06.2009
Povreda radne obaveze
moj bivsi upravnik je na pocetku 2008. godine nezakonito povecao sebi platu gotovo dvostruko i otvorio dva nova radna mesta bez saglasnosti Upravnog odbora. Time je ugrozio poslovanje KUD-a "Abrasevic" Kraljevo, koje se delom finansira iz budzeta opstine Kraljevo. Ovo je potvrdio i budzetski revizor Grada Kraljeva, sto je kao posledicu imalo ostavku upravnika i smenu upravnog odbora. U medjuvremenu…
moj bivsi upravnik je na pocetku 2008. godine nezakonito povecao sebi platu gotovo dvostruko i otvorio dva nova radna mesta bez saglasnosti Upravnog odbora. Time je ugrozio poslovanje KUD-a "Abrasevic" Kraljevo, koje se delom finansira iz budzeta opstine Kraljevo. Ovo je potvrdio i budzetski revizor Grada Kraljeva, sto je kao posledicu imalo ostavku upravnika i smenu upravnog odbora. U medjuvremenu je i inspektor za privredni krimunak MUP Srbije, PJ u Kraljevu zapoceo istragu o finansijskim malverzacijama bivseg upravnika. Novi UO jos uvek ne izdaje resenje o otkazu zbog teze povrede radne obaveze bivseg upravnika, plaseci da ne napravi gresku u pravnoj proceduri. Kakav je postupak i koji je tacno osnov davanja otkaza u ovom slucaju.
U slučaju pokretanja krivičnog postupka navedeno lice može biti privremeno udaljeno sa rada. Potrebno je da utvrdite da li je to lice učinilo povredu radne obaveze prema preuzetim pravima, obavezama i odgovornostima iz zaključenog ugovora o radu i u čemu se ona konkretno ogleda uz navodjenje osnova,…
U slučaju pokretanja krivičnog postupka navedeno lice može biti privremeno udaljeno sa rada. Potrebno je da utvrdite da li je to lice učinilo povredu radne obaveze prema preuzetim pravima, obavezama i odgovornostima iz zaključenog ugovora o radu i u čemu se ona konkretno ogleda uz navodjenje osnova, činjenica i dokaza. Neophodno je navedenom licu dostaviti i pisano upozorenje i dati mu mogućnost da se izjasni na navode iz upozorenja kako ne bi bilo prekršeno njegovo pravo na odbranu prema Konvenciji 158 Medjunarodne organiyacije rada kao i Takođe, ukoliko se u pokrene krivični postupak i navedeno lice bude pravnosnažno osudjeno za krivično delo za koje je izrečena kazna zatvora u trajanju dužem od 6 meseci odnosno bude mu izrečena mera bezbednosti, vaspitna ili zaštitna mera u trajanju dužem od 6 meseci , to takođe predstavlja osnov za prestanak radog odnosa.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 28.06.2009
Pravo na otpremninu i naknada za neiskorišćeni godišnji odmor
Resenjem o prestanku radnog odnosa,otkazom ugovora o radu,preduzece u stecajnom postupku, dobio sam otkaz po cl. 175. stav1. Moje pitanje je sledece: da li imam pravo na OTPREMNINU I NAKNADU ZA NEISPLACENA 2 LD.I NEISKORISCENI GODISNJI ODMOR.
U skladu sa članom 124 Zakona o radu u slučaju stečaja imate pravo na isplatu neisplaćenih potraživanja kod poslodavca nad kojim je pokrenut stečajni postupak jer ste nad dan otvaranja stečaja bili u radnom odnosu kod poslodavca. Prema članu 125 imate pravo na isplatu zarade i naknade zarade za…
U skladu sa članom 124 Zakona o radu u slučaju stečaja imate pravo na isplatu neisplaćenih potraživanja kod poslodavca nad kojim je pokrenut stečajni postupak jer ste nad dan otvaranja stečaja bili u radnom odnosu kod poslodavca. Prema članu 125 imate pravo na isplatu zarade i naknade zarade za vreme odsutnosti sa rada zbog privremene sprečenostio za rad po propisima o zdravstvenom osiguranju koje je bio dužan da isplati poslodavac za poslednjih devet meseci pre pokretanja stečajnog postupka. Isto tako imate pravo na otpremnine zbog odlaska u penziju u kalendarskoj godini u kojoj je pokrenut stečajni postupak, ako ste pravo na penziju ostvarili pre pokretanja stečajnog postupka. Imate i pravo na naknadu štete na osnovu odluke suda donete u kalendarskoj godini u kojoj je pokrenut stečajni postupak zbog povrede na radu ili profesionalnog oboljenja pod uslovom da je ta odluka postača pravnosnažna pre pokretanja stečajnog postupka. Isto tako imate pravo i na uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u skladu sa propisima o obaveznom socijalnom osiguranju. S tim da se zarada i naknada zarade isplaćuje u visini minimalne zarade. Naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor ostvarujete i ista Vam se isplaćuje u visini minimalne zarade. Otpremnina zbog odlaska u penziju isplaćuje se u visini tri prosečne zarade u privredi Republike.
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 28.06.2009
Pravo na ponovnu naknadu
proglasen sam tehnoloskim viskom posle zatvaranja pogona fabrike(posle privatizacije) sa 30godina radnog staza i primam novcanu naknadu preko NSZ(resenje o duzini trajanja naknade 24meseca).\r\nMoje pitanje glasi:Da li po isteku imam pravo da ponovo ostvarim naknadu i posle koliko meseci rada?\r\nImam 57godina.\r\n
Nezaposleni kome je prestalo pravo na novčanu naknadu može da ostvari ovo pravo ako ponovo ispuni uslove za sticanje prava na novčanu naknadu s tim da mu se u staž osiguranja ne uračunava staž za koji je već ostvario naknadu, a u skladu sa članom 77 Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Vi možete da zasnujete radni odnos ili da…
Nezaposleni kome je prestalo pravo na novčanu naknadu može da ostvari ovo pravo ako ponovo ispuni uslove za sticanje prava na novčanu naknadu s tim da mu se u staž osiguranja ne uračunava staž za koji je već ostvario naknadu, a u skladu sa članom 77 Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Vi možete da zasnujete radni odnos ili da započnete osiguranje pod drugom osnovu, pre isteka vremena za ostvarivanje tog prava, nastavlja se pravo na novčanu naknadu za preostalo vreme u utvrdjenom iznosu, ako ponovo postanete nezaposleni i ako je to za Vas povoljnije. U konkretnom slučaju s obzirom na navršenih 57 godina života i 24 meseca prava na ostvarivanje novčane naknade savetujemo Vam da zasnujete radni odnos za period koji Vam nedostaje do sticanja uslova za starosnu penziju ukoliko ne ostvarujete pravo na osiguranje po nekom drugom osnovu.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 28.06.2009
Neupisani podaci u M4 obrazac
Radio sam 3 pune godine u Vojsci Srbije, u jedinici koja je reformom Vojske rasformirana 2007. godine. Za to vreme nije mi upisan penzioni staž u M4. Kako mogu da rešim ovaj problem? Probao sam preko Vojske, ali nisam uspeo da nađem pravnog naslednika jedinice u kojoj sam radio.
ukoliko ste bili zaposleni kao civilno lice na službi u Vojsci i vojnim jedinicama i vojnim ustanovama ostvarujete sva prava prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju RS, obratite se prvo pisanim putem vašem bivšem poslodavcu, Vojsci RS označenje sledbenika kao i uvid u svoju dokumentaciju iz tog perioda. U slučaju da ne možete ostavriti obratite se inspekciji rada i na kraju nadležnom…
ukoliko ste bili zaposleni kao civilno lice na službi u Vojsci i vojnim jedinicama i vojnim ustanovama ostvarujete sva prava prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju RS, obratite se prvo pisanim putem vašem bivšem poslodavcu, Vojsci RS označenje sledbenika kao i uvid u svoju dokumentaciju iz tog perioda. U slučaju da ne možete ostavriti obratite se inspekciji rada i na kraju nadležnom sudu,
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 28.06.2009
Obračunavanje otpremnine
Kod isplaćivanja otpremnine kad tehnološkog viška koji radni staž je merodavan ukupan ili samo onaj proveden kod poslodavca koji isplaćuje otpremninu.
Ukoliko ste bili u radnom odnosu zasnovanom na neodređeno vreme imate pravo na otpremninu u slučaju prestanka radnog odnosa po čl.179 tač. 9 Zakona o radu. Međutim, poslodavac je dužan da otpremninu isplati samo za period staža koji ste ostvarili radeći kod njega kao poslodavca. a ne za ukupan staž koji ste ostvarili .
Kategorija pitanja: Prestanak radnog odnosa i otpremnina | postavljeno: 28.06.2009
Potpisivanje blanko raskida ugovora i prava
Poslodavac kod kojeg sam se zaposlila početkom godine na mestu administrativnog tehničara, tražio je da mu potpišem blanko raskid ugovora koji je on zadržao, zatim od pre nekih desetak dana predložio je da me odjavi sa preduzeća jer njemu bi odgovaralo zbog puštanja plate i da me prijavi na samostalnu zanatsku radnju. Njegovo obrazloženje je da prilikom isplate zarade sa d.o.o. mora da pusti i doprinose…
Poslodavac kod kojeg sam se zaposlila početkom godine na mestu administrativnog tehničara, tražio je da mu potpišem blanko raskid ugovora koji je on zadržao, zatim od pre nekih desetak dana predložio je da me odjavi sa preduzeća jer njemu bi odgovaralo zbog puštanja plate i da me prijavi na samostalnu zanatsku radnju. Njegovo obrazloženje je da prilikom isplate zarade sa d.o.o. mora da pusti i doprinose a kod szr može da mi isplati zaradu a ne mora u isto vreme da pusti i doprinose. Kakva su moja prava?
S obzirom da ste potpisali blanko otkaz ugovora o radu, a što niste trebali u skladu sa članom 26 Zakona o radu, gde je propisano je da poslodavac ne može da uslovi zasnovanje radnog odnosa prethodnim davanjem izjave, nalazite se u vrlo nepovoljnom položaju, budući da Vam poslodavac svojevoljno može otkazati ugovor o radu u bilo koje vreme. Potpisivanjem navedenog blanko raskida sami ste sebi…
S obzirom da ste potpisali blanko otkaz ugovora o radu, a što niste trebali u skladu sa članom 26 Zakona o radu, gde je propisano je da poslodavac ne može da uslovi zasnovanje radnog odnosa prethodnim davanjem izjave, nalazite se u vrlo nepovoljnom položaju, budući da Vam poslodavac svojevoljno može otkazati ugovor o radu u bilo koje vreme. Potpisivanjem navedenog blanko raskida sami ste sebi uskratili prava koja ostvarujete prema Zakonu o radu RS. Medjutim u slučaju nezakonitog otkaza ugovora o radu možete se obratiti Inspekciji rada odnosno tražiti odlaganje rešenja o izvršenju kod nadležnog suda za slučaj otkaza ugovora o radu.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 28.06.2009
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.